پيشگيري از حساسيتCrThumb.aspx?Pic=afarinesh%5CImages%5C15
عطسه و سرفه، احساس تنگي نفس، خس‌خس سينه، خارش شديد داخل بيني و گلو و... نشانه هاي حساسيت هستند آيا شما هم به حساسيت (آلرژي) مجاري تنفسي دچاريد؟ حالا قصد داريد كوله‌بارتان را برداريد و از مطب اين دكتر به مطب آن دكتر و از اين كلينيك به آن كلينيك برويد؟!

به گزارش جام جم آنلاين پيش از آن كه تصميم‌تان را عملي كنيد راه‌هاي ما را براي رهايي از دست اين نوع حساسيت بخوانيد، شايد با به كار بستن اين راه‌ها علائم آن در شما كاهش پيدا كند.

شايد اگر چند قرن پيش، برخي از راه‌هاي ساده‌اي را كه براي پيشگيري از حساسيت مجاري تنفسي در اين گزارش به شما معرفي مي‌كنيم، ارائه مي‌داديم، به نظر مي‌آمد حرف‌هايمان بيش از آن كه نكاتي علمي براي پيشگيري از آلرژي باشند چند چشمه جادوگري هستند كه اتفاقا، كارآمديشان رد خور ندارد.

گام اول: پادري بخريد!

موارد تحريك‌كننده بسياري از جمله گرد و خاك، جانورهاي ريز موجود در غبار، قارچ‌ها و كپك‌ها و... ممكن است از طريق كفش‌هايتان وارد خانه شما شوند. يك پادري بزرگ جلوي در قرار دهيد تا افراد بتوانند كفش‌هايشان را قبل از ورود پاك كنند.

از يك پادري لاستيكي استفاده كنيدكه بتوان در فواصل زماني منظم آن را تميز كرد. اما بهتر از آن اين است كه از افراد بخواهيد كفش‌هايشان را جلوي در، در بياورند.

گام دوم: غرغره كنيد

با شستشوي مجاري تنفسي ممكن است علائم آلرژي شما بهبود يابد. ظرف را با محلول آب نمك ولرم (سرم) پر كنيد و آن را وارد يكي از منافذ بيني نماييد و اجازه دهيد كه از منفذ ديگر خارج شود.

گام سوم: داروخواري البته با تجويز پزشك

داروهاي درمان آلرژي بدون نسخه در اشكالي از قبيل قرص، قطره‌چشمي ‌و اسپري بيني يافت
مي‌شوند.

قرص‌هاي آنتي‌هيستامين، به رفع علائم آلرژي همچون عطسه، اشك آمدن از چشم‌ها و آبريزش بيني كمك مي‌كنند. دي‌كانجستانت‌ها هم به رفع گرفتگي بيني كمك مي‌كنند.

قطره‌هاي چشمي‌ آنتي‌هيستامين، خارش چشم‌ها را برطرف مي‌كند. اسپري‌هاي بيني، از عطسه و علائم مجاري تنفسي جلوگيري مي‌كنند.

اگرچه، اسپري‌هاي دي‌كانجستانت بيني با ديگر اسپري‌هاي بيني متفاوت‌اند و استفاده از آنها بيش از 3 روز، ممكن است به افزايش گرفتگي بيني منجر شود، اما فراموش نكنيد بهتر است قبل از مصرف با پزشك خانوادگي خود مشورت كنيد.

گام چهارم: دستگاه‌هايي براي رطوبت

در ذرات غبار، موجودات ريزي وجود دارند كه در تختخواب، مبلمان، موكت‌ها وفرش‌هاي شما زندگي مي‌كنند و يكي از دلايل اصلي آلرژي به شمار مي‌روند. از آنجا كه آنها در هواي گرم و مرطوب رشد پيدا مي‌كنند، با كاهش ميزان رطوب داخل خانه مي‌توان آنها را كنترل كرد.

اما از طرفي هواي بسيار خشك هم ممكن است منجر به تحريك مجاري بيني شود و علائم آلرژي را حادتر كند. با نگاه داشتن ميزان رطوبت خانه، بين 30 تا 50 درصد، وضعيتي متعادل ايجاد كنيد.

گام پنجم: به وسايل تختخواب نگاه كنيد

با دور نگاه داشتن موجودات ريز گرد وغبار از تشك‌ها و بالش‌‌ها مي‌توان از وقوع آلرژي پيشگيري كرد. بالش‌هايي را خريداري كنيد كه از مواد ضدآلرژي تهيه شده باشند. همچنين از ملحفه‌هاي ضدحساسيت براي پوشش بالش‌ها و تشك‌ها استفاده كنيد.

گام ششم: به روز كردن پارچه‌هاي گردگير

پارچه‌هاي قديمي‌ گردگير را كه در هنگام گردگيري منجر به بلندشدن گرد و غبار شده با پارچه‌هاي ميكروفايبر جايگزين كنيد.

