نماز وتربیت دینی کودکان پیش از دبستان

كو دك از 6 سالگي علاقه ي مذهبي نيرومندي دارد . دوست دار حرف زدن با خدا و ارتباط با اوست ،

امري كه والدين غير مذهبي از آن عصباني هستند و نگران ، كه چرا او اين همه علاقه را به مذهب نشان مي دهد و البته معلوم نيست كه همين عشق و علاقع در او باقي و برقرار بماند . براي روشن شدن وضع او بايد مدتي منتظر ماند . مذهب در سنين مختلف براي كودكان معاني مختلف دارد ، ولي دنياي آن ها از حدود سنين 6 سالگي دنياي عشق و محبت ، احترام به خدا ، ستايش و نيايش او واحساس شرمساري در صورت تخلف از دستور خداست ، به طوري كه حتي اين امر در چهره او هم پيداست ، از حدود 7-8 به بعد شوق مذهبي او بيشتر مي شود سعي دارد كاري انجام دهد كه به گفته ي والدين و مربيانش مورد رضاي خدا قرار گيرد بچه ها دوست دارند در محافل مذهبي رشد يابند . سرودها ي دسته جمعي ، شعرها و دعا ها ، آوازها ، مرثيه ها ، نماز جماعت و ديگر اموري از اين قبيل براي طفل بسيار لذت بخش است . در اين دوره مربي بايد برخورد اوليه با كودك را با دقت آغاز كند كودكان در اين سن به مربي خود بسيار علاقه مند هستند و چه بسيار مشاهده شده كه يادگيري بسياري از مفاهيم را از اولياي خود در منزل قبول تمي كنند ، ولي همان مفاهيم را از زبان مربي بسيار راحت قبول كرده و به خاطر مي سپارند بچه ه در اين سن آموزش پذيران و حافظان خوبي هستند ، بنابر اين مربيان با نفوذي كه در كودكان  دارند . مسائل ديني ، اخلاقي و اجتماعي را در قالب هاي گونا گون و به طرق مختلف به كودكان منتقل كنند .

براي كودكان در اين سن مدير مدرسه و نيز مربيان و معلمان بايد برنامه ريزي هاي خاص خود را داشته باشند ، به عنوان مثال در روز ولادت حضرت معصومه ( ص ) شعر هايي با مضامين آموزشي به كودكان آموزش داده . سپس خواندن نماز در يك محيط بانشاط و شاد توصيه مي شود . .

به همين گونه از امامان و معصومان و نقش و ارزش آن ها و خلاصه اي از زندگي و راه و رسم حيات شان ، به ويژه در جشن ها سخن بگوييم . در رابطه با ايجاد علاقه به نماز و علاقه به اولياي دين مي توان از صفات عاليه آن ها سخن گفت و به مدح آن صفات پرداخت كه خود داراي آثار عاطفي در كودك است .

برگرفته از روش تدریس دینی در دوران دبستان


مطالب مشابه :


روش تدریس تربیت بدنی-1

پیش به سوی سلامتی 1-فعالیتهای ادراکی –حرکتی(دوره پیش دبستان واوایل دبستان)
نمونه سوالات مطالعات اجتماعي ششم درس به درس

باهم برای هم پیش به سوی موفقیت کلاس ششم دبستان غیردولتی حکیم شهر کریمه اهل بیت (س) قم
آموزش اذان واقامه به کودکان

(2 مرتبه) بشتابید به سوی نماز . تمام حقوق اين وب سايت و مطالب آن متعلق به "دبستان و پیش
به بهانه ی روز جهانی معلم

پیش دبستانی و دبستان هوشمند در ایران تنها در سال 83 این روز به طور رسمی از سوی وزارت آموزش و
نماز وتربیت دینی کودکان پیش از دبستان

نماز پلی به سوی کودکان پیش از دبستان. كند كودكان در اين سن به مربي خود بسيار علاقه
برنامه ریزی درسی ویژه ی پیش دبستان ودبستان

برنامه ریزی درسی ویژه ی پیش دبستان در دوره پیش دبستانی و دبستان ، به کودک به سوی
برچسب :