طرح درس نویسی مبتنی بر روش های فعال تدریس

مسابقه طرح درس نویسی مبتنی بر روش های فعال تدریس

فارسی دوم راهنمایی، درس ( معرفت کردگار )

دبیر : خدیجه صابری ادیب

مدرسه : قدسیه ی مایان

نام درس: فارسی دوم راهنمایی

موضوع درس: معرفت کردگار

هدف های کلی و جزئی درس: آشنایی با ویژگی هر فصل- تقویت نگاه توحیدی به طبیعت-آشنایی با پسوند و صفت نسبی- آشنایی با آرایه ی ادبی تشخیص

هدفهای رفتاری درس: دانش آموزان در پایان درس :

1-                       متن درس را روخوانی و روان خوانی می کنند.

2-                       واژه های مشکل درس را مشخص کرده ومعنی می کنند.

3-                       پیام ومفهوم درس را بیان کرده و ویژگی های فصل ها را نام می برند.

4-                       جمله ی زبانی و ادبی را تعریف می کنند.

5-                       نکات مهم دستوری وآرایه های ادبی را در جمله مشخص می کنند.

روش تدریس: همیاری(کارایی تیم)

وسایل لازم:کتاب درسی،تابلو،گچ،تصاویری از فصل ها

ایجاد انگیزه:                                8 دقیقه

دانش آموزان عزیز، نقاشی فصل های سال را که گفته بودم بکشید، درآورید و روی میزتان بگذارید.(نصب یکی از تصاویر انتخاب شده در تابلو)

حالا به تصاویر خوب نگاه کنید وبگویید با دیدن آن چه چیزهایی به ذهنتان خطور  می کند (پاسخ دانش آموزان مورد بحث قرار می گیرد.)

ارائه ی درس: آماده سازی گروهها و مطالب درسی (تدریس متن) 10دقیقه

گام اول:

دانش آموزان را گروه بندی می کنیم و از آنها می خواهیم که به صورت فردی و تیمی، متن درس را روان خوانی کنند. به گروه ها سرکشی می کنیم تا اگر مشکلی در روانخوانی داشتند، راهنمایی نماییم. بعداز پایان فرصت، از هرگروه یک یا دو نفر به طور تصادفی متن را روخوانی کنند.

گام دوم:

مطالعه ی گروهی دانش آموزان(معرفی واژه ها ومعنی آنها)  5دقیقه

در این مرحله از گروهها می خواهیم واژه های مهم درس را مشخص کرده ومفهوم ومعنی آنهارا کشف کنند. سپس با پرسش چند واژه به طور شفاهی از اعضاء برحسب شماره آنان را به مرحله ی بعد آماده می کنیم. مثال:

تجدید حیات:                        تأمّل:                            اهتزاز:

کاربن:                                ضرورت:                      فراغت:

گام سوم:   معرفی نکات جدید درس(دانش های زبانی وادبی)  15دقیقه

دراین قسمت از دانش آموزان می خواهیم تا بحث و بررسی گروهی پرداخته، تا نکات مهم دستوری و آرایه های ادبی را که در درس آمده است بیابند و در مورد آنها، بحث و گفتگوکنند. وبعد ازآن، سر گروه یا یکی از افراد به توضیح آن آرایه ها و نشانه ها در متن بپردازد سپس با استفاده از مثال ها روشن تر این نکات را به دانش آموزان توضیح می دهیم.

مثال: درنیمه های اسفند زمین نفس گرمی می کشد. (آرایه ی تشخیص)

               سبز+ه= سبزی

صفت نسبی:

بلور+ین= بلورین

 

گام چهارم : ارزش یابی فردی                                 ( 15 دقیقه )

در این قسمت با دادن فرصت مناسب از گروه ها می خواهیم پاسخ خودآزمایی ها و نوشتن و کار گروهی را نوشته، باهم به تبادل نظر بپردازند. بعد از پایان زمان داده شده آن ها را ارائه کنند. در این قسمت از هر گروه یک نفر را انتخاب می کنیم تا مفهوم کلی و جزئی هر بند از متن درس را بیان کنند. هم چنین با طرح پرسش های تستی و تشریحی سطح یادگیری گروه ها را ارزیابی می کنیم. مثال :

1-                       کدام فصل را « فصل تجدید حیات » می نامیم.

