آشنایی با پهپاد

پهپاد(پرنده ی هدایت پذیر از دور) یا هواپیمای بدون سرنشین به اشیاء پرندهٔ هدایت‌پذیر از راه دور (UAV:Unmanned Aerial Vehicle) یا درون (RPV:Remotely Piloted Vehicle) گفته می‌شود. هواپیماهای بدون سرنشین در ایران به «پهپاد» شهرت دارند که از حروف اول «پرنده هدایت پذیر از راه دور» گرفته شده‌است.

کنترل پهپاد بدون استفاده از انسان در درون آن انجام می‌شود. اگر چه انسان می‌تواند به عنوان محموله در آن باشد. این وسیله پرنده از نیروهای ایرودینامیکی برای پرواز در مسیر دلخواه استفاده می‌کند. پهپادها یا بوسیله کنترل از راه دور یا با برنامه‌های پیش پروازی ریخته شده از قبل یا با سامانه‌های خودکار دینامیک هدایت می‌شوند. پهپادها در حال حاضر در برنامه‌های نظامی که شامل جاسوسی و حمله می‌شود فعالیت می‌کنند.

این هواپیماها همچنین در برنامه‌های غیر نظامی مانند خاموش کردن آتش سوزی‌ها یا جایی که پرواز برای خلبان خطر دارد یا کنترل پلیس در ناآرامی‌ها و صحنه‌های جرم یا شناسایی بیشتر حوادث غیرمترقبه طبیعی استفاده می‌شوند. بیشترین سرمایه‌گذاری در جهان در زمینه ساخت و تجهیز بهپادها را وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا انجام داده‌است؛ به طوری که بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ حدود ۳ میلیارد دلار هزینه برای طراحی ساخت و تجهیز بهپادها هزینه کرده‌است. حادثه ساختگی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ باعث شد تا دولت آمریکا بودجه بیشتری را به طراحی و ساخت و تجهیز بهپادها اختصاص دهد.

 ماموریت: پهپادها اکنون و در آینده به طور وسیع در زمینه‌های مخابرات و ناوبری جهانی و تحقیقات هواشناسی و جغرافیایی و جاسوسی به کار گرفته خواهند شد.

گسترش در حال حاضر ۳۲ کشور در حال ساخت و گسترش ۲۵۰مدل پهپادهای اکتشافی هستند. فرانسه و آلمان cl-۲۸۵ را گسترش دادند که در جنگهای بوسنی و کوزوو کاملا موفقیت آمیز عمل کرد. روسیه با ساخت پهپاد  tu-۳۰۰ به فناوری بهتری دست یافته‌است و ایتالیا نیز mirach ۱۵۰ را ساخته‌است. این پهپادها مجهز به موتور جت می‌باشند و می‌توانند در ارتفاع بالائی پرواز کنند. ابابیل و مهاجر و سفره‌ماهی از پهپادهای ساخت ایران هستند.

 فناوری پهپادها از لحاظ فناوری در چهار زمینه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

پلت فرم:محموله،مخابرات و ارتباطات،تجزیه و تحلیل اطلاعات بدنه بدنه یک بهپاد باید به طوری طراحی گردد که بتواند سامانه‌های ارتباطی و یا جنگ‌افزارها و یا اشخاص و بارها و کلیه لوازم مرتبط با ماموریت محوله‌اش را در خود جای دهد و بتواند با شرایط جوی منطقه ماموریت سازگار باشد که بهترین عوامل برای طراحی یک بدنه بهپاد سرعت مدت پرواز و اطمینان پذیری آن می‌باشد.

موتور: بهپادها نیاز به نوع خاصی از موتورها دارند که بعد به تفصیل به شرح آن خواهیم پرداخت

محموله :منظور از محموله‌های پهپاد در واقع قطعه اضافی است که همراه پرنده برای انجام ماموریت خاصی فرستاده می‌شود. که در پهپادهای شناسایی دوربین فیلم برداری و عکس برداری در پهپادهای هدف فلر و رفلکتور و در پهپادهای تهاجمی و انتحاری مهمات می‌باشد.


مطالب مشابه :


نقشه ساخت هواپیمای مدل(کنترل از راه دور)

نقشه هواپیمای کنترل از راه دور نقشه ساخت هواپیمای مدل(کنترل از راه دور) ملخ
جنگ پهپادها

هواپیماهای کنترل از راه دور محققان در حال ساخت هواپیماهای بی سرنشینی در حد و اندازه
ساخت هواپیمای کنترل از راه دور مجهز به دوربین تصویربرداری

شركت red5 مدل جديدي از هواپيماي كنترل از راه دور را مجهز به يك دوربين تصويربرداري پنج مگا
نقشه ساخت هواپیمای مدل(کنترل از راه دور)

ارائه دهنده ی انواع هواپیما وهلی کوپتر - نقشه ساخت هواپیمای مدل(کنترل از راه دور) - فروش
آشنایی با پهپاد

هواپیماهای کنترل از راه دور پهپاد ابابیل و مهاجر و سفره‌ماهی از پهپادهای ساخت ایران هستند.
هواپیمای بینظیر Orbiter

آنچه در مورد هواپیماهای کنترل از راه دور می دم کمتر 'پرواز بال و ساخت کامپوزیت
ساخت هواپیمای سوختی کنترل از راه دور توسط دانش آموزان

ساخت هواپیمای سوختی کنترل از راه دور توسط دانش نقشه ساخت هواپیمای مدل(کنترل از راه
موتور های ونکل

آنچه در مورد هواپیماهای کنترل از راه دور نيز طراحي و ساخت ربات زيردريايي از ديگر
ساخت هواپيماي بدون سرنشين كنترل از راه دور توسط دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي اراك

فیروزی همچنین از ساخت هواپیمای دیگری با هواپیمای کنترل از راه دور می‌تواند نقش
برچسب :