قیمت فیش حج عمره -تمتع چقدراست؟درسال 1393

قیمت فیش حج تمتع چقدراست؟درسال 1393/عمره؟

نرخ نهایی حج تمتع اعلام شد/ حجاج قسط دوم شان را آماده کنند24فروردین93

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: زائران حج تمتع ۹۳، قسط دوم هزینه سفر خود را در هفته اول اردیبهشت ماه پرداخت کنند. حداقل و حداکثر هزینه سفر حج آتی، هفت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ده میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است 

مهندس اوحدی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار هزینه سفر حج در دو قسط از زائران دریافت میشود، گفت: زائران قسط اول سفر حج آتی را که مبلغ آن پنج میلیون تومان بود، در بهمن و اسفند سال گذشته پرداخت کردند که مبلغ دریافتی از زائران بابت قسط اول با کسر یک میلیون تومان ودیعه در بانک و سود سپرده حج، دو و نیم تا سه میلیون تومان بوده است.

او گفت: طبق اعلام قبلی سازمان حج و زیارت، قسط دوم هزینه سفر حج تمتع، هفته اول اردیبهشت ماه از زائران دریافت خواهد شد که مبلغ قسط دوم برابر با قیمت تعیین شده برای هر کاروان بر اساس گروه قیمتی با کسر پنج میلیون تومان مربوط به قسط اول خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت، حداقل و حداکثر هزینه سفر حج آتی را هفت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ده میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: کف قیمت‌ها نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نکرده اما سقف قیمت‌ها با توجه به افزایش کیفیت هتل‌ها، حدود ۲۵۰ هزار تومان نسبت به حج گذشته افزایش داشته است.

مهندس اوحدی ادامه داد: هزینه حج تمتع ۹۳ در اصل بایستی مبلغ ۶۵۰ هزار تومان افزایش می‌یافت که با مدیریت خوب هزینه‌ها و حضور بهنگام در بازار عربستان و صرفه جویی‌های صورت گرفته، هزینه سفر صرفاً در برخی گروه‌ها حداکثر تا ۲۵۰ هزار تومان افزایش یافته است. نخستین گروه از زائران حج تمتع آتی ۱۸ شهریورماه به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.

 

حداقل و حداکثر قیمت حج سال ۹۳ اعلام شد

رئیس سازمان حج و زیارت حداقل قیمت حج سال ۹۳ را حدود ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر قیمت را حدود ۱۰ میلیون تومان اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: حداقل و حداکثر قیمت حج سال ۹۳ اعلام شد


سعید اوحدی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، گفت: در سال گذشته قیمت ارز 2450 تومان بود که امسال 2600 تومان شده است و افزایش 200 تومانی قیمت ارز باعث می‌شود تا قیمت حج سال آینده در حدود 650 هزار تومان افزایش داشته باشد.

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌ها و صرفه‌جویی‌های انجام شده، توانستیم به گونه‌ای هزینه‌ها را مدیریت کنیم که افزایش قیمت ارز در حدود 400 هزار تومان باعث افزایش قیمت حج سال 93 شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تنها افزایش نرخ ارز باعث افزایش قیمت حج شده است، گفت: ما در سال گذشته 17 گروه قیمتی داشتیم که 6 گروه به دلیل کیفیت پایین هتل‌ها حذف شده‌اند و شامل گروه‌های «ج» و «د» قیمتی بودند.

اوحدی اظهار داشت: بنابراین در حج سال 93، 11 گروه قیمتی را خواهیم داشت و گروه‌ها با کیفیت بالاتر در اختیار حجاج قرار خواهند گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت متوسط قیمت حج سال 93 را در حدود 9 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: با در نظر گرفتن افزایش نرخ ارز سال جاری نسبت به سال گذشته حداقل قیمت حج سال آینده در حدود 7 میلیون و 500 هزار تومان و حداکثر 10 میلیون تومان خواهد بود./خبرگزاری فارس4بهمن92

                                                                          *****

اگر روزی خریدهای چندصدتایی فیش‌های موبایل برابر بود با سودهای‌میلیونی، می‌توان انتظار داشت که سرنوشت فیش‌های حج هم به همان مسیر پرسود و وسوسه‌انگیز ختم شود. این روزها فعلا برای مدتی، حداقل تا پایان مراسم حج امسال، بازار راکد است. حاجی‌های امسال اعزام شده‌اند و سایت بسته است و حتی فیش‌های عمره هم تا تمام‌شدن مراسم حج‌تمتع خریدوفروش نمی‌شود اما می‌شود از همین امروز برای فیش‌های حج‌تمتع سال بعد پرس‌وجو کرد. تماس با چند دفتر زیارتی نشان می‌دهد که برخلاف آنچه به گوش می‌رسد، بازار خرید و فروش فیش‌های زیارتی حج‌های عمره و تمتع شفاف و به دور از دلال‌بازی‌های مرسوم این نوع بازار است که البته این فقط ظاهر ماجراست. دفاتر زیارتی فقط فیش‌های حج‌تمتع را در صورتی که موعد اعزامشان سال آینده یعنی 93 باشد، خریداری می‌کنند. قیمت پایه از 12‌میلیون‌و700‌هزارتومان شروع می‌شود و در نهایت به 13‌میلیون‌و500‌هزارتومان می‌رسد.

