سلفی‌گری در مالزی

malezi.jpg

 

جماعت اسلامی مالزی مهم‌ترین جریان سلفی در مالزی محسوب می‌شود. جماعت اسلامی مالزی در واقع یکی از شاخه‌های منطقه‌ای سازمان بین‌المللی جماعت اسلامی است که مرکز اصلی آن در اندونزی است. در هر حال جماعت اسلامی مالزی قدیمی‌ترین تشکیلات جماعت اسلامی در منطقه است که حدوداً 200 عضو دارد. «فائض بافانا» تا زمان دستگیری‌اش در سال 2002 این شاخه را اداره می‌کرد. از آن پس، دومین فرد شناخته شده شاخه یعنی فرمانده «ابو حنیفه» اداره شاخه را بر عهده دارد. شاخه مالزی به 6 بخش تقسیم می‌شود که «وکولون» نامیده می‌شود و در سطح کشور فعالیت دارند.

پنج وظیفه اولیه برای شاخه مالزی مشخص شده است: تلقین و آموزش اعضای جدید، همکاری با فعالان جهادی در منطقه «مالوکو»، تأسیس و اداره شرکت‌های وابسته به سازمان، تهیه اسلحه و بمب و مواد ساخت بمب و ایجاد ارتباط با رابط‌های سازمان. آموزش و هدایت فکری در تشکیلات جماعت اسلامی (منطقه یک شاخه مالزی) در منطقۀ «نگری سمبیلان» انجام می‌شود. این مرکز در جنوب مالزی قرار دارد. در این مرکز افراد به استخدام درآمده پیش از آنکه وارد شبکه‌های تروریستی شوند آموزش‌های ایدئولوژیک دیدند و سپس به اردوگاههای آموزش نظامی القاعده در افغانستان فرستاده می‌شدند. افراد به استخدام درآمده جدید سپس نامه‌هایی از برخی مدارس علوم دینی پاکستان دریافت می‌کردند که در واقع به معنی پذیرش تحصیل علوم دینی در پاکستان بود. دو چهره سرشناس شاخه‌های مالزی عبارتند از: «ابوجبرئیل» از فعالان جهاد و هماهنگ‌کننده آن که به سخنران آتشین شهرت داشت و یک هوادار احساساتی بود و از جهاد در «مالوکو» و «آمبون» حمایت می‌کرد و «حاجی ابراهیم‌بن حاجی مائدالدین» در سنگاپور که در کنار جذب نیروهای جدید، سلاح‌هایی را از تایلند به منطقه می‌آورد و در مناطق بحرانی به مجاهدین می‌داد. وی در جنگ در منطقه آمبون در کنار «لشگر مجاهدین» شرکت کرد  و از همان جا برای جماعت اسلامی به عنوان فردی مطرح، شناخته شد.

شاخه مالزی برای تقویت بعد عملیاتی، دست کم چهار شرکت پیشرو را در کشور مالزی به وجود آورد. از جمله شرکت «کانسوجوگا»[1] که یک شرکت صادرکننده خرما است و به وسیله حمبلی تشکیل شد. این شرکت در عین حال به افغانستان نفت صادر می‌کرد. حمبلی در سال 1993 از طریق این شرکت کانالی مالی را برای رمزی یوسف و «والی خان» در فیلیپین پس از بمب‌گذاری مرکز تجارت جهانی باز کرد. در سال 1994 وی از صندوق مالی شرکت، برای شروع عملیات «بوجینکا»[2] استفاده کرد. در همین حین که حمبلی مشغول ساماندهی مالی این عملیات بود، از یک شرکت تجاری دیگر برای انجام عملیاتی دیگر از جماعت اسلامی بهره‌برداری کرد.

«یزید صفعات» یک بیوشیمیست و افسر سابق مالزی نیز مسئول ایجاد و اداره شرکت‌های تجاری دیگری متعلق به جماعت اسلامی در مالزی بود. بین سال‌های 1993 تا 1996 صفعات شرکت Green Valley Medicine را با تمرکز بر تجارت تکنولوژی تأسیس کرد. این شرک یک شرکت پیشگام برای خرید و انبار کردن نیترات آمونیوم بود. این مواد برای ساخت بمب در عملیات «جبریل» استفاده شد. وی همچنین از طریق این شرکت مقدمات حملات 11 سپتامبر 2001 را در ایالات متحده فراهم کرد. از میان اسنادی که پس از دستگیری «ذکریا موسوی» از وی به دست آمد یک نامه امضاء شده به وسیله صفعات بود که بیان می‌کند موسوی یک نماینده تجاری شرکت تکنولوژی در امریکا بوده است.

