دلفارد نهايت زيبايي طبيعي كرمان است چگونه به دلفارد برويم؟

جاده چالوس با رنگي متفاوت در جنوب شرقي ايران آخرين چين زاگرس جام جم آنلاين: آخرين چين‌ و شكن‌هاي زاگرس كه به كرمان مي‌رسد آن را رنگ و لعاب مي‌دهد كه به افسانه شبيه است. تنها 25 دقيقه از گرماي داغ كوير كرمان فاصله است تا شاهد بازي ابر و مه با كوه‌هاي سر به فلك كشيده باشيم. 100874958406.jpg

با اين تفاوت كه همسايگي اقليم مرطوب و خشك در اين سامان، بهشتي سبز را در دل چشمانت مي‌نشاند تا منطقه جيرفت به نام هند كوچك معروف شود. البته آنچه مي‌خواهيم پيش روي شما بگذاريم جيرفت نيست. مي‌خواهيم مسير منطقه ييلاقي را در دل چين‌هاي زاگرس در جيرفت نشان دهيم تا محلي باشد براي استراحت شما و بهترين نقطه براي رسيدن به زيبايي‌هاي شهرهاي اطراف چون جيرفت، بم و راين. بنابراين اگر دنبال يك جاي دنج و خوش آب و هوا براي مدتي مثلا يك هفته مي‌گرديد‌ شال و كلاه كنيد و با ما همسفر شويد.

چگونه به دلفارد برويم؟

مقصد ما تنها جيرفت نيست، بلكه ييلاقي است به نام دلفارد. اما بايد براي رسيدن به آن خود را به جيرفت برسانيم. دلفارد نهايت زيبايي طبيعي كرمان است. زيبايي‌اي كه جاده‌هاي بسياري به آن ختم مي‌شود. افتاده در دل دره دلفارد در ميان چين و شكن‌هاي زاگرس. البته آخرين چين و شكن‌ها.

براي رفتن به جيرفت راه زميني را تنها براي كساني توصيه مي‌كنيم كه وقت زيادي دارند و مي‌توانند يك شبانه روز را در مسير باشند. البته اگر مبدا را از تهران بگيريم، بنابراين هم مي‌توانند با اتوبوس بروند و هم مي‌توانند با قطار تهران ـ كرمان راهي شوند. به هر حال همين ابتداي كار هم تكليف موافقان سفر با هواپيما را روشن مي‌كنيم. جيرفت فرودگاه دارد اما از آنجا كه در حال تبديل به يك فرودگاه بين‌المللي است در حال حاضر پروازي از تهران به باند آن فرود نمي‌آيد. تا پيش از اين تغيير و تحولات، 2 پرواز روزانه از تهران به جيرفت و از جيرفت به تهران مي‌رفت و برمي‌گشت. بنابراين شما در هر كجا هستيد ابتدا خود را بايد به كرمان برسانيد، مگر اين‌كه در استان هرمزگان و سيستان و بلوچستان ساكن باشيد. براي هرمزگان بويژه بندرعباسي‌ها فاصله‌اي نيست، اما براي كساني كه خود را به كرمان مي‌رسانند بايد 3 ساعت جاده را درنورديد تا به جيرفت رسيد. بعد از آن مي‌توان خود را به دلفارد رساند. نام جيرفت را امروزه كمتر كسي شايد نشنيده باشد. جيرفت بخشي از معروفيتش را مديون سايت تاريخي كنار صندل است كه نشان از وجود تمدن در 5 هزار سال پيش در شرق كشور مي‌دهد. شهر دقيانوس هم از ديگر ديدني‌هاي اين شهر است. با توجه به زماني كه داريد مي‌توانيد ابتدا زيبايي‌هاي جيرفت را ببينيد و بعد خود را به دلفارد بكشانيد، يا نه در دلفارد ساكن شويد بعد به شهرهاي اطراف سر بزنيد كه يكي از آنها هم جيرفت است. به هر حال هر مسيري را كه انتخاب كرديد موزه جيرفت را فراموش نكنيد. سعي كنيد تا پيش از ساعت 4 خود را به موزه جيرفت برسانيد. اما پيشنهاد دوم براي كساني كه مي‌خواهند يك هفته يا چند روز خود را در ييلاق درلفارد بگذارند: بعد از جيرفت مسير شما به راين مي‌افتد. راين هم پر از زيبايي است كه هم طبيعي است هم تاريخي. قلعه راين، مينياتوري از ارگ بم است. آبشار معروفي دارد. بافت تاريخي ديدني هم.