اما یکی از مسوولان این دفاتر می‌گوید: «این قیمت برای الان است اما بیشتر هم می‌شود. اگر احتیاج مالی ندارید و لنگ پول نیستید صبر کنید موقع عید یا اردیبهشت. آن موقع ما خودمان تا 15‌میلیون‌تومان هم می‌خریم.» و تاکید می‌کند که نهایت قیمت 16‌میلیون‌تومان است. دفتر دیگری توصیه می‌کند که در صورت نداشتن عجله، بهتر است صبر کرد. «ما همین امسال، سقفمان 17‌میلیون‌تومان بود. یعنی سایت که باز شد، فیش‌ها را تا 17‌میلیون‌تومان هم فروختیم. اما شما صبر کنید. تا نزدیکی‌های اعزام بعدی. ولی امکان ندارد بیشتر از 18‌میلیون‌تومان ازتان بخرند
با این حال امسال خبر ردوبدل‌شدن‌های فیش‌های 30 و 40‌میلیون‌تومانی حتی صدای مسوولان سازمان حج‌وزیارت را هم درآورد، به طوری که اعلام کردند زورشان به بنگاه‌های غیرقانونی نمی‌رسد. اردیبهشت‌ماه 92، غلامرضا رضایی، معاون حج سازمان حج‌وزیارت، تاکید کرد خرید و فروش فیش حج و عمره از سوی بنگاه‌ها غیرقانونی است.

او به ایلنا می‌گفت: «تمام این بنگاه‌هایی که اقدام به نصب تابلو، بنر، پلاکارد و نشر اطلاعیه و اعلامیه می‌کنند، همه کلاهبردار هستند. زورمان نرسیده، جلو این بنگاه‌های غیرقانونی را بگیریم. به صرف اینکه برخی جلو در سازمان حج‌وزیارت اقدام به خرید و فروش فیش حج می‌کنند مردم نیایند فکر کنند که چون این افراد نزدیک سازمان اقدام به این کار می‌کنند، کارشان قانونی است زیرا ما زورمان نرسیده جلو اینها را بگیریم یعنی راهکار قانونی برای مقابله با این کلاهبردار‌ها را هنوز پیدا نکرده‌ایم.» رضایی گفته بود: «آن دسته از افرادی که اولویتشان اعلام شده است، می‌توانند برابر ضوابط و دستورالعمل‌هایی که سازمان حج وزیارت ابلاغ کرده است، نسبت به نقل و انتقال فیش‌های خود اقدام کنند، همان‌طور که پیش از این بوده. البته به این معنی نیست که خرید و فروش فیش حج‌تمتع آزاد است تا دلال‌ها ورود پیدا کنند و چوب حراج بزنند و به اطلاعیه‌های غیرقانونی خود اضافه کنند بلکه این اقدام تنها از مراکزی که از سوی سازمان حج‌وزیارت اعلام شده امکانپذیر است.»

همچنین معاون حج سازمان حج‌وزیارت در صحبت‌هایش به این موضوع اشاره می‌کرد که «بیشتر زایران از معلومات پایینی نسبت به این مسایل برخوردار هستند. بعضا برخی از جلو در سازمان توسط این دلال‌ها به دفا‌تر اسناد رسمی هدایت می‌شوند و فکر می‌کنند به محض اینکه یک فرمی را پر کردند و از سوی دفتر اسناد رسمی یک مهری بر روی آن زدند، کار قانونی است.»

دانش اندک زایرانی که اقدام به خرید یا فروش فیش‌های حج می‌کنند موضوعی است که اغلب دفترداران زیارتی درباره آن صحبت می‌کنند. یکی از این دفترداران که خود را «حاجی سبحان» معرفی می‌کند، می‌گوید: «پنج، شش سالی است که توی این کار هستم. اصلا یک چیزی بگویم تا خیالتان راحت شود؛ که از اول انقلاب هیچ‌کس فیش تمتع را 20‌میلیون تومان هم نخریده چه برسد به 30‌میلیون تومان. شاید مثلا کسی توی یک روستا در شیراز آن را 30‌میلیون تومان بفروشد آن‌هم به این دلیل که اطلاع ندارد. ولی وقتی دفتری مثل ما وجود دارد، چرا باید یک نفر 30، 40‌میلیون تومان بدهد برای فیش حج.»

بعد هم ادامه می‌دهد: «بستگی به طرف دارد؛ شاید از بازار و اوضاع خبر نداشته باشد یا نمی‌خواهد دنبال فیش، این‌طرف و آن‌طرف بگردد. خب، شاید چنین کاری کند وگرنه همیشه فیش هست و کسی هم بالاتر از این قیمت نمی‌خرد. قیمت بین 16 تا 18‌میلیون‌تومان در نوسان است. بالاتر از این قیمت‌ها هم کسی نمی‌خرد.»

