18 کشته در آتش سوزی کشور چین


آتش سوزی بزرگ و مهیب در یک مرکز ورزشی در شرق چین 18 نفر را به کام مرگ فرستاد و چند نفر نیز به شدت مجروح شدند.

 به گزارش ایرنا، این حریق دیروز (یکشنبه) و در آخرین روز از تعطیلات رسمی سال نو چین در استان «جه جیانگ» رخ داد.

 

دامنه و وسعت آتش سوزی بر اساس گزارش رسانه های چین به قدری شدید گزارش شده که شعله های آتش از برخی طبقات ساختمان به بیرون زبانه می کشید.

 

تلویزیون مرکزی چین یکشنبه شب با پخش تصاویر این حادثه دلخراش، اعلام کرد که آتش سوزی از طبقه دوم یک مرکز ورزشی که مربوط به ورزش بدنسازی بود آغاز شد و به نقاط دیگر ساختمان سرایت کرد.

 

شاهدان می گویند: افرادی را دیده اند که برای نجات جان خود از پنجره های ساختمان به بیرون می پریده اند و تصاویر ویدیویی نشان می دهد آتش و دود سیاه تمام ساختمان را فرا گرفته است.

 

تلویزیون چین در گزارش خود خاطر نشان کرده که هشت نفر در صحنه آتش سوزی که از ساعت 16 عصر دیروز شروع و سه ساعت بعد مهار شد، جان خود را از دست داده اند، ۱۰ نفر دیگر در بیمارستان جان باخته اند و 2 نفر نیز زخمی شده اند.

 

آتش سوزی در چین مورد غریبی نیست و همه ساله جان افراد زیادی را می گیرد و بخصوص به علت انفجار مواد محترقه در خانوارهای روستایی هر از چند گاهی گزارش هایی در این باره منتشر می شود.

 

روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ نیز در گزارشی اعلام کرد که بسیاری از مسایل ایمنی در این خصوص در چین رعایت نمی شود و اصولا خروجی های آتش در ساختمان ها بسته است و مقررات سخت و محکمی در این باره وجود ندارد.

 

مهیب ترین آتش سوزی در کشور چین مربوط به سال 2013 میلادی در یک مرکز صنعتی در شهر «دهویی» در استان «جیلین» بود که ۱۱۹ نفر جان باختند.

 

این مرگ بار ترین حادثه آتش سوزی از سال ۲۰۰۰ در چین است که در آن حادثه ۳۰۹ نفر در سالن رقصی در استان «هنان» جان خود را از دست دادند.

 

21 مرداد ماه سال 94 نیز شهر بندی «تیانجین» در مجاورت شهر پکن شاهد آتش سوزی و انفجار شدید در 2 انبار محموله های صنعتی و مواد شیمیایی بود که بر اثر آن بالغ بر 110 نفر کشته شدند که بیشتر کشته شدگان را ماموران آتش نشانی تشکیل می داد.

 

همچنین در تازه ترین حادثه آتش سوزی در این کشور که ششم بهمن ماه جاری در یک فروشگاه وسایل فروش مواد محترقه در شهر «یوئه یانگ» در استان «هونان» رخ داد، پنج نفر جان خود را از دست دادند.