دروس آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک


در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه سراسری از 6 تیتر درسی که اکثر آن‌ها خود به چند درس تقسیم می‌شوند، سؤال مطرح می‌شود. دروس آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک به صورت زیر می‌باشد:

زبان عمومی و تخصصی

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد 30 سؤال می‌باشد. همان‌طور که از نام درس پیداست، تعدادی از سؤالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی مکانیک می‌باشد. این درس برای گرایش‌های 1 تا 3 و 8 ضریب (1)، برای گرایش‌های 5، 6 و 7 ضریب (2) و برای گرایش‌های 4 و 9 ضریب (3) دارد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اکثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌کند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌کنند. خواندن کتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسات برای رسیدن به تسلط در این درس کفایت می‌کند. در کتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یک سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این کتاب برسانند. در کتاب زبان تخصصی موسسات علاوه بر بررسی و ارایه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های آزمون کارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 90 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته مهندسی مکانیک به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد با سؤالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است.

ریاضیات

تعداد سؤالات درس ریاضیات در آزمون کارشناسی ارشد سال 91, 20 سؤال بوده که خود این درس به چهار درس ریاضیات عمومی 1، ریاضیات عمومی 2، معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی تفکیک می‌شود. برای گرایش‌های 1 تا 3 و 8 و 9 ضریب (2)، برای گرایش‌های 5، 6 و 7 ضریب (3) و برای گرایش 4 ضریب آن (4) می‌باشد. در چند سال اخیر، معمولاً 5 سؤال از درس ریاضی عمومی 1، 5 سؤال از درس ریاضی عمومی 2، 5 سؤال از درس معادلات دیفرانسیل و 5 سؤال از درس ریاضی مهندسی مطرح شده است و به نظر نمی‌رسد این روند در سال‌های آینده تغییر زیادی بکند. کتاب‌های توماس، آدامز، لیت هولد، مارون، دمیدوویچ و سیلورمن از منابع مهم دروس ریاضی عمومی 1 و 2، کتاب‌های سیمونز و بویس از منابع مهم درس معادلات دیفرانسیل و کتاب کرویت سیک مهم‌ترین مرجع تدریس درس ریاضی مهندسی می‌باشند. هرچند در اکثر دانشگاه‌ها خیلی از اساتید کتاب‌های تألیفی خود را نیز به عنوان منبع معرفی می‌کنند.

کتاب‌های ریاضی عمومی 1، ریاضی عمومی 2، معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی موسسات که فرمت نگارش آن‌ها تقریباً نزدیک به هم می‌باشد از بهترین منابع این چهار درس در سراسر کشور شناخته شده است و بدون تردید اگر دانشجویی این کتاب‌ها را مطالعه کند، دیگر نیازی نیست حتی به مرجع دیگری جهت تمرین بیشتر مراجعه کند. آموزش تمام مطالب درسی با متنی ساده و روان، گنجاندن مثال‌ها و تست‌های چهارگزینه‌ای فراوان با پاسخ‌های تشریحی در ضمن آموزش درس، طبقه‌بندی مطالب و آوردن تمامی تست‌های کنکورهای کارشناسی ارشد 10 سال اخیر اکثر رشته‌های فنی و مهندسی و گروه علوم پایه به صورت طبقه‌بندی شده در پایان هر فصل با پاسخ‌های کاملاً تشریحی، قرار دادن تست‌های تکمیلی با پاسخ کلیدی برای داوطلبان آزمون جهت تمرین بیشتر، حل کامل سؤالات آزمون سراسری 1390، ارایه آزمون‌های خود سنجی در پایان کتاب در سه سطح A و B و C برای آمادگی در هفته‌های آخر نزدیک آزمون، ارایه روش‌های تستی برای حل تست‌ها و ... از جمله مشخصات این کتاب‌ها می‌باشد.

