نمونه پیشنهادی طرح درس روزانه دوره پیش دبستانی

به نام خدا

نمونه پیشنهادی طرح درس روزانه دوره پیش دبستانی

نام واحد کار : ماهی                        نوع فعالیت : نمایش خلاق              

اهداف کلی :

1 – آشنایی نوآموزان با زندگی ماهی ( حیطه شناختی )

2 – توسعه توانایی های ذهنی و پرورش خلاقیت ( حیطه مهارتی )

3 – تقویت حس اعتماد به نفس ( حیطه نگرشی )

هدفهای رفتاری

انتظار می رود در فرایند آموزش این درس نوآموز بتواند :

1لف ) دانستنی ها :

1 – محل زندگی ماهی را بیان کند.

2 – اندامهای حرکتی ماهی را نام ببرد..

ب ) مهارتها :

1 – شکل حرکت باله و دم ماهی را با نمایش نشان دهد.

2 – حرکت ماهی در آب را تقلید کند.

3 – اندازه های تقریبی ماهی را با حرکات نمایشی نشان دهد.

4 – قصه ای ناتمام در رابطه با ماهی به دلخواه کامل کند.

ج ) نگرشها:

1 – نسبت به شناخت بیشتر ماهی و زندگی آن کنجکاوی نشان دهد.

2 – با گروه مشارکت و همکاری داشته باشد.

3 – در بداهه سازی و بداهه گویی از خود واکنش نشان دهد.

4 – نسبت به اجرای دستورالعمل ها دقت و توجه نشان دهد.

تعیین روشهای تدریس:

استفاده از رویکرد مشارکتی و تلفیقی ( بدیعه پردازی – ایفای نقش – پرسش و پاسخ – داستانگویی)

 وسایل آموزشی :

در صورت امکان ماهی زنده – تصاویر چند حیوان مختلف به صورت کارت

مفاهیم :

1 – ماهی در آب زندگی می کند.

2 – ماهی باله و دم دارد.

3 – ماهی با باله و دم شنا می کند.

4 – ماهی رنگهای مختلف دارد.

5 – ماهی اندازه و شکل های مختلف دارد.

فعالیتهای مدیر یادگیری

فعالیتهای فراگیرنده

امور مقدماتی : سلام و احوالپرسی , حضور و غیاب , دقت در وضع جسمانی و روحی نوآموزان و...

 

سلام و احوال پرسی و اجرای دستورالعمل ها

تعیین رفتار ورودی: -  نوآموزان نام بعضی از حیوانات اطراف خود را می دانند – صدای آنها را شنیده اند.- محل زندگی آنها را می دانند.

پاسخ دانش آموزان

سنجش  آغازین: انجام یک بازی به شرح ذیل :

-        کودکان به صورت دایره ایستاده و یک نفر در مرکز دایره می ایستد.مربی به تعداد نوآموزانی که در محیط دایره ایستاده اندکارت تصاویر حیوانات را که از قبل آماده نموده , بین آنان تقسیم می کند طوری که هر کودک فقط یک کارت بر می دارد.

( توجه : از هر حیوان 3 کارت تکرار شود.)

سپس مربی نام یکی از حیوانات رابلند اعلام می کند.

نوآموزان  به دستورالعمل بازی گوش نموده و آن را انجام دهند.

3 نفر از کودکان که تصویر مربوط به آن حیوان را دارند باید جا به جا شوند و نوآموزی که در مرکز دایره ایستاده باید سعی کند جای یکی از سه نفر را بگیرد.آن کودکی که در مرکز دایره ایستاده و صدا با حرکات آن حیوان را تقلید می کند و محل زندگی آن را می گوید. بازی با نام حیوانات دیگر ادامه پیدا می کند .

مربی به کودکی که جا ندارد می خواهد که دستورالعمل را اجرا کند.

آماده سازی : مربی شعر را می خواند و از کودکان می خواهد تا تکرار کنند همراه با حرکات نمایشی

ماهی سرخ و زرد من         تو آب شنا می کنه برام

وقتی که نزدیکش می شم دهنش را وا می کنه برام

یه روز به ماهی گفتم          از آب بپر بیرون

خنده می کرد و گفت به من ماهی باید تو آب باشه

                       تا همیشه زنده باشه (2)

ارائه درس:

مربی از کودکان می خواهد بگویند که شعر در باره چه جانوری بود. سپس می خواهد هر کدام ماهی شوند. حرکت شنا را تقلید کنند . مربی ضمن همراهی با آنها داستانی را  این گونه  شروع می کند : علی کوچولو ماهی شو خیلی دوست داشت. یه روز اونو برای گردش برد توی حیاط . تنگ ماهی رو کنار باغچه گذاشت و گفت : ماهی خوشگلم , گلها را تماشا کن تا من برگردم. وقتی برگشت : ............

