زمستانی سرد در پیش است، چگونه از کبوترهایمان در زمستان مراقبت کنیم؟

 

با سلام مجدد به خدمت اساتید و دوستان عزیز.

مدتی‌ بود که سعی‌ بر این داشتم که یکی‌ از مسائل مهم در مورد نگهداری از کبوتر را به نگارش در بیاورم. امیدوارم که دال بر به احترامی به اساتید نباشد و  مورد قبول بزرگان و دوستان عزیز قرار بگیرد.  مسئله مورد نظر چیزی نیست به جز نگهداری کبوتر در زمستان.  در ضمن پیشاپیش پوزش میطلبم از اینکه غلط‌های املایی و انشائی در این متن وجود دارد.

از زمانی‌ که یادم میاید زمستان یکی‌ از پر درد سر‌ترین فصل‌های سال برای نگهداری از کبوتر است. همه ما ناراحت وجود سرمای زیاد و احیانا مرگ پرندگانمان بودیم. هر وقت که زمستان به گنجه یکی‌ از دوستان سر میزدیم متوجه پوشش کلفت پلاستیکی‌ و بعضی‌ وقت‌ها همراه با گونی‌های ضخیم مشدیم. حتی بعضی‌‌ها منجمله خود من در روز‌های سرد آنچنانی‌ از بخاری برقی هم استفاده میکردیم و متعاقباً هم تلفات زیادی هم هر سال زمستان میدادیم که بالطبع آنرا علت سرمای زیاد میدانستیم.

همان طور که اکثر دوستان اطلاع دارند کبوتر پرنده‌ ای‌ است که در تمام نقاط جهان نگهداری میشود. این ورزش و سرگرمی از رتبه سوم در جهان بعد از جمع آوری تمبر و سکه‌های قدیمی‌ بر خوردار می‌باشد. از نقاط بسیار سرد روسیه تا نقاط بسیار گرم آفریقا مردمانی به این تفریح سالم اشتغال دارند. پس همان طور که مشاهده فرمودید کبوتر یکی‌ از پرند گانیست که قدرت تطابق با محیط زیست جدید را دارد و قادر به تحمل سخت‌ترین شرایط  می‌باشد و این دقیقا یکی‌ از دلا یل مهم محبوبیت این پرنده می‌باشد.

وقتی‌ من به کانادا مهاجرت کردم و بعد از مدتی‌ با دوستان کانادایی که کبوتر باز بودند اشنا شدم چیز‌های بسیاری یاد گرفتم که یک کبوتر باز فقط با داشتن یک دید علمی‌  قادر به درک و اجرای آنها  خواهد بود. وقتی‌ برای اولین بار به منزل یکی‌ از دوستان در اواسط زمستان رفتم، از دیدن کبوتر‌های ایشان در گنجه‌های بزرگ بدون هیچ گونه پوشش جدی در سرمای ۳۵-۴۰ درجه زیر صفر داشتم از تعجب شاخ در میاوردم.  از ایشون پرسیدم که آیا در این سرما کبوتر‌ها اذیت نمیشوند؟ گفت: کبوتر قادرست که سرما را تا ۸۰ درجه زیر صفر بدون هیچ مشکلی‌ تحمل کند. نمونه بارز آن هم کبوتران خیابانی هستند که از رژیم غذایی درستی‌ هم برخوردار نیستند.

از آن زمان به بعد من هم همین کار را در زمستان انجام مید هم.

این مسئله نگهداری کبوتر را در زمستان برای من بسیار راحت کرد بطوری که اکنون نه فقط من عذاب نمی‌کشم بلکه بیشتر هم  لذت میبرم و دیگر نباید دل واپس مشکلات زمستان باشم.

مواردی را که باید در زمستان رعایت کرد و دلایل آن به شرح زیر می‌باشد:

۱- سعی‌ کنید حتالامکان گنجه شما رو به آفتاب باشد و یا خانه تور شما افتبگیر باشد بطوری که شما بتوانید حداقل هفته ای‌ ۲ بار کبوتر‌های خود را آفتاب بدهید. دلیل آن هم بر همگان روشن است.

۲- تنها چیزی که در زمستان برای پرنده‌ شما خطر ناک است باد یا سوز مستقیم سرما است.اگر کبوتر شما در معرض باد مستقیم قرار بگیرد دمای بدنش بطور سریع نزول خواهد کرد و کبوتر مریض خواهد شد. اگر گنجه شما در جأیست که باد گیر نیست، کبوتر‌های شما از این خطر در امان خواهند ماند.

