مشكلاتي كه مردم براي دريافت يارانه دارند

جراحی بزرگ، که احتمالا گویاترین و بهترین صفت برای طرح تحول اقتصادی است، با هدفمندسازی یارانه ها شروع شده است و بیش از 60 میلیون ایرانی را به نوعی به خود مشغول کرده است. اما این طرح هم مانند هر تحول دیگری، با مشکلاتی در مسیر اجرا مواجه شد که برخی از آنها را در هنگام طرح ریزی و برنامه نوشتن برایش، نمایان نبود. اکنون که 10 روزی از اصلاح قیمت حامل های انرژی و نان می گذرد، بسیاری مشکلات خودنمایی می کند که شاید با یک راهنمایی کوچک از سوی مسوولان، برطرف شوند. مشکلاتی مانند تولد یک فرزند، فوت سرپرست خانواده، طلاق، ازدواج، مشکلات سیستمی و البته بزرگترین آنها، واریز نشدن مبلغ یارانه های مستقیم به حساب مردم. به همین جهت است که مردم برای اصلاح اطلاعات خانوار و شماره حساب، هنوز هم صف می کشند. البته بخشی از آنها در خبرآنلاین، مشکلاتشان را نوشته اند.

نکته اینکه مسوولان دولتی، در دفعات مختلف راهکار برخی از مشکلاتی که مردم دارند را اعلام کرده اند. عمده ترین مشکل مردم در اصلاح اطلاعات خانوار است که با مراجعه به سایت و اصلاح آن برطرف می شود. ضمن اینکه فعلا سایت یارانه برای اصلاح اطلاعات خانوار و سایت رفاهی برای اصلاح شماره حساب باز هستند. به هر حال، همچنان بسیاری از مردم با مشکلات مختلفی برای دریافت یارانه ها مواجه هستند. در دو جدول زیر به 20 سوال عمده مردم درباره هدفمند شدن یارانه پاسخ داده شده است.

 بدسرپرست ها چه کنند؟

در آیین نامه قانون هدفمندی یارانه ها آورده شده که افراد بدسرپرست با مراجعه به دادگاه، اورژانس اجتماعی، شوراهای حل اختلاف و یا حتی شورای محل و استشهاد محلی می توانند از با تغییراتی یارانه بگیرند. همچنین مرتضی تمدن، رئیس ستاد هدفمند سازی یارانه ها در استان تهران دراین باره می گوید: «در مواردی از قبیل اعتیاد سرپرست خانوار به مواد مخدر، زندانی بودن، مفقود و یا مجنون شدن، عدم حضور سرپرست در محل زندگی خانوار همچون زندگی سرپرست خانوار در خارج از کشور، عدم صلاحیت سرپرست خانوار و افرادی که در مراکز شبانه روزی نگه داری شده و فاقد سرپرست هستند، کمک ها و پرداخت یارانه نقدی به سرپرست دیگری پرداخت می شود.»

مشکل

راهکار

ازدواج

معاون استاندار تهران: اگر سرپرست قبلی خانوار (پدر خانواده) این افراد ثبت نام کرده باشد، قطعا پول به حساب سرپرست خانوار قبلی در مرحله اول واریز شده، اما در مرحله دوم این افراد جزو خانوارهای جدید محسوب می شوند و پول به حساب سرپرست جدید خانوار واریز می شود.

طلاق

برای تغییر سرپرست خانوار به دلیل ازدواج، طلاق یا فوت سرپرست خانوار بایستی پس از اعلام مرکز آمار ایران از طریق آن مرکز اقدام و فرم خود را اصلاح کنند

جابجایی اعضای خانواده

خانوارهایی که جابجایی اعضای خانوار برای آنها پیش آمده و یا یکی از افراد خانوار، در خانواده دیگری ثبت شده است برای اصلاح ابتدا باید از خانوار قبلی حذف شده، سپس در خانواده جدید ثبت شود. برای این منظور به سایت یارانه مراجعه کنید.

فراموش کردن کد رهگیری

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها: افراد دارای مشکل کد رهگیری دوباره و در حالی که سایت باز است به سامانه مرکز آمار مراجعه کنند و اطلاعات را بدهند تا روال عادی طی شود.

با ثبت نام جدید، پول واریز می شود؟

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها: مبلغ اول واریزی برای کسانی است که سال 87 و 89 فرم اطلاعات اقتصادی را پر کرده اند و شماره حسابشان را در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار داده اند. بعد از اینکه مرکز آمار ایران اطلاعات این افراد را در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها گذاشت زمانی برای اعلام شماره حساب آنان تعیین خواهیم کرد. زمان این کار ممکن است چهار ماه طول بکشد که آمار به ما تحویل شود.

نپذیرفتن کد ملی

افرادی که کد ملی آنها توسط سامانه شناسایی نشده باشد و یا با پیغام" کدملی شما هنوز از مرکز آمار اعلام نشده است " به این دلیل است که خود آنها هنگام پرکردن فرم اطلاعات اقتصادی خانوار کد ملی خود را اشتباه وارد کرده اند. بعد از پایان جمع آوری اطلاعات مربوط در مرحله اول از سوی وزارت رفاه، از طرق مختلف با این افراد ارتباط برقرار می شود و مشکل آنها برطرف خواهد شد لذا از این بابت نیز هیچ نگرانی وجود ندارد.

