روش‌هایی برای پرپشت کردن ریش و سبیل - مدل دادن و صاف کردن ریش

مدل دادن و صاف کردن ریش , پرپشت شدن ریش , راه های پرپشت شدن ریش

مدل دادن و صاف کردن ریش

 به گزارش مدآنلاین به نقل از دلگرم؛ رویش موهای صورت یا ریش یکی از علائم بلوغ در پسران است. اما در مواردی فرد مذکر ریش در نمی‌آورد یا ریش‌های بسیار کم پشت و تنکی دارد. علت کم پشتی موی صورت آقایان دو دلیل می‌تواند باشد. یکی از دلایل کم پشتی موی صورت آقایان این است که به هیج وجه فولیکول مویی وجود ندارد. 

برای مثال در بعضی از نشانگان مثل هیپوتریکوزیس ارثی و مادرزادی چنین مشکلی وجود دارد و به طور ژنتیکی در بعضی از مردان و پسران خانواده قسمتی از ریش‌های فرد در نمی‌آید. در اغلب این موارد در قسمت‌های فاقد ریش فولیکول مو وجود ندارد و هیچ درمانی نمی‌تواند باعث رشد مو شود و تنها راه حل، کاشت مو است. البته در موارد بسیار نادری که این تنک بودن غیر قرینه و محدود به منطقه‌ای کوچک باشد طبیعی به نظر می‌رسد و نیاز به درمان ندارد.

 

 

دومین علت کم پشتی موی صورت آقایان، کمبود هورمون‌های مردانه است. کمبود هورمون مردانه (آندروژن) قبل از سن بلوغ در جنس مذکر باعث بروز علایم ثانویه جنسی به طور ناقص / تناسب اسکلتی خواجه‌ای / آلت تناسلی کوچک / کوچک ماندن بیضه‌ها و تشکیل نشدن چین و چروک‌های خاص کیسه بیضه است. در این حالت صدای فرد نازک می‌ماند و توده عضلانیش افزایش نمی‌یابد و قدرتش از حد طبیعی کمتر خواهد بود. نشانه‌های دیگری هم وجود دارد برای مثال موهای زیر بغل و عانه تنک و کم پشت و موهای صورت و سینه و بالای شکم و پشت بسیار کم هستند.

صفحات اپیفیزیال استخوان‌های بلند همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند و استخوان‌های بلند اندام فوقانی و تحتانی نسبت به اسکلت محوری بدن بلندتر می‌شوند. در مردان سفید پوست نسبت قسمت فوقانی بدن (از فرق سر تا عانه) به قسمت تحتانی بدن (از عانه تا کف زمین) بیشتر از ۱ است ولی در مورد فوق این نسبت کمتر از ۱ می‌شود. در مردان سفید پوست به طور طبیعی نسبت فاصله بین انگشتان دست‌ در حالتی که اندام فوقانی از طرف پهلوها باز شده باشند به قد فرد حدود نود و دو در صد است ولی این نسبت در افراد غیرمعمول حدود پنج سانتی متر یا بیشتر بلندتر از قد است.

جالب است بدانید اگر کمبود تستوسترون بعد از بلوغ نمایان شود بیمار فقط از کاهش میل جنسی و اختلال عملکرد جنسی و کاهش انرزی شکایت می‌کند. بیماران بالغی که دچار کمبود خفیف هورمون‌های مردانه می‌شوند موهای بدن یا صورت چندان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد زیرا پس از درآمدن ریش فقط میزان اندکی اندروژن برای حفظ آن کافی است. به همین دلیل با این که رشد موهای صورت افرادی که از مذکر به مونث تغییر جنسیت می‌دهند و تحت درمان با هورمون‌های زنانه قرار می‌گیرند کمتر می‌شود اما در همه موارد باید برای از بین بردن موهای صورت از لیزر درمانی استفاده شود. البته در مواردی که فرد به مدت طولانی از هورمون‌های مردانه محروم باشد رشد موهای صورت کمتر می‌شود و نیاز به اصلاح کاهش می‌یابد.

به طور کلی علل طاسی ریش در آقایان به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

علل اکتسابی کم پشتی موی صورت آقایان. در اینگونه موارد موهای ریش و سبیل از ابتدا وجود دارد اما بعدا دچار ریزش می‌شوند. بیماری‌های مختلفی و عوامل محیطی ممکن است باعث ریزش مو ی ناحیه ریش و سبیل شود. شامل آسیب‌های فیزیکی مانند سوختگی، سوانح، بیماری‌های قارچی، ریزش مو ی سکه‌ای، کندن موها توسط خود شخص( تریکوتیلومانیا ) و بیماری‌های رماتیسمی.  بیماری‌هایی که پس از بلوغ دچار کاهش سطح هورمون‌های بدن شوند دچار ریزش مو های ریش و سبیل نمی‌شوند. تنها سرعت رشد موها کاهش خواهد یافت.

