از این پس هیچ هواپیمایی به خاطر بدی آب و هوا سقوط نمی‌کند

شاید اگر در ارتفاع بالایی در حال پرواز هستید، بتوانید از جی.پی.اس گران‌قیمت اختصاصی هوانوردی استفاده کنید تا فرودگاه‌های اطراف را به شما نشان دهد که لزوما نزدیکترین فرودگاه موجود نیستند و مطمئنا از مناسبترین محل فرود در خشکی هم خبری نیست. پس از آن باید به تنهایی تصمیم بگیرید که با توجه به ارتفاع پرواز و فاصله‌ای که تا این فرودگاه‌ها دارید آیا شانس رسیدن به یکی از آنها را خواهید داشت یا نه! اگر هم در ارتفاع پایین پرواز می‌کنید که شرایط به‌مراتب بدتر است و باید همین حالا جایی را برای فرود پیدا کنید، یک جاده، زمین هموار و هر جایی در خشکی که شانس فرود آمدن داشته باشید. سناریوی بدتر هم اینکه مسافر هواپیمایی هستید که خلبان آن دچار حمله قلبی شده یا شب است و موتور هواپیمای شما از کار افتاده، بهتر نیست بتوانید با فشار یک دکمه تمامی این شرایط استرس‌زا را کنترل کنید؟

 

 

لطفا این دکمه را فشار بدهید

استفاده از مجموعه‌ای از فناوری‌های روز دنیا و همکاری دو گروه تحقیقاتی به ساخت Vertical Power VP-400  منجر شده که می‌تواند با فشار تنها یک دکمه هنگام از کار افتادن موتور هدایت هواپیما را به عهده بگیرد. این دستگاه به کمک خلبان خودکار، جی.پی.اسی که برای آن ساخته‌شده و حسگرهای سرعت حرکت و ارتفاعی که دارد همراه با بانک داده‌های سیستم بهترین حالت را در شرایط اضطراری ایجاد شده انتخاب می‌کند.

سیستم VP-400

در واقع VP-400  می‌داند در چه ارتفاعی پرواز می‌کنید، با نزدیک‌ترین فرودگاه چقدر فاصله دارید و ارتفاع تپهها یا کوههای اطراف شما و سرعت بادی که می‌وزد چقدر است؛ در نتیجه سیستم تصمیم می‌گیرد به کدام جهت حرکت خود را ادامه دهید، با چه زاویه‌ای به زمین نزدیک شوید و چطور فرود بیایید که کمترین آسیب ممکن به شما و هواپیمایی که هدایت می‌کنید وارد شود.

اگر هواپیمای شما خلبان خودکار نداشته باشد باز هم می‌توانید با استفاده از اطلاعاتی که این سیستم در اختیارتان قرار می‌دهد هدایت هواپیما را به خوبی به عهده بگیرید. تنها تفاوت این است که در این حالت به جای 3 یا 4 صفحه نمایش، تنها یک صفحه وجود دارد که تمامی اطلاعات در آن گردآوری شده است.

تمام مدتی که مشغول پرواز هستید، VP-400 بدترین شرایط ممکن را بررسی می‌کند و در هر ثانیه حدود 30 حالت مختلف فرود در شرایط از دست دادن موتورها بررسی می‌شوند. نتیجه این بررسی‌ها که از دماغه هواپیما تا انتهای دم آن را شامل می‌شوند، انتخاب بهترین شیوه‌های فرود است که ثبت می‌شوند تا در شرایط اضطراری از آنها برای فرود موفق استفاده شود. می‌توانید نمونه‌ای از این فرودهای موفق محاسباتی را که به شکل مارپیچی به نمایش درآمده در تصویر ببینید. اگر دکمه قرمز را فشار دهید این برنامه با خلبان خودکار یکپارچه خواهد شد تا فرودی را که روی صفحه نمایش می‌بینید با دقت بالا و موفقیت احتمالی خیلی زیاد آغاز کند.

فرود اضطراری

1- چرخش به سمت محل فروداگر اطلاعی از تازه‌های صنعت هوانوردی ندارید احتمالا فکر می‌کنید که باید چندین دهه دیگر انتظار این فناوری را بکشید اما حقیقت این است که در حال حاضر تمامی فناوری‌های مورد نیاز وجود دارند، در هوانوردی تفریحی و تجربی مورد استفاده قرار می‌گیرند و ورتیکال پاور نیز تلاش می‌کند به زودی آزمون‌های VP-400 را در آسمان آغاز کرده و سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز این سیستم را در سال جاری وارد بازار کند. هنوز قیمت چنین سیستمی اعلام نشده اما اگر رقم متوسطی برای خرید آن اعلام شود، می‌تواند در هواپیماهای بسیاری مورد استفاده قرار بگیرد.

2- مدیریت انرژی در هنگام فرود

3- کاهش سرعت

4- فرود در منطقه امن


مطالب مشابه :


شرح حادثه سقوط توپولوف 154 ایر تور - خرم اباد

از انفجار شديدي سقوط كرده است. در زمان بروز سانحه مردم لرستان و به ويژه مردم خرم
گلیج و توپولف، مصاف صخره و فلز

لرستان در نگاهی از آن گذشته حوادث بعد از سقوط هواپیما نیز غم بزرگتری بود،
گلیج لرستان

سانحه‌ای که در یک روز سرد زمستانی مردم لرستان در بخش چگنی سقوط سقوط هواپیما
پرواز شماره ۷۹۰۸ هواپیمایی کاسپین

به گفته شاهدان عینی دقایقی پیش از سقوط هواپیما آتش که در استان لرستان انجام شد
خاطرات عکاس ایران زمین علی اکبر آقاجری در طول 40 سال

گاهی در مناطق اطراف لرستان در از سقوط هواپیما شد و هواپیما به زمین نشست. در
خاطرات امیر احمدی-لرستان

1-تعداد قابل توجهی از پیروزی های قزاق ها در لرستان علیه هواپیما در سقوط قوام
از این پس هیچ هواپیمایی به خاطر بدی آب و هوا سقوط نمی‌کند

از این پس هیچ هواپیمایی به خاطر بدی آب و هوا سقوط گشتی در لرستان. هواپیما تا
زندگی نامه شهیدعلی پرورش

شهدای لرستان که جعبه سیاه هواپیما رادر بلندای در سال 1381 و پس از سقوط هواپیمای
نقد فیلم گهواره کوچ

(زنی جوان از عشا یر سیا ه چادر نشین در سقوط هواپیما در لرستان داشته است
برچسب :