دکتر عبدالحسین مصحفی از اساتید ریاضی ایران در 30 اسفند 91 دار فانی را وداع گفت

با نهایت تاسف درگذشت استاد ارجمند جناب آقای دکتر عبدالحسین مصحفی را به جامعه ریاضی کشورتسلیت می گوئیمimages?q=tbn:ANd9GcSGj87qxTEeqXRW6fT6PuW

استاد در پنجم اسفندماه 1303 در خانواده اي مذهبي در كرمان چشم به جهان گشود و قرآن را در كودكي آموخت و تحصيلات دوره شش ساله ابتدائي و دوره ي سه ساله سيكل را در دبيرستان ملي شهاب گذراند و به خواست پدرش به كسوت معلمي در دبيرستان شهاب مشغول شد و قرائت قرآن و رياضي تدريس مي كرد . 
سال پنجم دبيرستان را بصورت داوطلب آزاد درسال 1327 گذراند و خدمت نظام را در دانشكده افسري تهران سپري كرد سال ششم دبيرستان را موفق شد به صورت داوطلب در رشته رياضي در تهران بگذراند.


تحصيلات عالي را در رشته رياضي دانشسراي عالي ايران و دانشكده علوم دانشگاه تهران طي كرد و از مهر 1333 تا پايان شهريور 1341به عنوان دبير رياضي دبيرستانها، دانشسراي مقدماتي و كلاس هاي تربيت معلم يزد به تدريس مشغول بود.
از مهر 41 تا شهريور 1344 دبير دبيرستانهاي تهران بود و مجله ماهنامه رياضي يكان را از بهمن  42 تا اسفند 56 در ايران منتشركرد.


عضويت در هيات مؤسس و هيأت اجرائي معلمان رياضي كشور ، كارشناس برنامه هاي رياضي در اداره كل برنامه ها و تحقيقات وزارت آموزش و پرورش، نماينده وزارت آموزش و پرورش درشركت چاپ و توزيع كتب درسي ، گذراندن بورس دولت بلژيك در زمينه بررسي و آشنائي رياضيات جديد در سال 1352، همكاري در خدمات مربوط به انتشارات و مطبوعات علمي و تحقيقي وزارت علوم ، مدرسي روش تدريس رياضيات در دانشكده علوم ،  شركت در همايش بين المللي قانون كپي رايت در دهلي نو در سال 1356، رئيس سازمان كتاب هاي درسي و سرپرست دفتر تحقيقات و برنامه ريزي وزارت آموزش و پرورش از اسفندماه 57 تا دي ماه 58 ، تأليف و ترجمه 18 كتاب و بالغ بر 89 مقاله در زمينه رياضيات و كامپيوتر ، خبرنگاري فرهنگي روزنامه كيهان يزد و دريافت دكتراي افتخاري دانشگاه يزد از جمله سوابق آن مرحوم مي باشد.

از جمله تالیفات ایشان کتابهای «ورزیدگی در ریاضیات»، «منطق و استدلال ریاضی» و «داستانواره های ریاضی» می باشد.
کتاب‌های «بازآموزی و بازشناخت هندسه»، «مسائل مسابقه های ریاضی دبیرستانی آمریکا» و «روش‌های مختلف محاسبه جذر و یک عدد» نیز توسط ایشان ترجمه شده است.


مطالب مشابه :


دکتر عبدالحسین مصحفی از اساتید ریاضی ایران در 30 اسفند 91 دار فانی را وداع گفت

گروه ریاضی دانشگاه پیام نور ارومیه - دکتر عبدالحسین مصحفی از اساتید ریاضی ایران در 30 اسفند 91
وبلاگ استاد باقرزاده (مدیر گروه رشته های اقتصاد، مدیریت و حسابداری)

وبلگ اخبار دانشگاه پیام نور ارومیه (مدیر گروه رشته های گروه ریاضی دانشگاه پیام نور
لینک ورود سریع به سایت پیام نور ( گلستان)

وبلگ اخبار دانشگاه پیام نور ارومیه گروه ریاضی دانشگاه پیام نور
دکتر طاهر لطفی، عضو هیأت علمی گروه ریاضی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان

دکتر طاهر لطفی، عضو هیأت علمی گروه ریاضی دانشگاه ریاضی دانشگاه پیام نور ارومیه
منابع مورد مطالعه رتبه ۱ ازمون کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری سال ۱۳۸۹ دانشگاه تهران آقای

گروه جغرافیای طبیعی دانشگاه ارومیه کشور جغرافیای ریاضی پیام نور ارومیه، گروه
طرح های تحقیقاتی

گروه ریاضی دانشگاه پیام دموآور برای کواترنیونهای شکافته"به دانشگاه پیام نور ارومیه
برچسب :