«صفعات» همچنین برای موسوی مبلغ 35 هزار دلار پول تهیه کرد و ماهانه 2500 دلار اضافی هم به وی در آمریکا داده است. فعالیت‌های «صفعات» در حمایت از جماعت اسلامی در دسامبر 2001 پایان یافت. زیرا وی در مالزی به وسیله مقامات دولتی در راه بازگشت از افغانستان دستگیر گردید. مأموران امنیتی، صفعات را از طریق نقشی که در عملیات جبریل داشت، شناسایی کرده بودند.

علاوه بر جماعت اسلامی مالزی، یک جریان سلفی دیگر نیز وجود دارد که با جماعت اسلامی ارتباط نزدیکی دارند و گاهی اوقات نیز آن را شاخه‌ای از جماعت اسلامی قلمداد می‌کنند. این جریان سلفی که در سال 1998 تأسیس شده است، مجاهدین مالزی یا مبارزان کامپالا نام دارد. همانگونه که گفته شد این گروه در پی رهنمودهای ابوبکر بشیر برای تشکیل حکومت اسلامی در مالزی (البته به عنوان بخشی از حکومت بزرگی که در منطقه آسیای جنوب شرقی به وجود می‌آمد) شکل گرفت. این گروه در ابتدا فقط 65 عضو داشت که 20 نفر از اعضای آن در افغانستان حضور داشتند و در جنگ علیه روس‌ها شرکت کرده بودند. رهبری این جریان با «نیک عدلی نیک عزیز» پسر یکی از چهره‌های فعال سیاسی مالزی است که در مدارس دینی پاکستان درس تعلیمات دینی خوانده و در اردوگاههای القاعده در افغانستان آموزش دیده‌اند.

رهبر روحانی این گروه عمر اقبال رحمان و الیاس ابوجبرئیل است که مدت‌ها دولت صمیمی ابوبکر شبیه بودند و با عبدالله سونگ کار آشنایی داشته است. دو تن از اعضای این گروه در حملات بمب‌گذاری جاکارتا در اول آگوست 2001 محکوم به زندان شد. بعضی دیگر از اعضای آن در جمله به مراکز تجاری و مذهبی مسیحی‌های اندونزی نقش داشته‌اند.[1]- Konsojoga

[2]2- Bojinka


مطالب مشابه :


آگهی استخدام در شرکت استنلی واقع در مالزی

آگهی استخدام معماری یا طراحی داخلی در شرکت مهندسی و طراحی استنلی در مالزی به گزارش بیرخبر
کار دانشجویی در مالزی

تحصیل ، کار و زندگی در مالزی یافتن کار در این سایت ها برای شما مجانی است و در صورت استخدام
دوره مهمانداری هواپیما در مالزی

کاریابی - دوره مهمانداری هواپیما در مالزی - این وبلاگ در جهت معرفی کار برای کسانی که نیاز به
کار در مالزی ، فرصت یا تهدید ؟!

تحصیل ، کار و زندگی در مالزی بعضی شرکت‏ها که در یک زمان اقدام به استخدام تعداد زیادی
دوره مهمانداری هواپیما با تضمین کار

اخذ پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاههای خصوصی مالزی در کلیه مقاطع توسط استخدام, مالزی,
ده شغل برتر در مالزي در سال 2011 از نظر بازار كار

تحصیل ، کار و زندگی در مالزی استخدام براي اين شغل در تمامي شركت ها بر اساس معيارهاي مشتركي
سلفی‌گری در مالزی

در این مرکز افراد به استخدام درآمده پیش از آنکه وارد زیرا وی در مالزی به وسیله مقامات
دوره ۳ ساله کاردانی هتلداری و مهمانداری و مهمانداری کشتی های کروز با تضمین کار

اخذ پذیرش تحصیلی رایگان از دانشگاههای خصوصی مالزی در کلیه مقاطع کار برای استخدام
تحصيل در مالزي: پ‍ژ‍وهش محور يا درس محور

فیزیک و فیزیک پزشکی - تحصيل در مالزي: پ‍ژ‍وهش محور يا درس محور - فیزیک و فیزیک پزشکی
آگهی استخدام مدیر مالی در موسسه صنعتی و کشاورزی آبیاران (دفتر تبریز)

ايجاب نيوز - آگهی استخدام مدیر مالی در موسسه صنعتی و کشاورزی آبیاران (دفتر تبریز) | ايجاب
برچسب :