کتاب ریاضی عمومی 1 موسسات شامل 2800 پرسش چهارگزینه‌ای، 2090 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 710 مسئله با پاسخ کلیدی می‌باشد.
کتاب ریاضی عمومی 2 شامل 1720 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 1370 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 350 مسئله با پاسخ کلیدی می‌باشد.
کتاب معادلات دیفرانسیل شامل 1970 پرسش چهار گزینه‌ای شامل 1525 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 445 سؤال با پاسخ کلیدی می‌باشد.
کتاب ریاضی مهندسی شامل 1300 پرسش چهار گزینه‌ای شامل 1000 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 300 مسئله با پاسخ کلیدی می‌باشد.
مطالعه این کتاب‌ها به عنوان کتاب‌هایی کامل و جامع و خلاصه که مورد تایید اکثر اساتید دانشگاه‌های کشور می‌باشد، اکیداً توصیه می‌شود. کسب درصد بالا با مطالعه این کتاب‌ها با توجه به اظهارنظر قبولی‌های سال‌های گذشته به راحتی ممکن است.

دروس حرارت و سیالات

این دروس خود به سه درس مکانیک سیالات، ترمودینامیک و انتقال حرارت تفکیک می‌شود. که مجموعاً از آن‌ها 20 سؤال در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک مطرح می‌شود. دارای ضریب 3 برای گرایش‌های تبدیل انرژی، مهندسی پزشکی، سیستم محرکه خودرو، ضریب (2) برای گرایش‌های طراحی کاربردی، مکاترونیک و سازه بدنه خودرو و دارای ضریب (1) برای گرایش‌های ساخت و تولید و طراحی سیستم‌های تعلیق ترمز و فرمان می‌باشد.

مکانیک سیالات

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد حدوداً 7 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف کتاب‌های سیالات فاکس، سیالات ایروینگ اچ شیمز و استری‌تر، وایلی ترجمه مهندس علیرضا انتظاری، فرانک ام وایت ترجمه کریم موسوی نسب و مکانیک سیالات تألیف مجید ملکی می‌باشند، که هر کدام از آن‌ها در بخش‌هایی کامل و در برخی فصول دارای ضعف هستند. کتاب مکانیک سیالات موسسات به قلم توانای آقای دکتر محمد افتخاری یزدی نوشته شده است که تجربه‌ای 40 ساله در زمینه تدریس، پژوهش و تألیف در این درس را به عنوان عضو برجسته هیئت علمی دانشگاه تهران با خود یدک می‌کشند. در این کتاب با اشاره به مطالب مقدماتی و بنیادی این درس، سعی شده هر دانشجویی با هر سطح علمی به سطح مطلوب در این درس برسد. اشاره به تعاریف و فرمول‌های مهم، حل 1430 تست در کتاب، بررسی و ارایه پاسخ تشریحی سؤالات مهندسی مکانیک و عمران و مهندسی شیمی از سال 1375 تا 1390 در کتاب از دلایلی است که این کتاب را به عنوان یک کتاب منحصر به فرد در این زمینه تبدیل کرده است.

ترمودینامیک

تعداد سؤالات این درس در آزمون حدوداً 7 سؤال می‌باشد. از مهم‌ترین دروس برای گرایش‌های تبدیل انرژی، مهندسی پزشکی و سیستم محرکه خودرو می‌باشد، منابع مهم این درس در دانشگاه‌ها کتاب‌های ترمودینامیک تألیف سنجل، ترمودینامیک تألیف ون وایلن می‌باشند که بیشتر کتاب‌هایی مبتنی بر تفهیم و تشریح مطالب درسی می‌باشند و به زعم بسیاری غیر از مورد ترمودینامیک تألیف سنجل بقیه به لحاظ حل مسئله دچار فقر هستند و این موضوع اصلاً مطلوب داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد نیست.
موسسات کتاب ترمودینامیک را چند سالی است روانه بازار کرده که در هر سال با ایجاد تغییرات کلی در آن، کتابی کامل جهت استفاده و آمادگی داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد می‌باشد. در این کتاب ضمن آموزش مطالب به صورت خلاصه و مفید، با تلفیق تست‌ها و پاسخ‌های تشریحی 1 سال اخیر رشته‌های مکانیک و مهندسی شیمی و همچنین با آوردن تست‌ها و مسائل تألیفی، سعی شده مشکلات دیگر کتاب‌ها پوشانده شده و دانشجو به یک منبع خوب و کامل از این درس دسترسی داشته باشد.