خستگي را كجا در كنيم؟

دلفارد دره‌اي سبزاست كه به طالقان و لواسان تنه مي‌زند. اگر مسير را از طرف ساردوئيه كه قرار است شما را هم تا آ نجا بكشانيم، بياييد ‌زيبايي اش كمتر از جاده چالوس نيست . حتي پيچ و خم‌‌هايش هم به اندازه پيچ و خم‌هاي جاده چالوس است. با اين تفاوت كه رنگ متفاوت مي‌گيرد. بنابراين مسير كرمان تا جيرفت را آمديم. مهمان راين هم شديم، الان وقت آن است كه محل اقامت خود را تعيين كنيم. بخش خصوصي با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي وگردشگري كرمان فاز يك هتل بزرگ دلفارد را راه‌ندازي كرده است كه مي‌تواند فضاي سنتي و دلپذير را بر بلنداي دره‌اي سبز به شما هديه كند. معماري هتل كاملا سنتي است و غذاهاي امروزي و سنتي در آن ارائه مي‌شود. فضاي باز هتل را هم مي‌توانيد براي خوردن چاي و قهوه و تماشاي جنگلي از زمرد امتحان كنيد. براي اقامت هم خانه‌هاي شيرواني با شيرواني‌هاي نارنجي و فضاي تميز و آراسته در انتظار شماست. حتي مديريت سايت بخشي را در ميان دو ديواره به بانوان اختصاص داده كه با خيالي راحت مي‌توانند در آن به پياده‌روي بپردازند. تمام ظروف به كار رفته در اين هتل سنتي است. آشپزها جلوي چشمان شما غذا مي‌پزند. اگر سريال «آشپزباشي» محمدرضا هنرمند را ديده باشيد حتما دلتان خواسته است غذايتان را با نان‌هاي داغي كه جلوي چشم مشتري و با حركات جالب نانوا پخته مي‌شود ميل كنيد. نگران نباشيد. اينجا هم شاطر مقابل چشمان شما نان‌هاي سنتي را در تنور رستوران مي‌پزد كه تا مدت‌ها مزه آن زير دندان شما باقي مي‌ماند. غير از سرآشپز و يكي دو نفر ديگر، همه كاركنان اين هتل كه در مجموع 21 نفر مي‌شوند از اهالي همين روستا هستند. حتي صاحب هتل كه پس از چند دهه زندگي در خارج از كشور به سرزمين پدري خود برگشته و با كمك سازمان ميراث فرهنگي اين هتل را بر بلنداي زيبايي‌هاي دلفارد ساخته است. هتل هم امكانات اقامت زمستاني دارد وهم تابستان. در تابستان هوايش خنك است و در زمستان هم معتدل. اينجا 2‌بهار دارد. يك بهار مناطق كويري است كه از اسفندماه شروع مي‌شود و بهار دوم از فروردين مثل همه شهرهاي ديگر. اگر به ماهيگيري علاقه داريد مي‌توانيد خود را با زمان كمي به سد جيرفت برسانيد. راستي يادتان نرود طبقات مختلف سد را هم ببينيد. همچنين علاوه بر بم، جيرفت و ساردوئيه، براي رفتن به كهنوج و اسفندقه هم زماني زياد نمي‌خواهيد. بعضي شهرها را در يك نصف روز مي‌توانيد ببينيد و بعضي از شهرها را در يك روز. شب هم با خيال راحت به محل اقامتتان برگرديد. براي مثال شما با فاصله نيم ساعت مي‌توانيد به جيرفت برسيد.

دلفارد را مزه مزه كنيد

به جيرفت با قصد و نيت غذاهاي سنتي وارد شويد. علاوه بر غذاي سنتي خوشمزه‌ترين ميوه‌ها را مي‌توانيد اينجا تناول كنيد. به دلفارد كه رسيده باشيد ميوه گرم و سرد را با هم مي‌خوريد. كافي است از ايوان هتل سر را درون دره بكشانيد تا همجواري زيباي مركبات را با درختان ديگري چون گردو و انار ببينيد. اينجا باغي است لبريز از پرتقال، گردو، انار و موز. هرچند همه زندگي ما و آنچه خداوند به ما داد‌ه معجزه است، اما اينجا معجزه‌اي مي‌بيند كه چشم به ديدن آن عادت نكرده است.

