پدیده روانگرایی خاک

روانگرایی خاک (Liquefaction) پدیده ای است که بدلیل کاهش سختی و مقاومت خاک در اثر وارد آمدن نیروی زلزله یا یک بارگذاری سریع صورت می گیرد.  روانگرایی خاک و پدیده های مرتبط با آن در زلزله های سالیان گذشته صدمات زیادی را در سراسر جهان وارد کرده اند.  روانگرایی فقط در خاکهای اشباع صورت می گیرد.  آب موجود بین ذرات خاک فشاری را به ذرات خاک وارد می کند که این فشار سبب می شود ذرات خاک بطور محکم بهم فشرده شوند.  پیش از زلزله فشار آب نسبتآ کم است اما با وقوع لرزش زلزله فشار آب افزایش یافته بطوریکه ذرات خاک به سرعت در کنار هم شروع به حرکت می کنند.  هرچند اغلب لرزش زمین سبب افزایش فشار آب منفذی می گردد اما فعالیت های مرتبط ساختمانی همانند انفجار یا آبگیری مخازن و بطور کلی تغییر در تنش ارتجاعی زمین از طریق بارگذاری و باربرداری نیز می تواند سبب روانگرایی در خاک گردد.  با وقوع روانگرایی مقاومت خاک کاهش یافته و توانایی خاک زیر پی برای حفظ پایداری ساختمانها و پلها از بین می رود. 

همچنین خاک روان شده پشت دیوارهای حایل می تواند سبب نشست و تخریب دیوار حایل گردد.  چنانچه افزایش فشار آب منفذی در پشت سدها نیز میتواند سبب زمین لغزه و شکستن سدها گردد.  روانگرایی خاک در بسیاری از زلزله های سالیان گذشته مشاهده شده است.  به عنوان نمونه می توان به زلزله های آلاسکا (Alaska,USA,1964)، نیگاتا (Niigata,Japan,1964)، لوماپرییتا (Loma Prieta,USA,1989)  و کوبه (Kobe,Japan,1995) اشاره کرد.

بدلیل اینکه روانگرایی فقط در خاکهای اشباع صورت می گیرد این پدیده معمولاً در مناطق نزدیک آب همانند رودخانه ها،دریاچه ها،خلیج ها و اقیانوسها اثرات تخریبی بیشتری دارد.   اثرات این پدیده عمده این در مناطق نزدیک آب شامل لغزش عمده خاک به سمت ساحل و فرونشست آن همانند دریاچه مرسید(Lake Merced)  در ۱۹۵۷ و یا حرکت زمین و ایجاد ترک در ساحل دریا در اثر تنش اضافی همانند رودخانه موتاگوا (Motagua River) در زلزله ۱۹۷۶ گواتمالا می شود.  صدمه به دیوارهای نگهدارنده بنادر و باراندازها با ایجاد فشار به خاک پشت آنها و هل دادن آن به سمت آب از دیگر صدماتی است که روانگرای در مناطق نزدیک سواحل ایجاد می کند بطوریکه در زلزله ۱۹۹۵ کوبه ژاپن روانگرایی خاک صدمه اصلی را به امکانات و تجهیزات بندر کوبه وارد کرد.


مطالب مشابه :


نقشه پهنه بندی روانگرایی ایران

زمین شناسی مهندسی و ژئوتکنیک - نقشه پهنه بندی روانگرایی ایران -
دانلود پاورپوینت روانگرایی خاک ها

پرتال جامع مهندسی عمران،معماری و شهرسازی - دانلود پاورپوینت روانگرایی خاک ها - پرتال جامع
پدیده روانگرایی خاک

وبلاگ تخصصی عمران و معماری - پدیده روانگرایی خاک - دانلود مقررات ، آئین نامه ها ، نشریه ها
روانگرایی خاک ها

دانلود مهندسی عمران،معماری و شهرسازی - روانگرایی خاک ها جامعه مهندسان نقشه بردار ایران.
دانلود نقشه با کیفیت گسلهای ایران

وبلاگ تخصصی مهندسی ژئوتکنیک - دانلود نقشه با کیفیت گسلهای ایران - وبلاگ مهندس علیرضا
پدیده روانگرایی خاک

دانشجویان عمران 87 مجتمع آموزش عالی فسا - پدیده روانگرایی خاک - مهندسی عمران برنامه مقاله
روانگرايي خاك در مهندسي خاك وپي

روانگرایی خاک در بسیاری از زلزله های دوربین نقشه برداری می ( بلند ترین برج ایران)
نقشه پهنه بندی خطر نسبی زمینلرزه در ایران

وبلاگ شخصی مالک شاهینی - نقشه پهنه بندی خطر نسبی زمینلرزه در ایران , این وبلاگ حاوی
برچسب :