سرنوشت مبهم بزرگترین طرح سرمایه گذاری خارجی اردبیل و چند سوال از شهروندان

 

آرتاویل نیوز بررسی می کند؛

دلایل توقف پروژه صنعتی کاسپین آذر ایرانیان از زبان افراد مرتبط با این پروژه

 

کاسپین آذر ایرانیان - اردبیل

 {** منتشر شده در شماره 33 نشریه شمالغرب **}

 

اخبار اردبیل"آرتاویل نیوز" – فرزاد تقی زاده: خوشه بزرگ صنعتی "کاسپین آذر ایرانیان" به عنوان بزرگترین پروژه صنعتی استان با سرمایه گذاری خارجی در شهرک صنعتی شماره 2 اردبیل تا چند ماه پیش در حال احداث بود.

طرحی که بسیار کم در موردش اطلاع رسانی شد، طوری که امکان دارد تا به حال سازه عظیم نیمه تمامش را هم ندیده باشید؛ توسط شرکتی با همین نام و با مدیریت شهروندی آذربایجانی به نام "رئوف بایرام اف" تا یکسال پیش در اردبیل در حال تکمیل شدن بود.

این طرح که از سوی سرمایه گذار آذربایجانی به شکل یک خوشه صنعتی عظیم در قالب 7 مجموعه کارخانه بزرگ با تولیداتی نظیر ماشین آلات صنعتی، چرم مصنوعی، سنگ بری سنگ های تزئینی، سنگ های قیمتی و .... تعریف و جهت اجرا برنامه ریزی شده بود؛ در صورت مدیریت صحیح علاوه بر رفع بخش بزرگی از مشکلات بیکاری استان می توانست به نماد موفقی از سرمایه گذاری خارجی در استان اردبیل تبدیل شود که مهم ترین نتیجه آن نیز می توانست ایجاد جو اعتماد بیشتر برای ورود سایر سرمایه گذاران خارجی به این استان باشد که با کمال تاسف و طبق شواهد موجود مراحل اجرایی این طرح عظیم صنعتی هم اکنون به صورت کامل متوقف شده است.

بنابراین با توجه به توقف کامل این ابرطرح صنعتی در چند ماه گذشته و همچنین به دلیل سکوت و عدم ارائه پاسخی قانع کننده از سوی مسئولان و متولیان صنعت استان در مورد سرنوشت پروژه "کاسپین آذر ایرانیان" علیرغم پیگیری های مکرر آرتاویل نیوز از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل، با هدف رسیدن به پاسخ سوالات و روشن تر شدن بخشی از ابهامات موجود با خواست شهروندان و مخاطبان نسبت به طرح عمومی این موضوع در قالب یک نظرسنجی عمومی از شهروندان، اقدام کردیم.

شرکت کنندگان در این نظرسنجی به خصوص افرادی که به نوعی با مجموعه کاسپین آذر ایرانیان در زمان احداث؛ ارتباط کاری داشتند به بیان برخی نکات قابل توجه در رابطه با اتفاقات پیرامون اجرای این کارخانه و برخوردهای صورت گرفته با سرمایه گذار آذربایجانی این طرح پرداختند که تاکنون و بنا به دلایلی نامشخص این نکات از زبان هیچ کدام از مسئولان مطرح نشده بود!

 

ناظران اردبیلی:

کارشکنی مسوؤلان ایرانی سرمایه گذار آذربایجانی را بدهکار کرد

مهندس "آ.ل" شهروند اردبیلی و یکی از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی که خود را از پیمانکاران مرتبط با احداث پروژه کاسپین آذر ایرانیان معرفی می کرد، در این رابطه به "آرتاویل نیوز" گفت: کارشکنی صورت گرفته از سوی مسوؤلان ایرانی در حق سرمایه گذار آذربایجانی پروژه، این سرمایه گذار را از کرده اش پشیمان کرده است.

این شهروند از جمله اثرات سوء این کارشکنی ها را در بدهکار کردن سرمایه گذار آذربایجانی دانست و افزود: بایرام اف علیرغم آورده بیش از 100 ميليارد تومانی خود به دلیل عدم عمل به وعده از سوی مسوؤلان ایرانی در خصوص پرداخت وام 15 میلیاردی به وی، بدهکار شد و جهت جبران این بدهی نیز مجبور به بازگشت به جمهوری آذربایجان شد.

به گفته آقای "آ.ل"، بایرام اف این بار برای دریافت و انتقال ارز مورد نیاز از باکو به اردبیل جهت ادامه کار ساخت مجموعه صنعتی "کاسپین آذر ایرانیان" با یک سری مشکلات سیاسی - اقتصادی حاصل از تحریم ایران نیز مواجه شده و بنا به دلایلی نسبت به انجام این انتقال موفق نمی شود و این اتفاق موجب می شود تا وی از پرداخت بدهی ها و همچنین حقوق مهندسین ناظر مجموعه عاجز بماند.

