آبگرم یله گنبد قزوین

بنام خدا

 

پس از درج مطالبی در خصوص سرعین شهر سرچشمه های بهشتی ، آبگرم رینه لاریجان ، خرقان قزوین و پس از سفر نا موفق زمستان سال پیش به منطقه یله گنبد و بمنظور معرفی آبگرمهای ایران ، روز جمعه دوم تیرماه فرصتی دست داد تا با همسفرانی یکدل و یکزبان و صمیمی راهی یله گنبد شویم.

گندمزار طلایی مسیر یله گنبد

صبح زود با عمو قهرمان و رضا پسر خاله راه افتادیم و اینبار فرهاد خان همراه ما نبود تا مثل سفر ناموفق قبلی  ما را مهمان حلیم قزوین کند.

گوسفند سرا در مسیر آبگرم یله گنبد

اینبار بر عکس سفر قبلی مستقیم به سمت آزاد راه قزوین - رشت راندیم و تنها چند کیلومتر پس از گذر از عوارضی و از خروجی جاده قدیم خود را به جاده قدیم قزوین - رشت رسانده و درست پس از بخش کوئین به سمت راست جاده پیچیدیم  (دستگاه جی پی اس راهنمایمان بود و اگر قصد سفر به یله گنبد داشتیدو دستگاه مسیر یاب نداشتید حتماً در بخش کوئین آدرس روستای یله گنبد را بپرسید چون هیچ تابلویی ندارد!)

مسیر آبگرم یله گنبد

بعد از حدود ۱۰- ۱۲ کیلومتر جاده آسفالته به روستای یله گنبد رسیدیم و تابلوی کوچکی مسیر آبگرم را نشان می داد .پس از چند کیلومتر دیگر جاده خاکی می شود ولی کارگران مشغول آسفالت جاده هستند .

مراسم نیمرو پزون زیر باد شدید

درست جایی که باید ارتفاع کم می کردیم برای لذت بردن از هوای صاف آنجا ایستادیم و حیفمان آمد که صبحانه را در آن هوای صاف و سرد صرف نکنیم . حتی بصورت پتو پیچ!!!

عمو قهرمان مشغول پخت نیمروی خوشمزه اش شد و بقیه ما کمک کردیم تا "باد" موفق به اجرای نقشه اش نشود!

از اینجا به بعد حدودذ ۱۵ کیلومتر سرازیری است و چند راه خاکی دیگر از راه اصلی جدا می شود که باید همان را که راه اصلی تشخیص داده می شود ادامه دهید

جاده خاکی بسیار مناسب و قابل رانندگی است و فقط در یکی - دو جا نیاز به احتیاط دارد . وقتی به دره رسیدیم باور نمی کردیم که اینهمه مردم شب را در انجا مانده باشند . تقریبا جایی برای پارک ماشین نبود .

دره آبگرم یله گنبد

از وسط دره رود کم ابی در جریان است و در دو طرف این رود چند چهار دیواری ایجاد کرده و سقفی از ایرانیت سیمانی برای انها درست کرده اند که هر اتاق را شبی سه هزار تومان کرایه می دهند . دستشوی عمومی هم احداث گردیده که باید آفتابه را از آب رود پر کنید ... آب گرم یله گنبد واقعاً از امكانات رفاهى و اقامتى بى بهره است و سالهاست که شنیده می شود اداره كل میراث فرهنگى و گردشگرى قزوین قصد دارد تا با اجراى طرح مطالعاتى بر روى این روستا و آب گرم معروف آن، بر شهرت جاذبه هاى گردشگرى آن افزوده و شرایط را براى ورود گردشگران بویژه گردشگران درمانى به این روستا مهیا سازد... گفته می شود چشمه آبگرم یله گنبد قزوین در راه ثبت در فهرست آثار ملی در راستای معرفی و حفاظت جاذبه های طبیعی و چشمه‌های معدنی است... باش تا صبح دولتت بدمد!

اتاقهای اجاره ای - شبی 3 هزار تومن!

اما بنایی که برای ابگرم احداث کرده اند تقریباً بد نیست و استخر بزرگی دارد و آب آن تمیز و لذتبخش و آرامبخش است . شاید بتوان گفت ارزش اینهمه راه خاکی را دارد بخصوص اگر بخواهید یک شب در محیطی با هوای بسیار تمیز زیر آسمان پر ستاره بگذرانید  اصولا در این خطه مجبوری رو به آسمان بخوابی هیچ چاره دیگری نداری .

ابگرم یله گنبد

ویژگیهای آبگرم یله گنبد به نقل از سایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری:

آب چشمه معدنی یله گنبد از دسته آبهای معدنی بیکربناته کلسیک آهن و گازدار خیلی گرم می باشد. استحکام در این آب به سبب وجود گاز کربنیک و گرمای آن تسکین دهنده و ضد درد می باشد . می توان از این آب در درمان بیماریهای عصبی _ مفصلی ، رماتیسم و عصبی استفاده نمود . آشامیدن آن نیز در کار دستگاه گوارش ، کبد و مجاری صفرا و بیماریهای معدی و روده ای و نیز بیماریهای تغذیه ای موثر می باشد .

محل جوشیدن ابگرم یله گنبد

 پس از شنا در ابگرم به سوی قزوین راه افتادیم . مقصد زیارت امامزاده شازده حسین و دلاور مرد نیروی هوایی سردار  شهید عباس بابایی بود.

شازده حسین (س)

شازده حسین قزوین

آرامگاه شهید عباس بابایی

آرامگاه شهید عباس بابایی

و اینهم خواب سفر !!!

خواب سفر 

آخه کسی نیست به پدر بگوید که مگه مجبوری ما رو کله سحر می کشی وسط بیابون ... کمی که صبر کنی هم افتاب تا وسط آسمون میاد بالا و هم ما کسر خواب پیدا نمی کنیم!

یا علی مدد

 


مطالب مشابه :


آبگرم رینه

آبگرم رینه. با اینکه نقشه هوایی و زمینی منطقه را از قبل بررسی کرده بودم ولی با این وجود
شهرستان آمل

ایرانگردی-گردشگری-نقشه-ایران-تور-سفر - شهرستان آمل چشمه آبگرم آب اسك : روستای آب اسك بخش
سوییت آپارتمانی پاسارگاد7 آبگرم رینه لاریجان

سوییت آپارتمانی پاسارگاد7 آبگرم رینه لاریجان شش تخته همراه با امکان استفاده از حوضچه آبگرم
رینه گازکشی می شود

سایت تخصصی شهر رینه لاریجان (بام ایران) - رینه گازکشی می شود - رینه در یک نگاه (Reyneh Larijan) - سایت
جزییات کامل تر حادثه برای گردشگران آلمانی حادثه دیده در ارتفاعات رینه لاریجان

روز دوشنبه 18 اسفند ماه 93 در منطقه دماوند و در ارتفاعات آبگرم لاریجان و رینه که نقشه
آبگرم یله گنبد قزوین

پس از درج مطالبی در خصوص سرعین شهر سرچشمه های بهشتی ، آبگرم رینه نقشه اش نشود! از آبگرم
خواص چشمه های آب گرم

آبهاي معدني و گرم ايران به 11 نوع تقسيم شده است كه بر روي نقشه به طورکلی چشمه های آبگرم
تیبا (سوییت ویلایی تک خوابه با حوضچه آبگرم طبیعی)

اجاره ویلا در شمال - تیبا (سوییت ویلایی تک خوابه با حوضچه آبگرم طبیعی) - اجاره و رزرو ویلا
برچسب :