هفتمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه 21 ارديبهشت بر پا مي‌شود

مدير عامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز تهران گفت: هفتمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه از 21 تا 26 ارديبهشت در تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش فارس علي محمد مختاري در نشست مطبوعاتي هفتمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه كه در محل دائمي نمايشگاه‌هاي تخصصي شهرداري تهران برگزار شد، اظهار داشت: اين نمايشگاه از نظر تنوع گونه‌هاي گياهي و تعداد شركت‌كننده در نوع خود اولين نمايشگاه است چرا كه استقبالي كه توليد‌كننده‌هاي داخلي و خارجي از نمايشگاه داشته‌اند بسيار خوب و چشمگير است.
وي افزود: هفتمين نمايشگاه گل و گياه با مشاركت بيش از 200 توليد كننده داخلي و 41 شركت خارجي از جمله ايتاليا، آلمان، فرانسه، بلژيك، فنلاند، چين، سريلانكا و هلند برگزار مي‌شود.
به گفته مختاري هدف از برپايي اين نمايشگاه توسعه صنعت گل و گياه در كشور از سوي شهرداري است.
مدير عامل سازمان فضاي سبز تهران تصريح كرد: اين نمايشگاه از نظر تعداد شركت‌كننده در بخش توليد‌كنندگان داخلي و خارجي، نسبت به سال گذشته 35 درصد افزايش دارد.
وي افزود: اين نمايشگاه علاوه بر ارايه با كيفيت‌ترين و متنوع‌ترين گل و گياهان آپارتماني و محصولات گوناگون مرتبط با صنعت گل و گياه، آخرين تكنولوژي گل‌هاي پلاستيكي و شيشه‌اي و صنايع قابل استفاده در پارك‌ها را در معرض ديد عموم قرار خواهد داد.
مختاري خاطرنشان كرد: شهرداري تهران در تلاش است با برپايي مستمر نمايشگاه گل و گياه ضمن ترويج فرهنگ طبيعت‌دوستي و بهبود روحيه شهروندان تهراني توليد‌كنندگان و دست‌اندركاران صنعت گل و گياه را براي حضور گسترده در بازار جهاني تشويق كند.
وي در ادامه گفت: ايران از جمله كشورهايي است كه از نظر تنوع گونه‌هاي گياهي در جهان مي‌تواند حرف اول را بزند ولي من در رسانه‌هاي ديگر نيز گفته‌ام كه بايد در بحث بسته‌بندي بيشتر كار كنيم تا حضور مستمر و به موقع در بازارهاي جهاني را داشته باشيم.
وي افزود: صادرات گل و گياه مي‌تواند از نظر اقتصادي در كشور ما مي‌تواند بخش عمده‌اي را به خود اختصاص دهد و البته طي چند سال گذشته توليد‌كننده‌ها سهم بسيار خوبي در بخش اقتصادي براي صادرات گل و گياه داشته‌اند.
مختاري اظهار داشت: براي حضور گسترده‌تر در بازار جهاني اميدواريم تلاش‌هاي ما در مرحله اول به رونق بازار توليد گل و گياه در ايران منجر شود و مردم ما سنت ديرين گل‌دوستي و طبيعت خواهي را دوباره احيا كنند.
وي افزود: چرا كه ما از جمله كشورهايي هستيم كه در صدها سال قبل در زمينه گل و گياه دوستي حرف اول را مي‌زديم و البته اكنون نيز اينگونه است اما اميدواريم رونق بيشتري پيدا كند.
مدير فضاي سبز تهران گفت: همكاري گمرك كشور، وزارت بازرگاني و نهادهاي قانوني مي‌تواند در حضور به موقع توليد‌كننده‌ها در بازار جهاني كمك كند.
وي افزود: اين نمايشگاه مي‌تواند توليد‌كنندگان را براي توليدات بيشتر تشويق كند.
مختاري تصريح كرد: كشور ما مي‌تواند حضور خود را در بازار جهاني از 2 درصد موجود به 3 تا 5 درصد برساند چرا كه ايران از جمله كشورهاي چهار فصل و داراي تنوع گوناگون گياهي است.
وي يادآور شد: حدود 700 هزار نفر از نمايشگاه 5 روزه گل و گياه سال گذشته بازديد كردند، با توجه به اينكه امسال روزهاي بازديد در نمايشگاه 6 روز است با استقبالي كه توليد‌كننده‌هاي داخلي و خارجي از اين نمايشگاه نشان دادند، نمايشگاه پرباري خصوصا براي دست‌اندركاران گل و گياه و كساني كه در اين صنعت كار مي‌كنند خواهد بود.
مدير فضاي سبز تهران تصريح كرد: با توجه به اينكه سرانه فضاي سبز تهران در بخش برون شهري 6/12 درصد و 21 متر است بايد به طور عادلانه سرانه فضاي سبز را در مناطق 22 گانه تهران داشته باشيم.
وي افزود: در منطقه 10، 11 و 17 برنامه‌ريزي كرده‌ايم كه در برنامه 4 ساله شهرداري تهران را به حداقل سرانه فضاي سبز تبديل كنيم و در مناطقي كه بافت فرسوده دارد فضاي سبز تامين شود.
به گفته مختاري در سال جاري اعتبارات فضاي سبز نسبت به سال گذشته حدودا دو برابر شده است.
مختاري همچنين گفت: از توليد‌كننده‌هاي صنعت گل و گياه مي‌خواهيم تا در جهت توسعه كمي و كيفي اين صنعت وقت بيشتري بگذارند تا بتوانيم بهترين ‌ها را به بازار جهاني عرضه كنيم.
وي افزود: در اين بخش فعاليت‌هاي بسيار خوبي شده است و طي چند سال گذشته فعاليت‌ بيشتري در اين زمينه انجام شده است.
مديرعامل فضاي سبز تهران به فرمايشات مقام معظم رهبري در سال جديد اشاره كرد و گفت: با توجه به اينكه در سال اصلاح الگوي مصرف هستيم، بخشنامه‌اي به مناطق 22 گانه تهران ارايه شده است مبني بر اينكه از كاشت گياهاني كه عمر كوتاه و چمن‌هايي كه هزينه زيادي را در كاشت و نگهداري دارند خودداري شوند.
وي افزود: گياهاني كه طول عمر بالايي دارند جايگزين خواهند شد كه در اين زمينه نيز صرفه‌جويي به وجود ايد.
مختاري به مصوبه شوراي شهر تهران اشاره كرد و گفت: مصوبه‌اي كه شوراي شهر به عنوان طرح فضاي سبز پشت‌بام‌ها و نماي ساختمان‌ها داده بود 6 ماه است كه در حال بررسي است و دستورالعمل هاي آن تهيه شده و مي‌توانيم سرانه‌هاي فضاي سبز را در بسياري از محله‌ها تامين كنيم.
وي افزود: در اين زمينه 10 ساختمان به صورت پايلوت در دستور كار شهرداري قرار گر فته است كه تا 3 ماه آينده انجام مي‌شود كه اين امر تشويقي براي مردم است تا در اين كار مشاركت داشته باشند چرا كه از نظر رواني نيز مي‌تواند تاثير به سزايي داشته باشد.
مديرعامل فضاي سبز تهران در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه گل و گياه‌هاي موجود در نمايشگاه فروخته خواهد شد يا خير؟ گفت: ضمن اينكه نمايشگاه براي عموم رايگان است، در بخش گياهان فضاي باز توليد‌كنندگان به صورت يك هفته فروش خواهند داشت.
وي در ادامه گفت: در غرفه‌ها و سالن‌ها تا دو روز بعد از اختتاميه فروش اقلام گياهي انجام خواهد شد.
به گفته مختاري فقط توليد‌كنندگان داخلي اجازه فروش دارند و به اندازه كافي تنوع در توليدات داخلي وجود دارد.
مختاري در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبني بر ساعات كار نمايشگاه گفت: در حال حاضر ساعت كار نمايشگاه از 10 تا 20 خواهد بود ولي در اين مورد حتما تجديد‌نظر خواهد شد و ساعات كار نمايشگاه را افزايش مي‌دهيم. تغيير ساعات را متعاقبا اعلام خواهيم كرد.
وي همچنين گفت: آموزش نحوه نگهداري گل و گياه در غرفه‌اي جنب نمايشگاه نيز خواهيم داشت.