پس این فیش‌های 30، 40‌میلیونی از کجا آمده‌اند؟ «واقعیت ندارد. اصلا خودتان را بگذارید جای خریدار. می‌روید فیش 30‌میلیون تومانی بخرید؟ یعنی یک زن و شوهر بخواهند بروند، 60‌میلیون خرجشان می‌شود به اضافه اینکه باید هر کدام 10، 12‌میلیون تومان هزینه کاروان بدهند. این به صرفه است؟ اگر پولش را دارند 80، 90‌میلیون تومان بدهند برای این سفر که گفته‌اند اصلش استطاعت مالی است.»

حاجی‌سبحان مثل یک کارشناس خبره توصیه می‌کند: «شما به 50 دفتر دیگر هم که زنگ بزنی، امکان ندارد قیمت‌ها فرق کند. نهایت 500‌هزارتومان بالا و پایین می‌شود. تمتع همین حدود است و خریدوفروشش هم آزاد است. عمره هم خرید و فروش نمی‌شود اما یک وقتی دیدید متقاضی زیاد بود و سایت را باز کردند. به خصوص که بازارش، بعد از تمتع گرم می‌شود. نهایتش بتوانید بفروشید سه‌میلیون تومان.»

منبع:انتخاب 18مهر92

                                            *****

از روز چهارشنبه ۶ آذر ثبت نام زائران حج در ۱۸ استان کشور آغاز می شود و در روز ۷ آذر نیز از متقاضیان ۱۰ استان دیگر دعوت به عمل می آید و در روز جمعه ۸ آذر ماه ثبت نام در استان های تهران، قم، قزوین و البرز آغاز می شود.haj
حداقل نرخ
عمره یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و حداکثر دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. در حالی است که سال گذشته هزینه عمره حداقل ۲ میلیون و ۱۵۷ هزار تومان و حداکثر ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.

در عمره امسال شش گروه قیمتی بر اساس درجه بندی هتلها تعیین شد که زائران در سه دوره نوروز، ماه های رجب، شعبان و رمضان و همچنین ایام عادی به عمره اعزام می‌شوند که این گروه ها هر کدام هزینه متفاوتی دارند.

عمره امسال نسبت به سال قبل در مرحله اول که مربوط به گروههای عادی است، ۱۵٫۶ درصد کاهش قیمت خواهیم داشت این در حالی است در عمره ۹۱ نسبت به سال ۹۰، ۳۶ درصد با افزایش قیمت روبرو بوده است.

در ماههای رجب، شعبان و رمضان نیز هزینه عمره با توجه به افزایش روزهای عمره که ۱۵ و ۲۱ روز است، ۱۱ درصد کاهش خواهد داشت و این در حالی است که در عمره ۹۱ نسبت به ۹۰، ۳۳ درصد با افزایش قیمت روبرو بوده است.

منبع: سایت سازمان حج آبان1392


مطالب مشابه :


حج عمره

اطلاعیه تکمیلی سازمان حج و زیارت در خصوص پذیرش واجدین شرایط تشرف به حج تمتع 1394 در کاروانها




اعلام نتایج ثبت نام حج عمره در بانک ملی و ملت

بانک و توسعه Bank and Development - اعلام نتایج ثبت نام حج عمره در بانک ملی و ملت - اخبار بانک ملی و




خرید و فروش فیش حج عمره و تمتع

دفتر فبش حج در خدمت کلیه هموطنان عزیز می باشد خرید - فروش - تعویض فیش با قیمت مناسب و رضایت شما!!!




اولویت ثبت نام حج عمره مفرده

دیار نور - اولویت ثبت نام حج عمره مفرده - وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص سفرهای زیارتی حج تمتع و




قيمت فيش حج عمره در بازار غيررسمي شكسته شد

قصر سوزان - قيمت فيش حج عمره در بازار غيررسمي شكسته شد - اجتماعی -اقتصادی - قصر سوزان




حج عمره دانشجویی

رئیس ستاد عمره دانشگاهیان از آغاز ثبت نام عمره دانشگاهیان از 29 آذرماه تا هشتم دی ماه خبر داد.




ممنوعیت خرید و فروش فیشهای عمره مفرده

معاون حج ، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به نزدیک شدن ایام اعزام زائران عمره مفرده




قیمت فیش حج عمره -تمتع چقدراست؟درسال 1393

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: زائران حج تمتع ۹۳، قسط دوم هزینه سفر خود را در هفته اول اردیبهشت




تحریم حج عمره

فرهنگیان کرمان - تحریم حج عمره - اخیرا با توهین مسولان فرودگاه عربستان به زائران ایرانی




قیمت فیش حج عمره

اطلاعیه تکمیلی سازمان حج و زیارت در خصوص پذیرش واجدین شرایط تشرف به حج تمتع 1394 در کاروانها




برچسب :