لپ تاپ بهتر است يا دسك تاپ؟

چه جزو آن دسته از افرادي باشيد كه از كامپيوتر يا همان رايانه معروف خودمان براي تفريح، سرگرمي يا انجام برخي از امور مانند چك كردن صندوق پست الكترونيك و ...
    استفاده مي كنيد و چه از آن گروه كه كامپيوترشان به جانشان بسته و اكثر امور شخصي، تجاري و ... را توسط اين وسيله انجام مي دهند فرق نمي كند! به هر حال شما يك كاربر رايانه هستيد و فراخور نيازتان به اين وسيله و همچنين شرايط اقتصادي و ... از يك نمونه خانگي (PC) يا همراه (LAP TOP) اين كالااستفاده مي كنيد.
    بگذريم از اين كه شرايط اقتصادي نقش تعيين كننده تري براي انتخاب بين دو نمونه PC و لپ تاپ نزد بسياري از كاربران داشته باشد، اما به هر حال هر كدام از اين كالاها در شرايطي خاص مانند انجام بازي هاي رايانه اي سنگين و حرفه اي يا امور گرافيكي و ... بهتر عمل مي كنند.
    البته طي شش ماه تا يكسال گذشته با ورود پردازنده هاي جديد و افزايش قابليت هاي لپ تاپ ها، برخي از محدوديت هايي كه سابقا لپ تاپ ها نسبت به انواع PC داشتند، رفع شده است و به قول فعالان بازار لپ تاپ، لپ تاپ ها مي آيند تا بازار كامپيوتر را فتح كنند!
    لپ تاپ بخريم يا PC؟
    تا چند سال پيش كه لپ تاپ ها جزو كالاهاي لوكس به حساب مي آمدند و از قيمت بالاتري نسبت به امروز برخوردار بودند كمتر كسي وقت خود را صرف اين موضوع مي كرد كه لپ تاپ بهتر است يا PC؟
    علت اين موضوع را هم مي توان قيمت بالاي اين كالاو عدم اعتماد برخي از كاربران به توانايي هاي اين كامپيوتر كم حجم در مقايسه با PC دانست كه البته قيمت بالاي اين كالادليل محكم تري براي اين مساله بود.
    در چنين شرايطي كاربران PC، كامپيوترهاي حجيم و سنگين وزن خود را روي چشم هايشان مي گذاشتند و فكر تعويض آن را با يك لپ تاپ تا مدت ها، حداقل تا زماني كه شرايط مالي آنها در حد مطلوب شود از سر بيرون مي كردند.
    اما ...
    امروز شرايط تا حدود زيادي تغيير كرده است.
    كاهش قيمت لپ تاپ كه در پي افت جهاني قيمت اين كالاروي داده است، افزايش قابليت هاي اين كالا، افزايش اعتماد كاربران رايانه به قابليت توانايي هاي لپ تاپ ، ورود لپ تاپ هاي ارزان قيمت كه با قيمتي حدود 50 تا 700هزار تومان به فروش مي رسند و از همه مهم تر پرستيژ يا به قول برخي فروشندگان كلاس كاري لپ تاپ در مقايسه با PC باعث شده است توجه بسياري از كاربران رايانه به سوي اين كالاجلب شود.
    با اين وجود هنوز اين سوال قديمي كه لپ تاپ بهتر عمل مي كند يا PC؟ در ذهن بسياري از كاربران رايانه و حتي كاربران لپ تاپ وجود دارد.
    شايد براي يافتن پاسخ مناسب در اين زمينه بهترين و ساده ترين راه اين باشد كه قابليت هاي هر كدام از اين كالاها را از نظر گذرانده و با هم مقايسه كنيم.
    به طور كلي لپ تاپ ها از اين لحاظ معروف شده اند كه قابليت جابه جايي آسان تري نسبت به PC دارند.
    كاربران لپ تاپ مي توانند به راحتي كامپيوتر شخصي خود را در يك كيف محل (دستي يا كوله پشتي) به هر كجا كه مي خواهند، حمل كنند. از طرفي لپ تاپ ها حجم كمي اشغال مي كنند و مي توان از آنها به راحتي در هواپيما، اتومبيل يا هر مكان ديگري استفاده كرد.
    اين درحالي است كه PCها علاوه بر اينكه حجم بزرگي دارند و فضاي زيادي اشغال مي كنند، فاقد قابليت حمل نيز هستند.
    به عبارتي يك كاربر PC در زمينه استفاده از اين كالادر هر زمان و هر كجا، نسبت به يك كاربر لپ تاپ با محدوديت هاي بسيار زيادي مواجه است.
    از طرفي يك كاربر نوت بوك مي تواند لپ تاپ خود را در دست گرفته و حين كار با آن، تلويزيون تماشا كند، از دوستانش پذيرايي كند يا حتي غذا بخورد (البته شما مورد آخر را ناديده بگيريد؛ چرا كه طبق تحقيقات انجام شده يك لپ تاپ يا PC محل رشد و تكثير باكتري هاي فراواني است كه باعث بروز بيماري هاي زيادي مي شوند. توجه به اين نكته در شرايطي كه وبا در كشور شيوع يافته، بسيار جدي است).
