بپا چسبـی نشی! - چه چسبی نگین راروی پارچه می چسباند

همشهری آنلاین: چسب‌ها یکی از پرکاربرد‌ترین ابزار‌ها در زندگی روزمره ما هستند. هر یک از انواع چسب‌ها بسته به نوع کاری که با آنها داریم مورد استفاده قرار می‌گیرند تا نتیجه دلخواهمان را بدهند.

اگر با انواع چسب‌ها، مارک‌ها و کاربردشان آشنا شوید می‌توانید خرید مناسب‌تری داشته باشید، موارد و راهنمایی مصرفشان را بدانید و از نتیجه کار هم رضایت بیشتری به دست بیاورید. در این گزارش که به کمک مصطفی رحم انی، یکی از ابزارفروشان پرسابقه تهیه شده تلاش کرده‌ایم تا پرکاربرد‌ترین چسب‌های معمول بازار که به درد مصارف خانگی می‌خورند را معرفی کنیم.‌‌

همین ابتدا هم باید از کیفیت مناسب چسب‌های داخلی بگوییم که انصافا رقیب‌های کاملا جدی‌ای برای محصولات خارجی هستند و می‌توانند بهترین انتخاب باشند. این را هم بدانید که چسب‌های استاندارد تولید داخل به بسیاری از کشورهای جهان صادر می‌شوند و برای خودشان برند‌های معروفی هستند.

چسب چوب

نه فقط برای چوب

چسب چوب به صورت نیم کیلویی، یک کیلویی، گالنی و حلبی در بازار موجود است که نیم کیلویی‌اش برای مصارف خانگی جواب می‌دهد. چسب چوب همانطور که از نامش پیداست بهترین نوع چسب برای چسباندن قطعات چوبی به یکدیگر است اما برای چسباندن کاغذهای ضخیم و تکه‌های مجسمه هم می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. چسب چوب خیلی دیر خودش را می‌گیرد و از این جهت به شما اجازه می‌دهد تا با خیال راحت نمونه‌ها را به هم بچسبانید.

چه چسبی نگین راروی پارچه می چسباند , مروارید روی کفش را چگونه میچسبانند با چه چسبی

چه چسبی نگین راروی پارچه می چسباندحلالش آب است و به همین خاطر می‌توانید از انگشتانتان یا قلمو برای مالیدن چسب به محل مورد نظرتان استفاده کنید. در حال حاضر چسب چوب «شمال» و «هل» بهترین مارک‌های بازار هستند. یادتان باشد چسب چوب‌ها در ۲ نوع بی‌رنگ و سفید در بازار عرضه می‌شود. چسب چوب فاسد حالت ژله‌ای به خود می‌گیرد و رویش آب می‌افتد.

چسب آکواریوم

فقط ضدباکتری

چسب‌های آکواریوم معمولا برای هر مکان و محلی که نیاز به آب‌بندی داشته باشد استفاده می‌شوند. در حال حاضر این چسب‌ها در ۲ نوع معمولی و ضدباکتری عرضه می‌شوند که نمونه ضدباکتری آن دیر‌تر سیاه می‌شود و عمر بیشتری هم دارد. البته همین امر باعث می‌شود که کمی قیمتش گران‌تر باشد.

بهترین مارک چسب‌های آکواریوم «کاســـپین» و «رازی» اســـت. چسب‌های آکواریوم دارای رنگ‌بنـــدی سفید، شفاف و رنگی است که معمولا مدل شفاف و بی‌رنگ آن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کار با چسب آکواریوم بهتر است یک دستکش پلاستیکی یکبار مصرف دستتان کنید تا چسب به پوست دستتان نچسبد.

چسب آهن

مواظب دستتان باشید

چسب‌هایی که در بازار به نام چسب آهن شهرت یافته برای چسباندن هر قطعه فلزی‌ای کاملا مناسب است. البته برای چسباندن برخی قطعات پلاستیکی به هم و چسباندن موکت و فرش به زمین هم می‌توانید روی آن حساب کنید. چسب آهن به صورت تیوبی و قوطی عرضه می‌شود و شرکت‌های «رازی» و «قوام» بهترین مارک‌های بازار را تولید می‌کنند. برای استفاده از چسب آهن بهتر است از قلمو بهره بگیرید. برای بهتر چسبیدن چسب هم خوب است ۲‌سطح مورد نظر چسب کاری شود.

اگر می‌خواهید چسب از محل چسباندن آن بیرون نزند کافی است که حجم چسب را به صورت مسطح پوشش دهید. برای استفاده از این نوع چسب حتما یک دستکش پلاستیکی یکبار مصرف دستتان باشد.

