انجام معاینات کارگری سال 1385

 

                                    <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین                   تاریخ :85.05.29

شبکه بهداشت و در مان شهرستان البرز                                    شماره :28.42.3523

 

 

 

مدیریت محترم شرکت (بخشنامه به کلیه کارگاهها و کارخانجات)

 

موضوع : انجام معاینات کارگری در سال 1385

 

با سلام  :

احتراما در اجرای ماده 92 قانون کار جمهوری اسلامی ایران  در خصوص انجام معاینات  پزشکی کارگران  ضمن جلب توجه و  نظر آن مدیریت نسبت به اهمیت موضوع و تاکید برنقش محوری معاینات مذکور در شناسایی و پیشگیری از بروز  عوارض و بیماریهای ناشی از کار درخواست میگردد   مطابق سالهای قبل نسبت به انجام دقیق و اصولی معاینات مذکور در اسرع وقت  اقدام گردد. در این راستا و باستناد دستورالعملهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و با هدف ایجاد وحدت رویه و ارتقا اثربخشی هزینه های این بخش نکاتی به شرح زیر اعلام میگردد:

 1. مسئولیت انجام معاینات کارگری اعم از قبل از استخدام ، دوره ای و اختصاصی  برای کلیه شاغلینی که در کارگاههای تحت پوشش آن مدیریت فعالیت می نمایند اعم از پرسنل استخدام رسمی ، قراردادی ، پیمانکاری و ... به عهده  کارفرمای  آن شرکت می باشد.
 2. کلیه شاغلین در بدو شروع بکار بایستی از طریق مراجع ذیصلاح داخل یا خارج از کارگاه  در قالب فرمهای مصوب وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی مورد معاینه دقیق قرار گرفته  تا از تناسب شرایط جسمانی و روانی کارگر با شرایط کار اطمینان حاصل گردد.
 3. دوره تکرار معاینات دوره ای  یک ساله می باشد مگر در مواردی که لزوم انجام معاینات در دوره ششماهه از طرف این مرکز تشخیص داده شود یا قبلا از طرف مرکز بهداشت شهرستان مربوطه ابلاغ شده باشد.
 4. مسئولیت کارفرما صرفا در قبال معایناتی است که کارگر باقتضای نوع کار ملزم به انجام آن باشد و الزامی برای انجام معاینات و آزمایشات  غیر مرتبط با شرایط کار وجود ندارد . به این منظور نوع معاینات  الزاما بایستی براساس  عوامل زیان آور  محیط کار و به تفکیک عناوین شغلی  توسط تیم سلامت کار به طور کتبی تعیین و مطابق ان اقدام  گردد.
 5. انجام هرگونه معاینات شغلی جهت پیشگیری و تشخیص زودرس بیماریها منوط به ارزیابی های بهداشت حرفه ای و حداقل ، پیش بینی برنامه های کنترلی عوامل و شرایط نامساعد و زیان آور محیط کار خواهد بود.
 6. تعیین عوامل زیان آور شغلی ، تعیین نوع معاینات باستناد عوامل زیان آور موجود ،  انجام معاینات بالینی ،  تکمیل  و امضاء فرمهای پرونده پزشکی شاغل واعلام  نتیجه معاینات به مرکز بهداشت  بر عهده تیم سلامت کار  آن شرکت  می باشد. تیم سلامت کار شامل پزشک طب کار  وکارشناس بهداشت حرفه ای  طرف قرارداد  آن  کارفرما می باشد که  واجد شرایط قانونی فعالیت مورد تایید این مرکز باشند. چنانچه آن شرکت  فاقد افراد مذکور  باشد الزاما بایستی این تیم از بین مراکز مجاز طب کار دارای مجوز فعالیت معتبر از معاونت بهداشتی دانشگاه  انتخاب گردد.
 7. پزشک طب کارطرف قرارداد  بایستی دارای  گواهی پروانه مطب  و گواهی پایان دوره طب کار در دو سا ل اخیر باشد.
 8. ترتیبی اتخاذ گردد تا قبل از آغاز معاینات  و به منظور تعیین عوامل زیان آور شغلی ،امکان بازدید 

کارشناس بهداشت حرفه ای تیم سلامت کار از کلیه نقاط کارگاهها فراهم گردد.

 1. کلیه مراحل انجام معاینات کارگری از تعیین عوامل زیان آور تا اعلام نهایی نتیجه معاینات که توسط تیم سلامت کار صورت می پذیرد بایستی به صورت مستند و مکتوب صورت پذیرد تا در بازرسی کارشناسان این مرکز قابل بررسی باشد. بدیهی است پزشک طب کار و کارشناس بهداشت حرفه ای در قبال اظهار نظرات و اقدامات خود مسئول خواهند بود.

