طرز تهیه فالوده، طرز تهیه فالوده شیرازی - طرز تهیه فالوده شیرازی در خانه

 

در این پست از سایت برگزیده ها به شما طریقه ی درست کردن فالوده را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

طرز تهیه فالوده شیرازی , طرز تهیه فالوده , فالوده

طرز تهیه فالوده شیرازی

روش تهیه فالوده

 

مواد لازم برای شربت فالوده :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

شکر

300 گرم

100 گرم / 400 کالری

آب

600میلی گرم

100 گرم / 0 کالری

گلاب

800 گرم

نامشخص

جوهر لیمو

یک چهارم قاشق چای خوری

نامشخص

دانه ی هل سبز

10 عدد

100 گرم / 320 کالری

 

مواد لازم برای نیم کیلو فالوده :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

نشاسته ی گل

200 گرم

نامشخص

آب

یک لیتر

100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه فالوده :

*. برگزیده ها : آب و شکر را روی حرارت ملایم قرار دهید. جوهر لیمو را در 2 قاشق سوپ خوری آب حل کرده، به آب و شکر اضافه کنید. اجازه دهید شربت غلیظ شود. گلاب و دانه های هل را افزوده و بعد از چند جوش مایه را از روی حرارت بردارید و صبر کنید تا سرد شود. شربت را در فریزر قرار دهید تا ببندد.

*. سپس در کیسه بریزید و به شکل پخ پودری در آورده و آن را تازمان سرو فالوده در فریزر بگذارید(این مایه را در دستگاه بستی ساز هم می توانید بریزید تا بلورهای یخ ریز یا پخ پودری به شما بدهد.نشاسته و آب را با هم در قابلمه ریخته و روی حرارت ملایم هم بزنید تا نشاسته خوب پخته شود و بوی خامی ندهد.

*. خمیر فالوده را کنار بگذارید تا ولرم شود. سپس آن را در قیف مخصوص بریزید و از بالا با فشار دادن قیمت آن را در آب سرد که بلورهای یخ در آن هست بریزید. وقتی فالوده خودش را گرفت آن را با کفگیر برداشته وبا پودر یخ شربت ، مخلوط و سرد کنید، یا آن که برای سرو در زمانی دیگر آن را در فریزر قرار دهید.

 

نکته :

*. این دستور دارای 2000کیلو کالری انرژی و500 گرم کربوهیدارات می باشد.در هنگام پخت فالوده، حرارت باید بسیار ملایم باشد تا آب خمیر فالوده دیر تبخیر شود و در حین تبخیرآب، نشاسته پخته شود. نشانه ی پخته شدن خمیر ، کشدار وبراق شدن آن است.

*. اگر خمیر سفت وسفید باشد یعنی خمیر خام است و رشته های فالوده در آب خرد می شود.بهترین نشاسته قابل استفاده برای تهیه فالوده نشاسته گندم است.دمای خمیر فالوده باید به حدی باشد که انگشت را بدون آن که بسوزد بتوان در آن نگهداشت.به طورکلی نسبت حجمی نشاسته ی گندم به آب یک هفت است.

*. که از هفت قسمت آب، یک قسمت سرد بوده برای حل کردن نشاسته استفاده می شود، شش قسمت دیگر آب جوش آمده است که تدریجاً نشاسته ی حل شده به آن اضافه در تولید صنعتی شربت یا مخلوط یخ و شربت (یخ در بهشت) هنگام سرو اضافه می شود تا از دوفازی شدن (دو لایه شدن مایه ی فالوده و شربت ) جلوگیری گردد.

 

خواص هل :

*. دانه های هل خاصیت داروی اکسپکتورانت را دارد و سینوس ها و برونش ها، بینی و سینه را از خلط و ترشحات اضافی پاک می کنند.هل چنان که ذکر شد خواص گرمابخش و انرژی زا دارد از این رو به بهبود روحیه و بازیابی انرژی و توان از دست رفته کمک می کند، اضطراب و نگرانی را کاهش می دهد و در رفع افسردگی موثر است.

 

اختصاصی برگزیده ها

 


طرز تهیه فالوده , فالوده