طرح درس تعلیمات اجتماعی (جغرافی) پایه ی پنجم ابتدایی

طرح درس تعلیمات اجتماعی (جغرافی) پایه ی پنجم ابتدایی

بسم الله الرحمن الرحیم"

 

"طرح درس روزانه تعلیمات اجتماعی"

درس: جغرافیا                    پایه: پنجم ابتدایی                    نام درس: ترکیه

صفحات: 45-42                                      مدت اجرا:  45 دقیقه

 

·        هدف کلی درس:      

                       *دانش آموزان در این درس با کشور ترکیه آشنا شوند.

 

·        اهداف جزیی:

              دانش آموزان در این درس؛    

                       *دانش آموزان با دریاها و رودهای کشور ترکیه آشنا شوند.

                       *دانش آموزان با پایتخت و شهرهای مهم کشور ترکیه آشنا شوند.

                       *دانش آموزان با دین و زبان مردم ترکیه آشنا شوند.

                       * دانش آموزان با محصولات کشاورزی و صنایع ترکیه آشنا شوند.

 

·        اهداف رفتاری:

              دانش آموزان در پایان درس؛

                       *دریاها و رودهای ترکیه را نام ببرند.

                       *مکان دریاها و رودهای کشور ترکیه را روی نقشه نشان دهند.

                       *پایتخت ها و شهرهای مهم ترکیه را ذکر کنند.

                       *دین و زبان مردم ترکیه را بیان کنند.

                       *محصولات کشاورزی و صنایع کشور ترکیه را نام ببرند.

 

·        رفتار ورودی:

                       *دانش آموزان ترکیه را به عنوان یکی از همسایه های ایران

                         بشناسد.

                       *دانش آموزان با مکان یابی بر روی کره جغرافیایی و نقشه جهان

                         آشنا باشند.

 

·        آزمون رفتار ورودی:

                       *کی می تونه همسایه های ایران رو نام ببره؟

                       *از چند تا از دانش آموزان می خواهم، را روی کره کشور ترکیه

                        جغرافیایی پیدا کنند.

 

 

مراحل تدریس

فعالیت معلم

فعالیت دانش آموزان

رسانه

 

 

 

مهارتهای قبل از تدریس:

(10 دقیقه)

سلام و احوالپرسی

خواندن دعای شروع درس

_ _ _

ارزشیابی از درس قبل (ارزشیابی تشخیصی) با سوالاتی از قبیل؛

*پایتخت ارمنستان کجاست؟

*بزرگترین دریاچه کشور ارمنستان چه نام دارد؟

*زبان مردم ارمنستان چیست؟

* و ...

 

 

دانش آموزان به صورت داوطلب و انتخابی به سوالات پاسخ می دهند.

 

 

کتاب درسی

گروه بندی طبق جلسات گذشته

دانش آموزان گروهها را تشکیل می دهند.

گروهها شماره دارند.

 

مراحل تدریس

فعالیت معلم

فعالیت دانش آموزان

رسانه

 

 

 

 

 

 

مهارتهای حین تدریس:

(25 دقیقه)

ایجاد انگیزه؛

*پرسید سوالات آزمون رفتار ورودی (در بالا آورده شده است.)

*نصب نقشه ترکیه روی تخته کلاس

*نوشتن بزرگ نام ترکیه روی تخته سیاه

*و ...

 

 

*دانش آموزان در گروهها به سوالات آزمون رفتار ورودی پاسخ می دهند.

*دانش آموزان به نقشه دقت می کنند.

 

پرچم ترکیه، آماده کردن سوالات، تابلوی کلاس

ارایه متن درس؛

**موقعیت کشور ترکیه در نقشه (نقشه گنگ)

دانش آموزان گوش فرا می- دهند و به نقشه دقت می کنند.

کتاب،

تابلو، نقشه گنگ

**دین و زبان اکثر مردم کشور ترکیه

ایفای نمایش توسط یکی از دانش آموزان

کتاب درسی،  تابلو

**مهمترین محصولات کشور ترکیه (آوردن چند نمونه از محصولات کشور ترکیه)

 

از دانش آموزان سوالاتی در مورد محصولات کشور ترکیه پرسیده می شود.