دلفارد، جاده چالوس

اينجايي را كه مي‌خواهيم تصوير كنيم تا با چشم خودتان نبينيد باور نمي‌كنيد. به هر حال آنچه در ذهن شما از سرزمين كويري حك شده خشكسالي است و بي آبي. هرچند اين مسير هم از گزند بي‌آبي در امان نيست، اما با برنامه‌هايي كه سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري انجام داده مسيري بكر و رويايي را پيش‌روي شما گذاشته است. بنابراين بعد از اين‌كه دلفارد را به تماشا نشستيد و آبشار زيباي آن را در ته دره جرعه جرعه نوشيديد، راهي كه آمده ايد را ادامه دهيد. باوركنيد از جاده چالوس هيچ كم ندارد. جاده چالوس است با رنگي متفاوت. رنگي كه مخصوص همين منطقه است. به شما قول مي‌دهيم هيچ كجا صداي چهچهه پرندگان را به اين وضوح نمي‌شنويد. با بوي علف، پونه و هزارگياه ديگر يكي مي‌شويد. تمام لحظات شما اينجا تابلويي است كه به تصوير كشيده شده است. شكل كوه‌ها و صخره‌ها به همان هند نزديك است و آفريقا. بي‌دليل نيست كه جيرفت را هند كوچك ايران مي‌دانند، اما مسير را همين طور ادامه نمي‌دهيم. مي‌خواهيم شما را به يك روستاي نزديك ببريم كه بيشتر باغ‌هايش پرچين ندارد و درست پا به پاي جاده روستايي با شما مي‌آيند. اگر پرچيني هم باشد كوتاه است. پرچيني است براي زيبايي باغ‌هاي ميوه و مركبات. با مردمي كه سختكوشند و مهربان. اينجا ديواري براي حفاظت از باغ معني نمي‌دهد. البته اين به اين معني نيست كه شما هر چه دلتان خواست بخوريد. لطفا رعايت كنيد. روستايي است و حجب و حيا. چيزي نمي‌گويد. اصلا نگذاريد توي دلش هم بگويد. شقايق است كه پا به پاي شما مي‌آيد. اگر اين فصل را به منطقه ساردوئيه ـ همان جايي كه الان براي شما به تصوير مي‌كشيم ـ برويد، بازي ابر و مه و كوه‌ و در و دشت شما را براي چند لحظه ميخكوب مي‌كند. حتما به سرزميني ديگر آمده‌ايد. كوير و اين حرف‌ها؟ اما شك نكنيد حتما سراغ روستاي محمدآباد روس پيكر را بگيريد. زيبايي‌هاي شمال كشور اينجا تكثير شده است با رنگ و بوي ديگر. درخت انار است و چغاله كه همين‌طور خود را به زور به كوچه‌ها كشانده است از روي پرچين‌ها و شاخه‌ها.

دست خالي برنمي‌گرديد

دست خالي برگشتن از كرمان معنا ندارد. اگر زمان اجازه مي‌دهد حتما سري به كرمان بزنيد. البته معرفي جاذبه‌هاي شهر كرمان خود گزارش مفصلي است كه در اين مجال نمي‌گنجد، اما نمي‌شود بدون كلمپه و قوتوي كرمان برگشت. پسته آن معروف است. زيره را هم نمي‌شود به كرمان برد حتما بايد آورد. صنايع دستي زيادي هم دارد. يادتان باشد كرمان شهر بزرگي است و تا رسيدن به فرودگاه آن فاصله زيادي است. بنابراين برنامه را طوري بچنيد كه از هواپيما جا نمانيد. راستي براي برگشتن از جيرفت به كرمان بايد از شاهزاده ماهان بگذريد. آن را هم از دست ندهيد. غذاهاي محلي خوبي دارد و معماري به ياد ماندني.

زهرا كشوري / جام جم


مطالب مشابه :


ابشار لت مال وردیچ

سفر به مناطق تفریحی اطراف تهران. ابشار لت مال و محیطی دنج و ارام را فراهم
یه سفر 2000 کیلومتری

سفرمون افتاد توی همون روزایی که گرد و غبار خیلی غلیظی تمام مناطق اطراف دنج و قشنگی داشت
دلفارد نهايت زيبايي طبيعي كرمان است چگونه به دلفارد برويم؟

براي استراحت شما و بهترين نقطه براي رسيدن به زيبايي‌هاي شهرهاي اطراف دنج و خوش آب و
گزارش صعود به قله جانستون (4100 متر)

در خلاف مسیر رودخانه ، رسیدیم به انتهای دره تنگ جانستون و یه جای دنج اطراف نمایان تر
قبادیان

شهرستان ايذه و مناطق اطراف داراي مكانهاي دنج و آرام شهر تهران تاكنون
عکس های دیدنی کوهرنگ وجاذبه های دیگر استان

به قول یکی از دوستان عید های شمال مثل روزهای عادی سال در تهران مناطق كوهستانی دنج و خلوت
برچسب :