طرح درس هدیه های آسمانی سوم ابتدایی (لباس های ما)

 

هدف کلی :آشنایی با اخلاق وآداب اسلامی و حجاب اسلامی

نام درس : هدیه های آسمانی           عنوان درس : لباس های ما            پایه :سوم  ابتدایی

مدت تدریس: ۴۵ دقیقه

مشخصات کلی
هدف کلی :

آشنایی فراگیران با اخلاق و آداب اسلامی (حجاب و پوشش اسلامی )

فعالیت های قبل از تدریس
هدفهای جزئی :

آشنایی فراگیران با :

۱٫     تنوع پوشش ها و تناسب آن با فرهنگ ها و موقعیت های مختلف

۲٫     پوشش ویژه مسلمانان (حجاب)

۳٫     نگرش مثبت نسبت به استفاده از پوشش اسلامی

هدفهای رفتاری :

دانش آموز در پایان درس باید بتواند  :

۱)لباس های مناطق مختلف را با هم مقایسه کند .

۲)در باره لباس و حجاب زنان و مردان مسلمان توضیح دهد .

۳)پوشیدگی لباس مسلمانان را به عنوان ویژگی اصلی پوشاک آنها بشناسد .

۴)ارتباط میان موقعیت های مختلف و لباس های مختلف را نشان دهند .

۵)نسبت به استفاده از پوشش اسلامی ابراز علاقه نماید .

۶)در باره تنوع و گوناگونی لباس های مناطق مختلف کشورمان تحقیق کند .

مواد و وسایل آموزشی :

تصاویری از پوششهای مختلف از مناطق مختلف کشور ، کتاب درسی ، جعبه جواهرات ، لباس محلی

رفتار ورودی :

پرسیدن چند سوال :

۱٫     ما چرا لباس می پوشیم .

۲٫     ما چه لباس هایی می پوشیم .

۳٫     چه فرقی لباس ها با هم دارند .

۴٫     لباس چه فوایدی دارد .

۵٫     لباس ما در فصول مختلف چگونه است .

شیوه گروه بندی :

بچه ها را با کارتهایی که اسم شهرهایی که لباس محلی دارند مثل : گروه شمالی ها ، گروه ترکمن ها ، گروه کردها و گروه بلوچ ها روی آن نوشته شده است (به صورت پازل ) گروه بندی می کنیم .

روشهای تدریس :

ایفای نقش ، ،پرسش و پاسخ ،توضیحی

۶ دقیقه آمادگی :

دعای شروع کلاس ، سلام و احوالپرسی ، حضور و غیاب ، اطمینان از سلامتی جسمی و روحی روانی دانش آموزان و دیدن تکالیف آنها

فعالیت های ضمن تدریس
۳ دقیقه

۵ دقیقه

۲۰دقیقه

ارزشیابی تشخیصی :

از درس گذشته سوال می شود :

۱٫     لباس های یک زن و مرد مسلمان چگونه باید باشد ؟

۲٫     از نظر شما لباس مناسب چه لباسی است ؟

ایجاد انگیزه :

آمدن فردی با لباس های محلی به کلاس

ارائه درس جدید :

وقتی که یکی از بچه ها با لباس محلی به کلاس آمد بچه ها تعجب کرده و سوالات زیادی می پرسند که دراینجا آنها را به طرف تابلو که تصاویر کتاب با لباس های متفاوت می باشد هدایت می کنیم و با این سوال که خود بچه ها هم حتما می کنند که به نظر شما این لباس ها مال کدام شهر و مردم است درس را شروع می کنیم . و توضیحات لازم را می دهیم که بله بچه های خوب با دیدن این لباس ها و عکس ها متوجه شدیم که درس ما در باره چیست ؟بله ما انسانهای روی کره زمین هر کدام دارای لباس و آداب و اخلاقی هستیم که با هم فرق می کنیم حتی در همین کشور خودمان ببینید چقدر لباس ها و آداب متفاوت هستند هر کسی که اهل یک شهر و منطقه باشد حتما لباس و آداب آن شهر با بقیه شهرها فرق می کند . و سوال آزمون ورودی را دوباره تکرار کرده که همانطور که شما بچه های عزیز گفتید ما برای  د رامان ماندن از سرما و گرما لباس می پوشیم در فصلهای مختلف لباسمان فرق می کند . در اینجا جعبه جواهرات را نشان  داده

آموزگار : بچه ها شما می دانید که این جعبه مال چیست ؟

بچه ها :جعبه جواهرا ت است

آموزگار : بله دخترم اما چرا جواهرات را درون این جعبه نگه داری می کنند ؟

بچه ها : برای اینکه هر کسی نتواند به آن دست بزند یا دزدها پیدا نکنند .

آموزگار : بله بچه های عزیز جواهرات چون چیز قیمتی و با ارزش است ما درون این جعبه نگه داری کرده و آن را حفظ می کنیم . پس ما انسانها از این جواهرات هم با ارزش تر هستیم باید خود را حفظ کرده تا هر کسی به ما نگاه نکند .

