هزینه های چند میلیونی برای اجاره سفره عقد!+جدول قیمت

هزینه های چند میلیونی برای اجاره سفره عقد!(+جدول قیمت)

در روزگاری که همه چیز در حال دگرگونی و مدرن شدن است، عده ای هستند که برای اجاره چند ساعته یک سفره عقد تا 12 -13 میلیون تومان پول می دهند. سفره ای که نه سنت های کهن ایرانی ما آن را تایید می کند و نه شریعت اسلام چنین ریخت و پاش هایی را تجویز کرده است.

هر کسی می تواند با توانایی مالی خود، هر جور می خواهد زندگی کند، اما آیا واقعا اجاره چند میز و صندلی برای چند ساعت ارزش بیشتری دارد، یا بخشیدن چند میلیون به زوجی که گاه به خاطر 10 میلیون تومان از ازدواج باز ماندند، یا کسانی که به حتی هزار تومان نیز احتیاج دارند.

به گزارش "ریالفا" به این نوع سفره های عقد، در حالی که در بسیاری از آنها موضوع خاصی نیز لحاظ نشده است و متریال مورد استفاده در آنها بیش از 500 هزارتومان ارزش ندارد در حالیست که اکثر طراحان دکوراسیون در تهران، طی سال های گذشته اصولا فعالیت خود را روی چیدن و اجاره دادن سفره های عقد متمرکز ساختند. سفره هایی که چند ساعت بیشتر دوام ندارند و شاید اصلا کسی هم به انها توجهی نکند، یا خود افراد بتوانند به راحتی آن را تدارک ببینند، با این حال خیلی ها در پایتخت ایران حاضرند چک های 6 8 رقمی برای داشتن چند ساعته آنها بکشند!

جام های پایه بلند نقره ای، میناکاری شده، فرفورژه، منبت، بلور، کریستال، چینی با طرح گل مرغی، مرمر و... تزیین شده با تور و ساتن، با رنگ های روشن و براق کرم، طلایی، صورتی، آبی فیروزه ای، سفید، که داخل هر کدام از آن ها پر است از بادام، فندق، گردو، نبات، شیرینی، عسل و.. اینجا قنادی یا خشکبار فروشی نیست.

جای پذیرایی سال نو یا چهارشنبه سوری هم نیست. اینجا یک مرکز تشریفات عروسی است که برای مراسم عقد سفره اجاره می دهد و اتفاقا محتویات هیچ کدام از جام ها و ظروف پایه بلند هم قابل خوردن نیست!

برای هر مراسم ازدواجی، چه مفصل برگزار شود و چه مختصر باشد سفره عقدی پهن می شود، عروس و داماد بر سر آن می نشینند، خطبه را گوش می دهند و به هم برای شروع یک عمر زندگی مشترک بله می گویند و پیمان زناشویی می بندند.

اما همین سفره سنتی، شاید در گذشته ساده تر بود و با چند صد تومان یا نهایتا چند ده هزار تومان پهن می شد، اما امروز برای نشستن بر سرش اگر حداقل 200هزار تومان و حداکثر 13میلیون تومان پول خرج نکنید باید قید نشستن بر سرش را بزنید.

سفره مدرن، هزینه کمتر، ثواب بیشتر
دفتر مریم اسماعیلی در محدوده میدان تجریش قرار دارد. مریم تبلیغات خوانده اما حالا کار اصلی اش ارائه خدمات سفره عقد به عروس و دامادهاست. پایه کار طراحی سفره عقد او هم گل آرایی است و طرح هایش هم اکثرا مدرن هستند که آن ها را از استادش آموخته.


استادی که رشته تحصیلی اش در فرانسه (Wedding Planning ) بوده و حالا در ایران هزینه هر سفره عقدی که می اندازد بالاتر از 8میلیون تومان می شود. قیمت ارزانترین سفره عقد خانم اسماعیلی اما حدود 400هزار تومان بدون گل است و تا به حال بیشتر از 1میلیون و 800هزار تومان برای سفره عقد از کسی پول نگرفته.

او فکر می کند در شرایطی که بیشتر از 80درصد مردم، به خصوص جوان ها وضع مالی خوبی ندارند و کشش این را ندارند که هزینه زیادی برای سفره عقد بپردازند، چرا باید با گرفتن پول زیاد، شانس داشتن یک سفره عقد زیبا را از آن ها گرفت؟

او معتقد است اینکه به وضع مالی مردم توجه می کند و صرفا فکر سود خودش نیست هم ثواب دارد و هم باعث می شود تازه عروس و دامادها به آنچه دوست دارند در مراسم شان باشد برسند.

سفره عقد نباید روی مد باشد
این روزها همه چیز از یک مد خاصی پیروی می کند، اما طبق نظر اکثر طراح های سفره عقد، اینجا مد نقش قابل توجهی ندارد و همه چیز سلیقه ای ست.

خانم ذوالفقاری که گرافیک خوانده و سفره های عقدش را خودش طراحی می کند به "ریالفا" می گوید در این زمینه چندان به مد کار ندارد چون اگر بخواهد روی مد کار کند کارهایش تکراری می شود آن وقت همه جا می شود آن ها را دید و دیگر کارش تک نخواهد بود.