پول واریز نشده

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها: افرادی که فرم اطلاعات اقتصادی را پر کرده و شماره حسابشان را در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار داده اند اما پولی دریافت نکرده اند بدون شک در حساب بانکی شان ایرادوجود دارد و می توانند حساب خود را اصلاح کنند. این افراد حساب بانکی خود را اصلاح کنند و یا شماره حساب را تغییر دهند. در یک هفته اخیر 425 هزار نفر شماره حساب شان اصلاح شده است که مبلغ را به حسابشان واریز می کنیم.

واریز پول، کمتر از تعداد خانوار

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها: برخی افراد گفته بودند خانواده 5 نفری هستیم و برای 4 نفر پول واریز شده است، این مسئله چند مورد دیگر هم گزارش شده که قرار شده هرگونه اشکالی اصلاح شود و در همین هفته این مبالغ به حساب خانوار واریز شود.

تولد- فوت

رییس مرکز آمار ایران: تولد فرزند جدید به تعداد افراد خانوار اضافه شده و نام افراد فوت شده نیز از فهرست خانوارها حذف شده است.

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها: چنانچه سرپرست خانوار فوت شود چون باید انحصار وراثت شود حساب عملا مدت زیادی بسته خواهد بود اما با هماهنگی مرکز آمار قرار شد مسن ترین فرد خانوار به عنوان سرپرست خانوار شناخته و یارانه به حساب سرپرست جدید واریز شود.

تغییر شماره حساب

معاون استاندار: پول این افراد یا در حساب بانک است یا به سازمان هدفمندی یارانه ها عودت داده شده که اگر حساب این افراد دائم باشد، تغییر آن به حساب دائم جدید مشکلی ندارد، یعنی وجه مربوطه می تواند به حساب جدید هم واریز شود.

تعداد اعضای تحت پوشش خانوار

کد ملی سرپرست را به شماره 300000 پیامک کنید.

 

  

مشکلات مربوط به سرپرست خانوار

مشکل

راه حل

سرپرست معتاد

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: برای تشخیص اعتیاد و واریز یارانه به حساب غیر از فرد معتاد، گواهی یا رأی قطعی مراجع قضایی، گواهی پزشکی قانونی ،رأی قطعی و...رسیدگی به تخلفات اداری و یا هیات های مشابه آن به لحاظ اعتیاد ، گواهی مراکز درمان و باز پروری سازمان بهزیستی و یا دلایل و مدارک مستقل و مستند از جمله استشهاد محلی مورد تایید اعضا شواری اسلامی یا شورایاری محل سکونت خانوار ضروری است.

سرپرست زندانی

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: ارائه گواهی از زندان مربوطه ضروری است ولی اگر محل سکونت خانوار با زندان بعد مسافت زیادی داشته باشد با اعلام اعضای خانوار، سازمان هدفمندسازی یارانه ها می تواند نظر زندان مورد نظر را استعلام و بر آن اساس عمل کند. زندان های سراسر کشور موظف شده اند همکاری لازم را با سازمان هدفمند سازی یارانه ها داشته باشند تا در این گونه موارد کمک ها و یارانه ها از تاریخی که به حساب سرپرست خانوار واریز نشده است تعلق گیرد.

سرپرست خارج رفته

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: پرداخت یارانه ها به فرد دیگری غیر از سرپرست خانوار انجام می شود. در این گونه موارد صرفا بنا به درخواست خانوار که به تائید دفتر ذیربط از زیر مجموع معاونت امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه رسیده باشد انجام می شود.

فوت سرپرست

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: الویت اصلی برای جانشین سرپرست خانوار و دریافت یارانه پس از سرپرست خانوار مادر آن خانواده است. درصورت نداشتن مادر، فرزند بزرگتر در صورت رسیدن به سن قانونی به عنوان سرپرست خانوار تلقی می شود. درغیر این صورت چنانچه اعضای خانوار محجور باشند کمک ها و یارانه های مربوط به حساب قیم آنان واریز می شود که البته صدور گواهی قیومیت در این قبیل موارد توسط دادستان محل صورت می گیرد.

رییس مرکز آمار ایران: باید اطلاعات مسن ترین فرد تحت تکفل متوفی که معمولا همسر او است با کد ملی به سامانه وزارت رفاه ارائه و شماره حساب جدید معرفی شود.

فقدان سرپرست

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: در صورتی که اعضای خانوار و یا یکی از آنها مدعی شود که سرپرست آنها به مدت حداقل 3ماه مفقود شده و هیچ گونه اطلاعی از وی در دست نیست با ارائه استشهاد محلی که به تائید شورای اسلامی یا شورایاری و یا مراجع ذیصلاح دیگر محل سکونت آنان رسیده باشد، یارانه خانوار باکسر یک نفر به حساب عضو دیگر خانوار پرداخت می شود.

