برنامه غذایی برای نگهداری و آماده نمودن قناری


‏‎قناری از جمله پرندگانی است که به محیط قفس  ونگهداری در این محیط عادت کرده به گونه ای که اگه اون رو رها کنیم بزرگترین جفا رو در حقش کردیم. چرا که با این کار مرگ اون حتمی خواهد بود

قناری نمی تونه در محیط طبیعی زندگی کنه. البته منظورم نوع وحشی اون نیست.پس حالا که این مونس لحظات تنهایی ما، خودشو با این محیط وفق داده، وظیفه نگهدارندگان اونه که نهایت مراقبت و مواظبت رو از اون داشته باشن.

مهمترین عاملی که در نگهداری قناری شرطه، تغذیه مناسب و صحیح و حفظ پاکیزگی و نظافت محل نگهداری اون هست.

من در این قسمت طبق وعده ای که کردم می خوام راجع به تغذیه قناری صحبت کنم. البته راجع به این موضوع قبلا هم صحبت کردم .اما بازم طبق درخواست دوستان به این موضوع اشاره کرده و ضمن اونهم نحوه آماده کردن قناری رو که رابطه مستقیم به نحوه تغذیه داره توضیح می دم

1-    کتان و ارزن غذای اصلی قناری هست که باید همیشه در قفس باشه

2-    در ایامی که هوا گرمه باید غذای خنک به قناری داد. گرما یکی از عوامل مهم در مبتلا شدن قناری به امراض و بیماریهایی مثه آبله هست. اگه در گرما به قناری غذای گرم بدین نباید انتظار داشته باشین سالم بمونه.

3-    به هیچ وجه از هفت تخم برای قناری استفاده نکنید.نه در تابستان و نه زمستان.نه حتی وقتی جوجه داره. علت اینه که مخلوط کردن دانه های گرم و سرد باید به مقدار صحیح باشه. همچنین هر دانه ای رو هر موقع نمی دن. و اینکه متاسفانه اکثر فروشندگان دانه های کهنه رو با هم مخلوط می کنن که این خود عامل مهمی برای بروز عفونت روده و بیماریهای قناریه.

4-    در ایامی که قناری دارای جوجه هست علاوه بر دانه های همیشگی مخلوط تخم مرغی و همچنین برخی دانه های مقوی مانند دون سیاه( دون خارجی) و شلغم + کاهو و خرفه به غذای قناری اضافه می شه. البته برای قناریهایی مثه یورک و خانواده اون کافشه هم به غذای قناری که جوجه داره اضافه می کنن.

5-    برنامه غذایی یک قناری از دورانی که تو پرریزی هست تا زمانی که آماده می شه به این قراره.

 
برنامه غذایی در ایام پرریزی( تولکی) ایام تابستان:

_        کتان و ارزن: کتان دو برابر ارزن. هر روز داده می شه.

_        بادام هفته ای دوبار

_        مخلوط دانه کاهو و خلفه هفته ای سه بار( این دو از دسته دانه های خنک هستن)

_        برگ کاهو هفته ای 2 الی 3 بار

_        میوه و سایر سبزیجات مانند اسفناج مخصوصا  برای جوجه ها

_        کدو ، هفته ای دوبار

_        مخلوط تخم مرغ( سفیده تخم مرغ) و هویج رنده شده هفته ای سه بار. روش تهیه این مخلوط به این قراره. سفیده تخم مرغ رو رنده کنید. بهتره بعد اینکه تخم مرغ کاملا خنک شده باشه اون رو رنده کنید. هویج رو هم رنده کرده روی کاغذ تمیزی پخش کنید تا آبش گرفته بشه. بعد با تخم مرغ رنده شده مخلوط کنید.

-       کافشه هفته ای دو تا سه بار

 

لازم به ذکره که این برنامه غذایی رو باید طوری تنظیم کنید که به جز مورد اول، بقیه موارد با هم در یک روز داده نشه. بلکه هر روز یکی یا نهایت دو نوع از این غذاها داده بشه. اگه قراره روزی دو نوع از این غذاها داده بشه صبح به اندازه یک وعده غذایی نوع اول و بعدازظهر به اندازه یک وعده غذایی، دومی رو بدین.

