چگونه امضاء الکترونیکی صادر کنیم

مراحل انجام گواهی امضای الکترونیک به زبان ساده

 قبل از هرچیز مجوز صدور گواهی امضای خود را در سیستم نصب فرمائید.

چنانچه از اسمارت کارت استفاده میکنید لازم است برنامه نصب آن را داشته و بر روی سیستمی که قرار است با آن گواهی دیجیتال صادر فرمائید نصب نموده و از صحیح نصب شدن ان اطمینان حاصل کنید و اگر از توکن (معمولا 2000 بنفش رنگ)  استفده میکنید گرچه نصب آن راحت تر است ولی بهرحال باید در سیستم شما نصب گردد.

 اقدامات مقدماتی :

1-در حال حاضر مشتریان دفتر مشاورین املاک هستند لذا باید فرم را طبق نمونه تکمیل نمایند لذا ابتدا بهتر است فرم مربوطه را که دردو صفحه میباشد  از سایت ایران املاک http://www.iranamlaak.ir/  و یا سایت بازرگانی قسمت مستندات به آدرس ( کلیک کنید ) پرینت گرفته و از روی آن کپی تهیه ودر اختیار متقاضی قراردهید تا صفحه اول آن را تکمیل نماید.

 قسمت اول: شامل نام ونام خانوادگی به فارسی و شماره ملی و تاریخ تولد به روز و ماه و سال و جنسیت متقاضی درج میشود.

قسمت دوم: شامل استان - شهر - آدرس منزل و کد پستی و تلفن ثابت و همراه قید میشود

قسمت سوم: نام و نام خانوادگی به لاتین ( توجه شود اشتباه  تکمیل نشود)

قسمت چهارم: در گزینه اتحادیه املاک تیک بخورد و در کادر مشاور املاک امضاء و کادر مجاور آن را انگشت بگذارد.

قسمت پنجم: نام بنگاه املاک نوشته شود و قسمت انتهائی آن آدرس بنگاه املاک و شماره تلفن و نمابر در صورت داشتن تکمیل گردد.

صفحه دوم نیازی به تکمیل کردن ندارد و فقط امضای مشاور املاک در کادر اول و قسمت انتهائی که مربوط به رسید توکن است اخذ گردد.

توجه : نظر به اینکه منحصرا در این مرحله امضای مشاور املاک صادر میشود لذا از تحویل مدارک مباشر بنگاه خودداری شود.

 2-بعد از تکمیل فرمهای یاد شده مدارک مورد نیاز -  فتوکپی پروانه کسب ( صاحب بنگاه ) و کارت ملی (پشت و رو)  و شناسنامه صفحه اول و درصورت داشتن توضیحات کپی صفحه آخرهم لازم است  اخذ شود، مدارک هویتی را میتوان روی یک برگ کاغذ A4 و پروانه را روی یک برگ دیگر کپی نمود.

 3-اسکن مدارک: دوبرگ فرم  موضوع بند 1 و دوصفحه مدارک هویتی موضوع بند 2 را اسکن نمائید و سایز آن را بنحوی تغییر دهید تا وقتی مدارک اسکن شده را زیپ مینمائید حجم آن بیش از 500 کیلوبایت نگردد.

 تذکر1: توصیه میشود برای منظم شدن بایگانی و تسهیل در دسترسی اطلاعات برای هر مراجعه کننده فولدری با نام خانوادگی توام با شماره شناسنامه وی بسازید و فایلهای اسکن شده و زیپ zip) ) آن را در آن  فولدر بریزید.

تذکر2:اگر متقاضی متعدد هستند ابتدا برای همه آنها عملیات مقدماتی و ساخت فولدر آنها را انجام دهید تا زمانی که شروع به صدور گواهی میفرمائید بترتیب و بدون اتلاف وقت عملیات صدور انجام شود.

 صدور گواهی الکترونیک

 1-پس از اتصال توکن یا اسمارت کارت خودتان به سیستم و اطمینان از اتصال آن باید ابتدا با دادن آدرس  http://mocca.ir/totalca به سایت بازرگانی وارد میشوید در قسمت ورود کاربران نام کاربری و رمز عبور را که برایتان در نظر گرفته اند (رمز توکن در این قسمت کاربرد ندارد)  را وارد نموده و  کلید ورود را کلیک کنید بلافاصله مشخصات مجوز شما در یک صفحه با عنوان  select certificate نمایش داده میشود با انتخاب ردیف دوم که نام شما و عبارت client را دارد ok  نمائید صفحه بعدی را نیز که security  alert   است yes بزنید در صورتیکه ر سایت مشکلی نباشد صفحه ای ظاهر میشود که از شما pin  یعنی همان رمز مجوزتان را میخواهد.

کسانی که از اسمارت کارت استفاده مینمایند رمز اولیه آنها (بشرط آنکه تغییر نداده باشند)  اعداد 12345678 است واگر از توکن 2000 بنفش رنگ استفاده مینمایند رمز همان 1234 میباشد آن را در این قسمت وارد و ok  نموده وارد سایت میشوید در سمت راست نام شما و پیام خوش آمد و ذیل آن خروج را میبینید در قسمت پائین تر آن (منوی اصلی) شما دارای سه گزینه (مدیریت-خانه-دریافت گواهی دیجیتال ) خواهید بود.

