کوفته تبریزی طرز تهیه کوفته تبریزی مخصوص - طرزتهیه کوفته

تبریز را خیلی ها با کوفته تبریزی خوشمزه اش می شناسند، کوفته تبریزی جزو غذاهای پرطرفدار و لذیذ است که هر کسی را وسوسه می کند، البته طرز تهیه آن را هر کسی نمی داند و یا اینکه حاصل کار درست از آب در نمی آید، در این بخش از سایت برگزیده ها طرز تهیه کوفته تبریزی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

کوفته تبریزی , طرز تهیه کوفته , طرز تهیه کوفته تبریزی

کوفته تبریزی

کوفته تبریزی

کوفته تبریزی :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

گوشت بدون چربی چرخ کرده

نیم کیلو

100 گرم / 200 کالری

آرد نخودچی

100 گرم

100 گرم / 60 کالری

تخم مرغ

4 عدد

100 گرم / 147 کالری

پیاز سرخ کرده

3 تا 4 قاشق سوپ خوری

100 گرم / 164 کالری

زردچوبه

به مقدار کم

100 گرم / 0 کالری

تخم مرغ پخته شده سفت

4 تا 5 عدد

100 گرم / 147 کالری

آلو

250 گرم

100 گرم / 38 کالری

گردو خرد شده

2/1 لیوان

100 گرم / 688 کالری

نمک و فلفل

به مقدار کافی

100 گرم / 0 کالری

 
طرز تهیه کوفته تبریزی :

 

*. تخم مرغ ها را در ظرفی می شکنیم کمی نمک و فلفل می زنیم. آرد نخودچی را در تخم مرغ می ریزیم کمی زعفران حل شده.در آب جوش به مایه اضافه می کنیم یک لیوان آب و گوشت چرخ کرده را داخل مایه می ریزیم و مایه را خوب مخلوط می کنیم.اگر مایه خیلی سفت شد باز هم کمی آب داخل آن مایه می ریزیم مایه را خوب مالش می دهیم.بعد پیاز سرخ کرده.را با زردچوبه مخلوط می نماییم 5 تا 6 لیوان آب روی آن می ریزیم و کمی نمک و فلفل به آن اضافه می کنیم روی آتش می گذاریم تا جوش بیاید بعد از مایه داخل یک پیاله کوچک پر می کنیم وسط مایه را گود می نماییم یک دانه تخم مرغ سفت و کمی آلو قیسی و پیاز سرخ کرده و گردو ی خرد شده وسط مایه می گذاریم روی کوفته را جمع می کنیم بطوریکه تمام مواد داخل کوفته بماند بعد کوفته ها را با دست صاف کرده تا کاملا گرد و منظم شود.


*. (این کوفته را معمولا به بزرگی یک پرتقال درشت درست می کنند و گاهی هم ممکن است آنقدر آن را بزرگ تهیه کرد که یک جوجه را داخل آن گذاشت در اینصورت باید پارچه نازک سفیدی را داخل پیاله بزرگی بیندازیم و مایه را داخل پارچه به بزرگی همان پیاله به شکل گرد آماده کنیم و در وسط مایه جوجه پخته استخوان گرفته و سایر مواد را قرار بدهیم در هر حال موادی که میل داریم داخل کوفته بریزیم باید کاملا در کوفته پوشیده بماند کوفته های کوچکتر را وقتی آب و پیاز جوش آمد داخل آن می اندازیم و کوفته بزرگ را داخل پارچه پیچیده یعنی سر پارچه را جمع کرده گره می زنیم.


*. با همان پارچه داخل آب و پیاز که در حال جوش است می اندازیم.آب کوفته باید به مقداری باشد که روی آنرا بگیرد و در ظرف را می بندیم می گذاریم کوفته آهسته بجوشد و بپزد و آب آن در حدود دو لیوان بشود.ممکن است به آب کوفته کمی رب گوجه فرنگی نیز بزنیم در صورتیکه کوفته در پارچه باشد آن را بعد از پختن از پارچه خارج کرده در ظرف قرار می دهیم و آب کوفته را روی آن می ریزیم.ممکن است به مایه کوفته تبریزی نیم کیلو سبزی (تره- جعفری -شبت-مرزه-نعناع-ترخان)خرد کرده نیز مخلوط نمود و البته کوفته تبریزی با سبزی خوشمزه تر و معطر است.)اطراف کوفته را با تربچه و پیازچه فراوان تزئین می نمائیم.

 

خواص تخم مرغ :

 

خوردن تخم مرغ در گروه های جمعیتی مختلف دنیا و یا در داخل یک گروه جمعیتی خاص ارتباطی با کلسترول ندارد.شواهد اپیدمیولوژیکی حاکی از این ست که سرانه مصرف تخم مرغ در فرهنگ های مختلف ارتباطی با میزان بروز بیماری های قلبی نداشته و حتی در بروز بیماری های قلبی-عروقی در

 
گرداوری : اختصاصی پرتال برگزیده ها


طرز تهیه کوفته , طرز تهیه کوفته تبریزی