آموزش رسم نمودار در اکسل بصورت تصویری

رسم نمودار در اکسل یکی از پرکاربرد ترین قابلیت های اکسل میباشد. کاربران برای نمایش داده های خود و ارایه ی آنها و به منظور بررسی سریع نتایج و تغییرات نیاز به رسم نمودار در اکسل دارند.

در این مقاله به معرفی انواع نمودار در اکسل و توضیح مختصری در مورد هریک میپردازیم، در مورد هر نمودار مقاله ای جداگانه در مورد کاربرد و روش ترسیم آن نمودار ارایه خواهد شد، همچنین مبحث ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر آورده میشود. توصیه میگردد کاربران برای یادگیری کامل روش رسم نمودار در اکسل تمامی این مقالات را مطالعه و تمرین نمایند.

نکته ای که در رسم نمودار در اکسل باید مورد توجه قرار داد اینست که اکسل برای رسم نمودار تنها نیاز به عدد دارد و توابع برای آن بی معنی می باشند یعنی شما برای رسم انواع نمودارها در اکسل باید داده هایی تحت عنوان مقدار سطر و مقدار ستون متناظر با آن را داشته باشید و نمیتوانید مثلاً از اکسل بخواهید که برای شما Y=X2را رسم نماید.

انواع نمودار در اکسل

رسم نمودار در اکسل انواع گوناگونی دارند، اکسل طیف وسیعی از نمودارها را برای نمایش داده ها در اختیار کاربران قرار داده تا بنا به نیاز خود و ماهیت داده هایشان بتوانند از آنها استفاده نمایند. در ادامه به معرفی انواع نمودار در اکسل، آموزش رسم هرکدام و توضیح مختصری از هریک پرداخته شده است، کاربران با خواندن هر نمودار میتوانند مثالی از کاربرد آن در شغل خود ارایه کنند و آن را در قسمت دیدگاه ها به منظور استفاده ی سایر کاربران درج نمایند.

رسم نمودار در اکسل

در مقالاتی جداگانه به بررسی اجمالی تمام انواع نمودارها و روش ترسیم و ویرایش آن ها خواهیم پرداخت

نمودار ستونی در اکسل

نمودار ستونی یا همان Column بیشتر برای نشان دادن داده های مختلف به منظور مقایسه یا رشد آن هاست، رسم نمودار در اکسل و ویرایش ظاهر آن برای تمام انواع نمودارها اصول یکسانی دارد، در برخی موارد بنا به کاربرد هر نمودار و قابلیت خاص آن تنظیمات خاصی برای ویرایش وجود دارد که ذیل هر نمودار توضیح داده خواهد شد.

روش رسم نمودار ستونی و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصولویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار ستونی در اکسل

نمودار خطی در اکسل

رسم نمودار خطی (Line) در اکسل برای رسم توابع و نشان دادن نمودارها ی رشد پارامترها استفاده می گردد. نمودار خطی از جمله پرکاربرد ترین نمودارها در اکسل می باشد، می توان در این دسته از نمودار ها داده ها را به صورت نقطه نقطه ترسیم نمود و یا نقاط را به صورت خطی یا غیر خطی به یکدیگر متصل کرد.

روش رسم نمودار خطی و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصولویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار خطی در اکسل

نمودار پی در اکسل

نمودارهای پی (Pie) در اکسل برای نشان دادن سهم مشارکت پارامترهای خاص در موضوع مورد بررسی بسیار کارا میباشند، فرض کنید شما می خواهید سهم هر آیتم در هزینه های یک پروژه را نشان داده و با هم مقایسه نمایید.

روش رسم نمودار دایره ای یا Pie و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار پی در اکسل

نمودار میله ای در اکسل

کاربرد نمودارهای میله ای (Bar)  و نحوه ی کار کردن با آن ها مشابه نموداردهای ستونی در اکسل میباشد. ماهیت داده های و هویت پروژه در برخی موارد ایجاب مینماید که این نوع نمودار به نوع ستونی ترجیح داده شود.

روش رسم نمودار میله ای و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار میله ای در اکسل

نمودار سطح در اکسل

نمودار سطح (Area) در اکسل هم مانند نمودارهای دیگر تغییرات یک متغیر را به ازای متغیری دیگر نمایش میدهد با این تفاوت که برای نمایش این تغییرات از سطح به جای خطوط یا ستون استفاده می نماید. در این نمودار همچنین میتوانید اثر تجمعی تغییر متغیرها را نشان دهید، به عنوان مثال برای نمایش تغییرات میزان فروش دو کالا و میزان کل فروش آنها این نمودار گزینه ی مناسبی میباشد.

نمودار سطح در اکسل

نمودار نقاط پراکنده در اکسل

برای نشان دادن تعدادی داده در یک نمودار می توانید از نمودار نقاط پراکنده (Scatter) در اکسل استفاده نمایید. میتوانید این نقاط را با خطوط و یا منحنی به هم متصل نمایید، اکسل به شما این امکان را می دهد که برای این نقاط پراکنده یک تابع تعریف نمایید و معادله ی حاکم برای این تابع را نیز در اختیار شما قرار می دهد.

روش رسم نمودار Scatter و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصولویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار نقاط پراکنده در اکسل

نمودار سهام در اکسل

همانطور که مشخص است این نمودارها برای نشان دادن نوسانات قیمت سهام (Stock) استفاده می گردد، کار کردن با این نوع نمودار مختص فعالان در این حوضه میباشد، برای هر سهم قیمت آن در شروع و پایان و همچنین کمینه و بیشینه ی قیمت در نمودار نشان داده میشود.

