ماه مبارك رمضان در تركيه

ماه مبارك رمضان در كشور تركيه حال و هوا و رنگ و بوي خاصي دارد و مسلمانان اين كشور با چراغاني و تزيين گلدسته‌هاي مساجد به استقبال اين ماه مبارك كه از روز سه شنبه هفته جاري آغاز مي شود ، مي ‌روند.

* ازدحام مردم در مساجد

مساجد تركيه در اين ماه شاهد ازدحام كثيري از مسلمانان براي اداي نماز و برپايي مراسم شب هاي قدر است و يكي از پديده‌هاي بارز اين ماه در تركيه قرائت قرآن كريم در سراسر اين كشور است.

يكي از مراسمي كه شور و هيجان خاصي را به روزه داران به خصوص در زمان سحر مي دهد، چاووشي خواني به سياق سنتي آن در هنگام سحري است.

مساجد در اين ماه از شور و اشتياق بيشتري نسبت به ماه‌هاي ديگر برخوردار است، به ‌ويژه مساجد بزرگ و معروف كه مسلمانان تركيه از هر كجا سعي مي‌كنند به اين مساجد بيايند و نماز را در اين اماكن باشكوه به جماعت به جاي آورند.

نماز تراويح كه مخصوص اهل سنت است و مردم تركيه ترجيح مي‌دهند آن را با جماعت اقامه كنند تا از فيض بيشتري در ماه مبارك رمضان بهره ‌مند شوند، نيز در اين ايام برپا مي شود.

* رواج خواندن قرآن در ماه مبارك رمضان

قرائت و تفسير قرآن در اين ماه در مساجد پرشمار تركيه بسيار رواج دارد و يك عادت بسيار زيبا نيز اين است كه كساني كه به مساجد مي ‌آيند يا سر سفره‌هاي افطاري و سحري مي ‌نشينند همواره خود را با عطر كه به آن كولونيا مي ‌گويند معطر مي‌كنند و در تمامي مراسم و اعياد به ‌ويژه اعياد اسلامي مانند عيد قربان و عيد فطر اين سنت پسنديده اجرا مي‌شود.

در اين ماه برخي از شبكه‌هاي تلويزيوني تركيه نيز با تدارك پخش برنامه‌هاي خاص به استقبال اين ماه عزيز مي ‌روند و اقدام به پخش برنامه‌هاي احكام و سريال‌هاي اسلامي قبل از افطار و هنگام سحر مي ‌كنند.

قرائت قرآن و برنامه‌هاي تواشيح نيز از اين شبكه‌ها طي اين ماه پخش مي‌شود.

* سنت زيباي چاوش خواني در تركيه

هنگام سحر علاوه بر بانگ مناجات مساجد، براساس عادتي ديرينه و قديمي، سحرخوان ها (چاوش خوان)‌ به خيابان‌ها و كوچه‌ها آمده و براي بيدار كردن مسلمانان جهت خوردن سحري و اقامه نماز آواز سر مي ‌دهد و بعد از اقامه نماز صبح مسلمانان به قرائت قرآن مي ‌پردازند.

با نزديك شدن وقت سحر، چاووش خوانان با كوبيدن طبل و خواندن اشعار مذهبي و عارفانه در خيابان ها و كوچه‌هاي تركيه به بيدار كردن مسلمانان مي ‌پردازند.

مردم تركيه همچنين در اين ايام سعي مي كنند بيشتر به مساجد بروند و به عبادت بپردازند.

* افطار خوراكيهاي خاص ماه رمضان

مسلمانان تركيه در اين ماه با حضور در بازارها به خريد سفره‌هاي افطار خود مي پردازند و زنان نيز در منازل خود شيريني هاي مخصوص اين ماه همچون كانفه و باقلوا تهيه مي ‌كنند.

در ماه مبارك رمضان نانواها نوعي نان به نام پيده مي پزند كه مردم ساعتي قبل از افطار براي خريد پيده تازه مقابل نانواهايي ها به صف مي ايستند.

مشهورترين شيريني ماه رمضان در تركيه كه در خانه ها با آرد و نشاسته و شير تهيه مي شود، گلاچ نام دارد .

انجمن‌هاي خيريه در اين ماه خيمه‌ها و چادرهايي را در ميدان ها و اماكن عمومي تركيه به منظور دادن افطاري رايگان به روزه‌ داران بر پا مي‌كنند و ثروتمندان اين كشور نيز براي برپايي سفره‌هاي افطاري از يكديگر سبقت مي‌گيرند.

تمامي ايام ماه مبارك رمضان روزه داران بدون محدوديت در اين مكان ها اطعام مي شوند.

* برپايي نمايشگاه هاي كتاب هاي اسلامي

با شروع ماه مبارك رمضان در استانبول و آنكارا نمايشگاه بزرگي از كتاب‌هاي اسلامي نيز برگزار مي‌شود كه تا پايان ماه رمضان ادامه دارد و در آن به ارائه كتاب‌هاي ديني مي ‌پردازند.

