کاردستی

 

کاردستی

کمک گرفتن از یک بزرگ‌تر در انجام این آزمایش توصیه می‌شود

وقتی شما چیزی را محکم با دست می‌گیرید، ماهیچه‌های بلندی در داخل ساعد شما منقبض می‌شوند و این ماهیچه‌ها، تاندون‌های مربوطه را می‌کشند. این تاندون‌ها به یک سری استخوان‌های متصل بهم در انگشتان شما وصل هستند.

 

  

  


 

تاندون‌ها و ماهیچه‌ها به وسیله لیگامان‌ها و سایر بافت‌های فیبری در محل خود نگه داشته می‌شوند. یک ماکت دست بسازید که عملکرد دست را به صورت ساده نشان دهد.

 
وسایل مورد نیاز

 

 

اره مویی، در حدود 80 عدد قلاب فلزی کوچک (با سر پیچی)، 5 عدد نوار کشی، خودکار، ریسمان، چسب موکت، خط‌کش، قیچی،  نوار چوبی به ابعاد  میلیمتر12× میلیمتر  12× سانتی‌متر30 ، بلوک چوبی به ابعاد   میلیمتر12× سانتی‌متر  10× سانتی‌متر10،

 

 

1- شکل کف دست را روی بلوک چوبی رسم نمایید. قسمت بالایی کف دست باید دارای عرض تقریبی 6/5  سانتی‌متر باشد. چوب را نگه داشته و از یک بزرگ‌تر بخواهید که شکل را برای شما ببرد. اکنون به انگشتان خود دقت کنید. آیا هر کدام از قسمت‌ها دارای طول یکسان هستند؟


2- انگشتان خود را به ترتیب کنار نوار چوبی قرار دهید و طول هر انگشت و قسمت‌های آن را روی نوار علامت‌گذاری نمایید. از یک بزرگ‌تر بخواهید که 14 قطعه‌ای را که علامت‌گذاری کرده‌اید ببرد (دو تا قطعه برای شست و سه تا برای هر یک از انگشتان دیگر)


3- با نوار چسب قطعات را از یک طرف به هم بچسبانید (این طرف را قسمت جلوی دست بنامید) و آن‌ها را به بلوک وصل نمایید. به هر انتهای انگشت و دو طرف هر بند انگشت یک قلاب وصل کنید. پنج عدد قلاب هم در مچ قرار دهید. نحوه قرار گیری قلاب‌ها در شست اندکی متفاوت است (پایین‌ترین شکل)


4- دست را برگردانید، قلاب‌ها را مطابق الگوی قبلی در این سمت نیز قرار دهید (با این تفاوت که فقط 4 عدد قلاب در قسمت مچ قرا گیرد). نوارهای کشی را ببرید. هر کدام را به یک قلاب در انتهای انگشت گره زده و آن را از بقیه رد کنید. نوارها را در قسمت مچ با کمی کشش دوباره به قلاب‌ها گره بزنید. برای آرایش شست، پایین‌ترین شکل را ملاحظه نمایید.


5- دست را برگردانید به نحوی که دوباره رو به جلو باشد. یک تکه ریسمان را به یک قلاب در نوک انگشت گره بزنید و آن‌را از سایر قلاب‌ها از جمله قلاب مربوط به مچ رد کنید. کمی از ریسمان را زیر مچ باقی بگذارید. این کار را برای همه انگشت‌ها انجام دهید و برای شست مطابق شکل پایین عمل نمایید.


6- حال "دست" شما آماده است. بلوک چوبی را با یک دست و تمام ریسمان‌ها را با دست دیگر بگیرید. وقتی شما ریسمان‌ها را می‌کشید، در واقع عمل زردپی‌ها متصل به ماهیچه‌های انتهای دست‌تان را تقلید می‌کنید. نخ‌های عبوری از قلاب‌ها، در واقع نشان‌گر حلقه‌های رباط‌ و مواد فیبری در مچ و بند انگشت است. نوارهای کشی، کشش "دست" را تامین می‌کنند شبیه ماهیچه‌های پشت دست. در این "دست"، انگشتان به سمت داخل خم شده و شبیه گرفتن شی عمل می‌کنند. آیا می‌توانید مدل دست را طوری حرکت دهید تا روی میز طبل بزن؟

 

انگشت شست با قابلیت چرخش

 

بین بخش‌های بالایی و پایینی شست را از داخل چسب بزنید. ولی برای بند بین بخش پایینی و بلوک، قسمت رویی را چسب بزنید.

چهار قلاب در دو طرف بخش بالایی شست فرو کنید:

یکی در قسمت خارجی و زیر بند بین بخش‌های بالایی و پایینی،

یکی در جلوی بخش پایینی و

دو تا در بخش‌ جانبی بلوک.

نوارکشی شست را از قلاب نوک انگشت تا قسمت خارجی بلوک رد کنید. ریسمان را از قلاب‌های داخل بخش بالایی و سپس از قلاب جلوی بخش پایینی و سپس از یکی از قلاب‌های مچ که خالی است رد نمایید.

 

 

 

 


مطالب مشابه :


کاردستی (ساخت جعبه های تزیینی)

پایه ششم ابتدایی - کاردستی (ساخت جعبه های تزیینی) - پایه ششم علوم. مطالعات
آموزش ساخت کاردستی ساده

علوم شگفت انگیز پنجم و ششم دبستان صبا - آموزش ساخت کاردستی ساده - هیچ وقت برای تازه شدن دیر
کاردستی آموزشی 5

نوشته های یک آموزگار " ششم" - کاردستی آموزشی 5 - * دانشگاه فرهنگیان یزد-دبیری علوم تربیتی*
ساخت کاردستی شهر برفی با دورریختنی ها

پیوند اول تا ششم ابتدايي - ساخت کاردستی شهر برفی با دورریختنی ها - آموزشی - نمونه سئوال - سخنی
کاردستی آسیاب بادی - علوم دوم - چه می خواهم بسازم ؟

آموزگار ابتدایی : اول تا ششم - کاردستی آسیاب بادی - علوم دوم - چه می خواهم بسازم ؟ - (دوم2دبستان
مراحل تهیه کاغذ درس دوم و سوم علوم تجربی ششم

پایگاه اینترنتی ششم - مراحل تهیه کاغذ درس دوم و سوم علوم تجربی ششم - پایگاه اینترنتی ششم
کاردستی

۞آموزگار ششم ابتدایی۞ - کاردستی دانلود نکات و سوالاتِ تستی علوم ششم و فارسی دوم
کاردستی 7

نوشته های یک آموزگار " ششم" - کاردستی 7 دانش آموزان اول تا ششم . دبستان در علوم باید مشاهده و
برچسب :