1.                       تابستان               2. زمستان                  3. بهار                      4. پاییز

2-                       در جمله ی « زمین سر از خواب زمستانی بر می دارد» چه آرایه ی ادبی به کار رفته است؟

1.                       تشبیه                 2. تشخیص                 3. کنایه                      4. مبالغه

3-                       زیبایی یک شب برفی را بنویسید.

4-                       از ویژگی های فصل تابستان یک مورد بنویسید.

 

 

گام پنجم : ارزش یابی گروهی            ( 5 دقیقه )

بعد از جمع آوری آزمون ها، با دادن همان ورقه ی آزمون، این بار به صورت گروهی ارزش یابی می کنیم و دانش آموزان با گرفتن کلید و پاسخنامه، ابتدا ورقه های فردی و سپس ورقه های گروهی خود را تصحیح می کنند و با توجه به فرمول داده شده، باز خورد و نتیجه ی کار گروه ها به خودشان منعکس می گردد و نمره های فردی و گروهی را جداگانه در دفتر ثبت می کنیم.

گام ششم : نقد کار گروهی

در این مرحله، کار تیمی، موفقیت و عدم موفقیت های گروه به نقد کشیده می شود تا دانش آموزان به تاثیر عملکرد گروهی آگاهی بیشتری کسب کنند.

گام هفتم : محاسبه ی نمرات فردی و تیمی              ( 5 دقیقه )

نمره ی کار گروه ها و درصد موفقیت آن ها را با کشیدن جدول و ثبت نمراتشان نشان می دهیم و از گروه های برتر می خواهیم دلایل موفقیت خود و گروه های ضعیف، دلایل ضعف خود را در تابلو اعلانات نصب کنند.

 

گروه

نمره ی میانگین فردی

نمره ی گروهی

نمره ی موثر بودن کارآیی گروه

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

خلاصه گویی و نتیجه گیری :      ( 5 دقیقه )

از یک گروه می خواهیم خلاصه ی درس و از گروه دیگر می خواهیم نتیجه ی درس را بیان کنند.

تعیین تکلیف :     ( 2 دقیقه )

برای جلسه ی آینده، تمرینات بخش نوشتن صفحه 56 را در دفتر فارسی خود بنویسید. یکی از فصل های سال را به شیوه ی « جان بخشی یا تشخیص » توصیف کنید.

 

 


مطالب مشابه :


متن ادبی در باره فصل پاییز

متن ادبی در باره فصل بی اختیار به سمت پنجره سرازیر می شوم و نوازشی به لطافت پاییز را. در




متن های ادبی برای تبریک سال نو

متن عشقولانه در این نوروز دیدار دو باره با فصل باران تجلیل کنند و متن ادبی.




فصل پاییز را شرح دهید

تمام خردسالان جهان در فصل پاییز بسیاری از پیت در مورد گاهی متن ادبی می نویسم




انشا در مورد فصل بهار / فصل بهار را توصيف كنيد

انشا در مورد فصل از همین رو می‌توان با مطالعه آثار ادبی یک انشا در مورد فصل پاییز




طرح درس نویسی مبتنی بر روش های فعال تدریس

های ادبی را که در درس نشانه ها در متن بپردازد های فصل تابستان یک مورد




طرح درس سالانه ادبیات فارسی دوره ی راهنمایی

برای اطمینان از یاد گیرهای گذشته در مورد فصل * در مورد فصل پاییز * با نمونه ای از نثر ادبی




گفتگو با پروین سلاجقه

بهار،پاییز،زمستان فصل مطرح شد در ايران مورد استقبال و معطوف به متن نبوده.ما




برچسب :