نیافتادن دندان های شیری می تواند دلیلی بر عدم وجود دندان دائمی باشد، دندان شیری، دندان شیری کودک، درد دندان شیری، کشیدن دندان شیری - دندان شیری کودکان

برگزیده ها : اولین دندان ی که یک نوزاد در دهانش پدیدار می شود دندان شیری است ، این دندان از 6 ماهگی شروع به رشد و در نهایت پس از دوره ای از 6 سالگی شروع به افتادن می کند و آخرین دندان های شیری در حدود سن 12 سالگی کاملا از دهان می افتند . اما در بعضی موارد شاهد نیافتادن این نوع دندان در فرزندانمان می شویم که ای سوال را در ذهن ما تداعی می کند . آیا نیافتادن دندان های شیری می تواند دلیلی بر عدم وجود دندان دائمی باشد؟. اگر میخواهید جواب این سوال را به شما بدهیم با ما در این قسمت از سایت کودک آکا ایران همراه باشید.

دندان شیری , دندان شیری کودکان , کشیدن دندان شیری

دندان شیری

دندان های شیری

دندان های شیری به مراقبتی ویژه نیازمندند؛ زیرا این دندان ها پیش زمینه رویش دندان های دائمی هستند و مراقبت هرچه بیشتر از آنها عمر و سلامت دندان های دائمی را بیشتر می کند.
دندان های شیری معمولا از شش ماهگی شروع به رویش می نمایند و تا سن دو و نیم سالگی تکمیل می شوند.
        البته زودتر در آمدن و یا تاخیر در رویش به مدت چند ماه طبیعی است. ولی اگر این تاخیر بیش از 9 ماه گردد باید به دندانپزشک مراجعه نمود.
       تعداد دندان های شیری 20 عدد است یعنی کودک در هر فک ده دندان دارد و این ده دندان در دو نیمه راست و چپ به صورت قرینه قرار دارد.
اسم این پنج دندان از خط وسط به طرف عقب عبارتند از : دندان پیش میانی. که بطور قراردادی با حرف A نشان داده می شود .
      دندان پیش طرفی و یا B .
      دندان نیش یا C .
      دندان آسیای اول یا D.
      دندان آسیای دوم یا E.

 

علت افتادن دندان های شیری

-علت افتادن دندان های شیری به این خاطر است که دندان های دائمی زیر دندان شیری شروع به رویش کرده و به مرور ریشه دندان شیری را می خورد و این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که ریشه دندان شیری به کلی از بین رفته و در آخرین مرحله که دندان دائمی در دهان جوانه می زند دندان شیری می افتد.

-هرگاه دندان های شیری در موعد خود نیفتند، می توانند باعث کج یا دیر روییدن و در مواردی نروییدن دندان های دائمی زیرین گردند.

-کشیدن زودهنگام دندان های شیری،قوس فکی را به هم می ریزد و موجب می شود دندان های مجاور جای دندان کشیده شده را بگیرد که این موضوع شکل دندان دائمی را خراب می کند.

دندان شیری چیست؟ , تاخیر در زمان افتادن دندان شیری , سن ریختن دندانهای شیری

دندان شیری کودکان

دندان های شیری کدامند

 
به نقل از برگزیده ها : این دندان ها باید خود به خود از ریشه جداشود و این همان زمانی است که دندان دائمی از زیر دندان های شیری شروع به روییدن می کند.

-برخی از کوکان زمانی که دندان های شیریشان در حال افتادن است، هیجان زده و خوشحال هستند، اما برخی از آن ها بسیار عصبی می شوند.

-ممکن است زمانی که دندان کودک شل شده است، کودک از والدین خود بخواهد که به او در بیرون کشیدن دندان کمک کند. بهتر است والیدن میزان شلی دندان را امتحان کنند و اگر دندان به اندازه کافی شل شده بود، می توان با استفاده از دستمال تمیز دندان را بیرون کشید اما اگر دندان مقاومت کرد، نباید آن را با فشار خارج کرد و اگر در مواردی مدت زمان شل شدن دندان به طول انجامید بهتر با دانپزشک مخصوص کودکان مشورت شود.