سرپرست مجنون

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: برای پرداخت یارانه نقدی و کمک ها به فرد دیگری که سرپرست خانوار آنها به خاطر جنون یا سفاهت ،محجور شناخته شده می بایست حکم مرجع قضایی ذیصلاح، گواهی پزشکی قانونی، گواهی سازمان بهزیستی محل و گواهی یکی از بیمارستان های روانی مراکز نگهداری این قبیل افراد ارائه شود.

سرپرست بی کفایت

سرپرست کمیته امداد: یارانه نقدی خانوارهای دارای سرپرست بی کفایت به حساب سرپرست واریز نشود، چرا که در این صورت یارانه عملا به خانواده تزریق نمی شود. پیشنهاد داده ایم کمیته امداد نسبت به یافتن فرد با کفایت در چنین خانواده هایی اقدام و آن ها را برای دریافت یارانه نقدی معرفی کند. علاوه بر این می توان شخصی در خارج از خانواده مانند پدربزرگ و یا سایر افراد معتمد خانواده برای دریافت یارانه نقدی برای چنین خانوارهای معرفی کرد.

زندانی خود سرپرست

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: کمک ها و یارانه های مربوط به افراد زندانی خود سرپرست مستقیما به حساب آنان واریز می شود. سازمان زندان ها مشخصات کامل و شماره حساب این قبیل زندانیان را به سازمان هدفمند سازی یارانه ها اعلام می کند.

سرپرست زندانی در خارج از کشور

رییس ستاد هدفمندسازی یارانه های استان تهران: ارائه گواهی لازم برای تغییر سرپرست از معاونت کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ضروری است.

       


مطالب مشابه :


بیرجند |جدا کردن یارانه افراد تازه ازدواج کرده و فرزند جدید

21 مارس 2013 ... بیرجند |جدا کردن یارانه افراد تازه ازدواج کرده و فرزند جدید. رییس مرکزآمار ایران در خصوص خانوارهایی که دارای فرزند شده اند یا ترکیب خانوارها در پی
سامانه اعلام حساب خانوار به آدرس www.refahi.irوتصیح مشخصات www.ncr.irوسوالها وجوابهای در خصوص یارانه

من و همسرم هر کدام جداگانه زیر مجموعه خانواده های خودمان بودیم که حتی فرزند نوزاد من نیز زیر مجموعه خانواده پدرم بود و یارانه ما نیز به حساب هر کدام از آنها واریز شده است که
مشكلاتي كه مردم براي دريافت يارانه دارند

جراحی بزرگ، که احتمالا گویاترین و بهترین صفت برای طرح تحول اقتصادی است، با هدفمندسازی یارانه ها شروع شده است و بیش از 60 میلیون ایرانی را به نوعی به خود
گفتگوی دکتر ترابی در خصوص یارانه با سایت برهان(کلاس تئوری اقتصادی و سیر تحول تکنولوژی)

به نظر شما، بهترین نوع اعطای یارانه که کارایی بیشتری دارد چیست؟ .... مثلاً به بچه‌های نوزاد، علاوه بر سهمیه‌ی شیر خشک، سهمیه‌ی برنج و خواروبار و گوشت هم داده می‌شد.
هانیه ها را دریابید ( در باره آزار هانيه 8 ساله توسط ناپدري )

در تاریخ 19 بهمن هشتاد و نه بود که خبرگزاری کار ایران در گزارشی تحت عنوان « یارانه ای به نام کودکان، به کام پدران معتاد» در طی گزارشی به این مهم پرداخته است که
پاسخ به مهمترین سوالات در مورد یارانه ها

پاسخ به مهمترین سوالات در مورد یارانه ها. در صورت تغییرات در اطلاعات خانوار اعم از فوت یکی از افراد خانواده، تولد فرزند . یا ازدواج برای اعلام تغییرات در اطلاعات
چند راه کار برای افزایش جمعیت

-یارانه را فقط به سر پرست خانواده ای بدهند که حد اقل پنج بچه داشته باشد و یارانه ی ... و مادرانی که بالای ده فرزند دارند، تندیس نوزاد بلورین و مدال شجاعت و لیاقت بدهند .
ماجرای شیر یارانه ای

شیمیستهای حصارک - ماجرای شیر یارانه ای - این وبلاگ کانونی برای ایجاد پیوند مجدد ... هرچی پیدا میشه توش مرگ و مریضی نوزادان و سنگ کلیه و آلودگی عمدی شیمیایی و
جزئیات ثبت نام دریافت یارانه ها (+فرم ثبت نام)

6 آوريل 2014 ... پسیکو 91 - جزئیات ثبت نام دریافت یارانه ها (+فرم ثبت نام) - وبلاگ دانش آموختگان و دانشجویان ... مغز نوزادان این لحظات خاص را ثبت می کند.
هر چی که پدر و مادر ها باید بعد از تولد نی نی بدانند

زیرا بدن نیازمند است تا آنچه در زمان تولد نوزاد ازدست رفته است بازیابد و نیاز کودک .... رييس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت خاطرنشان كرد توزيع شيرخشك يارانه اي
برچسب :