آیا تزریق آمپول دگزامتازون عوارض دارد؟ - امپول بتامتازون در خار پاشنه


امپول بتامتازون در خار پاشنه

امپول بتامتازون در خار پاشنه

برگزیده ها: آیا تزریق

عوارض دارد؟

آکایران : پوکی استخوان یکی از عوارض مصرف آمپول دگزامتازون است.

بنا به گزارش برگزیده ها :
فوق تخصص بیماری های غدد نوشت: یادم هست، در سال های دانشجویی استادان از مضر ات کورتون بسیار می گفتند؛ عوارضی همچون پوکی استخوان ، ضعیف شدن عضلات، ضعیف شدن سیستم ایمنی، چاقی و بسیاری مشکلات دیگر. بعد از فارغ التحصیلی، من و دیگر پزشکانی که سعی در ارائه خدمت علمی و صحیح داشتیم، بندرت از کورتون استفاده می کردیم ولی با کمال تعجب، پزشکانی را می دیدیم که برای هر درد ساده، آمپول دگزامتازون یا بتامتازون و قرص های پردنیزولون تجویز می کردن د.

دردهای ساده ای مثل درد گلو، دندان و دردهای استخوانی که افراد مسن همه روزه با آن دست به گریبان هستند، با مصرف کورتون بهبود می یابند و هر روز به تعداد مشتریان این داروها افزوده می شود و مطب ها برای دریافت این داروها مملو از بیماران می شود. اکنون سؤال این است که آیا تزریق یک آمپول دگزا واقعا این همه عوارض دارد؟

واقعیت این است که یک دوز دگزا عوارض چندانی ندارد ولی بیشتر افراد بعد از بهبود، به طور مرتب سراغ این داروها می روند و هر ماه چندین بار از این آمپول ها استفاده می کنند.

داروها ی گروه کورتیکواستروئید که در اصطلاح عموم به نام کورتون شناخته می شوند، در پزشکی امروز از مهم ترین و تاثیرگذارترین داروها برای کاهش التهاب و کنترل بسیاری از بیماری های مزمن محسوب می شوند. درمان حمله آسم ، درمان حساسیت شدید، کنترل التهاب در بیماری های روماتیسم ی و خود ایمنی و کنترل صدها بیماری حاد و مزمن دیگر از جمله کاربردهای این داروها ست.

کورتون به شکل قرص های پردنیزولون، هیدروکورتیزون و دگزامتازون و به شکل آمپول هیدروکورتیزون، دگزامتازون و بتامتازون و نیز آمپول های تریامسینولون و متیل پردنیزولون برای تزریق داخل مفصل و رفع التهاب حاد وجود دارند. در سال های اخیر فرم های شیاف آن نیز به نام بودنوزید برای درمان التهاب روده بزرگ به بازار آمده است.

آیاآمپول دگزامتازون روی کلسیم تاثیرداره

آیاآمپول دگزامتازون روی کلسیم تاثیرداره

با استفاده از آمپول دگزامتازون می توان حساسیت شدید را درمان کرد.

دگزامتازون ، قوی ترین دارو و یکی از طولانی اثرترین انواع کورتون است. وقتی بیماری هر هفته یک آمپول دگزامتازون تزریق کند، تاثیر این دارو به طور مداوم در بدن او وجود دارد و عوارض طولانی مدت که ابتدا بر شمردم برای وی به وجود خواهد آمد. حتی با تزریق یک یا دو بار در ماه نیز چنین عوارضی ایجاد می شود.

صرف نظر از عوارض، وابستگی به کورتون مشکل مهم دیگری است که بر اثر استفاده به مدت حدود یک ماه از کورتون ها گریبانگیر بیمار می شود.

اما علت وابستگی به کورتون چیست؟

بدن انسان روزانه حدود 30 میلی گرم کورتیزول که کورتون درونی بدن است، تولید می کند. وقتی انسان با استرس جسمی و روحی مواجه می شود، میزان ترشح کورتون به موازات شدت استرس بیشتر می شود و گاهی تا ده برابر کورتون تولید می شود.

در بیمارانی که به صورت طولانی کورتون را به شکل دارو وارد بدن خود می سازند، تولید کورتون درونی مختل می شود و به این ترتیب وقتی بیمار در معرض استرس ها و آ سیب های جسمی و روحی قرار می گیرد، بدن او قادر به تولید کورتون اضافی نیست و دچار عوارضی مثل ضعف شدید، افت فشار خون و بی حالی می شود.

منبع:jamejamonline.ir


,