 

برنامه غذایی در ایام پاییز و زمانی که قناری پرریزی رو تموم کرده:

_        برنامه فوق می تونه ادامه پیدا کنه با این تفاوت که دانه های خنک را باید به حداقل رسوند و برگ کاهو و بادام هم هفته ای یک بار داده بشه.

در صورتی که برنامه غذایی به نحو مناسبی ادامه پیدا کنه و قناری در محیط مناسبی نگهداری بشه مطمئن باشین به موقع آماده می شه.

پس برای آماده شدن قناری این برنامه مناسبه.

حالا می خواین قناری مست بشه. خوب من فکر می کنم نیازی نیست که برنامه غذایی رو تغییر بدین. اما برخی در این ایام به غذای قناری شاهدانه هم اضافه می کنن. من می دونم که شاهدانه قناری رو زودتر مست می کنه اما مشکلی که داره اینه که قناری به شاهدانه معتاد می شه. همچنین باعث چاقی قناری میشه.

پس در دادن شاهدانه زیاده روی نکنید.

هفته ای 3 بار اونهم به مقدار  نیمه یک شصتی(هفت هشت دونه) برای قناری بذارین بخوره. برای اینکه بتونه راحت شاهدانه رو بشکونه و مغزشو بخوره شاهدانه ریز بخرید و اون رو یک شبانه روز تو آب بذارید خیس بخوره تا لبش باز شه . بعد بذارین خشک یشه و برا قناری بذارین.

جوانه گندم هم غذای مقوی برای این دورانه.

 

در ازای دادن  شاهدانه من توصیه می کنم این مخلوط 4 تخم رو بدین:

 

کاهو+ خرفه+  دون سیاه  + کمی شلغم. به علاوه هر روز به مقدار یک قاشق مرباخوری مخلوط تخم مرغ و هویج.

 

برنامه غذایی دوران جفت گیری و جوجه داری:

در این فصل لازمه قناری تقویت شه. مخصوصا اگه یکی دو بار تخم و جوجه داده. پس علاوه بر اینکه شما مجازید کلیه مواد غذایی بالا رو به قناری بدین، چون در این ایام هوا خنک و سرد شده خوبه برای پیشگیری از سرماخوردگی در برنامه غذایی قناری شلغم رو هم قرار بدین. خود شلغم رو می تونین براش بذارین. همچنین دون شلغم رو در کاهو و خرفه قاطی کنید و برای قناری بذارین.

این مخلوط برای اینه که شلغم گرمه و کاهو و خلفه خنک . و از اینکه قناری جوش هایی که معمولا به خاطر خوردن دانه های گرم در می یاره جلوگیری کنه. طبع قناری به دانه های گرم حساسه. باید مراقب بود.

همچنین دون سیاه( دون خارجی) هم مناسبه به قناریهایی که جوجه دارن بدین. اما زیاده روی نشه.

با این توضیحاتی که ارائه شد امیدوارم که در تغذیه و نگهداری قناری از زمان پرریزی تا آماده شدن و بعد هم جوجه گرفتن با مشکلی مواجه نشین.


مطالب مشابه :


برنام های آماده اجرا

راوی آنلاین - روایت های مسافر جامانده آسمان! برنامه های آماده اجرا ی پرده خوانی در مراسم و
آماده سازی رووس درسی

انتخاب محتوای برنامه ی درسی. مجموعه ی دانش اندوخته شده و سازمان یافته، اطلاعات و میراث هنری
برنامه ریزی و آماده شدن برای المپیاد شیمی

دبیر شیمی - برنامه ریزی و آماده شدن برای المپیاد شیمی - آموزش شیمی دبیرستان - دبیر شیمی
برنامه غذایی برای نگهداری و آماده نمودن قناری

قناری - برنامه غذایی برای نگهداری و آماده نمودن قناری - بورس قناری قم - قناری
برچسب :