زندگینامه ی شاعران کتاب سوم ابتدایی

به نام خداوند ن و قلم

اسامی شخصیتها، شاعران و نویسندگان و آثار آنان، مندرج در کتاب خوانداری سوم ابتدایی برای استفاده آموزگاران محترم پایه سوم

گردآوری و تنظیم:

احمد احمدی بزدی

شکوه قاسم نیا:

متولد 1334 شاعر و نویسنده کتاب کودک را از سال 1359 نوشتن در کیهان بچه ها را شروع کرد و تاکنون بیش از 150 عنوان کتاب کودک نوشته است. وی برای تالیف داستان بلند «هلی فسقلی در سرزمین غولها» و اشعار کتاب «کلاغه به خنده افتاد» در یازدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دو دیپلم افتخار در بخش شعر و داستان گرفت. کتاب هلی فسقلی در سرزمین غولها نیز موفق به کسب جایزه کتاب سال کودک و نوجوان در بخش داستان کودک شد.

کتابهای «چرا نمی خندی» قصه های شیرین هزار و یک شب، آقای باهوش، آرزوهای کرم کوچولو و شعر دعا نیز از آثار دیگر اوست.

قیصر امین پور:

دکتر قیصر امین پور، در سال 1338 در گتوند خوزستان متولد و در سال 57 در رشته دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد ولی پس از مدتی از این رشته انصراف و مجددا در سال 57 در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه رفت و پس از اخذ دکتری در این رشته عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی شد.

و از سال 1370 تا زمان فوتش یعنی 1386 استاد دانشگاه تهران بود. آثار دکتر امین پور در محافل و جشنواره های ادبی مطرح بوده و هستند، از آثار او می توان«ظهر روز دهم» و به قولی پرستو را نام برد ولی در دهه های دوم و سوم زندگی اش به زمره شعرای انقلابی و جنگ زده می پیوندد:

عباس یمینی شریف

عباس یمینی شریف آموزگار، مدیر و نویسنده ایرانی ادبیات کودکان بود. در (1298- 1368) در محله پامنار تهران به دنیا آمد در سال 1317 در دانشسرای مقدماتی به تحصیل پرداخت و در سال 1321 اولین شعرش برای کودکان در مجله نونهالان منتشر شد. و سه سال بعد اشعارش به کتابهای درسی ابتدایی راه یافت بیش از سی اثر شعر و داستان او در دوران حیاتش به انتشار رسیده و برنده جوایز متعددی در ادبیات کودکان شد. کمتر کسی است که با خواندن شعر

ما گلهای خندانیم               فرزندان ایرانیم          

 ما سرزمین خود را           مانند جان می دانیم

در آخر نام عباس یمینی شریف را هم ناخودآگاه به شعر نیفزاید و بر زبان نیاورد.

شهرت و آوازه او را در عرصه ادبیات مرهون اشعار روان و ساده اش کودکان به خصوص در جنبه های تعلیمی دانست از جمله شعر درخت کاری و ....

محمد تقی بهار

میرزا محمد تقی متخلص به بهار  در مشهد به دنیا آمد، پدرش میرزا محمد کاظم صبوری از شاعران دوره قاجار بود. پس از درگذشت پدرش که عنوان ملک الشعرایی آستان قدس رضوی را داشت این عنوان به فرمان مظفرالدین شاه به او داده شد، از هفت سالگی شروع به شعر گفتن کرد و در 14 سالگی به جمع آزادی خواهان و مشروطه خواهان پیوست. وی شاعران زبان آور محققی بزرگ، نویسنده ای فعال و توانمند، استادی لایق و روزنامه نگاری مبتکر و ارزشمند بود.

بهار در سال 1326 در کابینه قوام السلطنه وزیر فرهنگ بود و سرانجام در اثر بیماری  سل که آنروز غیر قابل درمان بود در سن 65 سالگی در سال 1330 بدیار باقی شتافت تالیفات معروف او عبارتند از: دیوان اشعار، سبک شناسی، تاریخ احزاب سیاسی و ...

آرامگاه وی در تهران است.

محمد میرکیایی

متولد 1337 در تهران نویسنده ی ایرانی است. آثار منتشر شده او بیش از 60 کتاب برای کودکان و نوجوانان است. و مجموع قصه های چاپ شده اش برای همه گروه های سنی در قالب های داستان کوتاه، بلند و رمان، نزدیک به پانصد عنوان می رسد.