انتقال حرارت

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک معمولاً 6 سؤال می‌باشد. از منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف به کتاب‌های انتقال حرارت تألیف اینکروپرا، انتقال حرارت تألیف هولمن می‌توان اشاره کرد. موسسات برای این درس کتابی کامل و جامع شامل آموزش خلاصه درس، حل مسئله و پرسش‌های چهار گزینه‌ای در متن درس، بررسی و ارایه پاسخ تشریحی سؤالات کنکورهای گذشته در رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و مهندسی پلیمر، ارایه تست‌های تکمیلی در پایان هر فصل جهت خود سنجی و تمرین بیشتر دانشجویان روانه بازار کرده است. این کتاب با بررسی 1020 پرسش چهار گزینه ای شامل 920 سؤال با پاسخ تشریحی و 100 سؤال با پاسخ کلیدی در زمره کتاب‌های خوب در این زمینه قرار دارد و اگر داوطلبان به طور دقیق این کتاب را مطالعه کنند دیگر نیازی به مراجعه به منابع دیگر نخواهند داشت.

دروس جامدات

این درس خود به سه درس استاتیک، مقاومت مصالح و طراحی اجزاء تفکیک می‌شود، که در آزمون کارشناسی ارشد 20 سؤال از این درس مطرح می‌شود. ضرایب آن‌ها برای گرایش طراحی کاربردی، سیستم‌های تعلیق، ترمز و فرمان و سیستم محرکه خودرو و مدیریت صنایع چاپ (3)، ضریب این دروس برای گرایش سازه بدنه خودرو و مهندسی پزشکی (4) و برای گرایش‌های ساخت و تولید، تبدیل انرژی و مکاترونیک (2) می‌باشد.

استاتیک

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد در حدود 7 سؤال می‌باشد. این درس از جمله دروسی می‌باشد که دانشجویان رشته مکانیک در سال‌های اولیه تحصیل آن را یاد می‌گیرند، تسلط به جبر بردارها، آشنایی با مثلثات و مفاهیم فیزیک و قوانین نیوتن از جمله نکاتی است که در این درس باید مد نظر قرار گیرد. همچنین اکثر سؤالات این درس مبتنی بر شکل می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب‌های استاتیک جانستون، استاتیک مریام و استاتیک (شیمز) می‌باشند. این درس مباحثی نظیر روابط تعادل هیدرو استاتیک، خرپاها، تیرها، کابل‌ها و زنجیرها، اصطکاک، خواص سطوح و کار مجازی را مورد بررسی قرار می‌دهد. کمی تمرین و تسلط نسبی به فرمول‌ها و روبه‌رو شدن با مسائل متنوع می‌تواند داوطلب را آماده پاسخگویی به تست‌های آزمون ارشد بکند. انتشارات موسسات به همین منظور کتابی جامع و کامل به قلم مهندس خلیلی به چاپ رسانده است. در این کتاب ضمن آموزش و ارایه فرمول‌های لازم، به تمامی تست‌های دوره‌های گذشته پاسخ تشریحی داده شده است و با تست‌های تألیفی که مؤلف ضمن آموزش درس از آن‌ها استفاده کرده این کتاب در حدود 420 تست چهارگزینه‌ای را به مخاطب عرضه کرده است.