 

سازه های نیمه کاره کارخانه بزرگ کاسپین آذر ایرانیان در شهرک صنعتی 2 اردبیلکاسپین آذر ایرانیان - اردبیل

 

آقای "م.ک" دیگر شهروند اردبیلی و از فعالان عرصه خبر، در گفت و گو با "آرتاویل نیوز" طبق اطلاعاتی که از منابع موثق بدست آورده بود از بدهی 1.5 میلیاردی شرکت "کاسپین آذر ایرانیان" به شرکت تولید کننده آب معدنی واتا خبر داد و در ادامه افزود: پارسال هنگامی که برای جویا شدن وضعیت نهایی این طرح به یکی از ادارات مرتبط استان مراجعه کردیم، نفر دوم این اداره بدون اشاره به چگونگی فعالیت موفق سایر کارخانه های شرکت کاسپین آذر ایرانیان در کشورهایی نظیر آلمان، ترکیه و آذربایجان، ادعا کرد که صاحبان این شرکت کلاهبردار هستند.

آقای "آ.م" از شهروندانی که مدتی در واحد سنگ بری این کارخانه فعالیت داشته است، در اظهاراتی مشابه با نظر سایر مصاحبه شوندگان؛ به آرتاویل نیوز گفت: در حق سرمایه گذار باکویی این کارخانه بی عدالتی کردند و با خلف وعده باعث شدند باکویی هایی که در مدت اجرای کارخانه در یکی از میهمان سراهای شهرستان نمین مستقر بودند حتی نتوانستند بدهی 300 میلیون تومانی اسکان خود در این میهمان سرا را هم بپردازند.

این شهروند اضافه کرد: طبق شنیده هایم رئیس جمهور آذربایجان، الهام علی اف به خاطر آنچه که رویگردانی کل جهان از ایران عنوان کرده است، از انتقال سرمایه این سرمایه دار باکویی به ایران و اردبیل ممانعت می کند؛ وگرنه رئوف بایرام اف خود علاقه مند به ادامه کار در اردبیل می باشد.

به گزارش آرتاویل نیوز، این در حالی است که الهام علی اف در سفر اخیر خود به تهران و در دیدار با مقامات بلندپایه کشورمان نسبت به گسترش مناسبات اقتصادی، صنعتی و فرهنگی جمهوری آذربایجان با ایران اعلام آمادگی کرده بود.

 

نگاه اردبیلی ها به رفتار مسوؤلان کشور با سرمایه گذار آذربایجانی و سوالات پیرامون آن

هرچند مطالب ذکر شده در بالا صرفاً نقل قولی از زبان افراد مرتبط با پروژه "کاسپین آذر ایرانیان" بوده و وبلاگ اخبار اردبیل"آرتاویل نیوز" نمی تواند قطعیت این مطالب را به طور کلی تأیید یا حتی تکذیب نماید، اما با توجه به سکوت طولانی مدت مسوؤلان و نمایندگان استان در ارتباط با سرنوشت این طرح عظیم، این شیوه را می توان بهترین گزینه ممکن برای رسیدن به پاسخ بخشی از سوالاتی دانست که از یک سال پیش تا کنون اذهان عموم مردم اردبیل را به خود مشغول کرده است.

و اما سوالی که در هر حال برای شهروندان استان اردبیل در ارتباط با این طرح بی پاسخ مانده این است که در صورت واقعیت داشتن موضوع کارشکنی از سوی مسوؤلان و سنگ اندازی در راه عملیاتی شدن بزرگترین طرح سرمایه گذاری خارجی تاریخ استان؛ چه انگیزه و هدفی می تواند این اقدام را توجیه کرده باشد؟

برخی از شهروندان همچون بهنام، دانشجوی ارشد رشته علوم اجتماعی در گفت و گو با آرتاویل نیوز با یادآوری آذربایجانی بودن طرف سرمایه گذار این طرح عظیم، در این خصوص اظهار داشتند: همان روال و خط مشی تبعیض آمیز دولت ها در ارتباط با مناطق ترک نشین کشور به ویژه اردبیل سرنوشت این طرح را نیز رقم خواهد زد و این شهروند همچنین اعتقاد داشت که مسوؤلان استانی نیز مجری همان سیاست های دولت در این استان هستند.