چسب پی وی سی


مناسب برای لوله‌ها

این نوع چسب برای قطعات پلاستیکی مختلف که نیاز به فشار قوی داشته باشد کاملا کارایی دارد؛ مثلا برای چسباندن انواع لوله‌های پلاستیکی به یکدیگر می‌توانید این نوع چسب‌ها را به کار ببرید. چسب‌های پی‌وی‌سی دارای ۲ نوع معمولی و تارگت هستند که مدل تارگت آنها قدرت چسبندگی بیشتر و قدرت بالاتری دارند و البته سرعت چسبندگی‌شان هم کمی بیشتر است. در حال حاضر شرکت «رازی» بهترین نوع چسب پی وی‌سی را تولید می‌کند.

برای استفاده از این نوع چسب هم می‌توانید از نوک خود تیوب چسب برای مالیدن آن به سطح مورد نظر بهره ببرید. از آنجا که چسب پی‌وی‌سی وقتی در معرض هوای آزاد قرار بگیرد سفت می‌شود و کیفیت خود را از دست می‌دهد، پس از مصرف، سریعا در تیوب آن را ببندید.

چسب قطره‌ای

کوچک ولی قوی

چسب‌های قطره‌ای تنوع بسیار بالایی در بازار دارند و نمونه‌های داخلی و خارجی آن به وفور در همه جا پیدا می‌شود. این چسب‌های دو- سه گرمی بهترین نوع برای چسباندن هر آنچه هستند که نیاز به حجم کم چسب و قدرت بالا دارند مثلا برای چسباندن تکه‌های شیشه یا قطعات ریز به یکدیگر که باید از حجم چسب اندک استفاده کنید این نوع چسب کاملا مناسب خواهد بود. بی‌رنگی، یکی دیگر از مزیت‌های چسب‌های قطره‌ای است و پس از کاربرد خودش را نشان نمی‌دهد.

هنگام استفاده از چسب‌های قطره‌ای خیلی مراقب باشید تا با پوست دستتان برخوردی نداشته باشد؛چون به این راحتی‌ها پاک نمی‌شود. چسب‌های قطره‌ای برای چسباندن شیشه، سنگ، پلاستیک و برخی قطعات فلزی کارایی مناسبی دارند.

چسب یک، دو، سه

فقط ۳ ثانیه

احتمالا نامگذاری این نوع چسب‌ به خاطر این بوده که تنها در عرض ۳ ثانیه خودش را می‌گیرد و دو قطعه را سریع به هم می‌چسباند. چسب‌های یک، دو، سه تقریبا‌‌ همان عملکرد چسب‌های قطره‌ای را دارند اما حجم‌شان کمی بیشتر است. این نوع چسب‌ها به صورت دوتکه عرضه می‌شوند که تکه اول چسب و تکه دوم اسپری خشک‌کننده خواهد بود. بهترین روش استفــــاده چسب این است که یک سطح را کاملا به چسب آغشته کنید و سطح دیگر را اسپری خشک کننده بزنید و سپس بلافاصله دوتکه را به هم بچسبانید.

اسپری کمک می‌کند که چسب در عرض ۳ ثانیه خودش را بگیرد. در حال حاضر مارک‌های ترکیه‌ای و «جلاسنج» باکیفیت‌ترین انواع این نوع چسب‌ها هستند.

چسب دوقلو

مقاوم در برابر حرارت

این یکی هم جزو قدیمی‌های انواع چسب‌هاست که حالا مدل‌های جدیدتر آن هم به بازار آمده است. یادتان باشد که این نوع چسب بهتر است برای چسباندن اشیایی استفاده شود که حالت خشک و شکننده دارند. چسب دوقلو نوعی چسب ترکیبی است و باید برای استفاده از آن، مقادیر برابر از ۲‌تیوب جداگانه را با هم مخلوط کنیم. سطوح فلزی، شیشه‌ای، چینی، سنگی و حتی چوبی برای استفاده از چسب دوقلو مناسبند.

درضمن چسب‌های دوقلو معمولا در ۲ نوع شفاف و رنگی در بازار به‌فروش می‌رسند. چسب دوقلو مقاومت خوبی در برابر حرارت دارد و مقاومت نوع معمولی آن نسبت به نوع شفاف آن، در برابر حرارت بالا‌تر است. همین خصوصیت باعث شده که توسط مکانیک‌ها برای چسباندن قطعات موتور اتومبیل هم مورد استفاده قرار‌گیرد. این چسب را می‌توان پس از مخلوط کردن تا ۵ دقیقه استفاده کرد.
گردآوری خانه داری برگزیده ها
مروارید روی کفش را چگونه میچسبانند با چه چسبی ,