علل اولیه کم پشتی موی صورت آقایان

در این موارد موها از ابتدا دچار رویش نمی‌شوند این علل شامل عدم تشکیل فولیکول‌های مو به صورت مادرزادی است. بیماری‌های هورمونی قبل از بروز بلوغ و عدم وجود رسپتورهای گیرنده‌های هورمونی است. در بعضی خانواده‌ها شروع رشد موها در ناحیه صورت با تاخیر صورت می‌گیرد. به این معنی که بیماری پوستی وجود ندارد. فولیکول‌های مو در دوران جنینی تشکیل شده‌اند اما رشد موها همزمان با بلوغ رشد نمی‌کند. اکثر این افراد سابقه تاخیر در رشد موهای صورت را در بستگان نزدیک خود دارند.

روش پرپشت کردن ریش و سبیل آقایان

در اکثریت موارد با گرفتن شرح حال و معاینه بالینی می‌توان به علت کم پشتی موی صورت آقایان پی برد. در مواردی ممکن است نیاز به بررسی‌های تکمیلی مانند آزمایشات هورمونی، ژنتیکی و یا نمونه‌برداری از پوست باشد. لازم به ذکر است در صورتی که سایر صفات ثانویه جنسی مردانه ظاهر شده باشد الزاما نیازی به آزمایشات هورمونی نیست.

اگرچه رشد و توزیع فولیکول‌های مو در بدن افراد علاوه بر وضعیت هورمونی به متغیرهای ژنتیکی هم خیلی وابسته است ولی در مجموع برای بررسی تاثیر اختلالات هورمونی بر رشد ریش و سبیل، اول باید یک سری اقدامات تشخیصی را پشت سر بگذارید. هورمون تستوسترون و ال اچ شما اندازه‌گیری شود و حتی ممکن است انجام کاریوتایپ لازم باشد. به هرحال برای پرپشت شدن ریش و سبیل خود سرخود دارو مصرف نکنید. از داروهای گیاهی موضعی هم توقع معجزه نداشته باشید. به یک متخصص غدد مراجعه کنید.

تقویت ریش و سبیل

کلا افراد باهم متفاوتند چون ژنتیک‌های افراد با هم متفاوت است بعضی‌ها پرمو هستند و به قول عوام مثل خرس می‌مانند بدین نحو که روی سینه ‌شان، روی بازو و همینطور روی کمر و پاهایشان و صورتشان پر از مو است به حدی که تا روی گردنشان مو و ریش دارند. برخی هم کم مو هستند و سینه ‌شان مو ندارد ریش و سبیلشان نیز کم پشت و کمرنگ است اکثر این افراد فاصله فولیکویل‌های ریششان خیلی زیاد است یعنی ریش هم که بلند میکنند ریششان کل کل خواهد بود.

و اما چه کنیم که هم ریش و سیبیلمان بسیار تو پر و پرپشت شود هم اینکه ریشمان گرچه شود گرچه یعنی ریشی که تا نزدیک چشم رشد می‌کند و هم اینکه سرعت رشد ریش و سبیلمان بیشتر شود و یا اینکه سینه امان پرمو شود. چند راه وجود دارد:

- استفاده از داروهای مالیدنی برای پرپشت شدن ریش و سبیل مثل روغن هفت گیاه یا روغن تقویتی مو که اکثر عطاری ها مخصوصا عطاری‌های قدیمی و سنتی دارند.

- خوردن داروها یا تقویت‌کننده‌ها یا غذاهای گرم برای پرپشت شدن ریش و سبیل مثلا خوردن سبزی شنبلیله چون دارای هورمون است و برای پرپشت شدن ریش و سبیل بسیار مفید است یا مصرف قرص جینسنگ که داروخانه‌ها اکثرا دارند یا قرص اسید فولیک که خون ‌ساز هم هست یا خوردن غذاهایی مثل حلوایی که با روغن اصل کرمونشاهی درست شده یا خوردن تقویت‌کنندهایی مثل ارده و شیره کلا چیزهایی که طبع گرم داشته باشند و خون ساز باشند و هورمون داشته باشند.

نکته‌ای که به اشتباه برای سالیان متوالی به صورت یک باور عمومی در آمده بود، پرپشت شدن ریش و سبیل و ضخیم شدن موها پس از تراشیدن است. کما این‌که اخیرا نیز در گزارشی علمی در نشریه پزشکی بریتانیا آمده است، باور به اینکه تراشیدن موی پا به سریع‌تر شدن رویش آن و رشد موهایی تیره تر و ضخیمتر منجر می‌شود، تنها توهم و خطای دید است. به گفته او نوک موهای تازه رشد کرده به دلیل تراشیده شدن، برشی خشن دارد که به ضخیم‌تر و تیره‌تر دیده شدن آن کمک می‌کند.

 

 

نرم کننده ریش , چگونه ریش و سبیل پرپشت داشته باشیم , پرپشت کردن ریش

پرپشت شدن ریش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


راه های پرپشت شدن ریش , نرم کننده ریش