در رابطه با پر کردن PASS یا CAAPID توضیحی اگه هست بدهید

تعدادی از دوره های تخصصی، با وب سایت Pass قرارداد دارند و یک سری مدارک رو تنها از طریق اون وبسایت از شما قبول میکنند. جهت ثبت نام برای دوره های تکمیلی، وبسایت CAAPID وجود دارد که بسیار شبیه همین وبسایت Pass است که در پایان موارد متفاوت را ذکر میکنم. 

جهت شروع به وبسایت Pass در آدرس

https://portal.passweb.org/ 

باید مراجعه کنین. قبل از ایجاد پرونده در سایت Pass، باید Dentpin خود را ابتدا از طریق

http://www.ada.org/393.aspx

تهیه کنین که برای این منظور نیاز به مدرک خاصی نیست. یک سری اطلاعات شناسنامه ای و آدرس و غیره از شما پرسیده میشه. اگر شما کد ملی (social security number) آمریکایی یا کانادایی داشته باشیناون رو وارد میکنین، در غیر اینصورت عددی وارد نخواهید کرد. سایر موارد توضیحات نمیخواهد.

بعد از تهیه Dentpin میتوانید در وبسایت Pass پرونده خود را تشکیل دهید. این پرونده اجزای زیادی دارد که من قسمتهایی را که شاید در تکمیل آن نیاز به توضیح داشته باشین، اینجا ذکر میکنم:

1. بخش بیوگرافی شخصی:

جهت پر کردن آدرس ابتدا شما پلاک، بعد کوچه یا خیابان، بعد شهر و بعد کشور را ذکر کنید و کد پستی را هم درج کنید. از ذکر موارد مثل جنب و روبرو و بغل و غیره، خود داری کنید. بعنوان مثال ترجمه آدرس

ایران، مشهد، خیابان کفائی، کفائی 14، پلاک 30 طبقه سوم، واحد L4 میشود:

30 Kafaei 14th St Apt L4, Mashhad, Khorasan Razavi, Iran 91333

شماره پلاک و کوچه و خیابان در فیلد Street و بقیه موارد در فیلدهای شهر و کشور و کد پستی عنوان میشود. 

اگر در آمریکا آدرسی دارید که قابل دسترسی برای شما هست و فرضا اگر نامه ای به آن ارسال شود، به دست شما خواهد رسید، آنرا در بخش  current address وارد کنید. 

اگر آدرس ثابت در آمریکا ندارید، آدرس ایران خود را در بخش Permanent address وارد کنید.

اگر سیتیزن آمریکا هستید، نژاد خود را Iranian-American عنوان کنید (در بخش Race). اگر ایرانی هستید، خود را Iranian معرفی کنید. میتوانید خود را White هم معرفی کنید. ولی در مجموع بهتر است که عنوان کنید که ایرانی هستید. این بنفع جامعه ایرانی مقیم آمریکا خواهد بود و انصافا ضرری برای شما ندارد. 

2- بخش Professional experience:

فعالیتهای شما مرتبط با حرفه دندانپزشکی را در این قسمت ذکر کنید. برای هر فعالیت لازم است که عنوان کنید چند ساعت در هفته به آن کار اشتغال داشته اید. فعالیتهای تمام وقت در آمریکا 40 ساعت در هفته (8 ساعت در روز، 5 روز در هفته) بشمار میروند. شما اگر 6 روز کار میکرده اید، 48 ساعت در هفته ذکر کنید. توضیحات کامل در رابطه با فعالیت خودتون ارائه بدین. اگر کار در مطب است، لیست خدماتی که ارائه میکردید را ذکر کنید. اندو، ایمپلنت، زیبایی و غیره برای کمیته ثبت نام جالبند، چون بعضی دانشجویان از کشورهایی میان که جز ترمیم و پالپوتومی، کار دیگه ای نمیکنن. فعالیتهای داوطلبانه دندانپزشکی، فعالیتهای آموزشی و غیره را میتوانید اینجا وارد کنید. کلا هر آنچه در رزومه شما هست را تا جایی که امکان دارد اینجا وارد کنید. اگر سربازی رفته اید، در این قسمت آنرا وارد کنید.

Pass قسمتی برای درج انتشارات شما اعم از مقاله یا کتاب ندارد. آنها را باید در سی وی خود ذکر کنید. 

3- awards: در این قسمت مدالها، تقدیر نامه، لوح افتخار، هزار آفرین (این جدی نبود) که موفق به کسب آنها شده اید را ذکر کنید. حتی تقدیرنامه های قبلی در کنکور هم مفید است. آنها را ذکر کنید.  