مقاومت مصالح

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 6 سؤال می‌باشد. مطالب این درس در مورد تنش، کرنش، بارگذاری، پیچش، خمش، برش، خیز تیرها، روش‌های انرژی و ستون‌ها می‌باشد. تسلط کامل به مفاهیم و روابط برداری، آشنایی نسبی با دروس ریاضی عمومی و معادلات دیفرانسیل برای ورود به مطالعه این درس کاملاً ضروری می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های معتبر کتاب‌های بیرجانسون، ایگور پوپوف (ترجمه شاپور طاحونی)، کتاب مقاومت مصالح تیمو شینکو و کتاب مقاومت مصالح دکتر حجت‌ا... عادلی می‌باشند.
موسسات کتاب مقاومت مصالح به قلم دکتر مجتبی کبیریان را به بازار عرضه کرده است و در ویرایش جدید آن تغییراتی متناسب با سؤالات اخیر نیز لحاظ شده است. قرار دادن 1715 تست، شامل 1585 سؤال با پاسخ تشریحی و 130 تست با پاسخ کلیدی در این کتاب از نکات قابل توجه این کتاب می‌باشد. تمامی سؤالات آزمون‌های کارشناسی ارشد رشتهٔ مهندسی مکانیک دانشگاه‌های سراسری و آزاد از سال 1375 تا کنون با پاسخ تشریحی، حل سؤالات آزمون‌های 10 سال اخیر مقاومت مصالح رشته‌های دیگر مانند عمران، هوا و فضا، کشاورزی و معدن (که بعضاً دیده شده سؤالی عیناً از سؤالات سال‌های قبل این رشته‌ها در آزمون رشته مهندسی مکانیک طرح شده است) از دیگر مزایای این کتاب بسیار خوب می‌باشد. حل آخرین سؤالات آزمون سراسری 1390 در پایان این کتاب به عنوان امتیازی دیگر برای این اثر محسوب می‌شود و به جرئت می‌توان گفت در صورت اختصاص دادن وقت کافی برای مطالعه این کتاب دانشجویان بتوانند به درصدهای خوبی برای قبولی در این درس برسند.

طراحی اجزاء

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد حدوداً 7 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب‌های طراحی اجزای شیگلی، کتاب طراحی اجزاء تألیف جوزف ادوارد تیسلگی و همچنین اصول طراحی ماشین تألیف پ ـ آرلف می‌باشند. همان‌طور که از نام این درس پیداست مطالب آن راجع به طراحی انواع قطعات و اجزای مکانیکی می‌باشد. طراحی دینامیکی اجزاء، طراحی پیچ‌ها و پین‌ها، طراحی جوش‌ها، فنرها، یاتاقان‌ها و روانکاری چرخ‌دنده‌ها، محورها، کلاچ و ترمز از جمله مباحثی هستند که در این درس مورد بررسی قرار می‌گیرند. موسسات برای این درس نیز کتابی را به چاپ رسانده است که با استقبال خوبی از سوی داوطلبان آزمون ارشد روبه‌رو شده است. در این کتاب تمامی مباحث طبقه‌بندی شده‌اند و در آموزش این مطالب به دلیل اینکه در سؤالات این درس نمودار و شکل وجود دارد، سعی شده با ترسیم دقیق اشکال دانشجو آماده رویارویی با تست آزمون شود، وجود مثال‌های متعدد ضمن آموزش درس، پاسخ تشریحی به سؤالات این درس از سال 1375 تا 1390 و تست‌های خود سنجی در پایان هر فصل از مشخصات این کتاب می‌باشد. روی هم رفته در این کتاب 540 پرسش چهار گزینه‌ای گنجانده شده است.

دینامیک و ارتعاشات

این عنوان به چهار درس تفکیک می‌شود که عبارتند از: دینامیک، ارتعاشات، دینامیک ماشین و کنترل، ضرایب آن‌ها برای گرایش‌های طراحی کاربردی و تبدیل انرژی (2)، برای گرایش‌های بیومکانیک، سازه بدنه خودرو و مکاترونیک (3)، برای گرایش طراحی سیستم‌های تعلیقی، ترمز و فرمان (4) و برای گرایش ساخت و تولید (1) می‌باشد.

