شب اول عروسی (شب زفاف) - آموزش شب اول عروسی

 

شب اول عروس ی برگزیده ها : شب زفاف به اصطلاحی به اولین شب پس از ازدواج و همبستر شدن عروس و داماد با یکدیگر گفته می شود . «زفاف» کلمه ای عربی بوده و به معنی هدیه دادن می باشد و اصطلاحا شب زفاف به شبی می گویند که شوهر عروس خود را به خانه می برد و زندگی زناشویی خود را شروع می کنند همچنین واژه زفاف در لغتنامه دهخدا چنین عنوان شده است « عروس به خانه شوهر فرستادن و همبستر کردن» حالا برای آشنایی بیشتر شما بازدیدکنندگان محترم برآن شدیم تا اطلاعاتی درباره شب اول عروس ی ( شب زفاف ) در قسمت سایت عروس ی برگزیده ها منتشر کنیم امیدواریم که نکات خوب و قابل توجه ای به اندوخته های شما اضافه شود.      

شب اول عروسی , آموزش شب اول عروسی , شب عروسی و حجله عروس

شب اول عروسی

آداب شب اول عروس ی

 

شب اول عروس ی ( شب زفاف )

شب اول عروس ی یا شب زفاف اوّلین شبی است که یک دختر و پسر، تغییر کیفیتی و کمّیتی در زندگی خود می دهند و با انجام آداب عروس ی و زناشویی ، نام شوهر و همسر ـ عروس و داماد ـ را بر خود می نهند، و زندگی جدید را با همتای خود آغاز می کنند.

قدرت تکوینی زفاف (شب اول عروس ی)به گونه ای است که با توجّه به جاذبه وانهاده در ضمیر انسان، در وهله اول مستحب شمرده می شود، و با احتمال آلو دگی به گناه، واجب به حساب می آید. از این رو ازدواج از سنّت نبی اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ است و ایشان فرموند: « ازدواج از سنّت من است و هر کس از سنّت من سرپیچی کند، از من نیست»

آداب  شب اول عروس ی ( شب زفاف )

1. به نقل از برگزیده ها : از آداب مستحبّی شب اول عروس ی ( شب زفاف ) ، نماز و دعا است.شب اول عروس ی یکی از اوقاتی است که دعا و طلب حاجتی در آن، پیش از انجام اعمال زناشویی مستجاب است.

امام باقر(ع)می فرماید: «هنگامی که عروس را نزد تو آوردند، خودت وضو بگیر و به او نیز بگو وضو بگیرد، دو رکعت نماز بخوان، و به او نیز بگو که دو رکعت نماز مستحبی بخواند، سپس حمد و ثنای پروردگار عالم را انجام بده و صلوات بر محمّد و آلش بفرست، آن گاه دعا کن و به حاضرین بگو «آمین» بگویند و این دعا را بخوان:

«اَللّهُمَّ ارزقنی اُلفَها و وُدَّها وَ رِضاها، وَ ارضِنی بِها، و اجمَع بَینَنا بِأَحسَنِ اجتماعٍ وَ انس وَ ائتِلافٍ، فَاِنَّکَ تُحِبُّ الحَلالَ وَ تُکرِهُ الحرامَ؛]

خدایا، دوستی و محبّت و خوشنودی او را روزی من گردان، و مرا به او خشنود ساز و بین ما و او به پیوند نیک و صمیمانه جمع کن، چرا که تو حلال را دوست داری و حرام را ناپسند می دانی».

شب اول زفاف , در مورد شب اول عروسی , شب اول ازدواج

آموزش شب اول عروسی

آداب شب اول عروس ی

 

هم چنین از ایشان نقل شده است که: هنگامی که خواستی با همسرت همبستر شوی، متوجّه خدا باش و بگو:

« اَللّهُمَّ ارزُقنی وَلَداً وَاجعَلهُ تَقیا زَکیاً لَیسَ فی خَلقِهِ زیادَهٌ وَلا نُقصانٌ واجعَل عاقِبَتهُ اِلی خیر؛]

خدایا فرزندی به من عطا فرما، و او را پرهیزگار و پاک گردان، جسمش را کامل و موزون قرار بده، و عاقبت امرش را ختم به خیر بفرما»

 

2. اجتناب از شرکت شیطان در انعقاد نطفه: در شب اول عروس ی ( شب زفاف ) و یا هر وقت دیگر که همسران می خواهند با هم همبستر شوند، «بسم الله» بگویند، و مراقب باشند که در آن هنگام از هر گونه گناه دور باشند، حتّی فکر گناه نکنند، تا شیطان در نطفه آنان شریک نشود؛ زیرا نطفه پایه اوّل ساختار فرزند آینده را تشکیل می دهد. امام صادق(ع)دستور فرموده اند که هنگام همبستر شدن گفته شود:

«اَعوذَُ بِالله السَمیع العَلیم مِنَ الشّیطانِ الرَّجیم؛

پناه می برم از خدای شنوا و دانا، از شیطان رانده از درگاه خدا».

شب زفاف در ایران

با ورود عروس و داماد به اتاق حجله، شب زفاف رسماً آغاز می شود. از قرن سیزدهم و تا پنجاه سال گذشته در تهران و بسیاری از شهرهای ایران، رسم بر این بود که عروس و داماد تا سه روز، دراتاق تنها باشند و فقط برای حوائج ضروری از اتاق خارج شوند. ازاله  پرده بکارت   عروس توسط داماد در این شب اتفاق می افتاد. در گذشته اگر داماد نمی توانست در این شب موفق به رفع  پرده بکارت  دختر شود، اقوام عروس و حتی خود داماد ، اصطلاحاً او را پشت در مانده می خواندند و سرزنشش می کردند. در شکل سنتی این رسم، یکی از کسان عروس ، موظف بود در شب زفاف نزدیک حجله بماند و پس از نزدیکی مدرک بکارت که دستمالی خون ی بود را جمع آوری و به برخی زنان، همچون مادر داماد نشان دهد.

