برج ایفل

برج ایفل

 

La Tour Eiffel

  نامیده می شود،برجی است فلزی که در یک   La toure eiffel برج ایفل که در زبان فرانسه  در مجاورت رود سن در پاریس بنا شده است .ایفل  (champ the mars)فضای سبز عمومی

 مرتفعترین بنای شهر پاریس،درزمره معروفترین بناهای  جهان است که امروزه از مهمترین مراکز جذب توریست به شمار می رود.نام ایفل در حقیقت از نام گوستاو ایفل طراح این برج زیبا برگفته شده است

اعدادوارقام

برج ایفل با 300 مترارتفاع تقریبا معادل یک ساختمان 70 طبقه می باشد،باانضمام یک آنتن 24متری که در بالای آن قرار گرفته ارتفاع کلی آن به 324 متر-یک ساختمان 81 طبقه-میرسد.

ایفل با 300 مترارتفاع تقریباًمعادل یک ساختمان 70 طبقه می باشد،با انضمام یک آنتن 24 متری که دربالای آن قرارمی گیردارتفاع کلی برج به 324 متر-یک ساختمان 81 طبقه-می رسد.

ایفل در سال 1889 به عنوان مرتفعترین برج جهان بنا شدواین عنوان را تاسال 1930 که  با 319 مترارتفاع در شهر نیویورک ساخته شد،حفظ کردChrysler آسمانخراش کرایسلر

با350 مترارتفاعAllouis Longwaveامروزه ایفل درفرانسه پس ازبرج فرستنده

دررده دوم قراردارد،امادرشهرپاریس کماکان رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

در این بنا 7300 تن فلز به کاررفته ووزن کلی آن10100 تن می باشد.تعدادپله هایی که به نوک برج منتهی می شود تقریباًپس ازهر باربازسازی تغییر کرده است،درابتدا1710 پله وجودداشت،دراوایل دهه1980 پس از اولین بازسازی،تعدادآنهابه1920 رسیدوامروزنیز1665 پله به چشم می خورد.

بسته به دمای محیط اطراف،نوک برج ممکن است براثرانبساط فلزات،درقسمتی از برج که به سمت خورشیداست،تاهشت سانتیمترتغییرمکان داشته باشد.

به منظورحفاظت درمقابل زنگ زدگی هر هفت یال یک باربااستفاره از50 تن رنگ،ایفل رارنگ میکنند.رنگهایی که به کارگرفته می شودبسته به موقعیت متعیر است،در حال حاضررنگ ایفل قهوه ای است.

تاریخچه

  این بنا بین سالهای 1887تا1889 به عنوان ورودی نمایشگاه بین المللی در شهر پاریس

           که به مناسبت یکصدمین سالگرد انقلاب فرانسه برگزار (Exposition Universelle)  

می شد،در مختصات جغرافیایی 48درجه و51 دقیقه و29 ثانیه شمالی و2درجه و17 دقیقه و40 ثانیه شرقی ساخته شد.ایفل در 31 ماه مارس سال 1889 افتتاح شد واز 6ماه مه همان سال در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

سیصد کارگر با استفاده ازتعدادسه میلیون میخ پرچ ،18038قطعه فلزساختمانی رابه هم متصل کردند.عملیات ساخت چنین بنایی بدون شک باخطرات بسیاری همراه بود،زیرابرخلاف آسمان خراش های عادی،این برج روبازوبدون طبقات میانی بنا شده وعملاًبه جزدوطبقه که درپایین آن قراردارد،چیز دیگری به چشم نمی خورد.

به دلیل دقت واحتیاط فراوانی که درساخت این برج عظیم تنها یک نفرتلفات داشت،آنهم درزمان نصب آسانسوری که توسط شرکت (اُتیس)،بزرگترین شرکت سازنده آسانسور در جهان،انجام شد.

از ابتدای قرن بیستم،تاسال 1909که در مجاورت ضلع جنوبی ایفل یک مرکز رادیویی دایمی ساخته شد،از ایفل به عنوان فرستنده رادیویی استفاده می شد.از سال 1957 این برج جهت

استفاده می شود. FM ارسال امواج رادیو وتلویزیون

درطبقه اول(95 متر بالاتر از سطح دریاو Altitude95ایفل دو رستوران به نامهای

که یک رستوران فرانسوی بسیار گران قیمت مجهز به آسانسورخصوصی است، Julse Verne

قراردارد.

رخدادها:

 درنیویورک،ایفل عنوان مرتفعترین برج جهان راازChryslerدرسال1930 بااتمام آسمانخراش

دست داد.

بین سالهای 1925 تا1934 تابلوهای تبلیغاتی شرکت سیتروین به عنوان مرتفعترین بیل بوردهای جهان زینت بخش سه وجه ابفل بودند.

در سوم ژانویه 1956 قسمت بالای برج طعمه حریق شد.

در یال 1959 آنتن رادیویی فعلی به بالای برج اضافه گردید.

درسال 2000 نورافکن های پرقدرت در برج نصب گردیدواز آن تاریخ تا کنون هر شب نماشی از نورهای رنگارنگ برج،برفراز آسمان شهر پاریس اجرا می گردد.

در 28 نوامبر سال 2002 شمار بازدیدکنندگان برج به 200 میلیون نفر رسید.

درساعت 7:20 بعداز ظهرروز 22 ژانویه سال2003،در اتاق تجهیزات فرستنده رادیویی ایفل آتش سوزی رخ دادوفرو نشاندن آتش 45 دقیقه طول کشید.خوشبختانه این واقعه تلفات جانی در بر نداشت.

72نام

نام 72 تن از دانشمندان ومهندسین فرانسوی که در راه اندازی وساخت این پروژه همکاری داشته اند،برروی برج حک شده است.روی این حکاکی دراوایل قرن بیستم با رنگ پوشانده شد

SNTE(dEploitation de la Tour Eiffle Societe Nouvelle)در1986مجدداٌشرکت

به بازسازی این حکاکی پرداخت.شرکت مذکور طی قراردادی با مسوولین شهر پاریس مسوولیت اداره ونگهداری ایفل را عهده دار شده است.

مجله گسترش ساختمان

منبع:http://www.4mico.blogfa.com/


مطالب مشابه :


نقشه ساخت برج ایفل

نقشه فوق دست نوشته سازنده برج ایفل ،گستاو ایفل(Gustave Eiffel) می باشد که شامل طرح ساخت ماکت ، پلان
ماکت برج ایفل را تا چه حد میتوان با همان مختصات اصلی کوچک ساخت؟

دانش و بینش - ماکت برج ایفل را تا چه حد میتوان با همان مختصات اصلی کوچک ساخت؟ - پژوهش در زمینه
برج ایفل پاریس

برج ایفل(Eiffel Tower) برج ایفل (به فرانسوی: Tour Eiffel) برجی فلزی در میدان شانز دومارس و در کنار رود سن
خلال دندان

ماکت برج ایفل. ماکت
برج ایفل

معماری به مثابه ساخت-سجاد نازی - برج ایفل اسکیس و راندو و ماکت هنرهای تجسمی فرم گرافیک
برچسب :