طراحی و معماری ویلا بالینت در اسپانیا

این پروژه که طرح معماری پیشنهادی آن به صورت خطوطی یسضوی است که دارای کاربری های گوناگون می باشد. از همین طریق توانست قوانین محلی شهرداری را تحقق بخشد و همین خطوط بیضوی سبب کاهش تاثیر حجمی ویلا بر روی سایت گردید. سایت پروژه یک زمین گلف در نزدیکی شهر والنسیا است و در نوع خود محلی خاص محسوب می شود.

تلاش شده که در طراحی معماری این ویلا هیچ محدودیتی ایجاد نشود. به همین خاطر از ایجاد هندسه ای موازی با خطوط مستطیلی اجتناب شده است. از دیگر فواید استفاده از خطوط بیضوی در طراحی این ویلا این است که اگرچه در درون یک زمین گلف بنا شده است اما فرم بیضوی سبب یکپارچگی نماهای مخلف آن شده و دیگر موضوع نماهای منفصل (نمای شمالی، نمای جنوبی و ... ) در این پروژه از بین رفته و کاملا حل شده است. بنابراین یک بنا با نمای یکپارچه و تنها با یک طبقه به نظر می رسد. به علاوه استفاده از این هندسه بیضوی و گنبد مانند در ویلا سبب شده تا یک فضای بزرگ داخلی دو طبقه در آن جای گیرد و در عین حال هیچ فضای خارج از محدوده را اشغال ننماید. همچنین در این طراحی جایگزین مناسبی نیز برای خانه های دارای سقف شیب دار دو طرفه پیشنهاد شده است.

در این طراحی می توان به بهره وری بسیار بالای انرژی نیز اشاره نمود، چون دارای حداقل نما و حداکثر حجم درونی است. نکته قابل توجه دیگر اینکه امکان استفاده از مصالحی جدید به نام سالید سرفیس که می توانست روی نمای منحنی و دارای تهویه پروژه را بپوشاند سبب ایجاد انگیزه و تشویق بیشتر برای هدایت پروسه ی طراحی به این سمت شد. در ضمن نباید فراموش کرد که این بنا از نظر بصری دارای ویژگی های ایرودینامیکی است و چشم را به عمق محیط طبیعی اطراف هدایت می نماید.

یکی از مشکلات مهم در اجرایی نمودن این پروژه تبدیل دایره به مربع برای فضای داخلی وبلا بود. بهترین راه حل برای این مشکل چیدن فضاهای خدماتی دورتادور پلان بود تا بتوان با طراحی داخلی متعامد دست یافت. در مورد طراحی داخلی در این بنا می توان گفت که اتصال تمام این فضاها از طریق وُید مرکزی تحقق یافته و تمام ارتباطات از این طریق شکل می گیرد. همان طور نیز که قبلا به اختصار گفته شد فضاهای خدماتی، تأسیسات و آشپزخانه برای تقسیم نمودن فضای منحنی طبقه‌ی پایین که به سمت باغچه باز می‌شود، استفاده شده‌اند. فضاهای محدودتر ویلا نیز شامل طبقه‌ی بالا و طبقه‌ی زیرزمین است که هر دو به پانسیو باز می‌شوند.

در مورد فضای خارجی وبلا نیز می توان گفت قرارگیری بنا به گونه ای است که فضای آزاد زیادی در قسمت جنوبی آن به وجود آمده است و همین فضا به عنوان باغچه ای استفاده شده و پوشش گیاهی اطراف آن مرزهای آن را کمرنگ نموده است. این بنا دارای چهار ستون بتنی است که سقف طاقدار بر روی آنها قرار گرفته و کف طبقه‌ی اتاق های بالا به صورت معلق به این سقف متصل شده است. در مورد مصالح جدیدی که برای پوشش نمای منحنی بنا استفاده شده است می توان یک ویژگی خوب دیگر را اضافه نمود و آن عدم نیاز به حرارت برای منطبق شدن بر هندسه‌ی کار است. رنگ دیگر مصالح به کار رفته نیز بسیار مهم هستند و کاملا دقت شده که از مصالح طیف رنگی سفید تا سیاه استفاده شود به گونه ای که دامنه رنگ خاکستری را به طور کامل پوشش دهد.

با استفاده از بازشوهای بزرگ در دکوراسیون داخلی ویلا زمانی که به بنا وارد می شوید باز هم با فضای بیرون ارتباط زیادی دارید. در توضیح بیشتر آن می توان گفت که نشیمن خانه در ارتباط نزدیک با حیاط و استخر است و به راحتیی می توان با باز نمودن درهای شیشه ای مرز بین فضای داخلی و خارجی را از میان برداشت و به یک فضای یکپارچه دست یافت. قطعا می توان گفت معمار این وبلا به به نیازهای روحی و عاطفی انسان توجه بسیار زیادی داشته است و می توان این توجه بخصوص ایشان را در کریدورهای بصری این بنا که سقف را شکافته اند و چشم را در اتاق های خواب به سمت آسمان هدایت می کنند یافت و یا نورگیر سقفی ویلا که از همان ابتدای ورود به ویلا توجه را به خود جلب می نماید