شناخت تن انسان 4

شناخت تن انسان 4<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

پوست SKIN: پوست گسترده ترین اندام آدمی است که به صورت ورقه ورقه و پوسته می ریزد پوست بدن یک مرد به طور متوسط حدود 2 متر مربع می باشد، پوست تنها پوشش اعضاء بدن نیست بلکه یکی از اعضاء اصلی بدن به شمار می آید. پوست بدن را از آسیب ها چون سدی برای ورود میکروب ها و غیره می باشد حفظ می کند. در کاهش یا ازدیاد حرارت بدن نسبت به محیط موثر است و به وسیله غدد عرق خود به عمل دفع گرما کمک می کند.

پوست از دو لایه پدید آمده، لایه خارجی آن به نام روپوست یا اپیدرم و لایه داخلی آن درم یا پوست گفته می شود. در زیر اپیدرم یا روپوست یک لایه سلول قرار گرفته که زنده است و به نام لایه مالپیگی معروف است.

سلول های این لایه دارای رنگ دانه هایی است که رنگ پوست را پدید می آورد.

رفته رفته که سلول های پیر به سوی رو پوست فشرده شده و پس از مردن روپوست را تشکیل می دهد.سلول های سطح بیرونی پوست نیز رفته رفته از میان می آورد و به شکل شوره از سطح پوست کنده می شود. اما در پاشنه پا ها به یکدیگر فشرده شده و شاخی می شود.

ناخن و مو نیز از شاخی شدن نوع مخصوصی از سلول های پوست پدید می آیند. در زیر پوست بافت پیوندی وجود دارد که اعصاب و رگ های خونی مخصوص پوست در آن پراکنده است.

دستگاه تنفس: دستگاه تنفس آدمی در هر دقیقه بین 16 تا 20 بار تنفس می کند که مقدار آن در 16 و در زن ها 18 بار است. هوایی که تنفس می کنم از چند گاز مختلف ترکیب یافته است که چون وارد ریه می شود تغییراتی در آن داده می شوند، یعنی از مقدار اکسیژن آن کاسته و بر مقدار گاز کربونیک آن صد برابر افزوده می شود اما در مقدار ازت و سایر گاز ها تغییری حاصل نمی شود.

سلول هایی که در کار و فعالیت می باشند گاز کربونیک را دفع می کنند و اکسیژن را می گیرند. انسان می تواند برای مدت نسبتا طولانی نفس را در سینه حبس کند زیرا مغز انسان را به نفس کشیدن وا می دارد.

بخار آبی که با هوای بازدم خارج می شود برای تنظیم حرارت بدن است زیرا مقدار انرژی که در بدن تولید می شود به صورت گرما می باشد و برای این که میزان حرارت در بدن انسان به 37 درجه باقی بماند لازم است که مقداری آب در بدن بخار شود و درجه گرمای بدن به 37 درجه تنزل دهد لذا آن آب بخار می گردد و با هوای بازدم از دهان بیرون می رود زیرا اگر درجه گرما بالا رود دچار تب و ضعف خواهد شد. در هنگامی که آدمی عرق می کند مقداری آب بخار و از بدن خارج می گردد. سگ و گربه فقط از قسمت کف پنجه های خود عرق می نمایند و برای دفع گرما تند تند نفس می کشند. مقدار نیم لیتر آب از راه تنفس از بدن خارج می شود اما مقدار زیادی نیز به طرق مختلف دفع می گردد.

آب در زندگی جانداران تاثیر فراوان دارد مثلا سلول از 60% تا 90% آن آب در 90% خون آب موجود است همین طور بیشتر قسمت های مختلف بدن از مقدار زیادی آب تشکیل شده است اگر انسان آب ننوشد یا غذا ها و میوه هایی که صرف می کند آب نداشته باشد که نیاز بدن را به آب مورد احتیاج تامین کند سلول ها جمع و حرارت بدن زیاد می شود بعد از هوا، آب، نوبت خوراک است آدمی مانند یک موتور بنزینی یا گازوییلی که احتیاج به سوخت دارد که با اکسیژن ترکیب و ایجاد احتراق و تولید انرژی شود بدن انسان نیز احتیاج به غذا دارد تا با اکسیژن که در هنگام دم وارد ریه می شود ترکیب و انرژی مورد نیاز بدن و فراهم ساختن مواد شیمیایی مورد نیاز سلول ها و موادی که مورد احتیاج برای رشد بدن باشد تامین شود .

