خودروهاي زير 10 ميليون تومان

امروز ميزبان برخي از اعضاي خانواده خودروهاي زير 10ميليون تومان كشور، يعني مينياتور و دوو ماتيز هستيم؛ خودروهايي كه اولي هنوز در بازار آفتابي نشده و دومي نيز، ديگر در كشور مونتاژ نمي‌شود.

هرچند فاصله قيمت مينياتور، محصول تازه رونمايي شده سايپا تا رقم 10ميليون تومان، تنها 10هزار تومان است، اما به هر حال به قول مدير فروش سايپا، 9ميليون و 990هزار تومان هم زير 10ميليون به حساب مي‌آيد و چاره‌اي جز به حساب آوردن مينياتور در اين محدوده قيمتي نيست. اين خودرو كه سايپايي‌ها مدعي‌اند كاملا ملي و ايراني بوده و تنها برخي اجزاي اصلي آن مانند موتور و اكسل شباهتي احتمالا اتفاقي با ريو و پرايد دارد! از موتوري 1500 سي‌سي بهره برده و به واسطه آن 80 اسب‌بخار قدرت توليد مي‌كند. اين موتور داراي استاندارد آلايندگي يورو 3 بوده و قابليت ارتقا به يورو 4 را نيز دارد. با مينياتور مي‌توان رانندگي تا مرز 200 كيلومتر را تجربه كرد، اين در حالي است كه سايپايي‌ها هنوز اخبار مربوط به شتاب صفر تا 100 اين محصول را به بيرون درز نداده‌اند. آن طور كه در نمابر ارسالي اين شركت به رسانه‌ها آمده، مينياتور ظرفيت حمل پنج سرنشين را دارد و در هر صد كيلومتر سيكل تركيبي نيز 5/6 ليتر بنزين مي‌سوزاند. در اين نمابر هيچ اشاره‌اي به مصرف سوخت مينياتور در سيكل شهري و برون شهري نشده است. از جمله امكانات رفاهي اين محصول مي‌توان به كولر گازي، شيشه بالابر برقي، فرمان هيدروليك و صندلي قابل تنظيم اشاره كرد. اين در حالي است كه سايپا در صورت تمايل شما، ايربگ و ترمز ABS نيز به صورت آپشن روي مينياتور نصب مي‌كند. گيربكس اتومات هم جزو ديگر آپشن‌هاي قابل نصب روي مينياتور به حساب مي‌آيد. قرار است اواخر امسال چشم بازار به جمال اين محصول نه‌چندان كم حاشيه روشن شود.
اما از مينياتور كه بگذريم، نوبت به كره‌اي كوچك بازار خودرو كشور يعني دووماتيز مي‌رسد؛ محصولي كه تنها 800 سي‌سي حجم موتور دارد و 51 اسب‌بخار قدرت توليد مي‌كند. ماتيز كه تنها از 3 سيلندر بهره مي‌برد گيربكسي 5 دنده دستي داشته و وزن آن تنها 851 كيلوگرم است. آن طور كه در كيلومترشمار ماتيز آمده، با آن مي‌توان تا 180 كيلومتر در ساعت گاز داد، اما بنابه گفته ماتيز سواران، پدال گاز اين خودرو بيش از 170 كيلومتر در ساعت جاي فشردن ندارد. ترمزهاي ماتيز معمولي بوده و ايربگ هم كه طبيعتا در آن موجود نيست. شيشه بالابر برقي، گرم‌كن شيشه عقب و سيستم تهويه مطبوع نيز جزو معدود امكانات رفاهي اين كره‌اي كوچك محسوب مي‌شود.
نگاهي به مصرف سوخت ماتيز از كم خوراك بودن آن حكايت دارد، به نحوي كه اين محصول با ظرفيت باك 35 ليتري خود در هر صدكيلومتر سيكل شهري، 9/7 ليتر بنزين مي‌سوزاند و مصرف سوخت آن در سيكل اتوبان نيز به 1/5 ليتر در هر صد كيلومتر مي‌رسد. ماتيز هرچند ديگر در شركت خصوصي كرمان موتور مونتاژ نمي‌شود، اما مي‌توان كم‌وبيش آن را در بخشي از ترافيك خيابان‌هاي كشور به چشم ديد.

منبع : دنیای اقتصاد


مطالب مشابه :


رنو PK یا دوو ماتیز؟

این در شرایطی است که ماتيز حجم موتوری اندک یعنی 800 سی‌سی داشته و قدرت خروجی آن تنها51 اسب
ماتیز تیونینگ شده

دنیای ماشین های روز - ماتیز تیونینگ شده - عکسهای ماسینهای مختلف
خودروهاي زير 10 ميليون تومان

ماتيز كه تنها از 3 سيلندر بهره مي‌برد گيربكسي 5 دنده دستي داشته و وزن آن تنها 851 كيلوگرم است.
Daewoo Matiz I SE 1998

دانلود دوو ماتيز, دوو ماتيز:: نوشته شده توسط طوفان جاده ها در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۷ و 21:23
كتاب مديريت منابع انساني

كتاب مديريت منابع انساني. نوشته رابرت ال.ماتيز-جان جكسون. ترجمه:دكترناصرميرسپاسي-مهدي
دوو ماتیز

مشخصات فني خودروي سواري ماتيز ساخت كارخانه كرمان موتور: بخش يك : موتور : مدل موتور : بنزيني ohc
کد فنی و لیست محصولات بهران فیلتر (سایپا ،MVM )

هوای دوو ماتيز. gl 1331/2. 7. هوای mvm 110. gl 1378/2. 8. هوای چری a15 gl 1374/2. 9. هوای p.k انژكتوري. gl 1365/2. 10
ماشين چهره هاي معروف چيه.....؟؟؟

85- رخشان بني اعتماد --- ماتيز 86- مهتاب كرامتي --- پژو 206 87- اكبر عبدي --- گل 88- سيروس مقدم --- پژو 206
برچسب :