    استفاده از لپ تاپ بدون نياز به جريان مستقيم برق نيز يكي ديگر از قابليت هاي اين كالااست كه اين قابليت نيز با توجه به قطعي هاي اخير جريان برق مدنظر بسياري از كاربران رايانه قرار مي گيرند.
    طبق اعلام بهنامي يك كارشناس بازار، يك لپ تاپ مي تواند معمولابين يك ساعت و نيم تا سه ساعت توسط باتري كار كند.
    در نتيجه كاربران لپ تاپ مي توانند هنگام قطع شدن جريان برق يا در اتوبوس، اتومبيل، قطار يا اماكني كه محدوديت دسترسي به برق شهري وجود دارد به راحتي از لپ تاپ خود استفاده كنند. اين در حالي است كه يك Desktop ا(PC) بدون جريان مستقيم برق قابليت كاربردي ندارد. شكيل و زيبا بودن لپ تاپ ها نيز يكي ديگر از دلايل جلب توجه كاربران كامپيوتر به ويژه قشر جوان به سوي اين كالااست. شركت هاي توليدكننده نيز با درك اين نياز مخاطب با توليد و عرضه لپ تاپ هاي فانتزي و رنگارنگ در صدد جلب نظر مصرف كنندگان برآمده اند. يكپارچگي امكانات در لپ تاپ يكي ديگر از ويژگي هاي اين كالااست.
    طبق اعلام محسني يكي از فروشندگان كهنه كار لپ تاپ در مركز خريد پايتخت، تجهيز به بلوتوث، وب كم، مودم اينترنت، كارت شبكه، دي وي دي رايتر، اسپيكر، TV card و همچنين قابليت اتصال وسايل جانبي مانند ماوس، كيبورد خارجي دستگاه هاي سازگار با USB از ويژگي هايي است كه اكثر لپ تاپ هاي موجود در بازار به آنها مجهزند.
    اين در حالي است كه اين امكانات به صورت يكجا در كمتر PC ديده مي شود.
    ارتقاي لپ تاپ آري يا خير؟
    بسياري از كاربران رايانه، حتي كاربران لپ تاپ تصور مي كنند ارتقاي قابليت هاي يك لپ تاپ ممكن نيست. اين در حالي است كه فعالان بازار در اين باره مي گويند، امروزه ارتقاي رم، هارد و درايو نسبت به گذشته مقدور شده است و تنها CPU (پردازنده) و كارت گرافيكي و كارت صدا در لپ تاپ قابليت ارتقا ندارند. اين در حالي است كه PCها قابليت ارتقاي راحت تري نسبت به نوت بوك ها دارند.
    بهنامي، يك كارشناس بازار در اين زمينه مي گويد: مهم ترين مشكل لپ تاپ ها عدم ارتقاي VGA (كارت گرافيكي)، CPU (پردازنده)، صفحه نمايش و كارت صدا در آنها است كه البته در اين زمينه شركت هاي توليدكننده اقداماتي كرده اند و شايد تا چند ماه يا سال آينده اين مشكل نيز رفع شود.
    سعادتخواه، كارشناس بخش توسعه شركت سازگار ارقام نيز در اين رابطه مي گويد: به طور كلي يك Desktop از لحاظ قابليت ارتقا و تجهيز شدن به لوازم جانبي بهتر عمل مي كند تا يك لپ تاپ.
    به همين دليل PCها هنوز جايگاه خود را حفظ كرده اند. به گفته وي با وجود رشد قابليت هاي لپ تاپ هنوز مادربوردي كه با فركانس 2000 مگاهرتز كار كند نمي تواند روي لپ تاپ نصب شود. در حالي كه مادربوردي با فركانس مذكور به راحتي روي PC نصب مي شود.
    اندر معايب لپ تاپ
    قيمت بالاي لپ تاپ نسبت به Desktop يكي از عوامل مهمي است كه به قول فعالان بازار كاربران را بين انتخاب PC و لپ تاپ مردد كرده و در بسياري موارد به خريد PC ختم مي شود.
    بگذريم از اينكه طي دو تا سه ماه اخير لپ تاپ هايي با قيمت 500 تا 700هزار تومان وارد بازار شده اند كه قابليت نصب و اجراي ويندوز XP را دارند، اما به هر حال فعالان بازار بر اين باورند كه يك لپ تاپ يك ميليون و 300 تا 500هزار تومان در واقع كارآيي يك PC با قيمت پانصد تا ششصدهزار تومان را دارد.
    طبق اعلام سامان شايسته، يك فروشنده تجهيزات كامپيوتري در مركز خريد پايتخت، لپ تاپ براي استفاده عموم افراد مناسب نيست و تنها قابليت جابه جايي و حمل آسان آن است كه باعث استقبال گروهي از كاربران رايانه از لپ تاپ مي شود.
    به گفته وي، لپ تاپ براي افرادي كه مدام بازي هاي جديد را خريداري و استفاده مي كنند چندان مناسب نيست؛چراكه بازي ها، رو ز به روز به قدرت پردازش و سخت افزارهاي قوي تري نياز دارند و ممكن است لپ تاپ كاربر قابليت اجراي همه نوع بازي را نداشته باشد.
    ضمن اينكه لپ تاپ ها نمي توانند هاردهايي با سرعت بسيار زياد را پشتيباني كرده و اغلب سرعت هارد آنها 5400 دور در دقيقه است.
