ملکه انگلیس به لورل و هاردی پناه برد

روزنامه تماشاگران امروز - علی مسعودی نیا: ملکه انگلستان پس از طی یک دوره بیماری و غیبت از انظار عمومی، سرانجام در راه بهبود قدم برداشت و توانست وظایف تشریفاتی خود را از سر بگیرد. شایعاتی منتشر شده بود مبنی بر اینکه حال جسمی ملکه وخیم است و در عین حال دچار افسردگی شده است.   ماجرا از جایی شروع شد که سخنگوی کاخ باکینگهام، در آستانه مراسم سنتی کریسمس، خبر از غیبت ملکه داد و گفت او برخلاف سال های پیش توان جسمانی حضور در این مراسم را نخواهدداشت. به این ترتیب الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، به دلیل بیماری در مراسم سنتی که هر سال به مناسبت کریسمس با حضور خانواده سلطنتی برگزار می شود، حضور نیافت.
طی سه دهه گذشته این نخستین بار بود که ملکه در مراسم سالانه کریسمس حاضر نمی شد. دلیل غیبت او البته سرماخوردگی شدید عنوان شده بود. ملکه بریتانیا دیگر حسابی سالخورده شده و در سال گذشته 90 سالگی اش را جشن گرفت. او طبق سنتی قدیمی هر سال برای گذراندن تعطیلات کریسمس به کاخ ساندرینگهام در شرق انگلستان رفت. پرنس ویلیام و کیت میدلتون، دوک و دوشس کمبریج نیز مراسم کریسمس امسال را در کلیسایی در بارکشتر و همراه با خانواده میدلتون برگزار کردند و در مراسم مذکور غایب بودند.       
چند روز بعد، ملکه الیزابت دوم که به دلیل سرماخوردگی شدید موفق به شرکت در مراسم کریسمس و شب سال نو نشده بود، در کلیسای سندرینگام حاضر شد و به ادای فرایض در کلیسای «مریم مجدلیه» پرداخت. این نخستین حضور ملکه انگلیس در انظار عمومی پس از رهایی از بیماری بود. او و دوک ادینبورگ، به دلیل بیماری، نه تنها موفق به شرکت در مراسم کریسمس و سال نو نشده بودند، بلکه سفر آنها به املاک نورفلوک نیز به تاخیر افتاده بود.
اما روزنامه دیلی میلی طی گزارش که روز گذشته منتشر شد، مدعی شده حالا ملکه دارد وضعیت جسمانی و روحی بهترین پیدا می کند. ملکه الیزابت به خوددرمانی روی آورده و برای بهبود افسردگی خود پس از نبردی طولانی با بیماری در طول تعطیلات کریسمس، سعی می کند از طریق تماشای فیلم های کمدی به خودش روحیه بدهد.
به گزارش این روزنامه، فاش شده که ملکه این روزها با تماشای فیلم های لورل و هاردی خودش را سرگرم و شاد نگه می داد، اما دلیل افسردگی ملکه چه بود است؟ مقامات کاخ سلطنتی بر این باور هستند که دوران نقاهت ملکه از حد معمول طولانی تر شد و چون پزشکان به او توصیه کرده بودند که در کاخ بماند و به چیزی جز استراحت مطلق و آرامش روحی فکر نکند، دچار ملال و روزمرگی شده بود، اما ملکه 90 ساله این روزها در تلاش است تا خودش از خودش پرستاری کند و سلامتی کامل اش را بازیابد و راهی که پیدا کرده تماشای فیلم های کمدی کلاسیک و سیاه و سفید لورل و هاردی است.    ملکه به لورل و هاردی پناه برد!  
بنا بر گزارشی که کامیلا تومینی در نشریه ساندی اکسپرس نوشته، ملکه هر روز روی کاناپه ای لم می دهد و به تماشای فیلم های این دو کمدین برجسته روزگاران قدیم مشغول می شود. یک منبع نزدیک به ملکه به روزنامه ها گفته است که تلویزیونی در خانه حومه شهری منطقه نورفلوک مدام روی کانالی است به نام «تاکینگ پیکچر تی وی». این شبکه تلویزیونی مدام برنامه ها و فیلم های قدیمی را پخش می کند و ملکه به برنامه های آن علاقه و وابستگی بسیاری پیدا کرده است و در این میان برنامه محبوبش هم چیزی نیست جز فیلم های لورل و هاردی.