برخلاف پارچه‌هاي كتان يا لباس‌هاي كهنه، الياف اين پارچه‌ها داراي بار الكترواستاتيك هستند كه منجر به ذخيره‌كردن غبار و محبوس كردن آن
مي‌شود.

همچنين مي‌توان با ماشين لباسشويي آنها را شست. مي‌توان از دستكش‌هاي ميكروفايبر براي لوازم ظريف و حساس و نيز از پارچه‌هاي مخصوص براي لوازم برقي استفاده كرد.

گام هفتم: پوشيدن دستكش و ماسك

كارهاي خانه و مرتبط با محوطه بيرون خانه به ميزاني آلرژن‌هاي غير فعال موجود در محيط را منتشر مي‌كند، از جمله گرد و غبار، پرز حيوانات خانگي، گرده گياهان و خرده‌هاي برگ.

مي‌توانيد از حملات آلرژي با پوشيدن دستكش و ماسك ايمني ارزان‌قيمت، پيشگيري كنيد.

ازدستكش‌هاي مخصوص كار براي كارهاي خارج خانه و از دستكش‌هاي غيرلاستيكي (لاتكس ممكن است خود، عامل آلرژي‌زا باشد) هنگام كار با شوينده‌هاي خانگي استفاده كنيد.

گام هشتم: بخارشويي كردن آلرژي‌زاها

بخارشويي به از بين بردن موجودات ريز گرد و غبار كه در موكت‌ها (فرش‌ها) و مبلمان‌هاي خانگي موجودند كمك مي‌كند. همچنين جاروكشيدن بعد از بخارشويي، موجب حذف موجودات ريز گرد و غبار كشته شده، خواهد شد.

گام نهم: قارچ‌ها و كپك‌ها را پاك كنيد

براي از بين بردن كپك (كه يك آلرژي‌زاي رايج موجود در محل‌هاي گرم و مرطوب همچون محيط‌هاي آشپزخانه و حمام است) ‌بايد اقدامات زير را انجام دهيد.

‌‌ـ قارچ‌ها و كپك‌ها را با صابون، آب و برس محكم سابيده و از بين ببريد.

‌‌ـ‌ ضدعفوني‌كردن با محصول‌هاي كشنده قارچ‌ها كه حاوي 5 درصد سفيدكننده كلردار بوده يا توسط آب اكسيژنه يا سركه.

‌‌ـ‌‌ درزها را گرفته و با يك بادبزن مكنده، قارچ و كپك‌ها را از بازگشت مجدد بازداريد.

گام دهم: تعيين محل خواب حيوانات خانگي

هيچ حيوان خانگي وجود ندارد كه آلرژي‌زا نباشد، اما مي‌توانيد آلرژي به حيوانات را با دور نگه داشتن آنها از خود به ميزان حداقل برسانيد. از شامپوي ملايم براي شستشوي حيوان خانگي خود به طور منظم استفاده كنيد يا حداقل پوست آن را با يك پارچه مرطوب تميز نگاه داريد.

همچنين مي‌توانيد پارچه‌هاي پاك‌كننده حيوانات را از فروشگاه‌هاي مربوطه خريداري كنيد. از جاي خواب‌هاي پلاستيكي براي حيوانات خود استفاده كنيد كه بتوان آنهارا براحتي شست يا آنها را در آب گرم حداقل يك‌بار در هفته شستشو نكرد.

گام يازدهم: اسباب‌بازي‌هاي قابل شستشو

عروسك‌هاي توپر محل تجمع شوره حيوانات و جانورهاي ريز موجود در گرد و غبار هستند. هنگام خريداري آنها، برچسب‌هاي روي آنها را مطالعه كنيد تا از قابل‌شستشو‌بودن آنها مطمئن شويد. آنها را در ماشين لباسشويي انداخته و با آب گرم شستشو دهيد. اسباب‌بازي‌ها را روي طبقات يا در تور آويز قرار دهيد، اما از قرار دادن آنها روي تختخوابتان خودداري كنيد. اسباب‌بازي‌هاي پلاستيكي يا چوبي را با يك‌پارچه مرطوب پاك كنيد.


مطالب مشابه :


پيشگيري از حساسيت

mohsen azad - پيشگيري از حساسيت - قـــــــــــــــــارچ شناســـــــــــــــــــــی
طراحی دکوراسیون داخلی هتل

ولي وجود پادري براي تميز كردن كف كفش كردن وسايل ساخت بدهیم درست است که یک
دكوراسيون و چيدمان ورودي

پادري كلكسيوني از وسايل و لوازم مورد علاقه خود درست به هر حال براي زيباتر كردن
مقايسه انديشه‌هاي زبان‌شناختي فردينان دوسوسور و لوي اشتراوس

(حركات، به دام انداختن‌ها و كيش‌كردن) است، اما درست در روي پادري نشست» هريك
برچسب :