4. بخش فعالیتهای آکادمیک:

- در تکمیل این قسمت توجه کنید که نمره کل در آمریکا از 4.0 حساب میشود. به همین منظور اگر مدارک خود را ارزشیابی رسمی کرده اید (توسط سایت www.ece.org) که نمره خود را دقیقا دریافت خواهید کرد. در غیر اینصورت اگر هنوز فارغ التحصیل نشده اید، نمرات خود را تبدیل کنید و در این قسمت وارد کنید. 

- اگر امکان گرفتن مدارک رسمی شما وجود ندارد (فرض کنید که تعهد دارید یا هنوز ریز نمرات خود را آزاد نکرده اید)، بخش Exception را انتخاب کرده و با جزئیات توضیح دهید که طبق قوانین کشور ما، این امکان برای من وجود ندارد و دانشکده مطبوع من همکاری لازم را برای ارائه ریز نمرات انجام نمیدهد. این نامه به دوره هایی که برای آنها اقدام کنید، بعدا ارسال خواهد شد. همین مطلب برای آن دسته از دوستان که دوره های تخصصی را در ایران گذرانده اند و بعد مهاجرت کرده اند، صدق میکند. میتوانید توضیح دهید که چون تعهد خود رو نگذروندین، نمیتوانید مدرک ارائه کنید، ولی این تخصص رو خوندین و برای اثبات آن هم میتوانید از یکی از اساتید خود توصیه نامه ای دریافت کنید که در آن نوشته شما رزیدنت تخصصی ایشون بودین و دوره را در فلان تاریخ تمام کردین. 

توجه کنید که نهایتاً بدون داشتن مدرک رسمی دندانپزشکی عمومی از ایران، شما نمیتوانید دوره تکمیلی یا تخصصی خود را شروع کنید. چون مدرک رسمی دندانپزشکی، یک مدرک قانونی است و شما در ازای داشتن آن میتوانید دوره های دیگر را شروع کنید. از طرف دیگر، مدرک تخصصی ارزش قانونی در آمریکا ندارد. کمک فراوانی به رزومه شما میکند، ولی نمیتوان از آن استفاده قانونی کرد. برای همین ارائه exception برای مدرک دندانپزشکی عمومی در نهایت در صورتی به شما کمک خواهد کرد که قادر باشید تا قبل از شروع دوره آنرا تهیه کنید. البته ممکن است موارد استثنایی هم باشد که آنقدر کار شما درست باشد که شما را به تشخیص کمیته ثبت نام، بدون مدرک رسمی، ثبت نام کنند. 

5- بخش evaluation:

حتما قبل از مهاجرت از ایران، این قسمت را کامل کنید. برای اینکه در این قسمت اساتیدی که بناست به شما توصیه نامه دهند، باید تعاریف خود از شما را در فرم مخصوصی که توسط Pass ارائه میشود، بنویسند (بصورت الکترونیک یا کاغذی). برای همین، توصیه میکنم قبل از اینکه مهاجرت کنید، این فرمها را برای تکمیل و امضای اساتید یا رئیس دانشکده آماده کنید تا توصیه نامه آنها در این قسمت نوشته شود.

- Institution evaluation در حقیقت جایگزین dean's letter هست و Professional evaluation در حقیقت همان توصیه نامه یا recommendation letter هایی است که از سه نفر از اساتید میتوانید بگیرید. سعی کنید از اساتیدی بگیرید که حتی المقدور:

-در آمریکا تحصیل کرده اند.

- با پست الکترونیک خود کار میکنند یا به نوعی قابل دسترس هستند 

- پست یا مقام رسمی در دانشکده دارند (مثلا معاونت پژوهشی یا دانشجویی و غیره)

- پابلیکیشن زیاد دارند. 

- استاد راهنمای تز شما باشد. 

نامه رئیس دانشکده باید به امضای ایشان یا واحد ریاست برسد. از هر کس که نامه میگیرید، آنرا درون پاکت ترجیحا دانشکده قرار دهید و از طرف بخواهید که در پاکت نامه را هم امضا کند، بطوریکه امضای ایشان مرز در پاکت نامه رو طی کند. از هر نفر حدود 5 توصیه نامه بگیرید که متن آنها یکی است. دلیل این امر آن است که اگر برای دانشکده هایی اقدام کردید که در Pass نیستند، توصیه نامه ها را باید جداگانه برایشان ارسال کنید و بهمین منظور است که میگویم حدود 5 تا تهیه کنید که بعدا کم نیاد. یکی از این توصیه نامه ها را برای Pass ارسال خواهید کرد. 

