باغچه‌اي از هندوانه

باغچه‌اي از هندوانه

WaterMelon_0040[100].jpg

هندوانه يكي از مهم‌ترين اجزاي سفره شب يلداست و اكثر خانم‌هاي هنرمند سعي مي‌كنند با استفاده از هنر ميوه‌آرايي، اين ميوه را به صورتي خاص تزئين كرده و سفره يلدايي را با هندوانه‌اي به شكل متفاوت بيارايند.

در اينجا هندوانه نقش باغچه و چمن را داشته و انار و خرمالو گل‌هاي اين باغچه هستند.

مواد لازم:
- يك عدد هندوانه بزرگ
- چند عدد انار كوچك
- چند عدد خرمالو
- چند سيخ چوبي كباب
- رنگ سبز خوراكي
- قلم‌مو

طرز تهيه:

1- اگر هندوانه انتخابي‌تان گرد است، ابتدا با فشار بسيار كم نوك چاقو، خط عرضي‌اي روي پوست هندوانه رسم كنيد، به صورتي كه 2 قسمت بالا و پايين هندوانه درست به يك اندازه باشند (اين خط مانند خط استوا بر كره زمين است).

توجه: فشار نوك چاقو آن‌قدر نباشد كه پوست هندوانه آسيب ديده يا خط به صورت عميق ايجاد شود. اين خط تنها راهنمايي براي محدوده ايجاد برش‌هاي بعدي است. درصورتي كه هندوانه‌اي با شكل بيضي انتخاب كرده‌ايد، اين خط را به صورت طولي رسم كنيد.

2- مرحله بعد طراحي شكل موردنظر روي پوست هندوانه است. باتوجه به اينكه در اين ميوه‌آرايي، هندوانه نقش باغچه با چمن‌هاي بلند و كوتاه را دارد، ابتدا با همان روش قبلي و فشار نوك چاقو، طرح‌هاي هفت و هشتي بزرگ و كوچك را روي خط مياني هندوانه طوري طراحي كنيد كه نقطه آغاز و پايان به هم برسند.

3- نوك چاقو را داخل يكي از خطوط مورب – عمود بر سطح هندوانه – تا انتها فرو برده و پس از بريدن آن خط، همان‌طور صاف بيرون آوريد. اين كار را باتوجه به الگوي رسم‌شده (خطوط هفت و هشت) آن‌قدر ادامه دهيد كه تمام اشكال هفت و هشتي طراحي‌شده روي پوست هندوانه، بريده شوند. پس از اين، خواهيد ديد كه به راحتي 2 نيمه هندوانه با لبه‌اي كنگره‌اي از هم جدا مي‌شوند. به اين ترتيب، چمن اين باغچه آماده مي‌شود.

4- پس از آماده‌شدن باغچه، نوبت به گل‌هاي آن مي‌رسد. براي اين منظور – همان‌طور كه در تصاوير مي‌بينيد – ميوه‌هاي انار و خرمالو انتخاب شده است؛ البته انارها بايد بسيار كوچك باشند. حالا با استفاده از نوك چاقوي تيز ميوه‌خوري، شروع به بريدن پوست اين 2ميوه كنيد.

5- براي كندن پوست انار باتوجه به آنكه مي‌خواهيم شكل گل لاله را داشته باشد – ابتدا با نوك چاقو هلال‌هايي به اندازه يكسان در دورتا دور پوست انار ايجاد كنيد، سپس با همان نوك چاقو و روي خطوط هلالي‌شكل، پوست نازك انار را ببريد.

پس از پايان مرحله برش، پوست قسمت بالايي هلال‌ها را با دقت بكنيد؛ به صورتي كه به دانه انار صدمه‌اي وارد نشود. حالا خواهيد ديد انار چگونه فرم گل لاله را پيدا مي‌كند.

اين كار را روي همه انارها انجام دهيد؛ در ضمن شما مي‌توانيد هم از نيمه بالايي و هم از نيمه پاييني انار براي اين ميوه‌آرايي استفاده كنيد.

6- در مورد خرمالوها نيز به همان صورت عمل كنيد؛ با اين تفاوت كه برش‌ها به جاي هلالي بيشتر شبيه به هفت و هشت بوده و همچنين ديگر لازم به كندن پوست قسمت بالايي برش‌ها نيست.

در اين ميوه‌آرايي، فقط كافي است 2 خط تشكيل‌دهنده هر كدام از هشت‌هاي روي پوست را از گوشت جدا كرده و به حالت گلبرگ گل در طرفين ميوه باز كنيد. اين كار را با چاقوي كوچك نوك‌تيز انجام دهيد.

7- پس از اينكه گل‌ها آماده شدند، آنها را توسط سيخ‌هاي چوبي داخل بستر چمن مانند – يعني همان هندوانه – فرو كنيد ولي پيش از آن، با توجه به اينكه چوب‌ها به رنگ كرم هستند، براي تداعي كردن فرم ساقه، بهتر است آنها را رنگ كنيد؛ البته رنگ مورد استفاده براي اين منظور بايد از نوع خوراكي باشد تا در تماس با گوشت هندوانه سمي نبوده و بتوان با خيال راحت از هندوانه استفاده كرد.

منبع:  الهام اسمعيلي:


مطالب مشابه :


تزیینات خانه و منظره آرایی و تزئینات حیاط

خانه آرایی و باغچه تزیین منزل.دکوراسیون و تزیینات و تزیین . دکور و تزینات
تزئیناتی در باغچه

دکوراسیون - تزئینات و خانه داری - تزئیناتی در باغچه تزیین شمعهای هفت سین 1393; کارت نوروزی (4)
تزیین باغچه با عروسک های سنگی

کاردستی - تزیین باغچه با عروسک های سنگی - برای ساخت این مجسمه عروسکی سنگی شما به تعدادی سنگ
تزیین دیوار حیاط مهد کودک و مدرسه با ساخت کاردستی گلدان ابتکاری

کودک و طبیعت ، تزیین گلدان گل با ساخت باغچه مینیاتوری در زندگی های ماشینی ؛ این روزها اغلب
دکوراسیون گلدان و باغچه آپارتمانی (سری 47)

شیکترین دکوراسیون منزل - دکوراسیون گلدان و باغچه آپارتمانی تزیین تراس با گل های زیبا
تزیین خانه با وسایل سنتی

هبوط - تزیین خانه با وسایل سنتی - خوب می دانم حوض نقاشی من بی ماهی است
باغچه‌اي از هندوانه

هنر و مهارتهای زندگی - باغچه‌اي از هندوانه - دکوراسیون سفره عقد تزیین خنچه عقد میز نامزدی
برچسب :