کتاب، چند نوع از محصولات کشور ترکیه

**آب و هوای کشور ترکیه

بحث و گفتگو

کتاب، نقشه

**مراکز دیدنی و زیارتگاههای کشور ترکیه (با نمایش فیلم و اسلاید)

به فیلم و اسلایدها توجه می کنند.

کتاب، فیلم و اسلاید

**مهمترین رودهای کشور ترکیه (با استفاده از نقشه)

با توجه به نقشه نام رودها را بیان می کنند.

کتاب، نقشه

**وسعت کشور ترکیه (سخنرانی)

دانش آموزان به توضیحات توجه می کنند.

کتاب، نقشه

 

bakhsh.jpg

 

مراحل تدریس

فعالیت معلم

فعالیت دانش آموزان

رسانه

 

 

 

 

 

 

مهارتهای پایان تدریس:

(15 دقیقه)

خلاصه گویی؛

یکی از دانش آموزان نکات مهم درس را به صورت خلاصه بیان می کند.

 

دانش آموزان  گوش می کنند.

 

_ _ _

حل تمارین صفحه 45 کتاب درسی

دانش آموزان تمرین ها را در گروهها پاسخ می دهند.

تمرینهای کتاب

ارزشیابی پایانی؛

*پایتخت کشور ترکیه کجاست؟

*دین و زبان مردم ترکیه چیست؟

*دریاهای کشور ترکیه؟

*و ...

 

 

دانش آموزان به صورت داوطلب و انتخابی به سوالات پاسخ می دهند.

 

 

سوالات متن درس

تعیین تکلیف؛

*تهیه شناسنامه برای کشور ترکیه. (فردی)

*رسم نقشه کشور ترکیه به صورت گروهی.

*جلسه بعد، پرسش از درس امروز

 

 

دانش آموزان تکالیف را برای جلسه بعد آماده می کنند.

 

 

_ _ _

 

*روشهای تدریس: ایفای نمایش، پرسش و پاسخ، بحث و گفتگو، سخنرانی، کار گروهی، استفاده از نقشه و ...

*نحوه ی استقرار دانش آموزان به صورت گروههای 5-4 نفره خواهد بود.

*با فرستادن صلواتی ختم جلسه اعلام می شود.

منبع:http://amozesh-tahsil.mihanblog.com


مطالب مشابه :


مقایسه‌ی تطبیقی شاخص‌های تحقیق و توسعه در کشورهای: ایران، کره جنوبی، مالزی و ترکیه (در 25 سال اخیر)

درباره وبلاگ. این مقایسه‌ی تطبیقی شاخص‌های تحقیق و سال‌ها کره و ترکیه رشد سالانه‌ی




گزارش پالمر

دبیر کل سازمان ملل در تاریخ 2 اوت سال 2010، یک هیئت تحقیق درباره حادثه ی ترکیه باید رابطه ی




همه چیز درباره ی افغانستان از جمله تاریخ و جغرافیا و آب وهوا و..........

همه چیز درباره ی افغانستان از جمله تاریخ و (۴٫۹٪)، روسیه (۴٫۵٪)، کنیا (۴٫۳٪) و ترکیه




تحقیق درباره خرس

تحقیق درباره در اسپانیا ، فرانسه ، ایتالیا ، یونان ، ترکیه ، عربستان ، ایران و آمریکای




تحقیق درباره بازیافت پلاستیک

تحقیق درباره بازیافت را نابود و بی ارزش کند.صنعت پلاستیک به این مشکل با توسعه ی یک




همه چیز درباره‌ی آداب معاشرت

همه چیز دربارهی آداب بچه‌ها برای من یک کت جیر ‏نیم تنه بلند ترکیه‌ای آورده بودند.




همه چيز درباره ي جغرافیای ایران...

همه چيز درباره ي جنوبی‌ترین نقطه­ی این سرزمین بندر «گواتر آن «بازرگان» در مرز ترکیه




طرح درس تعلیمات اجتماعی (جغرافی) پایه ی پنجم ابتدایی

پرچم ترکیه، آماده کردن *نحوه ی استقرار دانش آموزان به صورت اطلاعات درباره




برچسب :