این دو کمدین در فاصله سال های 1927 تا 1950 در کنار یکدیگر کار می کردند و به خاطر مهارت شان در اجرای کمدی های اسل استیک (بزن و بکوب) شهرت داشتند. این منبع آگاه همچنین اظهار داشته: «ملکه واقعا از دیدن برخی برنامه های این شبکه لذت می برد، به خصوص لورل و هاردی و فیلم هایی با شرکت سید جیمز و دورا برایان.»
این دو بازیگر نیز کمدین هایی درجه دو بودند که در دهه های 50 و 60 میلادی برای خود شهرتی به هم زده بودند و فیلم هایی پر از شوخی های رمانتیک درباره روابط مردان و زنان بازی می کردند.
به ادعای این منبع آگاه «ملکه به طور معمول چندان وقتی برای تماشای تلویزیون نمی گذاشت، اما اخیرا به شکل قابل ملاحظه ای علاقه اش به تلویزیون افزایش یافته. خصوصا در دورانی که پزشکان توصیه کرده اند که باید در خانه بماند و استراحت کند، توجه اش به تلویزیون بیش از پیش شده. او توانسته با تماشای برخی فیلم هایی که در گذشته، زمانی که تنها دختربچه بود، تماشا کرده بود، حال روحی خودش را بهتر و بهتر کند.»     ملکه به لورل و هاردی پناه برد!  
گفته می شود که ملکه بریتانیا از تماشای برنامه هایی چون سریال سیتکام «محافظت از ظواهر»، «قتل های میسدامر»، «آخرین کارآگاه» و «زدگی فقط هرهر و کر کر نیست» نیز بسیار لذت می برد. سخنگوی کاخ کنسینگتون هم ضمن تایید این خبر گفته است: «ملکه پشت درهای کاخ دارد دوران نقاهتش از یک سرماخوردگی و حشتناک را با شیوه درمانی خاص خودش طی می کند.»
پس از غیبت ملکه در مراسم کریسمس، برخی وب سایت های جعلی در فضای مجازی از مرگ او در 29 دسامبر خبر دادند. البته کاخ باکینگهام برای پایان دادن به شایعات این خبر را تکذیب کرد. شایعاتی نیز وجود داشت که ملکه با گذر از 90 سالگی به دلیل کهولت سن از سمت خود کناره گیری خواهدکرد.
اگر چنین اتفاقی بیفتد شاهزاده چارلز، بخت اول نشستن بر تخت سلطنت است. با اینکه سلطنت حق قانونی چارلز است، گمانه زنی هایی وجود دارد که ممکن است او به نفع پسرش ویلیام از سلطنت صرف نظر کند. خصوصا که چندان در میان مردم محبوب نیست. طرفداران سلطنت معتقدند شاهزاده ویلیام و همسرش زوج مناسب تری برای سلطنت بر انگلیس هستند. چارلز  هرگز از کناره گیری از سلطنت به نفع پسرش سخن نگفته است و این کار نقض قوانین سلطنتی است.    ملکه به لورل و هاردی پناه برد!
چارلز در سال های اخیر بسیاری از مسئولیت های ملکه را برعهده گرفته است. زیرا الیزابت با افزایش سن تصمیم گرفت از حجم کاری خود بکاهد. چارلز بیشتر بزرگسالی خود را برای آماده شدن برای پادشاهی صرف کرد و مشتاقانه وظایف سلطنتی خود را انجام می دهد. براساس قانون پادشاهی در انگلیس، بزرگ ترین پسر پادشاه پس از او به تخت می نشیند، حتی اگر دختر پادشاه از پسرش بزرگ تر باشد. اما لایحه 2013 این قانون را تغییر داد و در حال حاضر وارثان مذکر برای نشستن بر تخت سلطنت بر خواهران بزرگ تر خود ارجحیت ندارند.