بهترین راههای نظافتِ کف خانه - آموزش براق کردن سنگ کف اپارات

بهترین راههای نظافتِ کف خانه

بهترین راههای نظافتِ کف خانه به فکر این هستید که چطور زمین خانه تان را تمیز کنید؟ تمیز کردن فرش، کف پارکت، سرامیک و ... برای شما سؤال شده است؟

آموزش براق کردن سنگ کف اپارات , راه براق کردن سنگ کف خانه

آموزش براق کردن سنگ کف اپارات

قطعاً هر روز یا هر چند روز یکبار این کار را انجام می دهید ولی حتماً می خواهید بدانید که چه کارهایی می شود انجام داد تا از کثیف شدن زود هنگام آن جلوگیری کنید یا اینکه چگونه بهتر می توانید این کار را انجام دهید. تمیز کردن قسمت های مختلف خانه را در شماره های قبل گفتیم و حالا نوبت به یک قسمت مهم می رسد و آن کف خانه است.
چند اصل مهم برای هر کفی
۱- استفاده از پادری: استفاده کردن از یک تکه فرش کوچک یا حتی موکت موجب می شود تا شما به هنگام ورود به خانه بسیاری از آلو دگی ها مثل خاک، شن، گل، سنگ ریزه و آشغال را با کفش هایتان وارد خانه نکنید.
۲- افراد خانواده را مجبور کنید تا کفش هایشان را دم در و هنگام ورود به منزل از پایشان خارج کنند. این کار هم باعث کاهش ورود گرد و خاک به داخل منزل می شود. بچه ها معمولاً در آوردن خاک به منزل با کفش هایشان مشهورند. در عین حال کفش های عاج دار علاوه بر آوردن سنگ ریزه به منزل باعث رساندن آسیب به کف خانه هم می شود.
۳- تمیز کردن معمول کف خانه برای عمر زیاد و همچنین زیبایی آن بسیار مؤثر است. آلو دگی ها باید به سرعت با کمک جارو یا جاروبرقی و در صورتی که مایعات باشد باکمک تی پاک شود تا پس از گذشت مدتی از آن مجبور به خراشیدن و کارهای دیگر نباشید. زمین های به صورت پارکت و موزاییک و ... قبل از شست وشو با مایع و شست وشوی مربوط باید با جارو کاملاً تمیز شود.
۴- هنگامی که می خواهید روی فرش را با جاروبرقی تمیز کنید، سر جارو برقی را در حالت فرش قرار دهید یعنی عاج های مویی فرش را به داخل دهید. حواستان باشد هنگامی که می خواهید سطوح پارکتی یا موزاییکی و یا سرامیکی را تمیز کنید، مجدداً عاج های مویی را خارج کنید چون ممکن است به اینگونه کف ها صدمه وارد کند.
۵- صندلی و میز معمولاً به کف های غیر فرشی آسیب می رساند. سعی کنید حتی الامکان از وسیله ای برای گذاشتن زیر پایه های میز و صندلی استفاده کنید تا درهنگام حرکت کردن فرش و میز به کف خانه تان آسیبی نرسد. برای این کار می توانید از یک تکه کوچک موکت یا وسایلی که به این منظور تهیه شده است استفاده کنید.
۶- برای قسمت هایی از خانه که معمولاً پررفت و آمد است و زیاد عبور و مرور در آن است سعی کنید از فرش یا یک قالیچه استفاده کنید تا در آن قسمت ها به زمین آسیبی نرسد. حتی می توانید قالیچه را روی فرش هم بیندازید تا به فرشتان کمتر آسیب برسد.
۷- قبل از اینکه شروع به تمیز کردن زمین بکنید، ابتدا ببینید که کدام مواد برای زمین شما مناسب است و آسیبی به آن نمی رساند. حتماً سعی کنید کار تمیز کردن را با دست انجام دهید.
حالا نوبت به مرحله اصلی و تمیز کردن کف های مختلف می رسد.
کف های پارکت
پارکت و زمین هایی که با پارکت پوشیده شده اند بسیار حساسند و نباید همانند کف های سرامیکی و موزاییکی با آن رفتار کرد. رسیدن آب به پارکت در هنگام تمیز کردن به منزله خراب شدن قسمت هایی از پارکت و باد کردن آن می شود. هر چه نباشد به هر حال چوبی است.
۱- معمولاً زمین های پارکتی توسط واکس ها و روغن های مخصوص براق می شوند. پس از انجام این کارها یک قطره آب روی یکی از قسمت های پارکت بریزید و چند لحظه صبر کنید تا خشک شود. اگر دایره یا لکه سفیدی ایجاد شد، مطمئن باشید که این قسمت و سایر قسمت ها کاملاً تمیز است. حالا می توانید با تی های مخصوص زمین های پارکت، یعنی همان تی های خشک روی آن و سایر قسمت ها را تمیز کنید.
۲- معمولاً موادی هستند که مخصوص تمیز کردن کف های پارکت است. این مواد عموماً به صورت اسپری و روغن هستند. برای تمیز کردن کف های پارکتی حتماً از این گونه مواد استفاده کنید.
۳- لازم نیست هر روز این کار را برای کف خانه تان انجام دهید. چون استفاده زیاد از این پاک کننده ها هم موجب رساندن صدمه می شود. هر ۱۰ یا ۱۴ روز یکبار می توانید از این روش استفاده کنید یا حتی دیرتر.
کف های سرامیکی و موزاییکی
مهمترین نکته در اینگونه کف ها، قابلیت تمیز شدن آسان آن هاست. این زمین ها بسیار ساده تمیز می شوند. با انجام مراحل زیر قطعاً مشکلی برای تمیز کردن این کف ها برای شما پیش نخواهد آمد.
۱- کاملاً زمین و کف را توسط جاروبرقی و یا جاروی دستی تمیز کنید و جارو بکشید. مطمئن باشید که هیچ آلو دگی و جسمی مانند خرده های غذا یا مو روی زمین نمانده باشد.
۲- حالا نوبت شست و شوی مرطوب است. برای این کار به سادگی می توانید با آب گرم این کار را با تی انجام دهید. انواع و اقسام مواد شوینده کف و خوشبوکننده هم در بازار یافت می شود که می توانید برای تمیز کردن کف هایی اینگونه، از آن استفاده کنید.
۳- در پایان و پس از خشک شدن زمین برای تمیز کردن بیشتر می توانید دوباره از جارو استفاده کنید و مواد احتمالی باقیمانده را از روی زمین پاک کنید.
فرش، موکت و ...
ایرانی ها خودشان استاد تمیز کردن فرش هستند و قطعاً نیازی به توضیح ما هم نیست اما برای اینکه مطلب ناقص نماند این تکه را هم اضافه کنیم. برای تمیز کردن فرش با استفاده از جاروبرقی و کشیدن آن روی فرش می توانید به راحتی فرش را تمیز کنید. با استفاده از این روش های ساده انواع و اقسام زمین ها را تمیز کنید، بدون کوچکترین زحمت اضافی.

روزنامه ایران
ویرایش و تلخیص:برگزیده ها


راه براق کردن سنگ کف خانه ,