نرده‌كشي؛ روي ديوار اتاق نشيمن

نرده‌كشي؛ روي ديوار اتاق نشيمن  

room-neg.jpg
شمايي كه دنبال كارهاي نو و متفاوت در دكوراسيون خانه‌تان هستيد، لازم نيست براي خريد لوازم عجيب و غريب هزينه زيادي متقبل شويد؛ يك ابتكار دور از ذهن فضاي خانه شما را زير و رو مي‌كند.

اغلب ما وقتي تصميم مي‌گيريم به قصد ايجاد تنوع در سطوح ديوارهاي فضاي خانه‌مان تغييري ايجاد كنيم، فورا دست به دامان پوشش‌هاي رنگي يا كاغذديواري مي‌شويم ولي درصورتي كه اين سطوح به لحاظ پوشش مشكلي نداشته باشند، بايد از روش‌هاي تزئيني استفاده كرد.

نقاشي‌كردن طرحي روي ديوار، يكي از اين روش‌هاست. تعجب نكنيد! قرار نيست شما قلم‌مو به دست گرفته و با دقت و ظرافتي كه در نقاشي روي تابلو به خرج مي‌دهيد، روي ديوار تصوير بكشيد بلكه مي‌توانيد از تكنيك‌هاي مختلف رنگ‌آميزي استفاده كرده و با به‌كارگيري ابتكار، نقشي را روي ديوار ايجاد كنيد.

كشيدن طرح‌هايي از لوازمي كه به‌طور واقعي وجود دارند ولي امكان استفاده از آنها در آن قسمت از خانه نيست، ازجمله اين ابتكارهاست.

به‌عنوان مثال، نرده‌هاي چوبي علاوه بر آنكه به‌عنوان حفاظ براي جلوگيري از خطر در خانه‌هاي پله‌دار مورد استفاده قرار مي‌گيرند، به لحاظ ظاهري نيز شكل زيبايي دارند.

فقط موضوع اين است كه كاربرد آنها در خانه‌اي كه اختلاف سطحي در آن وجود ندارد، امكان‌پذير نيست ولي اگر شما به اين فرم علاقه‌مند هستيد، لازم نيست خانه‌تان را عوض كنيد بلكه مي‌توانيد با استفاده از هنر نقاشي و تكنيك‌هاي رنگ‌آميزي، نقش نرده را به راحتي روي ديوار قسمتي از فضاي نشيمن يا پذيرايي خانه‌تان- كه خالي مانده و وسيله‌اي در مقابل آن قرار نمي‌گيرد- ايجاد كنيد.

با اين كار، به‌نظر مي‌رسد كه روي ديوار نرده‌اي چوبي قرار گرفته؛ درحالي كه اين فقط نقشي زيبا از آن است. به اين صورت، فضاي خانه شما با كمترين هزينه به‌گونه‌اي متفاوت تغيير خواهد كرد. در ضمن نيمه خالي پايين ديوار نيز به طرز زيبايي پر خواهد شد.

مواد لازم:

- طلق يا كاغذ كالك 40×20 سانتي‌متر

- كاتر، مداد، چسب كاغذي و پلاستيكي نواري

- چند تكه ابر

- رنگ اكريليك يا پلاستيك قابل شست‌وشو به رنگ‌هاي كرم و قهوه‌اي

طرز كار:

1 – براي انجام اين كار، ابتدا الگوي ارائه‌شده در صفحه پيش‌را به يكي از دفتر فني‌ها برده و از آنها بخواهيد آن را به اندازه 60سانتي‌متر بزرگ كنند. اين مقدار براي طول پايه نرده ارتفاع خوبي است.

2 – پس از اينكه كپي پايه موردنظر را گرفتيد، طلق يا كاغذ كالك را روي كپي قرار دهيد و به وسيله مداد يا خودكار طراحي پايه را روي طلق يا كاغذ كالك بكشيد. پس از آن، با استفاده از كاتر، خطوط رسم‌شده را ببريد تا فرم پايه به‌صورت توخالي روي طلق يا كاغذ كالك ايجاد شود؛ ‌درواقع اين شابلون پايه است.

3 – با توجه به اينكه طول هر پايه را 60 سانتي‌متر درنظر گرفته‌ايد، 65 سانتي‌متر بالاتر از قرنيز را در نقاط مختلف در طول ديوار علامت‌گذاري كنيد؛ سپس علامت‌ها را به هم متصل كنيد تا خطي مدادي ايجاد شود.

به همين ترتيب در طول ديوار خط ديگري موازي آن در فاصله 5 سانتي‌متري قرنيز رسم كنيد. روي اين خط را طوري چسب نواري بچسبانيد كه محدوده فاصله 5 سانتي‌متري تا قرنيز، به‌طور كامل باقي بماند.

حالا با استفاده از قلم‌مو اين محدوده را با رنگ كرم بژ و سپس 2 حاشيه را با رنگ قهوه‌اي روشن بپوشانيد و پس از خشك‌شدن رنگ، چسب را بكنيد.

4 – حالا شابلون پايه‌ را در همان ابتداي ديوار – در فاصله بين اين 2خط – قرار دهيد؛ به‌صورتي كه قسمت بالاي پايه را خطي مدادي و قسمت پايين آن را محدوده 5 سانتي‌متري رنگ شده دربر گيرد.