 

کاسپین آذر ایرانیان طرحی که قرار بود بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در استان باشدکاسپین آذر ایرانیان - اردبیل

 

رسول دیگر شهروند اردبیلی کناره گیری دولت از اجرای اغلب طرح های عمرانی و صنعتی بزرگ در استان اردبیل به بهانه کمبود بودجه در سال های گذشته را یادآور شد و به آرتاویل نیوز گفت: نگاه تبعیض آلود دولت ها به مناطق ترک نشین کشور حکایت از ناعدالتی موجود در سیستم مدیریت فعلی کشور دارد و با این شرایط به این زودی ها در این استان شاهد رونق و توسعه نخواهیم دید.

وی به فراموشی سپرده شدن طرح سرنوشت ساز اکتشاف و استخراج بیش از 4 میلیارد بشکه نفت درجا از منطقه مغان در شمال استان اردبیل؛ علیرغم انجام مطالعات کارشناسی را نمونه بارزی از رفتار تبعیض آلود مسوؤلان کشوری در حق این استان بیان کرد و گفت: دولت تنها به بلاتکلیفی راه آهن، پتروشیمی، مناطق آزاد و ویژه تجاری و صنعتی و بسیاری از طرح های اساسی دیگر استان راضی نیست و سعی دارد در رابطه با ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی و خارجی به استان نیز این چنین کارشکنی و سنگ اندازی نماید.

رضا یکی دیگر از هم استانی ها که خود را فعال اجتماعی و فرهنگی معرفی می کرد، نظری نسبتاً متفاوت با نظر رسول و سایر شهروندان داشت و در این رابطه گفت: دولت را مقصر اصلی نمی بینم و اعتقاد دارم مشکل اصلی از لیاقت مسوؤلان و نمایندگان استان ماست؛ چرا که در کشوری همچون ایران که برای گرفتن حق به جای استفاده از راه های قانونی باید همیشه زورگو باشی و دائماً لابی کنی، این عزیزان بلد نیستند چگونه در محیط مسموم سیاسی، اقتصادی این کشور رفتار کنند و تصور دارند با ملاحظه همه مسائل کسی به داد این استان مظلوم خواهد رسید.

وی توجه افراطی به منافع شخصی و حزبی از سوی مسوؤلان و نمایندگان استان به جای اهمیت دادن به مسائل کلان استان را از دیگر مشکلات اساسی استان اردبیل دانست و ابراز کرد: امیدوارم پیش از هر چیز دیگری این اعتقادات و باورهای نادرست از بین مسوؤلان و حتی برخی مردم عادی استان برچیده شود.       

وبلاگ اخبار اردبیل"آرتاویل نیوز"، همچنین آمادگی خود را جهت انتشار مطالب و بیانات مسوؤلان مربوطه پیرامون تکلیف و وضعیت نهایی طرح عظیم سرمایه گذاری خارجی "کاسپین آذر ایرانیان" در اردبیل، اعلام می دارد.      

انتهای پیام

 


مطالب مشابه :


نام، آدرس و تلفن زائرسراهای مشهد مقدس

سزد که بر سر خورشید سایه اندازیم - *اينجا بهشت شهر خدا، شهر مشهد زائر سرای شرکت آب و
اگر دنبال ثوابی بخون..خیرین گمنام..کمک به مومنان گرفتار

قصد دارد زائر سراهای ارزان قیمت برای زوار شهرهای مشهد.قم.شیراز و ری بسازه
اطلاعاتی درباره ی شهر کرمانشاه پارک های تفریحی اماکن زیارتی جاهای دیدنی و...

پذیرائی از مهمانان و زوار عتبات عالیات نظیر هتل ها ومهمانسراها و زائر سراهای مشهد
شرح مختصری از شهر کرمانشاه

پذیرائی از مهمانان و زوار عتبات عالیات نظیر هتل ها ومهمانسراها و زائر سراهای مشهد
اخبارکوتاه گردشگری ایران

ساماندهی خانه های استیجاری و زائر سراهای شهرستان ارتباط گردشگری بین جزیره قشم و مشهد
کاروان زیارتی مشهد مقدس

روستای جندابه - بخش کوهپایه - اصفهان - کاروان زیارتی مشهد مقدس - www.jondabeh.ir
سرنوشت مبهم بزرگترین طرح سرمایه گذاری خارجی اردبیل و چند سوال از شهروندان

مشهد 1400 مشهد امروز زائر کوی نور باعث شدند باکویی هایی که در مدت اجرای کارخانه در یکی از
ظرفیت های گردشگری بجستان ناشناخته مانده است

ها زائر و مسافر از استان های جنوبی و مرکزی کشور به مشهد مقدس می سراهای شاه
مناقصه های کشور 1392/06/27

مناقصه عملیات حفاظت فیزیکی مراکز مخابراتی مشهد و اقلام سراهای زائر مابین پل
برچسب :