مطالب مشابه :


نمايشگاه بين المللي تهران

نمايشگاه بين المللي نمايشگاه بين المللي كتاب تهران تاثیر برنامه های ماهواره
هفتمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه 21 ارديبهشت بر پا مي‌شود

هفتمين نمايشگاه بينالمللي گل و شهر تهران ايم كه در برنامه 4 ساله شهرداري
بيست و چهارمین نمايشگاه بين­المللي كتاب تهران

بيست و چهارمین نمايشگاه بين­المللي كتاب نمايشگاه بين­المللي كتاب تهران 1392 دی 1392 آذر
فروش ويژه كتاب‌هاي خارجي در شهر كتاب

بيستمين نمايشگاه كتاب تهران، فروش بينالمللي كتاب تهران از ‪ ۱۲ و برنامه
امكان خريد پستي كتاب از نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران

امكان خريد پستي كتاب از نمايشگاه بينالمللي معرفی برنامه بينالمللي كتاب تهران
حضور انتشارات مدرسه در 3 بخش از نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران

حضور انتشارات مدرسه در 3 بخش از نمايشگاه بينالمللي كتاب تهران تهران . وبلاگ برنامه
نشريات شهرسازي، معماري و توسعه: شهرنگار - نشریه علمی آموزشی مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران ، شماره

- نمايشگاه بين المللي تهران به شهرسازی نظیر برنامه ریزی شهری و منطقه ای 1392 آذر 1391 شهریور
بهانه اي براي با هم بودن

شايد بيشتر دوستان همه ساله از نمايشگاه بين المللي دليلي طبق برنامه پيش نرفت و 1392 آذر 1392
برچسب :