نمودار سهام در اکسل

نمودار پوسته در اکسل

برای رسم پوسته ها (Surface) در اکسل می توان از این نوع نمودار استفاده نمود، در واقع این نوع نمودار برای نشان دادن نوسانات یک آیتم به ازای تغییرات دو پارامتر میباشد.

نمودار پوسته در اکسل

نمودار Doughnut در اکسل

نمودار های  Doughnut در اکسل همانند نمودارهای پی برای نشان دادن سهم عناصر مختلف یک پارامتر کاربرد دارند.

روش رسم نمودار Doughnut و کاربردهای آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته، همچنین اصول ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر بیان شده است.

نمودار Doughnut در اکسل

نمودارهای حبابی در اکسل

نمودارهای حبابی (Bubble) در اکسل کاربرد بسیار جالب و خاصی دارند، از آنها می توان میزان رشد یک آیتم در ازای تغییرات دو پارمتر استفاده نمود، فرض کنید می خواهید در یک نگاه میزان فروش خود را در ماه های یک سال و به ازای هزینه های تبلیغات مختلف ببیند.

نمودار حبابی در اکسل

نمودار رادار در اکسل

نمودار رادار (Radar) هم مانند نمودار حبابی کاربرد خاصی دارد و در موارد کمی مورد استفاده قرار میگیرد، اگر قصد نشان دادن میزان فروش شرکت خود در طول یک سال را دارید میتوانید به جای استفاده از نمودارهای خطی ساده از نمودار رادار استفاده نمایید که در آن میزان دور بودن از مرکز بزرگی مقدار را نشان میدهد و ماه های سال همال خطوط دور شونده از مرکز می باشند.

نمودار رادار در اکسل

ویرایش نمودارها در اکسل

ویرایش نمودارها در اکسل شامل شناخت عناصر تشکیل دهنده نمودارها و روش ویرایش آنها میباشد که در مقاله ای به صورت جداگانه مفصلاً بررسی شده است.


مطالب مشابه :


: انواع نمودار قیمت

الفباي تحليل - : انواع نمودار قیمت - تحليل. ... انواع نمودار قیمت. چهارشنبه بیستم فروردین 1393 - 20:15 — - نظر بدهيد · مشاهده متن. برچسب ها : انواع نمودار قیمت, انواع نمودار, نمودار قیمت · مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ | Design By Ashoora.ir.
دوره آموزش تکنیکال/ درس سوم- انواع نمودار، و انواع تایم فریم

سهام داری بورس - دوره آموزش تکنیکال/ درس سوم- انواع نمودار، و انواع تایم فریم - آموزش، تحلیل، سرمایه گذاری.
انواع نمودار

نمودارها، انواع ديگرى نيز دارند که مبناى هر کدام از آنها بيش‌وکم در قالب يکى از چهار دسته يادشده قرار مى‌گيرد. بعضى از نمودارها، تنها داراى يک مقياس اندازه‌گيرى مى‌باشند مانند نمودار دايره‌اى و بعضى ديگر داراى دو مقياس مى‌باشند مانند نمودار ...
انواع نمودار درپایه دوم ابتدایی

انواع نمودار درپایه دوم ابتدایی. ۱-نمودارستونی ۲-نموداردایره ای ۳-نمودارتصویری۴-شکسته. کاربرد نمودار ستونی: ۱-مقایسه ۲-برای بچه های جزئی نگرمفیداست. مثال: شما یک آزمون ۲۰سوالی گرفته ایدبیشتردانش آموزان درسوال ۱۲ ایراد داشته اند.شمابا مراجعه ...
آموزش رسم نمودار در اکسل بصورت تصویری

در این مقاله به معرفی انواع نمودار در اکسل و توضیح مختصری در مورد هریک میپردازیم، در مورد هر نمودار مقاله ای جداگانه در مورد کاربرد و روش ترسیم آن نمودار ارایه خواهد شد، همچنین مبحث ویرایش نمودارها در اکسل هم در مقاله ای دیگر آورده میشود. توصیه میگردد ...
تحلیل تکنیکال درس چهارم انواع نمودار

تحلیل تکنیکال درس چهارم انواع نمودار. نمودارها ابزار اساسی در تحلیل تکنیکال هستند. در این درس به معرفی سه نوع نمودار ساده و پر کاربرد می پردازیم. در ابتدا باید به نکته ای اشاره کنیم. در هر جلسه معاملاتی برای هر سهام چهار قیمت ثبت می شود. این چهار ...
انواع نمودار

می‌توان انواع و اقسام نمودارها را به طور خلاصه در سه دسته جا داد: خطی، ستونی و دایره‌ای. انواع دیگری نیز وجود دارند ولی مبنای هر کدام از آنها نیز بیش و کم در قالب یکی از سه دسته قرار گرفته است. برای مثال نمودار تصویری (مصور) از تصاویر اشخاص و اشیا در ...
رسم انواع نمودار های گرافیکی در وب سایت شما

رسم انواع نمودار های گرافیکی در وب سایت شما. در پست قصد دارم بهترین و کارآمدترین سایتی را به شما معرفی کنم که براحتی و بصورت کاملا رایگان از کتابخانه نمودارهای گرافیکی در وب سایت یا برنامه های تحت وب خود استفاده نمایید. وب سایت ...
برچسب :