مربی می پرسد : فکر می کنید چه اتفاقی افتاده ؟ 

بعد از آن چه شد ؟  به نظر شما وقتی علی کوچولو دید ماهی توی تنگ نبود چه کار کرد؟

 

پاسخ نوآموزان : ماهی

به داستان گوش می دهند و نظرات خود را بیان می کنند.

 

 

فعالیتهای مدیر یادگیری

فعالیتهای فراگیرنده

اگر شما به جای ماهی داخل تنگ بودید کجا می رفتید؟ چه می کردید؟

 

بعد از پایان قصه و اجرای آن مربی از کودکان می خواهد تا نامی برای قصه انتخاب کنند.

نامی برای قصه انتخاب می کنند.

ارزشیابی تکوینی :

رسم  یک نقاشی در رابطه با فعالیت انجام شده و توضیح آن توسط نوآموزان

نقاشی را رسم و در باره آن صحبت می کند.

تذکر :

در هر نمایش خلاق مراحل کار به ترتیب چنین می باشد:

1 – مقدمه

2 – تمرینات آماده سازی ( شعر خوانی – بازی و بازیهای نمایشی – خاطره و نمایش دادن توسط خود کودکان – خرده نمایشها )

3 – قصه سازی

4 – نمایش دادن آن توسط خود کودکان


مطالب مشابه :


طرح درس روزانه ویژه مربیان پیش دبستانی

در فایل زیر نمونه ای از طرح درس روزانه پیش دبستانی با موضوع احترام به بزرگترها ، واحد کار خانواده جهت استفاده مربیان عزیز ارائه گردیده است. تاريخ : چهارشنبه




طرح درس دوره پیش دبستانی

2 ژانويه 2013 ... کودکان پس از پایان آموزش تدریس مربی بتوانند در کلاس درس: 1- در مدت یک دقیقه بهانه گیری را از نظر لغوی معنی کند. 2- اصطلاح بهانه گیری را در




واحد کار در دوره ی پیش دبستانی و چگونگی اجرای آن

فعاليت برخلاف درس ،كه به واحد تدريس در دبستان و بالاتر ، اطلاق مي‌شود ، نياز به ... اين فعاليت‌ها به طور كامل در اختيار معلم نيست بلكه او طرح آنها را ريخته ، مواد آن را




نمونه پیشنهادی طرح درس روزانه دوره پیش دبستانی

به نام خدا. نمونه پیشنهادی طرح درس روزانه دوره پیش دبستانی. نام واحد کار : ماهی نوع فعالیت : نمایش خلاق. اهداف کلی : 1 – آشنایی نوآموزان با زندگی ماهی ( حیطه شناختی ).




طرح درس آمادگی

نام درس : علوم ، موضوع درس: آب و تخم مرغ، مدت جلسه: 25 دقیقه ، شماره طرح درس : 20 ، نام مدرسه : فردوسی 2 کوشک ، تعداد دانش آموزان:20 نفر، کلاس و مقطع تحصیلی : پیش




طرح درس دوره پیش دبستانی

13 نوامبر 2012 ... مهارت های حرفه ای معلم - طرح درس دوره پیش دبستانی - روش ها ، فنون و مهارت های تدریس . کلاس چند پایه .ارزشیابی .طرح درس . روش تحقیق. مدیریت کلاس




طرح درس

سلام دبستان•*•دبستان احسان1•*• - طرح درس - دبستان احسان1نطنز - •*•سلام ... آمادگی و پیش دبستانی شکوفه های نطنز ... طرح درس جغرافی پنجم - همسایگان زمین.




دانلود رایگان طرح درس های روزانه و سالانه

14 ا کتبر 2012 ... آمـوزش ابتدایی"سـربــازی در دبـــستــان" - دانلود رایگان طرح درس های روزانه و سالانه ... پیش دبستانی(خانم یعقوبی) .... طرح درس ریاضی اول دبستان.




مراحل تنظیم یک طرح درس -چندنمونه طرح درس

1- طرح درس به معلم کمک می کند تا پیش بینی های لازم را برای تهیه وسایل آموزشی و رسانه ها به عمل آورد. 2- داشتن طرح درس موجب .... دوره و پایه تحصیلی : پیش دبستانی




انس با قرآن کریم دردوره پيش‌دبستانی

رويكرد برنامه قرآن در دوره پيش دبستانی «انس كودك با قرآن كريم و علاقه به يادگيری آن» است. اين رويكرد با توجه به مبنای تعليم و تربيت اسلامی و برنامه درسی دوره




برچسب :