او فکر می کند چون چیدن سفره عقد یک سنت اصیل ایرانی است پس بهتر است ظرف هایی که در آن می گذارند نقره یا قدیمی باشد که شیک تر به نظر برسد. همچنین می گوید: "سفره های عقد چوبی که ظروف آن ها را از تایلند، هند یا چین می آورند اصلا زیبا نیستند و جذابیت هم ندارند. برای اینکه سفره عقد ایرانی باید همه چیزش ایرانی باشد."

شغل اصلی به اضافه طراحی سفره عقد
اما آقای کاویانی که شرکت صنایع چوب دارد و کار اصلی اش وارد کردن صنایع چوبی از هند، تایلند، آفریقا و اندونزی است، در کنار این ها سفره عقدهایی طراحی می کند که با آنچه تا به حال دیده ایم متفاوت است.

همه چیز این سفره ها از ظروف و جای شمع گرفته تا مجسمه ها و گلدان ها از چوب ساخته شده. به گفته خودش قیمت سفره هایی که طراحی می کند با میوه و گل از یک میلیون و صد شروع می شود تا 12-13 میلیون تومان، و اضافه می کند که کل چیزی که دیگران در سفره های عقد معمولی می گذارند شاید 200هزار تومان هم نشود، اما او گاهی مجسمه هایی سر سفره هایش می گذارد که 8 یا 10 میلیون تومان قیمت دارند و فقط صندلی ای که برای عروس و دامام می گذارد 2میلیون ارزش دارد.

شرکت دیگری که در محدوده جردن - میرداماد قرار دارد و کار اصلی اش طراحی دکوراسیون است هم خود را از سود حاصل از ارائه خدمات مجالس عقد بی بهره نگذاشته.

پولی که این شرکت بابت هر سفره عقد دریافت می کند از پانصد و 50هزار تومان شروع می شود تا 1میلیون و 300هزار تومان.

خانم دانشور که طراح سفره عقد این شرکت است می گوید: "کیفیت وسایل داخل سفره و میزان گلی که در هر آن به کار می رود به نسبت قیمت آن متفاوت است." او همچنین اضافه می کند: "مدل و چگونگی طرح یک سفره عقد کاملا بستگی به سلیقه طراح یا مشتری دارد."

ممکن است کسی از طرح های سنتی و نقره کاری خوشش بیاید و برعکس آن، دیگری از طرح ها و ظروف مدرن در کارش استفاده کند. بنابر این اصلا نمی توان در این زمینه گفت مدل خاصی مد است و همه بخواهند همان سفره عقد را داشته باشند."

سفره های عقد عادی
با چند مرکز تشریفات و خدمات مجالس تماس بگیرید، حتما سفره های عقد ارزان تر با قیمت هایی حدود 200 هزار تومان تا 600 هزار تومان هم خواهید یافت. در اغلب این سفره های عقد از تور سفید، پارچه های حریر، وسایل تزئینی اکلیل زده شده و گردو و بادام های خشک شده و بعضی وقت ها ترمه استفاده شده.

به هر حال این یک سفره عقد اجاره ای است که شما نهایتا 3-4 ساعت پای آنها خواهید نشست و بعد یک عمر زندگی آغاز می شود.

یکی از مخاطبان ریالفا ایده این گزارش را داده است، او از ما خواسته تا به مخاطبانمان بگوییم، بهتر نیست به جای هزینه های چند میلیونی اجاره سفره عقد، از یک سفره عقد ساده تر، یا خانگی و ساخته خود عروس و داماد استفاده شود و به جای آن، هزینه اجاره سفره عقد به مراکز خیره یا به نیازمندان داده شود، چرا که 12 میلیون تومانی که فقط صرف اجاره چند ساعته سفره عقد زوجی می شود، می تواند بخش قابل توجهی از مقدمات ازدواج یک زوج جوان دیگر را فراهم سازد.

هزینه های چند میلیونی برای اجاره سفره عقد!(+جدول قیمت)


مطالب مشابه :


انواع گیفت و هدیه عروس

سفره عقد نور (برنامه ماه عسل شبکه 3) ♥ Eshraq house of idea & art islamic iranian design طرحی نو از خانه اندیشه و
خرید لباس عقد + سفره های عقد!!!

جمیرایی ها هم گفتن از ۷هزار تا ۱۵ هزار درهم میشه قیمت سفره ی عقد کامل و خیلی خیلی لوکس و مدرن.
آموزش طراحی سفره عقد اورجینال

میوه آرایی - آموزش طراحی سفره عقد اورجینال نان و پنیر سفره عقد (2) قیمت این محصول در سراسر
مدل های زیبای چیدمان و میوه آرایی سفره عقد

♛تاج نقره راهنماي مراسم عروسي و جشن شما♛ - مدل های زیبای چیدمان و میوه آرایی سفره عقد - ایده
هزینه های چند میلیونی برای اجاره سفره عقد!+جدول قیمت

www.mardeparsi.blogfa.com - هزینه های چند میلیونی برای اجاره سفره عقد!+جدول قیمت - وبلاگ مرد پارسي
انواع سفره‌ عقد را خودمان بچینیم

خانه مهر - انواع سفرهعقد را خودمان بچینیم - ازدواج و تشکیل خانواده - خانه مهر
برچسب :