دینامیک

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد در حدود 5 سؤال می‌باشد. منبع مهم این درس کتاب دینامیک تألیف مریام می‌باشد. به دلیل پیچیدگی در بعضی مفاهیم و مسائل و عدم ارایه مطالب تستی در کتاب فوق داوطلبان آزمون ارشد با کمی مشکل در تست زنی مواجه هستند. آقای دکتر کبیریان با تجربه‌ای بالا در تدریس این درس در دانشگاه‌ها و کلاس‌های کنکور با زحمتی فراوان کتابی خلاصه و مفید برای داوطلبان آماده کرده است. در این کتاب با جمع‌آوری 660 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 600 سوال با پاسخ تشریحی و 60 سوال با پاسخ کلیدی، ضمن آموزش ساده و روان مطالب، سعی شده داوطلبان آزمون ارشد با هر نوع سؤال در این زمینه آشنا شوند.

ارتعاشات

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد 5 سؤال می‌باشد. از این درس به غیر از رشته مکانیک، برای رشته مهندسی هوا و فضا نیز سؤال طرح می‌شود. منبع مهم این درس در دانشگاه‌ها کتاب ارتعاشات تألیف تامسون می‌باشد. بیشتر سؤالات این درس مبتنی بر فرمول و محاسبات می‌باشند و تسلط بر فرمول‌ها و دقت در محاسبات نقش مهمی در موفقیت این درس دارد. حجم این درس خیلی بالا نیست و در چهار فصل جمع‌بندی می‌شود. انتشارات موسسات برای این درس نیز کتابی خلاصه و مفید به چاپ رسانده است. در این کتاب علاوه بر بررسی و ارایه پاسخ تشریحی سؤالات رشته مکانیک از سال 1370 تا 1390، سؤالات رشته هوا و فضا نیز در کتاب گنجانده شده است. ارایه فرمول‌ها و طبقه‌بندی مطالب از دیگر مشخصات این کتاب می‌باشد.

دینامیک ماشین

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد 5 سؤال مطرح می‌شود و منبع مهم این درس کتاب دینامیک تألیف مارتین می‌باشد، که کتاب نسبتاً مناسبی در این زمینه است. مفاهیم این درس به قوانین و روابط مکانیکی حاکم در ماشین‌ها اشاره می‌کند. تقریباً تمامی تست‌های این درس مبتنی بر شکل و محاسبه هستند و البته فهمیدن مطالب تئوری نیز نقش مهمی در پاسخگویی به تست‌های این درس دارد. انتشارات موسسات برای این منظور کتابی را زیر چاپ دارد که با آموزش ساده و روان تمامی مطالب و جمع‌آوری تست‌های 20 سال اخیر آزمون‌های گذشته، ضمن ارائه پاسخ تشریحی به این سؤالات، تست‌ها و مثال‌های متنوعی را نیز از مراجع جدید و معتبر دنیا در کتاب گنجانده است. مطالعه کتاب داوطلب را از مراجعه به هر کتاب دیگری بی‌نیاز می‌کند.

کنترل

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 5 سؤال مطرح می‌شود. کتاب‌های اوگاتا، درف، بنجامین‌کو از منابع معروف دانشگاهی این درس هستند و هر کدام در فصولی خاص مطالب را خوب توضیح داده‌اند، ولی به دلیل ترجمه بودن تمام این کتاب‌ها، مشکلاتی در آن‌ها دیده می‌شود. کتاب کنترل خطی دکتر هومن سجادیان استاد دانشگاه خواجه نصیر، عصاره‌ای مفید از کتاب‌های فوق است که با اضافه کردن تعداد زیادی تست حل شده و آموزش مطالب با زبانی ساده‌تر می‌باشد که توسط موسسات به چاپ رسیده است. در این کتاب علاوه بر بررسی و پاسخ تشریحی رشته مکانیک، سؤالات کنترل خطی دیگر رشته‌ها مانند برق و هوا و فضا در کتاب گنجانده شده است (بعضاً دیده می‌شود از سؤالات سال‌های گذشته رشته برق در آزمون‌های رشته مکانیک استفاده می‌شود).