وی دارای مدرک دکتری هنر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. میرکیانی در سال 61 وارد گروه کودک صدای جمهوری اسلامی و به تدوین نمایشنامه های رادیویی و قصه های ظهر جمعه پرداخت. مجموعه قصه روز تنهایی من از محمد میرکیانی به چاپ رسیده. برخی از آثار او عبارتند از: افسانه خوشبختی، پند و قند (چهار جلد، هیچ سنگ و روزی بود و روزگاری)

محمد پورهاب

داستان نویسی و شاعر کودکان و نوجوان متولد 1340 در خطه سرسبز شمال و سال هاست که ساکن قم است. وی دارای تحصیلات حوزوی است و در آثارش تلاش کرده است تا مسائل مذهبی، ادبی و تاریخی ایران و اسلام را با ساده ترین جملات به همراه تصاویر زیبا برای مخاطبان خود بازگو نماید.

ناصر کشاورز

ناصر کشاورز در سال 1349 در تهران به دنیا آمد در 5 سالگی همراه خانواده اش به دامغان رفت پس از تحصیلات مقدماتی در رشته صنایع به ادامه تحصیل پرداخت ولی پس از مدتی انصراف داد و تمام وقت به ادبیات کودکان پرداخت وی علاوه بر پرکارترین، پرجایزه ترین نیز هست او علاوه بر شعر، اهل موسیقی نیز هست و گیتار و عود می نوازد و می خواند اولین کتاب وی در سال 65 به نام من و مرغابی ها منتشر گردید.

سرور کتبی

اهل خوزستان است در سال 1338 در شهر اهواز متولد شده سرور نویسنده پرکار کودکان تا به حال 50 جلد کتاب برای بچه ها نوشته او می گوید علاقه به قصه نویسی را از زمان کودکی از قصه هایی که خاله اش رباب برایش می گفته بیادگار دارد. و این انگیزه ای برای ورود به دنیای قصه نویسی برای کودکان بوده است از  آثار اوست: هیس... ساکت، درخت آلو، قصه های جاجیم، این هم تلق و ملق

محمود کیانوش

محمود کیانوش در سال 1313 در مشهد دیده به جهان گشود وی فارغ التحصیل زبان انگلیسی از دانشگاه تهران است. کیانوش یکی از شاعران معاصر است که اشعار ساده و بی پیرایه می سراید. اشعار او در وصف انسان و طبیعت است و شمار آثار کیانوش افزون بر 80 اثر است. شکوفه حیرت (مجموعه شعر) از پرنده ها و انسان (مجموعه شعر به انگلیسی) و کتابهایی چون مرد گرفتار و حرف و  سکوت در داستان و آثاری نیز همچون به خدای ناشناخته از نویسنده های بزرگی چون جان اشتاین بک ترجمه کرده است وی آثاری چون شعر فارسی در غربت نیز در نقد ادبی دارد.

بیوک ملکی

در سال 1339 در روستای زرجه بستان از توابع قزوین به دنیا آمد که تحصیلاتش را در تهران گذراند، از طریق پدر و مادر و با تشویق معلمش، با شعر آشنا شده و انس گرفت.

آثاری چون پشت یک لبخند، کلاغ پر، ستاره باران از اوست.

صائم کاشانی

سید علی اصغر صائم کاشانی یا به اختصار صائم کاشانی از غزلسرایان و شاعران و نویسندگان معاصر ایران است. او در سال 1331 در شهر کاشان به دنیا آمد از همان کودکی قریحه ادبی داشت به گونه ای که از سال سوم ابتدایی به سرودن شعر روی  آورد صائم در اواخر دوره پهلوی شعرهای روشنگرانه ای سرود که موجب دستگیری وی شد. او بیش از بیست و سه سال است که مسئولیت انجمن  فرهنگی ادبی کاشان را عهده دار است. از آثار او،دیوان عشق، شکار ستاره، بلور اشک، خورشید سرایان، مینای سخن را می توان نام برد.