    اين در حالي است كه بهنامي، كارشناس بازار در اين زمينه مي گويد: در حال حاضر با توجه به رشد تكنولوژي لپ تاپ هايي وارد بازار شده اند كه براي انجام بازي هاي رايانه اي مناسب هستند.
    البته اين لپ تاپ ها قيمتي بالاي دو ميليون دارند.
    كيبورد لپ تاپ ها نيز در حالت عادي كوچك تر از كيبورد PC است و كار كردن با آنها براي برخي از كاربران دشوار است.
    همچنين استفاده از Touch Pad يا همان صفحه لمسي لپ تاپ به راحتي استفاده از ماوس نيست. به همين دليل بسياري از كاربران لپ تاپ از ماوس استفاده مي كنند.يكي ديگر از مشكلات لپ تاپ ها عمر كوتاه باتري آنها است. باتري لپ تاپ ها از بخش هايي است كه پس از دو يا سه سال نياز به تعويض دارد و اين تعويض يك هزينه 50 تا 150هزار تومان روي دست كاربر لپ تاپ مي گذارد.همچنين لپ تاپ ها اغلب بسيار ظريف هستند و نسبت به ضربه و گردوغبار حساس هستند.
    محدوديت ديگري كه لپ تاپ ها دارند اين است كه در صورت خرابي يك بخش از لپ تاپ مانند كيبورد يا... ناچاريد لپ تاپ را به نمايندگي فروش يا تعميركار بسپاريد و در اين صورت تا چند روز از استفاده آن محروم خواهيد شد.
    در حالي كه در صورت خرابي كيبورد، صفحه نمايش و برخي از قسمت هاي PC مي توانيد به جايگزين كردن يك قطعه يدكي از PC استفاده كنيد.
    جايگاه لپ تاپ و PC در ايران
    با وجودي كه استفاده از لپ تاپ در كشورهاي آمريكايي و اروپايي روندي صعودي دارد و در برخي كشورها لپ تاپ ها تا حدودي جايگزين Desktop شده اند اين روند در ايران و به طور كلي در خاورميانه آهنگي آرام دارد.
    طبق اعلام سعادتخواه، كارشناس بخش توسعه شركت سازگار ارقام رشد كند استفاده از لپ تاپ در كشور ما به دلايل مختلفي از جمله عدم آشنايي اكثر مردم با اموري مانند وايمكس و ايرلس در ايران است.
    به گفته وي، در ساير كشورها به ويژه كشورهاي اروپايي و آمريكايي كاربر لپ تاپ مي تواند در هتل ها، رستوران ها، ايستگاه مترو، فرودگاه و... از اينترنت رايگان استفاده كند در حالي كه اين امكان در كشور ما تنها در پاساژ پايتخت و چند هتل تازه احداث وجود دارد.
    از طرفي لپ تاپ در كشور ما هنوز به عنوان كالايي لوكس به حساب مي آيد. سعادتخواه عقيده دارد طبق بررسي هاي انجام شده رشد استفاده از لپ تاپ و جايگزيني حدودي لپ تاپ با PC را مي توان طي سه سال آينده در خاورميانه شاهد بود؛چرا كه نحوه خريد مردم خاورميانه با ساير كشورها متفاوت است.
    به گفته وي، به طور كلي مردم كشور ما به خريد تك تك قطعات كامپيوتري و اسمبل كردن PC عادت دارند و معتقدند اين نحوه خريد كامپيوتر باعث مي شود، بهاي كمتري بابت PC بپزدازند. در حالي كه در ساير كشورها اين طور نيست و خريداران ترجيح مي دهند بابت يك كالاي بسته بندي شده و كامل بدون دردسر اسمبل كردن هزينه كنند.
    به گفته اين كارشناس حتي اگر اين اتفاق طي سه سال آينده رخ دهد و ميزان استقبال و خريد لپ تاپ افزايش يابد باز هم DESKTOP جايگاه خود را دارد و از صحنه محو نمي شود.
    زيرا تكنولوژي هاي جديد ابتدا براي DESKTOP طراحي و اجرا مي شوند و پس از آن نوبت به لپ تاپ مي رسد.
    وي معتقد است پايين ترين قيمتي كه براي يك لپ تاپ و PC مي توان در نظر گرفت به ترتيب 500هزار و 200هزار تومان و بالاترين قيمت نيز متغير است و اين تغيير قيمت در PC مشهودتر است.
    چرا كه قطعات PC قابليت ارتقا و جداشدن دارند و همچنين هر قطعه قيمت خاصي دارد. به عنوان مثال يك كارت گرافيك با قيمتي حدود 500هزار تومان مي تواند قيمتPC را افزايش دهد. ضمن اين كه چنين كارت گرافيكي نياز به يك پردازنده قوي با قيمت بالادارد.
    ختم كلام
    حالاخودتان مي توانيد با يك،دو دو تا چهارتا ساده انتخاب كنيد.
    لپ تاپ يا DESKTOP!
    اگر علاقه مند به بازي هاي رايانه اي و تماشاي فيلم در صحنه نمايش هاي 19 يا 20 اينچ يا صحنه نمايش هاي عريض (WIDE) هستيد، به شما PC را پيشنهاد مي كنيم.
    اما اگر از رايانه به قصد انجام امور شخصي و تجاري مهم استفاده مي كنيد و قصد داريد اطلاعات را در هر زمان و مكان در اختيار داشته باشيد، لپ تاپ انتخاب مناسب تري است.