مجموعه دروس تخصصی ساخت و تولید

این درس شامل 8 درس می‌باشد که مجموعاً از آن‌ها 20 تست در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک مطرح می‌شود. ضریب آن‌ها برای گرایش ساخت و تولید (4)، برای گرایش بیومکانیک و مدیریت صنایع چاپ (3)، برای گرایش مکاترونیک (2) و برای سایر گرایش‌ها صفر می‌باشد. این دروس به شرح زیر هستند.

ماشین ابزار

همان‌طور که از نام این درس پیداست، مطالب آن مربوط به قطعات، تجهیزات و ساختمان کلی ماشین‌ها (ماشین‌های فرزکاری، تراشکاری و ...) می‌باشد. معمولاً 4 سؤال هر ساله از این درس در آزمون کارشناسی ارشد مطرح می‌شود که بیشتر آن‌ها مبتنی بر مفاهیم تئوری و برخی بر پایه اشکال و نمودارها هستند. منبع مهم این درس، کتاب توانایی ماشین‌کاری تألیف محمدرضازاد فرد می‌باشد. انتشارات موسسات با توجه به نبودن مرجعی مناسب کتاب ماشین ابزار خود را زیر چاپ دارد. که در این کتاب ضمن آموزش و ارایه خلاصه درس و ترسیم نمودارها و شکل‌های مختلف، تمامی تست‌های کنکورهای سراسری و آزاد دوره‌های گذشته به همراه پاسخ تشریحی گنجانده شده است. مطالعه این کتاب می‌تواند داوطلبان آزمون ارشد را به سطح آمادگی خوبی در این درس برساند.

قالب پرس

از این درس معمولاً 2 سؤال در آزمون مطرح می‌شود و مطالب آن بیشتر در مورد قالب‌ها، قابلیت کشش ورق، عملیات برش، قالب‌های برش، انواع پرس‌ها و مواد مورد استفاده در ساخت قالب‌ها و پرس‌ها می‌باشد. منبع مهم این درس جزوه طراحی قالب‌های پرس دانشگاه امیرکبیر دکتر ملایی است. انتشارات موسسات در این راستا کتاب قالب پرس را به بازار عرضه کرده است در این کتاب با نمایش اشکال مختلف، آموزش و دسته‌بندی مطالب مختلف با ارایه مثال‌های مختلف در ضمن درس سعی شده داوطلبان به سطح مطلوب در این درس برسند. تمامی تست‌های 15 سال اخیر با پاسخ تشریحی در کتاب قالب پرس انتشارات موسسات آورده شده است.

علم مواد (متالوژی و عملیات حرارتی)

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 4 سؤال می‌باشد مطالب آن در مورد شناخت مواد، خواص مکانیکی مواد آلیاژها، فلزات، عملیات حرارتی، خوردگی و مواد غیرفلزی می‌باشد. معمولاً دو یا سه سؤال آن از مطالب حفظ کردنی و دو یا یک سؤال آن از تست‌هایی که دارای محاسبه کمی هستند، مطرح می‌شود. منابع مهم این درس کتاب‌های اصول علم مواد تألیف حسین تویسرکانی، اصول و کاربرد عملیات حرارتی تألیف دکتر گلعذار می‌باشند. انتشارات موسسات کتابی را در این زمینه آماده چاپ دارد، که ضمن خلاصه کردن منابع فوق، با طرح تست‌های تألیفی سعی بر آشنا کردن داوطلبان با نوع طرح این سؤالات کرده است. در این کتاب سؤالات و پاسخ‌های تشریحی تمامی تست‌های سراسری و آزاد چند سال اخیر گنجانده شده است.

