درباره ی خفاش ها چه قدر می دانید؟

هفته پیش از بچه ها خواسته بودم در مورد خفاش تحقیق کنند و مطلب وعکس بیاورند مطالب جالبی تهیه کرده بودندخواندن این مطالب در مورد خفاش ها خالی از لطف نیست.

خفاش بودن آسان نیست! دراکولا، بیماری هاری، دندان نیش بزرگ و تی، و این واقعیت که آنها به طور وارونه می خوابند، سبب ترس در بسیاری از افراد می شود. اما با مطالبی که در این نوشتار خواهید خواند، در خواهید یافت که خفاش ها مخلوقات شگفت انگیز خداوند هستند، گرچه غذایشان حشرات، میوه ها و البته گاهی خون است!

 

1. خفاش ها تنها پستاندارانی هستند که پرواز می کنند

آنها بال های بسیار ظریفی دارند و در اصطلاح هوایی، به آنها ورقه هوایی (ایر فویل) گویند. قدرتی که سبب حرکت خفاش به جلو می شود، پیشرانش نام دارد.

2. اشتهای فوق العاده

یک خفاش قهوه ای می تواند به تنهایی 1200 حشره به اندازه پشه را در یک ساعت شکار کند. در غارهای براکن تگزاس در آمریکا حدود 20 میلیون خفاش دم آزاد مکزیکی زندگی می کنند که هر شب حدود 200 تن حشره می خورند.

3. خفاش های خون آشام، خون نمی مکند

آنها خون را به آرامی لیس می زنند. سه گونه از خفاش های خون آشام در سراسر دنیا هستند که خون می خورند. اگر شما به آمریکای مرکزی یا جنوبی سفر کنید، ممکن است خفاشی را ببینید که گاوی را گاز گرفته و مشغول لیس زدن زخم آن است!


4. خفاش ها چاق نمی شوند

سوخت و ساز بدن یک خفاش بسیار ایده آل است. آنها می توانند موز، انبه و انواع توت ها را تقریبا 20 دقیقه ای هضم می کنند.

5.خفاش ها ماشین انتقال بیماری نیستند

کمتر از 10 نفر در 50 سال اخیر از خفاش های شمال آمریکا بیماری هاری گرفته اند. در اکثر فیلم های سینمایی و تلویزیونی، خفاش ها ماشین های حمل میکروب تلقی می شوند که بیماری ها و سموم را به قربانیان بی گناه خود منتقل می کنند. همگی این باورها غلط هستند. خفاش ها از انسان دوری می کنند. اگر شما توسط یک خفاش زخمی شدید به دکتر بروید اما نگران نباشید. اتفاق بدی برایتان نمی افتد و به احتمال قوی خوب خواهید شد!

6.بینایی توسط امواج راداری

خفاش ها از انعکاس صوت برای ردیابی در تاریکی استفاده می کنند. قدرت دید خفاش ها زیاد خوب نیست و همچنین آنها در شب فعالیت می کنند؛ بنابراین باید از یک سیستم ناوبری غیر وابسته به بینایی استفاده کنند.

خفاش ها صدا تولید کرده و به تغییرات صدای بازتاب یافته از اطراف گوش می کنند و به این ترتیب، راه خود و موانع را پیدا می کنند.

7.جمعیت زیاد

خفاش ها یک چهارم جمعیت کل پستانداران را تشکیل می دهند. بله! درست خواندید، یک چهارم کل پستانداران خفاش ها هستند!

بیش از 1100 گونه خفاش در دنیا وجود دارد که تعداد آنها بسیار زیاد است.

8.خطر انقراض

بیش از 50 درصد انواع خفاش ها در آمریکا در معرض انقراض نسل و یا در خطر انقراض هستند. گسترش صنایع، از بین رفتن جنگل ها، آلودگی و کشتارهای بی رحمانه

9. بخاری خفاشی!

در شبهای سرد، کافی است کنار یک خفاش باشید! خفاش ها در غارهای سرد و نمناک، که آنها را بسیار دوست دارند، خود را با پیچاندن بال های نازکشان به دور بدنشان گرم نگه می دارند. این بال ها مانند یک عایق حرارتی برای خفاش ها عمل می کنند.

10 داروی خفاشی

از یک ماده ضد انعقاد خون که در بزاق خفاش خون آشام کشف شده، ممکن است به زودی در درمان بیماری های قلبی استفاده شود. ماده ای که باعث جاری ماندن خون از بدن قربانی خفاش می شود، می تواند سبب دوام جریان خون در بدن انسان نیز باشد. دانشمندان چندین کشور سعی در کپی این آنزیم ها ی یافت شده در بزاق خفاش خون آشام دارند تا بیماری های قلبی را معالجه و اثرات جانبی آنها را متوقف سازند.

11. کم زا بودن

خفاش ها در یک سال فقط یک بچه به دنیا می آورند!

پستانداران با جثه های ریز (مثل گربه، خرگوش و موش) معمولا بیش از یک بار زاد و ولد در طی یکسال دارند.

12.خفاش ها حتی از سگ خانگی هم بیشتر عمر می کنند

طول عمر متوسط بک خفاش، متغیر است؛ اما گونه ای از خفاش های قهوه ای می توانند تا30 سال هم عمر کنند در نظر داشته باشید که پستانداران کوچک فقط دو تا سه سال عمر می کنند.

13. خفاش ها پشت گوش خود را نیز می شویند

خفاش ها زمان زیادی را صرف آراستن خود می کنند. آنها خود و همدیگر را به دقت، با لیس زدن و خراشیدن برای ساعت های متمادی تمیز می کنند.


مطالب مشابه :


مقاله در مورد ماه مبارک رمضان

همه چیز در مورد کرد که یک شب از شبهای آن ارزشی شب مقدس قدر را در خود جای داده است
درباره ی خفاش ها چه قدر می دانید؟

درباره ی خفاش ها چه قدر هفته پیش از بچه ها خواسته بودم در مورد خفاش تحقیق در شبهای
سخنان خواندنی استاد فاطمی نیا پیرامون ماه مبارک رمضان و شبهای قدر

حالا این حدیثی است که میشود مورد تحقیق قرار شبهای قدر. در این مورد در حق
تحقیق در مورد سیستم تشخیص اثر انگشت و کاربرد های اثر انگشت

تحقیق در مورد سیستم تشخیص اثر ساده كردن تصميم گيري در مورد اهمیت شبهای قدر
چرا در شب های قدر، قرائت سوره های عنکبوت، روم و دخان توصیه شده است؟

در تفسیر نمونه جلد شانزدهم در صفحه های198 تا 201 در مورد در شبهای قدر که موضوع تحقیق
لیله القدر

شبهای قدر نزدیک شده.امروز می خواهم درباره سوره قدر و شبهای قدر مطالبی ما آن را در شب قدر
برچسب :