لیزینگ رایان سایپا

امروز صبح در جلسه ای بودم که یکی از حضار دلیل عدم رشد قیمتی رایان سایپا رو تردید بازار درباره این موضوع دانست که ممکن است رایان سایپا نتواند سود 136 تومانی پیش بینی شده برای سال 90 را پوشش دهد که خوشبختانه من صورتهای مالی شرکت هم همراهم بود و توضیحاتی در این زمینه دادم که فرد تشکیک کنده و سایر حضار کاملاً مجاب شدند که بازار در مورد رایان به شدت دچار فقر تحلیلی است. به همین دلیل گفتم شاید بد نباشد که این موارد در اینجا هم توضیح داده شود.

همانظور که میدانید نحوه شناسایی سود در شرکتهای لیزینگ بدین صورت است که 50 درصد سود در سال اول،30 درصد در سال دوم،12 درصد در سال سوم و... شناسایی میشود. بنابراین مشخص است که بخش زیادی از درآمد این شرکتها در سال جاری از فعالیت انجام شده در سنوات قبل بدست می آید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید بیش از 91 میلیارد تومان از پیش بینی درآمد سال جاری مربوط به وام های واگذاری در سال های قبل است.
at07dw4mx8gn13ufdsmn.gif

درامدزایی رایان سایپا از سه محل تامین میشود. اول فعالیت لیزینگ،دوم فعالیت به عنوان نمایندگی فروش و سوم فعالیت بیمه ای

به طوری که از جمع درامد 150 میلیارد تومانی سال جاری، 91 میلیارد تومان حاصل از فعالیت لیزینگ در سنوات قبل،30.7 میلیارد تومان مربوط به اقساط وام های اعطایی در سال جاری و 23.4 میلیارد تومان حاصل از کارمزد فروش و نمایندگی میباشد.

hpea9zfijw1u33jlceyx.gif

همانطور که گفتیم 91 میلیارد تومان از درامد سالجاری مربوط به اقساط سنوات قبل است. حال اگر به تصویر فوق دقت کنید شرکت اعلام کرده که 27.2 میلیارد تومان از جمع هزینه 52.7 میلیارد تومانی سال جاری مربوط به تسهیلات اعظایی در سنوات قبل است. بنابراین 91 میلیارد تومان از درامدها و 27.2 میلیارد تومان از هزینه ها که برابر 63.8 میلیارد تومان سود عملیاتی میشود به سنوات قبل بازمی گردد که این رقم به ازای هر سهم 106 تومان میشود که با احتساب مالیات 83 تومان به ازای هر سهم میشود.

در واقع دلیل رشد سود شرکت در سال جاری ناشی از گسترش قابل توجه فعالیت و حجم عملیات لیزینگ در سنوات گذشته بوده است و بخش قابل توجهی از فعالیت های سال جاری در واقع انتقال درآمدزایی عملیاتی سال گذشته است

همانطور که ذکر شد 23.4 میلیارد تومان از پیش بینی درآمد نیز به کارمزدهای دریافتی شرکت بازمیگردد. رایان سایپا به عنوان نماینده فروش محصولات سایپا،زامیاد و سایپا دیزل از فروش محصولات این شرکت ها درآمد نمایندگی فروش شناسایی میکند که در سال جاری نیز 18.4 میلیارد تومان مستقیماً از محل کارمزد فروش 3.2 درصدی محصولات سایپا،3.7 درصدی محصولات زامیاد و 6.5 درصدی محصولات سایپا دیزل محقق میشود. 5 میلیارد تومان نیز کارمزد خدمات لیزینگ است. بنابراین با لحاظ مالیات، 30 تومان از سود شرکت نیز از این محل بدست میاید.

بنابراین تا به اینجا83 تومان از سود خالص مربوط به عملیات سنوات قبل و 30 تومان مربوط به کارمزد ها بود که جمعاً به عدد 113 تومان از سود خالص به ازای هر سهم میرسیم.
از طرف دیگر پیش بینی سود زیر مجمعه ها نیز برای سال جاری 12.2 میلیارد تومان است که به ازای هر سهم 20 تومان میشود.

بنابراین تا به اینجا بدون اینکه کاری به فعالیت عملیات لیزینگی امسال داشته باشیم 133 تومان سود خاص فقط از محل فعالیت سالهای قبل و کارمزدها و سوددهی زیر مجموعه ها بدست امد.


و این درحالیست که شرکت برای سال جاری پیش بینی کرده که 340 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کند که بالاترین رکورد تاریخی شرکت است. بنابراین پیش بینی سود شرکت از حجم عظیم تسهیلات پرداختی در سال جاری فقط و فقط 18 میلیارد تومان که صرف پوشش هزینه های اداری و 3 تومان هم سود عملیاتی میشود.

بنابراین مشخص شد که این سود 136 تومانی اقل اقل است و قطعاً جای تعدیل دارد.

سود سال 91 شرکت که حاصل از بیش از 1100 میلیارد تومان تسهیلات اعطایی طی سالهای 88 89 90 و 91 است بازار را شوکه خواهد کرد.


آرمان11


مطالب مشابه :


حاشیه های مجمع "ولساپا"

دیروز مجمع عادی سالیانه رایان سایپا برگزار شد.در گزارش، تعداد سهامداران 31000 نفر عنوان شده
تحلیل بنیادی لیزینگ رایان سایپا:

1: سال مالی شرکت لیزینگ رایان سایپا منتهی به 29 اسفند است. شرکت در سال مالی منتهی به 29 اسفند 89
لیزینگ رایان سایپا

بورس تولید ثروت سهامدارن - لیزینگ رایان سایپا - این وبلاگ در جهت تبادل نظر در خصوص شناسایی
سایت های فروش

سایپا مطمئن - سایت های فروش - فروش رایــــــــــــــــــــــــــان
بررسی گزارش افزایش سرمایه رایان سایپا

بورس آنلاین - بررسی گزارش افزایش سرمایه رایان سایپا - اخبار تحلیلها گزارشات و شایعات بورس
شرکت لیزینگ رایان سایپا-قسمت اول

تحلیل تکنیکال و بنیادی گروه ایران بورس - شرکت لیزینگ رایان سایپا-قسمت اول - تحلیل بورس اوراق
امکان گزارش گیری هزینه های درمانی در شرکت بیمه رایان سایپا

بینا- شرکت بیمه رایان سایپا به منظور شفاف سازی بیشتر هزینه های درمانی و اطلاع از نحوه پرداخت
تعدیل مثبت 102% سود رایان سایپا اتفاق افتاد

EPSnews - تعدیل مثبت 102% سود رایان سایپا اتفاق افتاد - اخبار/ گزارش و تحلیل بازار سهام (بورس
شارژ رايگان همراه اول

سایپا مطمئن - شارژ رایگان ایرانسل - اتوماسیون رایان سایپا انجمن صنفی
شرایط فروش سایپا

نمایندگی سایپا و ایران خودرو بیگلری . - شرایط فروش سایپا ورود نمایندگان، رایان سایپا.
برچسب :