پلیس مدرسه

 يكي ازآموزش هاي اساسي براي نو آموزان در دوره هاي پيش دبستاني و ابتدايي ، آموزش مهارت هايي است كه آنان با يادگيري آن مهارت ها بتوانند رفتاري مناسب در ارتباط با ايمني عبور و مرور در جاده ها و خيابان از خودنشان دهند . از آن جا كه آمارتصادفات ، به ويژه تصادفات عابرين و موتورسواران در كشور ما ، متأسفانه رتبه هاي اول را در دنيا دارد ، بايد چاره اي انديشيد و راه كارهايي مواجهه با آن را همراه با پرورش روحيه احترام به قانون ، نظم و انضباط ، حفظ سلامت و شناخت قوانين و مقررات و عمل به آن در محيط خانه ، مدرسه و جامعه آموزش داد . بديهي است كه اولين و مؤثر ترين گام آموزش ، بايد در دوره طفوليت و نوجواني و در خانواده برداشته شود . بنابراين اگر خانواده ها به سلامت و امنيت روحي و رواني فرزندان خود علاقه ند ند كه قطعا اين گونه است ، بايد در دوره پيش از دبستان و دوره ابتدايي به نكات زير توجه جدي داشته باشند :

اولاً با هدف شناخت وسايل نقليه و محل عبور و مرور و چگونگي استفاده از آن تهيه كتاب هاي نقاشي ، داستان و ....با موضوع ايمني را براي فرزندان خود مورد توجه جدي و مستمر قرار دهند .

ثانياً با پرورش ذوق هنري ، انجام كارهاي دستي و آموزش از طريق نوشتن ،‌ نقاشي كردن يا گفتن كودك و نوشتن بزرگ تر ها ، بستر آموزشي و آشنايي آنان را با وسايل نقليه و ايميني عبور و مرور فراهم كنند .

ثالثاً ضروري است والدين با قصد عملياتي كردن آموزش هاي ارائه شده از طريق كتاب به فرزندان خود ، در محل هايي خارج از خانه ، امكان كاربرد آن ها را فراهم نمايند تا عملاً فرايند آموزش هاي ايميني و نقاط قوت و ضعف به كارگيري آن ها توسط كودك ، براي والدين مشخص گردد و والدين محترم به صورت حضوري و چهره به چهره نسبت به آموزش و توسعه فرايند يادگيري و

 مهارت آموزي ايميني عبور و مرور اقدام كنند و با تشويق و ترغيب فرزندان ، مانع از وارد آمدن آسيب هاي بعدي به آنان در عبور از خيابان ، دوچرخه سواري  و بازي كودكانه و ...گردند .

بديهي است والديني كه خود در عمل ، تخلف و عدم رعايت قوانين را با رانندگي غير مجاز ، عبور از چراغ قرمز و ...به فرزندان آموزش داده اند . نمي توانند در آينده فرزندان خود را مكلف كنند كه در هنگام رانندگي ،موتورسواري ،‌ دوچرخه سواري و ..... بايد ها و نبايدهاي مورد انتظار را رعايت كنند .

بر اساس آمار موجود ، حوادث ، پس از بيماري هاي قبلي و عروقي ، دومين علت مرگ ومير را در كشور ما تشكيل ميدهند و در گروه سني زير 40 سال ، متأ سفانه اولين علت مرگ ومير به شمار مي آيند كه در اين ميان حوادث ترافيكي بيش از 71 % كل مرگ و مير ومرتبط با حوادث را تشكيل مي دهند ؟ هزينه هاي اقتصادي ناشي از حوادث ترافيكي در ايران بيش از 12 ميليارد دلار ، معادل هزار ميليارد تومان ، بر آورده شده است .

در سال 1384 بيش از 746/27 نفر فوت و بيش از 257/247 نفر مصدوم شده اند . لذا با توجه به توضيحات فوق فعاليت پليسهاي مدرسه در آموزشگاه لازم بنظر مي رسد و در اين راستا در اين آموزشگاه اقدامات ذيل صورت گرفته است .

1.انتخاب گذربان و پليسهاي مدرسه از ميان دانش آموزاني كه جثه قوي تري دارند و از لحاظ انضباطي و درسي هم بر جسته باشند .

2.معرفي آنان به كليه دانش آموزان سر صف .

3.توجيه و تبين وظايف پليسها ي مدرسه به دانش آموزان منتخب .

 4. همكاري كادر آموزشي مدرسه با آنان در نحو بر گزاري وظايف پليسها .

5.توجيه و تفهيم به همكاران جهت همكاري با دانش آموزان منتخب .

6.يكربع به زنگ آخر ،‌دانش آموزان لباسهاي ( فرم ها ي مخصوص ) پليس مدرسه را تحويل مي گيرند و آماده در حياط مدرسه منتظر مانند .

7.اطلاع رساني از طريق پيامهاي كوتاه و طرح ها و نقاشي هاي مناسب در خصوص آموزش فرهنگ ترافيك .

8.شركت دانش آموزان در جلسه توجيهي پليسان مدرسه در سالن اجتماعات اداره ناحيه 5 .

9.استفاده از لوح فشرده ـ كتابها و مجموعه متنوع آموزشي مرتبط با راهنمايي  وآموزش فرهنگ ترافيك در ساعات غير درسي و فوق برنامه و زمان هاي مناسب .

10.    استفاده از كميته « كمك به رعايت مقرارت و اهداء انضباطي » شوراي دانش آموزي و مشاركت گسترده ي دانش آموزان در اين امر مهم .

11.    متأسفانه كارشناسان خبره زودتر ( اوايل مهر ماه ) به مدرسه بيايند بسيار مؤثر تر خواهد بود .


مطالب مشابه :


ویژگیهای معاون موفق

ویژگیهای معاون موفق. مقدمه. برای داشتن مدرسه­ی موفق مدیر،معاون،معلم نقش اساسی دارند.گلاسر
ويژگيهاي معاون موفق

ویژگیهای معاون موفق. مقدمه. برای داشتن مدرسه­ی موفق مدیر،معاون،معلم نقش اساسی دارند.گلاسر
پیشنهادات و تجارب موفق معاون مدرسه راهنمائی شهید قندچی

تجربیات معاونین راهنمایی ناحیه1قزوین - پیشنهادات و تجارب موفق معاون مدرسه راهنمائی شهید
ویژگی های یک معاون خوب

ویژگی های یک معاون موفق . ـ حضور در مدرسه حداقل نيم ساعت قبل از آغاز كار روزانه و قبل از
یک تجربه موفق از معاونین مدرسه راهنمایی ابرار خانم باباخانیها

یک تجربه موفق از معاونین مدرسه نداشتن سرپرست، معاون مدرسه باید بیشتر وقتش
تجربه مفید قاسم محمدنیا معاون مدرسه راهنمائی امیرکبیر

تجربه مفید قاسم محمدنیا معاون مدرسه نفر از معاونین تجربیات موفق و ارزنده خودشان
آنچه یک معاون آموزشی باید بداند

معاون آموزشی موفق. آرشيو يك دانش آموز يا معلم يا معاون مدرسه باشد و اگر تخلف نمايد شديدا
نظم و انضباط در مدرسه

معاون آموزشی - نظم و انضباط در مدرسه - مطالب ارزنده ای برای معاونین آموزشی و تبادل افکار
پلیس مدرسه

معاون آموزشی - پلیس مدرسه - مطالب ارزنده ای برای معاونین آموزشی و تبادل رموز مدیریت موفق.
برچسب :