در این فرمها لازم است که شما ارزشیابی عددی هم بشوید. از ایشان بخواهید که اگر مشکلی نیست، همه را عالی ترین عدد ممکن قرار دهند. پروسه ثبت نام جای کم فروشی و خجالت و فروتنی نیست. باید از خود تعریف کرد و تا میتوانست، امتیازات خود رو زیاد کرد. چون در فرهنگ اینها تعارف معنی ندارد، پس خجالت نکشید و خود را به بهترین نحو ممکن بر روی کاغذ معرفی کنید. یک جا ممکن است لازم باشد از خود خیلی تعریف نکنید و آن هم زمان مصاحبه است وقتی که از شما میپرسند یک نقطه ضعف از خودتون بگین. 

6- Essays: این همان Personal statement یا  Letter of intent شماست که در آن در یک صفحه خود را معرفی و هدف از اقدام خودتون رو برای هیأت ثبت نام شرح میدهید. این همان نامه ایست که در تهیه اش باید نهایت سلیقه رو بخرج بدین و از انگلیسی بی نقصی برای اون استفاده کنید. 

در نهایت هم که پروگرم مورد علاقه خود را انتخاب کرده و بعد از تکمیل همه این مطالب، قبل از Deadline پول را پرداخت میکنید تا این مدارک برای دوره مورد نظر شما ارسال شوند. در نظر داشته باشید که بعضی دوره ها لازم دارند تا شما یک سری از از مدارک را برای آنها مستقیما ارسال کنید. 

در پایان باید بگم که پروسه اقدام برای دوره ها، پروسه سخت و طاقت فرساییه و نیاز به برنامه ریزی صحیح و همت والا داره. آخر کلام اینکه بعضی از این دوره ها در Match هم هستند که برای آن از طریق همین وبسات Pass میتوانید ثبت نام کنید. 

در رابطه با وبسایت CAAPID: 

این وبسایت که مشابه Pass برای دوره های تکمیلی بحساب میاد، بسیار شبیه Pass میباشد. برخی موارد را که فکر کردم شاید توضیحاتش کمک کننده باشد، به این شرح است: 

- Externship در بخش درج فعالیتهای شما: اینها دوره هایی هستند که در دندانپزشکی آمریکا شایع هستند و به این شکل هستند که دانشجو برای مدت کوتاهی، 2 هفته، یک ماه، 3 ماه، بخشی را در دانشگاه یا موسسه آموزش عالی دیگری میگذراند. مثلا فرض کنید که شما دانشجوی دانشکده دندانپزشکی مشهد باشید و یک ماه بخش پروتز را در دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی بگذرانید. این اسمش میشود Externship.

- این وبسایت جای مخصوصی برای درج نامه Dean ندارد. شما میتوانید یکی از سه توصیه نامه خود را از رئیس دانشکده بگیرید. در غیر این صورت تعداد زیادی توصیه نامه به امضای رئیس دانشکده برسانید و با خود به همراه بیاورید. نامه Dean لزومی ندارد که سرشار از تعریف باشد. یک نامه رسمی که زمان شروع و پایان تحصیل و رتبه کلاسی در آن ذکر شده و اینکه شما دانشجویی In good standing هستید یا بودید، کافیست. مطالب مشابه :


لیست دندانپزشکان اراک

ارسال کارت ویزیت به آدرس خ شکرایی ساختمان پارسیان مطب دکتر یارایی لیست دندانپزشکان
لزوم تجهیز دندانپزشکان عمومی به دانش روز

آدرس مطب: اراک ابتدای خیابان شکرایی ساختمان جامعه اسلامی دندانپزشکان.
بیست و سوم فروردین ماه و روز دندانپزشکی در ایران مبارک...

آدرس مطب: رشت و دندانپزشکان در سازمان نظام در شهرهای مشهد، شیراز و
پزشکان فوق تخصص خون وسرطان

آدرس مطب : میدان دانشگاه مشهد خدمات پرستاري جراحان دندانپزشکان پزشکان مراکز درمانی
در رابطه با پر کردن PASS یا CAAPID توضیحی اگه هست بدهید

راهنمای دندانپزشکان بعنوان مثال ترجمه آدرس. ایران، مشهد، خیابان اگر کار در مطب است
شرایط و ضوابط تاسیس داروخانه ومسئول فنی بودن

محل و تأييد دانشگاه علوم پزشكي مربوطه به ميزان ۴۰% امتياز مطب مشهد ، تبريز و آدرس
معرفی یک HIS با زیر سیستم های موجود

نرم افزار مطب و کلینیک دندانپزشکی (آدرس ، تلفن و غیره) دانشگاه علوم پزشكي مشهد
برچسب :