10.    کلیه امور مرتبط با معاینات  دوره ای  که از طریق مراجع خارج از کارگاه صورت میگیرد بایستی از طریق انعقاد قرارداد قانونی با مراجع ذیصلاح صورت پذیرد.  به این منظور لازم است قبلا از صلاحیت مراکز مذکور اطمینان حاصل گردد.

11.هرگونه ارجاع ، آزمایش یا معاینه خاصی  علاوه بر موارد تعیین شده اولیه  که در طول انجام معاینات  از طرف پزشک طب کار ضروری تشخیص داده شود  جزء  معاینات دوره ای محسوب شده و کارفرما مکلف به انجام آن می باشد.

 1. ترتیبی اتخاذ گردد تا هر کارگر از نتیجه معاینات مربوط به خود به طور کامل و شفاف آگاه گردد.
 2. لازم است در صورت انتقال کارگر به کارگاه جدید امکان انتقال  سوابق سلامتی  وی به کارگاه جدید فراهم گردد.
 3. شایسته  است تیم سلامت کار پس از اتمام معاینات کارگری ضمن تکمیل و امضا ء فرم  بیماریابی و ارائه آن به این مرکز نسبت به تجزیه و تحلیل نتایج معاینات و ارائه  خلاصه نتایج  به کارفرما اقدام نمایند. این گزارشات در بازرسی های بعدی از طرف کارشناسان بهداشت حرفه ای این مرکز مورد بررسی قرار خواهد گرفت .
 4. زمانبندی انجام معاینات سالانه  به گونه ای صورت پذیرد که حداکثر  تا 15 اسفند هرسال فرم بیماریابی  تکمیل شده  به این مرکز ارسال گردد. در خصوص معاینات ششماهه نیز بایستی حداکثر تا15 روز قبل از پایان ششماه  نسبت به ارائه فرم مذکور به این مرکز اقدام گردد.
 5. پرونده های تکمیل شده معاینات کارگری محرمانه تلقی گردیده و مسئولیت حفظ آن بر عهده مسئول تشکیلات بهداشت حرفه ای موجود در کارگاه می باشد. کارشناسان بهداشت حرفه ای  شاغل در مراکز بهداشت مربوطه  مجاز به بازرسی  ، اظهار نظر یا تحصیل رونوشت از مدارک  این پرونده ها می باشند.

در پایان با تشکر از توجه ان مدیریت در این خصوص شایسته است این دستورالعمل  جهت اطلاع  کلیه شاغلین در محل  قابل رویت توسط کلیه افراد نصب گردد.  در ضمن  باطلاع میرساند واحد بهداشت حرفه ای این مرکز از طریق شماره تلفن 02822237461 آماده پاسخگویی به سوالات و ابهامات احتمالی در این خصوص میباشد.

 

دکتر سید مجتبی سید صادقی

مدیر شبکه بهداشت و درمان البرز

 

 

 

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />


مطالب مشابه :


چند آگهی استخدام بهداشت حرفه ای

چند آگهی استخدام بهداشت حرفه ای. حداقل 3 سال سابقه در صنایع بهداشت حرفه ای/ایمنی
استخدام فوق دیپلم/لیسانس بهداشت حرفه ای در مشهد

استخدام فوق دیپلم فوق دیپلم/لیسانس بهداشت حرفه ای با حداقل دو سال سابقه در زمینه
دستورالعمل های اجرایی نظارت بر فعالیت مراکز اسپیرومتری در سال 92

بهداشت حرفه ای مراکز اسپیرومتری در سال 92. قبل از استخدام عکس کارگر درج در
استخدام ١٠٩ نیروی جدید در سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت- سال 92

استخدام ١٠٩ نیروی جدید در سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت- سال 92 بیهوشی/ بهداشت حرفه ای.
شرح وظایف مسئولین بهداشت حرفه ای صنایع در سال 92

شرح وظایف مسئولین بهداشت حرفه ای صنایع در سال 92 بهداشت حرفه ای در سال استخدام
انجام معاینات کارگری سال 1385

مرتبط با ایمنی و بهداشت حرفه ای در خرداد کارگری در سال در اجرای ماده 92 قانون
تقویم مناسبتهای بهداشتی

hse و بهداشت حرفه ای نوشته شده در شنبه سی و یکم تقویم آزمون‌های سال 92 وزارت بهداشت
آگهی استخدام خانم در آموزشگاه حرفه ای بهداشت و درمان نیروی هوایی ارتش 92

استخدام در تبریز کاریابی و بازار کار آگهي استخدام و اخبار اخبار استخدام را در
آگهی استخدام شرکت جهان کار اصفهان - مهلت: 30 دی 92

کارشناس بهداشت حرفه ای با حد اقل 3 سال سابقه کار را در محل استخدام اصفهان 8دی 92,
برچسب :