در این قسمت کتاب را باز کرده  از  گروهها می خواهیم که درس را بخوانند ودر  گروهها مشورت کنند از آنها سوال می کنیم .

آموزگار : همانطور که دیدید هر شهر لباس مخصوص خود را دارد حالا بگویید آداب لباس پوشیدن و پوشش اسلامی در کشور خودمان چگونه است ؟بچه ها :  ………………

آموزگار : بچه ها ی عزیز همان طور که شما گفتید کشور ما یک کشور اسلامی و مسلمان است لباس ما برای یک خانم مسلمان باید لباسی باشد که تنگ نباشد، زیاد کوتاه نباشد ، از رنگ های تند استفاده نکند ؛ لباسی باشد که آزاد بوده و تمام اندام او را بپوشاند ،‌موهای او بیرون نباشد ، دست ها و پاعا هم تا مچ پوشیده باشد . بعضی خانم ها مانتو می پوشند و بعضی با چادر هستند که هر دوی آنها اگر درست استفاده شود حجاب  اسلامی است و برای یک آقای مسلمان نیز باید لباسی مناسب باشد تنگ و کوتاه نباشد ، از مدلها و مارکهای نامناسب استفاده نکند که معمولا اینجا کت و شلوار یا پیراهن وشلوار است ،مثلا در خوزستان پیراهن بلند می پوشند

لباس یک مسلمان باید دارای ظاهری آراسته و شایسته فرد باشد .

آموزگار : بچه ها  لباس ما در هر جایی با هم فرق دارد یا نه ؟

بچه ها : بله خانم لباس ما در هرجایی با هم فرق می کند

آموگار :در خانه چگونه لباس می پوشیم ، در جلو یک نامحرم باید چگونه لباس بپوشیم ؟

بچه ها : باید در جلوی نامحرم کاملا با حجاب اسلامی باشیم ولی در خانه اگر نامحرمی نباشد مثل پسرعمو ، پسر عمه و ….. می توانیم آزاد و راحت لباس بپوشیم .

۵ دقیقه جمع بندی و نتیجه گیری :

توسط انجام فعالیتهای برایم بگو ص ۱۸ ، گروهها بعد از مشورت و نتیجه گیری  به سوالات ما پاسخ می دهند .

فعالیت پس ازتدریس
۴ دقیقه ارزشیابی پایانی:

با این پرسشها ارزشیابی می کنیم :

۱٫     فایده پوشش چیست ؟

۲٫     چرا ما از پوشش اسلامی استفاده می کنیم ؟

۲ دقیقه فعالیت تکمیلی :

۱٫     انجام فعالیت اکنون می توانی ص ۱۹ (تحقیق در باره پوشش مردان و زنان مسلمان )

۲٫     بردن بچه ها به بازدید از موزهای که لباسهای مختلف و پوششهای اسلامی دارد (در جلسه آینده )

۳٫     ارائه گزارش از بازدید در جلسه بعد از بازدید از موزه


مطالب مشابه :


منابع و محدوده امتحانی نیمسال اول 93-92

بحث شده یا مباحث غیر ضروری از کتاب حذف اخلاق اسلامی نویسنده: محمد داودی. فصل




دانلود كتاب دين و زندگي اول

زهرا محمّد علی زاده دانلود کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق (1)




طرح درس هدیه های آسمانی سوم ابتدایی (لباس های ما)

دانلود کتاب آشنایی فراگیران با اخلاق و آداب اسلامی شگفتی های زمان ولادت حضرت محمد




سیر مطالعاتی تاریخ اسلام

عبد المجید ناصری داودی. محمد­جواد غفاری کتاب اصطلاحات اخلاق اسلامی.




کارنامه ی فلسفه ی یونان به زبان پارسی

3.تاریخ فلسفه،امیل بریه،جلد اول و دوم،ترجمه‏ی علیمراد داودی 17.اخلاق نیکوماخس دانلود




عناوین کتابها درکتابخانه خواهران

دانلود کتاب جویی افسانه های لکی محمد اسلامی زرندی امتحان عاشقی ف داودی بهار




منابع و محدوده امتحانی نیمسال اول 93-92

بحث شده یا مباحث غیر ضروری از کتاب حذف اخلاق اسلامی نویسنده: محمد داودی. فصل




دانلود كتاب دين و زندگي اول

زهرا محمّد علی زاده دانلود کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق (1)




طرح درس هدیه های آسمانی سوم ابتدایی (لباس های ما)

دانلود کتاب آشنایی فراگیران با اخلاق و آداب اسلامی شگفتی های زمان ولادت حضرت محمد




سیر مطالعاتی تاریخ اسلام

عبد المجید ناصری داودی. محمد­جواد غفاری کتاب اصطلاحات اخلاق اسلامی.




برچسب :