به طور کلی پزشکان توصیه می کنند در هفته های اول ازدواج برای آمیزش جنسی پافشاری نشود، مگر آن که ابراز تمایل عروس وجود داشته باشد. به ویژه در شب اول ازدواج که هر دو خسته و پر استرس هستند اجباری به این کار نیست. همچنین توصیه می شود کسی پشت در اتاق عروس و داماد نرود.

آداب شب اول زفاف , اطلاعاتی در مورد شب اول ازدواج , فیلم آمیزش عروس و داماد در شب زفاف

شب عروسی و حجله عروس

آداب شب اول عروس ی

 

حساسیت شب زفاف
زفاف که همان ازاله ی بکارت در دختر است برای هر دو از خاصیت خاصی برخوردار است . انجام ناقص و یا وحشیانه ی آن در دختر می تواند آثار سوء جبران ناپذیری را ایجاد کند . داماد باید حالت خاص عروس ش را درک کند و بدون آمادگی همسرش با او آمیزش نکند . مرد جوان باید غریزه ی جنسی خویش را کنترل کند و اگر در همسر خویش آمادگی نمی بیند صبر کند تا زمان مناسب فرا رسد و با مساعد شدن شرایط با ملاطفت و آرامی زفاف را انجام دهد . برخی از جوانهای بی تجربه شرایط حساس همسر خویش را در نظر نمی گیرند و در همان شب اول بنیاد زندگی خویش را خراب می کنند .

این شب برای اغلب زوجها شب پر التهابی است و اولین شب ارتباط جنسی جدی میان آنهاست.

. 3.توصیه های پیامبر(ص) به حضرت علی(ع) : هنگامی که عروس به خانه تو وارد شد:

الف) کفش های او را در آور، تا بنشیند.

ب) پاهای او را بشوی.

پ) از آن آب، از در خانه تا انتهای آن بپاش (چنین کاری موجب رفع و دفع انواع فقر شده و باعث نزول برکت های بسیار خواهد شد.)

ت)تا هفت روز، عروس را از خوردن شیر، سرکه ، گشنیز و سیب ترش منع کن (زیرا رحم زن بر اثر خوردن این چهار غذا، سرد شده برای باروری آماده نمی شود.)

 

شب زفاف عروس , رازهای شب اول عروسی , شب اول عروسی در اتاق خواب

شب اول زفاف

شب زفاف

ث)در آغاز و وسط و آخر ماه (قمری) آمیزش نکن.

ج) بعد از ظهر آمیزش نکن.

چ) هنگام آمیزش سخن نگو.

ح)هنگام آمیزش به فکر زن دیگری نباش.

خ) شب عید فطر و قربان آمیزش نکن.

د)آمیزش در شب دوشنبه و آغاز شب سه شنبه و شب پنجشنبه و هنگام ظهر و پنج شنبه و هم چنین شب جمعه و بعد از ظهر جمعه خوب است.

ذ) بدون وضو آمیزش نکن.

دستورات فوق اوامر ارشادی است یعنی بهتر است که این گونه عمل شود. و جنبه وجوبی ندارد. در برخی از آن ها توجه به انعقاد نطفه است یعنی اگر نطفه ای در آن شرایط منعقد شود می تواند زمینه ساز مشکلاتی باشد.

4. آمیزش در محیط سر پوشیده: شب اول عروس ی ( شب زفاف ) در محیطی سرپوشیده باید انجام گیرد، و نیز لازم است مسائل خصوصی و اسراری که در این رابطه وجود دارد، برای کسی نقل نشود، و با این کار حریم حیاء و عفّت و غیرت اسلامی را حفظ کنند.

پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «سوگند به آن کسی که جانم در دست اوست، اگر مردی با همسرش در خانه ای همبستر شود و کودکی آن ها را بنگرد و سخن و صدای نفس آن ها را بشنود، آن کودک هرگز رستگار نخواهد شد، اگر پسر باشد، زناکار می شود و اگر دختر باشد، آلو ده دامن می گردد.»

هر کدام از همسران، دستمال جداگانه ای داشته باشند و اگر دستمال آنها یکی باشد، موجب دشمنی و سپس جدایی و طلاق خواهد شد.

5. آماده سازی حجله در شب اول عروس ی: بهتر است یک اتاق مناسب، راحت و آرامش بخش، در یک مکان آرام و بدور از هر گونه دغدغه و اضطراب آماده شود تا عروس و داماد از هر نظر راحت و آسوده باشند.

6. آماده سازی عروس در شب اول عروس ی: دختران معمولاً به دلیل شنیدن خاطرات دوستان و اطرافیانش، از شب اول عروس ی و خطرات احتمالی آن درباره پرده بکارت ترس و اضطراب دارند، که اولاً خود آن ها باید با افزایش آگاهی خود، اضطراب را دور کنند، و ثانیاً پسران باید رعایت حال آنان را بکنند و با آماده سازی و به تدریج اقدام نمایند.

7. کسب اطلاعات کافی جنسی : پسر و دختر باید قبل از شب زفاف اطلاعات لازم را در مورد امور جنسی لازم، البته از راه صحیح و مشروع آن را کسب کنند تا آن شب مشکلی پیش نیاید

عروس شب اول زفاف , گالری عکس های شب اول ازدواج , شب هجله عروس

در مورد شب اول عروسی

شب اول عروس ی

 

منبع:tebyan-zn

 


شب اول ازدواج , آداب شب اول زفاف