۳-اگر در نقاط سردسیر زندگی‌ می‌کنید، میتوانید منافذ ورودی را با گونی یا پلاستیک (ترجیحا گونی) بپوشانید. منظورم از منافذ ورودی درب‌ها و پنجرهٔ‌ها است.  سعی‌ کنید که بالا و پائین درب را به اندازه ۱۵ سانتیمتر  باز بگذارید. و همیشه این را در نظر داشته باشید که گنجه شما به چند دلیل احتیاج به چند مکان مناسب برای رفت و آمد هوا دارد. این دلایل به ترتیب زیر هستند:

الف- کبوتران شما به خاطر گروهی زندگی‌ کردن همواره احتیاج به هوای تازه دارند. این هوای تازه حامل اکسیژن تازه می‌باشد.

ب- اکثریت ویروس‌ها و باکتریها (۹۹%) در سرمای ۶- درجه از بین خواهند رفت. پس به این ترتیب  با اجازه ورود هوای تازه زمستان، شما گنجه خود را بطور طبیعی ضد عفونی‌ می‌کنید.

پ- همانطور که می‌دانید پر های کبوتر دارای گرد یا خاک سفیدی می‌باشد. این گرد سفید لازمه پر کبوتر هست و به آن کمک می‌کند که به راحتی‌ بپرد. اما در عین حال که این گرد یکی‌ از ملزومات پر پرنده می‌باشد میتواند برای آن هم خطرناک و هم کشنده باشد. به این ترتیب که اگر در گنجه شما هوا جریان ناداشته باشد و به علت زمستان تمام منافذ گنجه مسدود باشد و حیوانات شما بطور شبانه روزی در گنجه باشند. این گرد وارد مجاری تنفسی و نهایتاً دستگاه تنفسی خواهد شد.  دقیقا مثل کسی‌ که در کارخانه گچ سازی بدون ماسک کار می‌کند.این شخص همیشه در معرض بیمار‌یهای تنفسی می‌باشد. آسم شدید یکی‌ از مریضی هایی است که این گرد بوجود میاورد. عفونت شش‌ها مریضی دیگریست. شما میتوانید با چسباندن گوش خود به سینه کبوتر  صدای خس خس آن را بشنوید

جیم- گردش هوا در داخل گنجه کمک بسیار زیادی به خشک کردن مدفوع کبوتران می‌کند  بطوری که  در سرمای شدید زمستان شما متوجه خواهید شد که کفّ گنجه شما به همان خشکی که در تابستان است می‌باشد.  این بدلیل یخ زدن مدفوع سریعاً بعد از انداختن آن می‌باشد.  راحت تمیز کردن کفّ گنجه با کاردک یکی‌ دیگر از مزایای آن می‌باشد. 

من حتی بعضی‌ از این موارد را در مورد قناریهایم هم رعایت می‌کنم . از آنجایی که قناری حیوانی صدمه پذیر تر نسبت به کبوتر هست، من تا زمانی‌ که آب داخل جا ابی‌ها یخ نزند از هیچ گونه بخاری استفاده نمیکنم. 

پس فراموش نکنیم که:

- بخاری برای کبوتر و جیب مان بسیار بد است، حتی اگر در زمستان جوجه کشی‌ می‌کنیم ( جوجه کشی‌ در زمستان توصیه نمی‌شود. زمستان فصلی است که کبوتر باید استراحت کند).

- حتما محل هایی برای ورود هوا به داخل گنجه وجود داشته باشد.

 

                                                                                                   با تشکر کوچک شما حمید


مطالب مشابه :


کبوتر آلمانی(با نژادی خالص)

کبوتر مشهد pigeon photo gallery - کبوتر آلمانی(با نژادی خالص) - کبوتر مشهد،کبوتر تهران،کبوتر ایران
کبوتر بجنورد

دنیای کبوتر - کبوتر بجنورد - زیباترین نژادهای کبوتر - دنیای کبوتر
چند عکس از کبوتر‌های بنده

کبوترآلمانی کبوتر
زمستانی سرد در پیش است، چگونه از کبوترهایمان در زمستان مراقبت کنیم؟

کبوترآلمانی کبوتر
آدرس جدید وبلاگ

کبوترآلمانی کبوتر
برنامه کامپیوتری ثبت و سازماندهی تولید مثل

کبوترآلمانی کبوتر
چند تا عکس از کبوتر‌های بنده

کبوترآلمانی کبوتر
برچسب :