-بعد از  12 سالگی حتما افتادن تمام دندان های شیری فرزندانتان را چک کنید.

-اگر دندان شیری تا سن 12 سالگی نیفتاد، برای کشیدن آن زود اقدام نکنید، چون ممکن است زیر این دندان ، دندان دائمی نباشد. در این صورت دندان شیری را تا سن 30 سالگی می توان به خوبی استفاده کرد. پس حتما رادیو گرافی کنید تا علت واقعی عدم افتادن دندان شیری مشخص شود.

علل اصلی نیفتادن دندان های شیری

-کج بودن مسیر رویش دندان دائمی زیر دندان شیری

-نبودن دندان دائمی به طور مادرزادی؛ یعنی در بعضی موارد، فرد به طور ارثی یک تا چند دندان دائمی را ندارد، در این صورت دندان شیری مربوطه هم نخواهد افتاد.

-گیر کردن دندان شیری بین دندان های دائمی. این مسئله علل مختلفی ممکن است داشته باشد، مثل درشت بودن دندان ها و کمبود فضای کافی و تحت فشار بودن دندان ها

آیا مراقبت از دندان های شیریی اهمیت دارد؟

آری: این اهمیت به این دلیل است که دندان های شیری علاوه بر وظایف معمولی یک دندان (جویدن ، تکلم ، حفظ شکل و زیبائی چهره) وظیفه خاصی دارند. 

علت دیرکنده نشدن دندان های شیری؟ , کدام یک ازدندانهای شیری میریزد , دندون شیری پسر 8 ستله ام هنوز نریخته

کشیدن دندان شیری

دندان های شیری  کودکان

وظیفه خاص دندان های شیری

حفظ فضای لازم برای رویش  دندان های دائمی ، وظیفه مهم دندان های شیری است. هرگاه دندان های شیری نتوانند این وظیفه را بخوبی انجام دهند، رویش دندان های دائمی زیرین دچار اشکال می شود. بعبارت دیگر رویش صحیح دندان های دائمی ارتباطی نزدیک به وجود دندان های شیری تا سنی خاص دارد بگونه ای که هرگاه دندان های شیری زودتر از زمان طبیعی کشیده شوند، یا آنکه بیشتر از مدت لازم در دهان باقی بمانند، ممکن است رویش دندان های دائمی زیرین دچار اشکال شود. این مطلب را می توان اینگونه تشریح کرد که کودک هنگام تولد معمولا دندان ی ندارد اما اینکه پس از مدتی دندان هایی در دهان وی پیدا می شود به این دلیل است که جوانه های سازنده دندان قبل از تولد در داخل استخوان فک شروع به تشکیل شدن می نمایند. پس از تولد کودک و با گذشت زمان این جوانه ها کاملتر شده، دندان های را بوجود می آورند که به آنها دندان های شیری می گویند. 

در خاتمه چند نکته را در مورد درمان این مشکل متذکر میشوم

1-     مرتبا دندان های فرزند تان را کنترل کنید و لازمه این کار این است که اطلاعات کاملی از سن رشد و افتادن دندان ها در فرزند تان داشته باشید .

2-     در صورتی که متوجه رویش دندان دائمی شدید بدون اینکه دندان شیری بیفتد سریعا به دندانپزشک مراجعه فرمایید تا نسبت به کشیدن   دندان های شیری اقدام گردد

3-      دندان ی که کج در آمده معمولا جای نگرانی ندارد و در صورتی که به موقع تشخیص داده شود و نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام گردد به مرور به جای اصلی خود برمیگردد. در مورد این بچه من به والدین توصیه کردم که به فرزندشان تذکر بدهند که به مرور با زبانشان به دندان دائمی که کج در آمده از پشت فشار بیاورند تا به اصلاح رویش دندان کمک کند و این اتفاق واقعاً می افتد

 گردآوری سایت کودک آکا ایران


دندان شیری چیست؟ , تاخیر در زمان افتادن دندان شیری