شابلون را با كمك چسب نواري به ديوار محكم كنيد تا حين رنگ‌آميزي تغيير مكان ندهد. سپس شروع به رنگ‌آميزي كنيد. ابتدا فضاي خالي داخل هر پايه را با لايه‌اي از رنگ كرم بژ بپوشانيد.

اين كار را با ضربات اسفنج آغشته به رنگ كرم بژ انجام دهيد. چند دقيقه صبر كنيد تا رنگ خشك شود(تصويريك). پس از آن، با رنگ قهوه‌اي روشن لبه‌هاي كار را به همان روش ضربه‌اي، تيره‌تر كنيد تا پايه عمق پيدا كند(تصوير2).

5 – اين كار را در فواصل 15سانتي‌متري از هم در محدوده بين اين 2 خط تكرار كنيد تا تمام طول ديوار با پايه‌ها پر شود.

توضيح: پايه‌ها بايد 15 سانتي‌متر از هم فاصله داشته باشند.

نكته: ‌بهتر است چاپ نرده را مانند تصوير روي 2 ديوار كنار هم انجام دهيد تا فرم نرده بيشتر تداعي شود؛ البته لازم نيست 2ديوار طويل انتخاب كنيد.

پس از آنكه كار نقاشي پايه‌ها روي ديوار تمام شد، نوبت به قسمت بالاي نرده يا همان دسته آن مي‌رسد.

6 – براي اين منظور ابتدا 5 سانتي‌متر بالاتر از لبه پايه‌ها، خط ديگري در طول ديوار رسم كنيد.
حالا اين محدوده 5 سانتي‌متري بين خط و پايه را با چسب ماسكه كنيد.

به اين صورت كه 2 مرز بالا و پايين آن را چسب نواري بچسبانيد. باتوجه به اينكه براي ماسكه‌كردن، چسب پاييني را بايد روي قسمت بالايي پايه‌هاي چاپ‌شده بچسبانيد، اين كار را با دقت انجام دهيد تا پس از كندن، به رنگ پايه صدمه‌اي وارد نشود.

رنگ‌كردن دسته را نيز مانند ديگر قسمت‌ها با حركات ضربه‌اي و به نوبت با رنگ كم بژ شروع كرده و با كادربندي در 2 لبه بالا و پايين با رنگ قهوه‌اي روشن تمام كنيد(تصوير3). در پايان، چسب‌ها را به آرامي بكنيد.

به اين صورت، ديوار اتاق شما به شكل اعجاب‌انگيزي نرده‌كشي خواهد شد.


مطالب مشابه :


تزیین دیوار اتاق خواب

بعد با چسب شیشه یا چسب حرارتی کریستالها رو به این صورت روی دیوار بجای شکوفه ها می چسبونیم حالا طرحتون کامل شده! شاد باشید. دسته بندی : تزئین اتاق خواب
5عکس دکوراسیون اتاق نوزاد (با استفاده از نام کودک)

تزیین دیوار اتاق کودک با استفاده از نام کودک. تزئین دیوارهای اتاق با کلمات، عبارات و جملات، سبکی از دکوراسیون داخلی است که بدین وسیله می توان اتاق را به
تزیین دیوار با کلکسیون عکس

25 مارس 2014 ... دکوراسیون,دکوراسیون آشپزخانه,دکوراسیون اتاق نشیمن,دکوراسیون اتاق ... در اینجا 7 روش مختلف برای درست کردن کلکسیون عکس و تزیین دیوار به
تزئینات زیبا برای دیوارهای اتاق نشیمن

هنر و مهارتهای زندگی - تزئینات زیبا برای دیوارهای اتاق نشیمن - دکوراسیون سفره عقد تزیین خنچه عقد میز نامزدی دکوپاژ چیدمان جهیزیه روبان دوزی هنر دستی پتینه
نرده‌كشي؛ روي ديوار اتاق نشيمن

هنر و مهارتهای زندگی - نرده‌كشي؛ روي ديوار اتاق نشيمن - دکوراسیون سفره عقد تزیین خنچه عقد میز نامزدی دکوپاژ چیدمان جهیزیه روبان دوزی هنر دستی پتینه آشپزی.
نحوه تزیین دیوار با كاغذ دیواریهای گلدار

20 ژوئن 2012 ... کلبه عشق - نحوه تزیین دیوار با كاغذ دیواریهای گلدار - ... هر چه اتاق كوچكتر باشد می بایست از كاغذ دیواریهایی كه طرحهای ظریف تری دارند استفاده كرد.
اتاق کودکان

با تزیین دیوارهای اتاق بچه ها، می توان حتی با وجود لوازم اتاق خواب ساده و ارزان، جلوه خاص ... در این نوشته هفت طرح جدید از تزیین اتاق نوزادان ، با استفاده از استیکر های
تزیین آسان دیوار کلاس

یک تکه کاغذ رنگی کوچک می تواند به سادگی و آسانی هر چه تمام یک طرح زیبا برای تزیین دیوار اتاق کودک و یا کلاس محل تحصیل او باشد . در این پست از سایت نازک
تزیین دیوار با کلکسیون عکس های خانوادگی!

3 مارس 2014 ... دکوراسیون,دکوراسیون آشپزخانه,دکوراسیون اتاق نشیمن,دکوراسیون اتاق ... بله، همان طور که قبلا هم نمونه هایی از تزیین دیوار با عکس را داشته ایم، در
برچسب :