 2-پس از ورود به صفحه کاربری باید گزینه دریافت گواهی دیجیتال را انتخاب و کلیک نمائید در این حالت در وسط صفحه سه گزینه نمایش داده میشود که مربوط به انواع اشخاصی است که میتوان برایشان امضای دیجیتال صادر نمود ، گزینه اول که مربوط به اشخاص حقیقی مستقل است انتخاب و اگر وکیل مشاور املاک برای گواهی آمده قسمت وکیل یا نماینده را تیک بزنید و مرحله بعد رابزنید تا صفحه ورود اطلاعات باز شود (ظاهرا در این مرحله مشاورین شخصا"مراجعه مینمایند)

 3-اطلاعات به دقت و از روی مدارک و فرم تکمیل شده در این صفحه وارد شود و دقت شود نام و نام خانوادگی لاتین درست عین فرم تنظیمی نوشته شود (چنانچه متوجه اشتباهی در آن شدید قبل از هرگونه اقدامی فرم را مجددا تکمیل و اسکن و اطلاعات زیپ شده را تغییر دهید)

پس از ورود شماره ملی میتوانید قسمت جستجوی شماره ملی را کلیک نمائید تا اگر سابقه در سیستم وجو دارد اطلاعات توسط سیستم نمایش داده  شود و شما اصلاحات و تغییرات آن را اعمال فرمائید در غیر اینصورت بصورت دستی وارد کنید.

پس از تکمیل اطلاعات ، مشخص نمائید که بجز کارت ملی که اجباری است کدامیک از مدارک هویتی دیگر (شناسنامه -گواهینامه -گذرنامه) را اخذ کرده اید و علاوه بر کارت ملی ، مدرک مورد نظر را تیک بزنید و با باز شدن صفحه مربوطه شماره آن را قید نموده مرحله بعد را کلیک کنید.

 در این مرحله سه قسمت وجود دارد که باید تکمیل گردد اول انتخاب نوع متقاضی: در ورژن جدید سایت بازرگانی تغییراتی ایجاد شده که در موقع انتخاب نوع متقاضی و نوع محصول باید ردیف هفتم را که متقاضی مستقل - فعالیت با دولت انتخاب شود و شخص حقیقی که توسط سیستم نشان داده میشود انتخاب گردد قسمت بعدی تعیین نوع توکنی است که از طرف متقاضی به شما داده شده و باید در این مرحله توکن وی را به سیستم وصل نمائید .... در این مرحله  معمولا" توکن سفید رنگ 3003 با نام epass3003 csp 71,0  میباشد که در ردیف دوم وجود دارد ، آن را انتخاب نمائید و در قسمت آخر با تعیین مسیر در کامپیوترتان فایل زیپ شده(فشرده) را انتخاب نمائید باید توجه داشت که حجم این فایل بیش از 500 کیلوبایت نباشد.

 در این حالت که توکن متقاضی به سیستم وصل و تمام اطلاعات مورد نیاز تکمیل شده مرحله بعد را انتخاب مینمائیم و با آمدن صفحه اطلاعات ، یکبار دیگر آن را چک و کنترل مینمائیم در صورت عدم نیاز به اصلاحات آن را تائید مینمائیم.

 بعد ازتائید مراتب از طرف شما اندکی طول میکشد سپس صفحه ای باز میشود با yes  و صفحه بعدی که  با عنوان user pin  از شما میخواهد برای امضای دیجیتال مورد نظر (توکن) رمز تعیین کنید بهتر است به روال معمولو عرف موجود اعداد 1234 را وارد نمائید بعد login  را کلیک و صفحه بعدی را که  عنوان security  alert دارد با yes جواب دهید و همینطور صفحه بعدی را ... در این حالت پیغامی ظاهر میشود که گواهی با موفقیت انجام شد آن را ok  کنید تا به صفحه اول برگرد وبرای گواهی بعدی  استفاده فرمائید.

 توصیه میشود توکن متقاضی را  مجددا"به سیستم وصل نموده و با کلیک در قسمت login  و دادن رمز 1234 به آن وارد و مشخصات فرد گواهی  امضا شده  را چک نمائید و تاریخ و ساعت و سریال آن را در صفحه دوم فرم قید نمائید و برای داشتن اطلاعات وی در سیستم بهتر است در همینجا از گزینه export  استفاده و با دادن مسیر در کامپیوتر خود (ترجیحا"در همان فولدری که بنامش ایجاد کرده اید)  و با نام خودش ضبط نمائید تا اطلاعات شما کامل و در آینده قابل استفاده و اثبات باشد.

از وبلاگ سردفتر 3 یزد


مطالب مشابه :


ضرورت حضور مشاور یا کارشناس حقوقی در بنگاه‌های املاک

وبلاگ حقوقی امیر عسگرپور - ضرورت حضور مشاور یا کارشناس حقوقی در بنگاه‌های املاک - اطلاعات
نقض قانون باعث رشد بنگاه‌های املاک شده است

وبلاگ حقوقی امیر عسگرپور - نقض قانون باعث رشد بنگاه‌های املاک شده است - اطلاعات حقوقی و
نحوه انجام معامله در بنگاههای معاملاتی

دادگستری بوشهر. مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه (بنگاه معاملات املاک)
اندر خاطرات خالو مرضی !! (2 ) این حکایت (" اندر حکایت متر ")

کیلومتری شهر بوشهر قرار دارد.این بنگاه املاک} به تعریف های بنگاه دار که نیش
مشاغل خودرو شیراز

جاده بوشهر - ترمینال باربری - جنب بانک صادرات خیابان هنگ - جنب بنگاه املاک اسلامی
ثبت معاملات املاک، آسیب­ها و اقدامات

در این نوشته نظری بوده است که اگر بنگاه­های املاک جامعه سردفتران و دفتر یاران استان بوشهر
اطلاع رسانی املاک آریا

مشاورین املاک آریا يكي از بنگاه در سه ماه آینده کارخانه‌های سیمان ساروج بوشهر
چگونه امضاء الکترونیکی صادر کنیم

کانون سردفتران و دفتریاران استان بوشهر. نام بنگاه املاک نوشته شود و قسمت انتهائی آن آدرس
برچسب :