فعاليت‌هاي اين نمايشگاه ها هر روز پس از نماز مغرب آغاز مي‌شود و روزانه هزاران نفر از آن ديدن مي‌كنند.

در يك سوي نمايشگاه مكاني براي افطاري يا غذاهاي پس از افطاري وجود دارد.

در محوطه بيروني نمايشگاه برخي مردم، توليدات صنايع دستي و كارهاي هنري مانند تابلوهاي خطاطي اسلامي، تصاوير اسلامي، كتاب‌هاي ديني و عطرهاي مخصوص را در معرض فروش مي گذارند.

* انتظار براي فطر عيد بزرگ اسلامي در تركيه

همه مردم تركيه اين ماه را به اميد كسب فيض و درك عيد فطر به پايان مي رسانند .

عيد فطر به همراه عيد قربان از مهمترين اعياد مردم تركيه به شمار مي رود و به همين علت در ماه رمضان بيشتر مردم اين كشور براي خريد شيريني و لباس نو به بازارها مي روند.

اگر مسافري در ماه مبارك رمضان به تركيه سفر كند حتما ازدحام جمعيت را به خصوص در روزهاي يكشنبه و چندين روز مانده به روز عيد فطر در مراكز خريد اين كشور مشاهده خواهد كرد .

پس از عيد قربان، عيد فطر از مهمترين اعياد ملي - مذهبي تركيه به شمار مي رود كه به همين مناسبت معمولا چهار روز در اين كشور تعطيل رسمي است.

در اين عيد مردم تركيه و به خصوص كودكان اين كشور با پوشيدن لباس هاي نو و فاخر به ديد و بازديد يكديگر مي روند و بزرگترهاي خانواده با دادن شيريني و عيدي از كوچكترها استقبال مي كنند.

به همين علت عيد فطر را در تركيه عيد شكلات و شيريني ( شكر بايرامي ) نيز مي نامند.

** ازدحام در بازارها

در بازارهاي مختلف شهرهاي تركيه در قبل از رمضان ازدحام شديدي جهت خريد و فروش انوع مايحتاج اين ماه به چشم مي‌خورد و مسلمانان به خريد مايحتاج اين ماه اعم از زيتون، خرما، پنيرهاي مختلف و انواع شيريني جات مي كنند.

سفره‌هاي افطاري مسلمانان اين كشور شامل زيتون، پنير، خرما، باقلوا و انواع سوپ و آش است كه به آن «شوربا» گفته مي‌شود كه از تنوع خاصي نيز برخوردار هستند، مي باشد و علاوه بر آن در سفره هاي ماه رمضان سالاد و يك غذاي گوشتي نيز جاي دارد.

** كمك به مستمندان

در قبل از رمضان و در طول ايام ماه رمضان خيرين بسته هاي ارزاق را كه از قبل تهيه و در فروشگاههاي اين كشور قابل خريد است خريداري و در اختيار افراد بي بضاعت قرار مي دهند.

** برنامه هاي فرهنگي در پارك ها

در سالهاي اخير در ميادين و پاركهاي شهرهاي مختلف تركيه برنامه هاي ويژه ماه رمضان اجرا مي شود و در اين برنامه ها علاوه بر گروههاي تواشيح سنن قديمي تركيه به نمايش درآمده و سعي در زنده نگهداشته شدن آنها مي شود.

** نمايش خرقه منتسب به حضرت محمد ( ص )

همه ساله در ماه مبارك رمضان در شهر استانبول خرقه منتسب به حضرت محمد ص به نمايش گذاشته مي شود و هزاران نفر از مسلمانان از اقصي نقاط تركيه براي زيارت اين خرقه راهي استانبول مي شوند.

در طول ماه رمضان علاوه بر مساجد تركيه ، اماكن مقدس كه بزرگان مسلمان در آنها آرميده اند نيز مورد زيارت قرار مي گيرد.

نماز عيد فطر نيز با حضور برخي مقامات سياسي و دولتي تركيه در مساجد سراسر كشور برگزار مي‌شود.


مطالب مشابه :


معرفی برخی مکانهای دیدنی و توریستی استانبول (1)(20)

باقلاوا استانبولی - باقلوا مرکز خرید و فروش کانیون (2006) یکی از مراکز خرید توصیه
انواع آرد و نشاسته

جو و گندم را با عنوان نان جو یا نان رژیمی به فروش می باقلوا. حلوا باقلوا استانبولی.
مراکز خرید آنتالیا

آموزش گام به گام ترکی استانبولی اخبار
ماه مبارك رمضان در تركيه

ماه همچون كانفه و باقلوا تهيه مخصوص را در معرض فروش مي ترکی استانبولی با
برچسب :