همان طور که گفته شد آدمی در هر دقیقه 16 تا 20 بار تنفس می کند اما در هنگامی می دود بیش از اندازه عادی و معمول نفس می کشد از راه دهان تنفس می کند تا اکسیژن بیشتری دریافت نماید. کار عمده تنفس، گرفتن اکسیژن و بیرون راندن گاز کربنیک می باشد و در هنگام زمستان اگر از راه دهان نفس بکشیم به واسطه سردی هوا ناراحت می شویم و برای شش ها مضر است در حالی که از راه بینی به واسطه وجود رگ های مویی در حفره بینی که در هنگام سرما پر می شود چون هوا به شش ها برسد گرم می شود.

در دو حفره بینی غده هایی ( آدونویید ) وجود دارد که مانع ورود میکروب به اعماق بدن می شود همچنین لوزه در دهان این کار را می کند بنابراین گاهی غده ها و لوزه به میکروب آلوده می شود و باد می کند و در این صورت آن را عمل می کنند تا مانع تنفس نشود.

نای در جلوی مری و عقب دهان هوا را به شش ها می رساند.

قسمت اول نای که به نام حنجره در مجاورت حلق می باشد در داخل حنجره طناب های صوتی وجود دارد این طناب ها در پرده نازک می باشند که در کنار هم واقع هستند و موقعی که آواز می خوانیم یا سخن می گوییم دو پهلوی این پرده به هم نزدیک و به وسیله ماهیچه ای به هم فشرده می گردد. عبور هوا از بین آن ها پرده های نازک سبب ارتعاش هوا و تولید اصوات مختلف می شود. نای که طولش به 10 و 12 سانتی متر میرسد در زیر حنجره واقع است. دیواره نای خیلی محکم است ولی قابل ارتجاع و کشدار می باشد به طوریکه به آسانی سر را به این طرف و آن طرف و پایین و بالا خم می کنیم.

غضروف هایی در بالای گردن و زیر چانه وجود دارد که برای محافظت نای و حنجره مفید است که نوک تیز آن را سیب آدم و خود غضروف را غده تیرویید گویند، این غده نقش اساسی در رشد و تولید انرژی دارد اما در کار تنفس هیچ دخالتی ندارد و در پشت غده تیرویید، پاراتیرویید قرار دارد که عمل این غده حفظ موازنه کلسیم است.

نای در داخل بدن به دو شاخه تقسیم و هر یک وارد یک شش می گردد که در داخل شش ها باز به نایچه های کوچکتر تقسیم می شود که هر یک از نایچه ها وارد یک کیسه هوا می گردد و تعداد این کیسه ها را برخی یک میلیارد تخمین زده اند.

شبکه مویرگ ها در اطراف دیوار کیسه های هوایی وجود دارد.


مطالب مشابه :


چیستان انسان و اعضای بدن انسان

چیستان انسان و اعضای بدن جملات زیبا در مورد
۶ سفر مجازی در اعماق آنوتومی بدن انسان

بازی های جذاب این چنینی و در عین حال یادگیری در مورد بدن انسان می ابزار چیستان.
اسکلت بدن انسان

اسکلت بدن انسان در قسمت سرگرمی،مواردی همچون چیستان در مدت تکامل بدن انسان
آیا میدانید

سوالات ،سرگرمی و چیستان یک انسان به طور متوسط در به طور کامل خون بدن انسان
اطلاعات عمومی ** القاب کشورها** ترین ها ** معما** چیستان

اطلاعات عمومی ** القاب کشورها** ترین ها ** معما** چیستان در هنگام ریختن بدن انسان
سم‌زدایی از بدن در روزهای آلوده

سم‌زدایی از بدن در روزهای آلوده هوپا کلی مقاله در مورد (همه چیستان)
سوالات تکمیلی فصل 6 (انرژی چیست؟)

انرژی ذخیره شده در بدن ما از در گذشته انرژی مورد استفاده ی انسان دریافت ابزار چیستان.
متنهای زیبا در مورد مادر

متنهای زیبا در مورد چیستان انسان و اعضای بدن
چیستان + جایزه .............

چیستان + جایزه گونه مورد غیر اخلاقی وجود 97- مرگ 98- تخمه 99- انسان در دوران زندگی 100
شناخت تن انسان 4

در بدن تولید می شود به صورت گرما می باشد و برای این که میزان حرارت در بدن انسان مورد نیاز
برچسب :