نسرین صمصامی

 وی شاعر و نویسنده حوزه ی کودک و نوجوان است. از آثار او: کهن داستانها، غنچه ها به صف، صفای شیر، وفای موش- موش ناقلا، گربه بلا

حاتم طائی

وی فرزند عبدالله از بزرگان  عرب مردی سخی و بلند نظر در دوره پیش از اسلام جوانمرد و بخشنده بود و عرب در سخا و کرم بدو مثل می زدند. آوازه و شهرت وی در تمام دنیا پیچیده است او از قبلیه طی یکی از قبایل مشهور شبه جزیره عربستان بود. وی هم چنین یکی از شعرای کحول عصر جاهلیت بود که کنیه وی اباعدی بود و دارای دیوان شعری نیز به نام دیوان حائم طائی می باشد دیار حاتم و کاخ او اکنون در روستای توارن نام دارد که در منطقه حائل در شمال عربستان سعودی واقع شده است. آثار قصر وی و همچنین آثار اجاق غذاپزی وی که به اجاق غذای حاتم معروف است هنوز در پایه کوه موجود و باقی است. وی پیش از اسلام بر دیانت مسیحیت می زیسته و در سال 605 میلادی از دنیا رفته است. در آثار سعدی به نام و شهرت حاتم زیاد اشاره شده است و هم چنین مطابق داستانی در بوستان سعدی دختر حاتم در زمان پیامبر در جنگلی اسیر مسلمانان شده بود که پیامبر به واسطه بزرگواری حاتم او و همه همراهانش را عفو نموده و بدین ترتیب آنها به اسلام گرویده اند.

اسدالله شعبانی

از آثار دیگر او می توان از مرغابی و ماه، ترانه های خواب و خیال و چشمه ی ماه نام برد.

و اما بهتر است بیوگرافی او را از زبان خودش بشنویم.

گویا در چهارم تیر 1337 به دنیا آمده ام در دامنه ای الوند کهن، کودکی را در روستا با کشت و کار قحطی و بیماری های ناشناخته به سر آورده اتفاقی زنده مانده ام .... 12 یا 13 سال بیشتر نداشتم که به عنوان کارگر ساده در کوره های آجرپزی می رفتم ... کار در کوره های آجرپزی، باغبانی، عکاسی، تراشکاری، برق، بنایی و ... و با این همه  در کنار این کارها شبانه به درس ادامه دادم تا دیپلم اقتصاد اجتماعی و سپس لیانس زبان و ادبیات فارسی را گرفتم .. تکه تکه زیسته و تکه تکه کار کرده ام و تکه تکه درس خوانده ام و به هر حال هر چه هست همین است.

مجید ملامحمدی

در سال 1347 در شهر قم در خانواده ای روحانی متولد شد. (از کودکی با کتاب و کتابخوانی آشنایی داشت) در سال 65 به حوزه علمیه قم رفت دوره کارشناسی ادبیات را در دانشگاه پیام نور کاشان خواند، هم اکنون عضو تحریریه مجله های سلام بچه هاست. شعر مترسک و کلاغ، شعر مثل باران در کتاب فارسی سوم از اوست.

 

احمدی بزدی-ابان ماه 1392


مطالب مشابه :


فیش حقوق معلمان

کلاس آبی - فیش حقوق معلمان - وبلاگ علی فیض اله زاده * کانون هم اندیشی فرهنگیان و دانش آموزان
طریقه مشاهده فیش حقوقی از طریق سایت نوقات

nooghat.blogfa.com - طریقه مشاهده فیش حقوقی از طریق سایت نوقات - ولا یى - فرا جناحی
آگهی شهرداری گتوند

لذا از کلیه شرکت ها و اشخاص حقیقی و یا حقوقی دعوت می شهرداری گتوند واریز و فیش آن را
فیش حقوق فرهنگیان سرار کشور

پرورش فکری گتوند. دریافت فیش حقوقی برای دریافت فیش حقوق بر روی تصویر فیش حقوق کلیک کنید .
کارشناسان شبکه های بهداشت و درمان خوزستان شیوه های نوین نظارت و بازرسی را فرا گرفتند

های خرمشهر، آبادان، ماهشهر، ایذه، هندیجان، بهبهان، شوشتر، گتوند فیش حقوقی
دولت موظف شد در سال 91 به تعداد 100 هزار نفر از جانبازان 25 آزادگان و.........وام 45 ميليون،

فیش حقوقی ایثارگران
زندگینامه ی شاعران کتاب سوم ابتدایی

دکتر قیصر امین پور، در سال 1338 در گتوند خوزستان متولد و در سال 57 در رشته دامپزشکی فیش حقوقی.
نمونه سوالهای همکاران در خرداد 92

فیش حقوقی فرهنگیان دبیر ریاضی دبیرستان های شهرستان گتوند استان
روابط عمومی شیر پگاه خوزستان برای دومین بار متوالی خوش درخشید

افتتاحیه این کارگاه ها در 15 آبان ماه امسال بود که در روستای سماله گتوند با فیش حقوقی
برچسب :