مطالب مشابه :


نحوه استفاده صحيح دانش آموزان ازكوله پشتي

به والدين توصيه مي شود از خريد كوله پشتي در اندازه به نحوي در مركز كولهپشتي قرار دهند
كوله‌پشتي چيست؟ (1)

هم اكنون كولهپشتي‌هايي با ظرفيت 20 تا 120 ليتر در بازار براي خريد كولهپشتي و مركز ثقل
اهمیت چیدن وسایل درون کوله پشتی

كوله پشتى يك »هر چه مركز ثقل كوله بازار براي خريد وجود دارد. كوله پشتي ها
سفرنامه تایلند (روز سوم)

از هر چي دلتون بخواد از انواع كفش و لباس نو و دسته دو انواع صندل و كوله پشتي مركز خريد
‌كوله ‌پشتي مناسب مدرسه

‌همه ساله با نزديك شدن به ماه مهر و باز شدن مدرسه‌ها، خريد كوله پشتي مدرسه چه
کوله پشتی چیست؟ (2)

مشخصات فنی يك كولهپشتي توانيد با خريد مقداری پارچه جاي دهيد و مركز ثقل آنها
سفر به استانبول (روز ششم) بخش پاياني

امام رسيديم ساعت 9 صبح به وقت ايران بود تو گمرگ هم من چمدون و كوله پشتي رو مركز خريد
لپ تاپ بهتر است يا دسك تاپ؟

(دستي يا كوله پشتي) تجهيزات كامپيوتري در مركز خريد پايتخت، لپ تاپ براي استفاده
برچسب :