سوفله بادمجان با گوشت چرخ کرده - طرز تهیه سوفله بادمجان

سوفله بادمجان با گوشت چرخ کرده


سوفله بادمجان ، اگر چه غذایی ایرانی نیست، ولی به خاطر وجود بادمجان و گوشت چرخ‌کرده، با ذائقه ما ایرانی‌‌ها هماهنگی زیادی دارد.در ضمن، به جهت آنکه نسبتا سریع آماده می‌شود و ظاهر زیبایی هم دارد، انتخاب خوبی برای مهمانی‌هاست.دستور پخت این سوفله به همراه سس سفید داده شده، بنابراین مرحله آماده‌سازی سس سفید هم به صورت مجزا آمده است.
 

سوفله بادمجان , طرز تهیه سوفله بادمجان , غذا با گوشت چرخ کرده و بادمجان

سوفله بادمجان

مواد لازم برای آکا

برای تهیه سوفله:
گوشت چرخ کرده               500 گرم

بادمجان                               2 کیلو

پیاز درشت                          یک عدد

رب گوجه فرنگی                  1 تا 2 قاشق سوپ خوری

پنیر پیتزا ی رنده ‌شده          100 گرم

روغن مایع سرخ کردنی      به مقدار لازم

نمک و فلفل و زردچوبه        به مقدار لازم

 

طرز تهیه سوفله:
1- ابتدا بادمجان ‌ها را شسته و پوست بگیرید. سپس آنها را به صورت حلقه حلقه ببرید و کمی نمک روی آنها بپاشید و در سبدی بریزید و کنار بگذارید.

نکته:
 نمک باعث می‌شود هم تلخی بادمجان گرفته شود و هم‌هنگام سرخ شدن، بادمجان ‌ها روغن کمی جذب کنند.

 2- در تابه مقداری روغن بریزید و روی حرارت اجاق گاز قرار دهید. پس از داغ شدن روغن، بادمجان ‌ها را در آن سرخ کنید. پس از آنکه تمام بادمجان ‌ها را سرخ کردید، آنها را به ظرف دیگری منتقل کرده و کنار بگذارید.

3- پیاز را پوست کنده و پس از شستن، روی گوشت رنده کنید. بعد کمی نمک و فلفل و زردچوبه به آن بیف زایید. حالا در یک تابه دیگر، مقداری روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید و مخلوط گوشت و پیاز را در آن سرخ کنید.

نکته: شما می‌توانید به جای رنده‌کردن پیاز داخل گوشت ، آن را خرد کنید و به همراه کمی زردچوبه در روغن تفت دهید. سپس گوشت چرخ کرده را به پیاز داغ اضافه کرده و به همراه آن سرخ کنید و بگذارید تا کمی بپزد. در ضمن، اگر می‌خواهید موقع سرخ شدن گوشت و پیاز، به آن رب گوجه فرنگی نیز اضافه کنید.

 4 - فر را از قبل روی حرارت 180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. حالا یک ظرف پیرکس یا ظرف مخصوص فر آماده کنید و بادمجان ‌های حلقه‌حلقه و سرخ شده را کف ظرف بچینید. پس از آن، روی بادمجان را با لایه‌ای از گوشت چرخ کرده بپوشانید. حالا سس سفید را روی گوشت ریخته و روی آن پنیر پیتزا بپاشید. لایه‌های بعدی را نیز به همین ترتیب از چیدن بادمجان شروع کرده و تا مرحله ریختن پنیر پیتزا ادامه دهید. این کار را آن قدر تکرار کنید تا بمواد، تمام شده و لایه آخر را پنیر پیتزا تشکیل دهد.

 5 - ظرف را در طبقه وسط فر که از قبل داغ شده است، قرار داده و 30 تا 40 دقیقه صبر کنید تا مواد بپزند. پس از این مدت، شعله بالای فر را روشن کنید و به مدت 10 دقیقه حرارت دهید تا سطح سوفله، طلایی‌رنگ شود.

روشی دیگر:
 برای اینکه غذا زودتر آماده شود، شما می‌توانید به جای فر از مایکروفر استفاده کنید؛ بنابراین مدت زمان 30 تا 45 دقیقه، روی حداکثر قدرت آن، به نصف می‌رسد.

 

مواد مورد نیاز برای تهیه سس سفید:
کره                    50 گرم

شیر                   یک لیوان

آرد سفید            2  قاشق سوپ ‌خوری

خامه                  2  قاشق سوپ ‌خوری

نمک و فلفل        به مقدار لازم

طرز تهیه سس سفید:
کره را در یک قابلمه کوچک نچسب بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا آب شود. سپس آرد را به آن اضافه کنید و کمی تفت دهید. پس از آن، شیر را کم‌کم افزوده و مرتب با چنگال هم بزنید. حالا خامه و نمک و فلفل را اضافه کنید و مقداری دیگر حرارت دهید تا سس غلیظ شود. به این ترتیب سس آماده می‌شود.
منبع : همشهری


طرز تهیه سوفله بادمجان , غذا با گوشت چرخ کرده و بادمجان