دلایل خون دماغ شدن چیست ؟ - خون دماغ شدن در خواب

خون دماغ شدن در خواب , علت خون دماغ شدن تو خوابیدن , آیاخون دماغ از علایم سرطان معده است?

خون دماغ شدن در خواب

بعد از خون ریزی‌های زنانه (قاعدگی)، خون ریزی بینی شایع‌ترین خون ریزی خود به خودی در انسان است که به علت پارگی رگ‌های درون بینی اتفاق می‌افتد. 

شایع‌ترین محل خون ریزی دماغ در کودکان و جوانان قسمت قدامی تیغه بینی است. خوشبختانه خون ریزی این ناحیه را می‌توان به آسانی کنترل کرد.

مشکل‌ترین و پیچیده‌ترین محل خون ریزی در قسمت پشتی جدار خارجی و تیغه وسط بینی در اشخاص مسن است. این نوع خون ریزی، براحتی کنترل نمی‌شود و گاهی نیاز به اقدامات تخصصی در بیمارستان دارد.

مقدار زیادی مایع لزج در بینی ترشح می‌شود. این ماده، هوایی را که تنفس می‌کنیم، مرطوب می‌شود. با بالا رفتن سن و پیر شدن، رطوبت بینی به خشکی می‌گراید.

غشای ظریف داخل بینی خشک و شکننده شده و موجب ‌می‌شود که سیاهرگ‌ها و سرخرگها ترک بر‌دارد و با کمترین فشار دچار خون ریزی شود. گاهی بالا کشیدن ساده بینی یا عطسه‌ای ملایم، می‌تواند به خون دماغ منجر شود.

علل خون ریزی متنوع است. علل ممکن است موضعی باشد و در اثر آ سیب وارده به بینی ایجاد شود، مانند دستکاری بینی با انگشت، انحراف تیغه بینی ، استفاده از اسپری‌های مخصوص بینی ، استفاده طولانی‌مدت از اکسیژن و گاهی سرطان بینی .

گاهی علت موضعی نبوده و اختلالی در سطح عمومی بدن وجود دارد که خود را با خون ریزی از بینی نشان می‌دهد. بیماران فشار خون ی با افزایش فشار خون ممکن است دچار خون ریزی از بینی شوند.

بیماری‌های دیگری که ممکن است با خون ریزی از بینی همراه باشد، شامل اختلالات انعقادی (هموفیلی)، نارسایی مزمن کلیه یا سرطان خون است.

اگر شیء خارجی در بینی فرو برود ترشحات بدبو همراه با خون خارج می‌شود. این شکل از خون ریزی از بینی را باید در بیمارستان و تحت تدابیر خاص معالجه کرد. باید جسم خارجی را خارج کرده و گاهی کار به جراحی و برداشتن بافت مرده و آ سیب ‌دیده می‌کشد.

مصرف داروها ی ضدانعقاد که موجب رقت خون می‌شود، باعث اشکال در توقف خون ریزی خواهد ‌شد. همچنین ممکن است موجب خون ریزی مکرر از بینی شود.

از جمله این داروها می‌توان به آسپیرین، وارفارین، انواع داروها ی مسکن همچون بروفن، پیروکسیکام، دیکلوفناک و ایندومتاسین اشاره کرد.

افرادی که وارفارین مصرف می‌کنند به محض مشاهده خون ریزی از هر ناحیه‌ای از بدن باید به پزشک مراجعه کنند. خون ریزی در این افراد نشانی از مسمومیت با وارفارین است.

خون ریزی مکرر از یک سوراخ بینی ، بخصوص زمانی که با انسداد همان سوراخ بینی همراه باشد باید بررسی کامل شود. چون ممکن است ضایعات بدخیم درون بینی باعث خون ریزی شود.

اولین اقدام در برخورد با فردی که دچار خون ریزی است اطلاع به اورژانس (115) برای انتقال بیمار است. دقت کنید که خون ریزی از بینی ممکن است شدید بوده یا شدید شود و بیمار را تا مرز شوک پیش ببرد.

برای بند آوردن یا کنترل نسبی خون ریزی روشی که براحتی قابل انجام است فشردن قدام بینی با انگشت شست و انگشت میانی است.

پس از کنترل خون ریزی در اورژانس، باید برای پیگیری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد. بیمارانی که خون ‌دماغ شده‌اند و تحت درمان با وارفارین هستند یا داروها ی مسکن استفاده می‌کنند، در مورد قطع یا ادامه مصرف باید با پزشک خود مشورت کنند.

منبع : Jamejamonline.ir منبع : Jamejamonline.ir
علت خون دماغ شدن تو خوابیدن , آیاخون دماغ از علایم سرطان معده است?