ماشین‌های کنترل عددی

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سؤال مطرح می‌شود. منابع مهم این درس کتاب‌های ماشین‌های کنترل عددی تألیف محسن لطفی، برنامه‌نویسی ماشین‌های کنترل عددی کامپیوتری تألیف مهندس روح‌ا... پناهی جزوه CNC دانشگاه تبریز دکتر شبگرد هستند. معرفی سیستم‌های کنترل عددی، اجزای اصلی ماشین‌های کنترل عددی، اصول برنامه‌نویسی در ماشین‌های تراش و فرز CNC، از رئوس مطالب این کتاب می‌باشد. درست است که فقط 2 سؤال از این درس در آزمون مطرح می‌شود ولی به همین نسبت نیز مطالب آن کم حجم‌تر و ساده‌تر نسبت به سایر دروس می‌باشد.
موسسات به صورت کاملاً خلاصه مجموعه‌ای را در این درس جمع‌آوری کرده است که مشمول بر خلاصه درس، ارایه مثال‌های تستی ضمن درس، بررسی و پاسخ تشریحی تست‌های 15 سال اخیر کنکور می‌باشد.

اندازه‌گیری

از این درس نیز در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سؤال مطرح می‌شود و همان‌طور که از نام آن پیداست مطالب آن مربوط به وسایل اندازه‌گیری‌های مختلف می‌باشد. منابع مهم این درس جزوه اندازه‌گیری دکتر امیر عبداللـه و جزوه دکتر مهران محبوب خواه می‌باشند. این درس نیز همانند ماشین‌های کنترل عددی حجم مطالب آن کم و مطالب آن ساده است. برای این درس انتشارات موسسات کتابی را آماده چاپ کرده است.

تولید مخصوص

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سؤال مطرح می‌شود، منبع این درس جزوه تولید مخصوص دانشگاه امیرکبیر دکتر امیرعبداللـه و کتاب روش‌های ماشین‌کاری مدرن ترجمه فرزاد بیغال می‌باشد.

هیدرولیک و نیوماتیک

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سؤال مطرح می‌شود، منابع مهم این درس هیدرولیک صنعتی تألیف احمدرضا مدینه، جزوات هیدرولیک و نیوماتیک تألیف فستو می‌باشند.

مدیریت تولید

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سؤال مطرح می‌شود، منابع مهم این درس کتاب برنامه‌ریزی تولید تألیف احمد ماکوئی، جزوه دانشگاه تبریز دکتر قنبری و جزوه درسی دانشگاه امیرکبیر می‌باشند.


مطالب مشابه :


منابع کارشناسی ارشد و گرایشهای ان و ضرایب در رشته مکانیک

منابع کارشناسی ارشد و گرایشهای مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد دارای جامدات*: به
سوالات آزمون کارشناسی ارشد مکانیک

مهندسی مکانیک موارد و منابع آزمون کارشناسی ارشد مکانیک تخصصی مکانیک جامدات
منابع کارشناسی ارشد مکانیک

منابع کارشناسی ارشد مکانیک منابع کارشناسی ارشد گرایش طراحی جامدات کارشناس
منابع کارشناسی ارشد رشته مکانیک

منابع کارشناسی ارشد رشته مکانیک آزمون ارشد مکانیک سال ۹۱ همراه « دروس جامدات
مجموعه مهندسی مکانیک برای کارشناسی ارشد

مجموعه مهندسی مکانیک برای کارشناسی ارشد - - مهندسی-مکانیک دانلود-کتاب-سیالات-جامدات
دروس آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

دروس آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک جامدات. این درس خود ‌های کارشناسی ارشد رشتهٔ
مجموعه مهندسی مکانیک برای کارشناسی ارشد

مجموعه مهندسی مکانیک برای کارشناسی ارشد - - مهندسی-مکانیک-mechanic-متلب-matlab- مکانیک جامدات
منابع کنکور از کاردانی تا کارشناسی ارشد در رشته ی مکانیک

مکانیک(خودرو) - منابع کنکور از کاردانی تا کارشناسی ارشد در رشته ی مکانیک جامدات (استاتيك
سوالات کنکور کارشناسی ارشد 88 رشته مهندسی مکانیک

سوالات کنکور کارشناسی ارشد 88 مهندسی-مکانیک دانلود-کتاب-سیالات-جامدات-متلب
برچسب :